Tariceanu a depus un proiect de lege prin care presedintele si ministrul justitiei sunt exclusi din procedurile de numire a procurorilor-sefi si a conducerii Inaltei Curti

de G.S.     HotNews.ro
Joi, 7 aprilie 2016, 11:16 Actualitate | Politic

Calin Popescu Tariceanu
Foto: Agerpres
Presedintele Senatului, Calin Popescu-Tariceanu, a depus la Camera Deputatilor un proiect de lege prin care propune excluderea din procedurile de numire a conducerii Inaltei Curti de Casatie si Justitie si a procurorilor-sefi a sefului statului si a ministrului Justitiei, transmite Agerpres.

Tariceanu propune modificarea Statutului judecatorilor si procurorilor, in sensul ca in functiile de conducere sa nu mai fie implicat factorul politic - presedintele tarii si ministrul Justitiei. 

"Inalta Curte de Casatie si Justitie isi numeste, dintre judecatorii care au functionat la aceasta instanta cel putin doi ani, presedintele, vicepresedintele, presedintii de sectii", prevede proiectul lui Tariceanu. 

Potrivit acestuia, revocarea din functie a presedintelui, vicepresedintelui sau a presedintilor de sectii se face de catre ICCJ care se poate sesiza din oficiu, la cererea unei treimi din numarul membrilor sau la cererea adunarii generale a institutiei. 

"Procurorul general al Parchetului de pe langa Inalta Curte de Casatie si Justitie, prim-adjunctul si adjunctul acestuia, procurorul general al Parchetului National Anticoruptie, adjunctii acestuia, procurorii-sefi de sectii ai acestor Parchete, precum si procurorul-sef al Directiei de Investigare a Infractiunilor de Criminalitate Organizata si Terorism si adjunctii acestora sunt numiti de Consiliul Superior al Magistraturii, dintre procurorii care au o vechime minima de 10 ani in functia de judecator sau procuror, pe o perioada de trei ani, cu posibilitatea reinvestirii o singura data", mai prevede proiectul de lege. 

Conform propunerii, revocarea acestora se face tot de catre CSM, care se poate sesiza din oficiu, la cererea adunarii generale sau, dupa caz, a procurorului general al Parchetului de pe langa ICCJ. 

In expunerea de motive a proiectului se arata ca "in spatiul public si nu numai in Romania, in toata lumea, se desfasoara o dezbatere legata de modalitatile cele mai potrivite pentru a asigura independenta justitiei si pentru a scoate actul de justitie de sub influenta prea mare a factorului politic". 

In momentul de fata legea prevede ca presedintele, vicepresedintii si presedintii de sectii ai ICCJ sunt numiti de catre presedintele Romaniei la propunerea CSM, iar propunerea lui Tariceanu este ca aceste numiri sa tina numai de instanta suprema, care sa isi aleaga din randul ei, "fara niciun fel de interventie politica din afara", conducerea.


Citeste mai multe despre   









26722 vizualizari
  • +28 (32 voturi)    
    Pozitia mainilor semnificativa (Joi, 7 aprilie 2016, 11:18)

    Bogdan_100 [utilizator]

    Arata nivelul de "inteligenta" al personajului
    • +21 (23 voturi)    
      Numai borfașii să aibă voie. (Joi, 7 aprilie 2016, 14:30)

      asavreau [utilizator] i-a raspuns lui Bogdan_100

      Tăriceanu vrea ca numai hoții să aibă dreptul să numească Procurorul General și și judecătorii ÎCCJ.La ce am votat și ce Parlament de borfași avem,are dreptate.
    • 0 (0 voturi)    
      si mai arata (Joi, 7 aprilie 2016, 19:48)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui Bogdan_100

      si faptul ca papusarul se odihneste dupa ce manechinul a lansat inca o petarda.
      cine-o fi oare papusarul?
  • +34 (38 voturi)    
    asta numai bombe lanseaza... (Joi, 7 aprilie 2016, 11:19)

    qwerasdf [utilizator]

    face orice, ar vinde si oasele maica-sii, sa-i scape pe fratii lui penali. Incearca in continuu sa consolideze mafia. Stie ca in final se va ajunge si la el, iar atunci ii va vrea pe toti penalii de partea lui.

    Un ticalos, asta e.
    • +21 (25 voturi)    
      Bombe selective... (Joi, 7 aprilie 2016, 12:40)

      JestersTear [utilizator] i-a raspuns lui qwerasdf

      Daca iesea presedinte mult iubitul Ponta, ar fi avut aceeasi initiativa?
      Zic ca nu.
    • +17 (21 voturi)    
      Razboi hibrid (Joi, 7 aprilie 2016, 14:55)

      Trojan.H [utilizator] i-a raspuns lui qwerasdf

      Se stie ca ticalosul asta este omul Moscovei iar faptul ca dupa atitia ani oamenii rusilor inca au pozitii inalte in statul roman este de-a dreptul tragic.
  • +31 (35 voturi)    
    Nu au putut sa o dea jos pe D-na Pruna (Joi, 7 aprilie 2016, 11:26)

    Ochiana [utilizator]

    acum incearca sa modifice legea sa excluda cu totul ministrul justitei din joc.
    dar oare pe d-l Tariceanu cand il da cineva afara din postul pe care il ocupa nemeritat si nu face decat sa bage bete in roate ?!
  • -12 (28 voturi)    
    wow (Joi, 7 aprilie 2016, 11:28)

    xanti [utilizator]

    S-a luat de KJ e de rau.
    Domnul presedinte va rog nu va suparati pe Tariceanu ca va ia jucaria preferata ,guvernul meu.
    • +4 (10 voturi)    
      da ii ia... (Joi, 7 aprilie 2016, 13:28)

      freestyle [utilizator] i-a raspuns lui xanti

      ...boii de la bicicleta
  • +25 (29 voturi)    
    "propunere"? (Joi, 7 aprilie 2016, 11:31)

    Pacala se intoarce [utilizator]

    banuiesc ca justifica asta pe principiul separarii puterilor in stat. Dar nu stiu de ce (de fapt stiu), nu am incredere in nimic din ce "propune" personajul asta.
    • +11 (15 voturi)    
      pai sunt separate (Joi, 7 aprilie 2016, 13:37)

      freestyle [utilizator] i-a raspuns lui Pacala se intoarce

      Tariceanu vrea altceva. si in SUA presedintele este implicat in numirile de la Curtea Suprema. si acolo sistemul functioneaza. la noi, vin unii cu ideii din astea, mai cretze.
  • +31 (37 voturi)    
    Vrabia malai viseaza (Joi, 7 aprilie 2016, 11:31)

    Soljenitin [utilizator]

    Cel mai bine ar fi sa se initieze un proiect de lege prin care singura persoana cu drept de numire a celor din justitie sa fie presedintele Senatului, atunci cand acesta este Tariceanu. In caz ca pe presedintele Senatului nu este Tariceanu, atunci aceasta sarcina va fi alocata direct lui Tariceanu.
    • +6 (8 voturi)    
      :) (Joi, 7 aprilie 2016, 17:35)

      mircea_cjn [utilizator] i-a raspuns lui Soljenitin

      Mi se pare o masura de bun simt ! :) :)
  • +27 (33 voturi)    
    T (Joi, 7 aprilie 2016, 11:33)

    MihaiBzs [utilizator]

    Din principiu, tot ce propune Tariceanu e prost.
    • -15 (21 voturi)    
      serios? (Joi, 7 aprilie 2016, 13:14)

      Andrei57 [utilizator] i-a raspuns lui MihaiBzs

      Pentru că propunerea lui de acum e de bun simț și așa ar fi normal să se întâmple dacă chiar vrem justiție independentă. Dar e ușor să comentezi în funcție de antipatii/simpatii și să nu gândești că doar au gândit alții.
      • +14 (16 voturi)    
        serios? (Joi, 7 aprilie 2016, 14:20)

        Cezy [utilizator] i-a raspuns lui Andrei57

        sa-l banuim ca se gandeste numai la binele justitiei? I-ati uitat initiativele anterioare pe aceeasi tema?
      • 0 (0 voturi)    
        Tu gandesti? (Joi, 7 aprilie 2016, 21:08)

        LiviuX [utilizator] i-a raspuns lui Andrei57

        Adica se aleg dintre ei, se controloaza intre ei si se destituie tot intre ei. Curat independeta!
  • +22 (26 voturi)    
    cum sa legiferam bunul plac (Joi, 7 aprilie 2016, 11:36)

    athos64 [utilizator]

    Oamenii astia pur si simplu nu se mai feresc. Tariceanu a ajuns coada de topor a tuturor penalilor. Incredibil cat a putut decadea omul acesta.
    • -1 (1 vot)    
      era demult decazut; (Joi, 7 aprilie 2016, 20:21)

      vizirul [utilizator] i-a raspuns lui athos64

      acuma nu mai are nocio retinere in a actiona pe fata si cu tupeu; este ultima lui sansa.
  • +19 (23 voturi)    
    numiri (Joi, 7 aprilie 2016, 11:38)

    arpi [utilizator]

    Poate o vrea sa-i numeasca numai el si cei din ALDE????? Oare nu-si da seama cat e de penibil???????
  • +22 (22 voturi)    
    Asta (Joi, 7 aprilie 2016, 11:40)

    SIDASINU [utilizator]

    Tariceanu parea inteligent....intr-adevar , aparentele inseala !
    • +16 (16 voturi)    
      Nu numai el (Joi, 7 aprilie 2016, 12:58)

      JestersTear [utilizator] i-a raspuns lui SIDASINU

      Purtatoarea de cuvant al ALDE-ului, Laura Chiriac mi se parea in trecut o jurnalista inteligenta, de calitate, bine ancorata in real.
      Acum, dupa ce a urcat in barca lui Tariceanu + "ala micu al Varanului", a inceput sa aiba exact discursul si argumentele alunecos-absurde ale sefului de partid.
      In ALDE toate aparentele inseala.
  • +20 (22 voturi)    
    si (Joi, 7 aprilie 2016, 11:41)

    gopo2016 [utilizator]

    eu propun ca tariceanu , care e un bou, sa se duca la pascut pe tarlaua comunala, si sa lase politica pt alti eventual sa monteze si citeva vaci daca tot e acolo
  • +25 (27 voturi)    
    Tariceanu aparatorul coruptiei ! (Joi, 7 aprilie 2016, 11:42)

    Idealistu [utilizator]

    Tot ce a intreprins si intreprinde d-l Tariceanu in ultimii 3-4 ani a fost sa-i scape pe politicenii acuzati de coruptie, de raspunderea in fata legii, asa cum este ea. In logica acestor actiuni putem presupune ca si d-l Tariceanu este probabil corupt si incearca sa scape de o viitoare condamnare, prin introducerea clientelismului politic in Justitie.
  • +20 (22 voturi)    
    dl manechin (Joi, 7 aprilie 2016, 11:44)

    levierul [utilizator]

    a face legi dupa bunul tau plac, asta inseamna sa fii mafiot!
  • +15 (17 voturi)    
    of of (Joi, 7 aprilie 2016, 11:44)

    Lucian RomulusConstantin [anonim]

    pentru parul lui alb, omul asta e cam prost
  • +22 (24 voturi)    
    DETURNARE (Joi, 7 aprilie 2016, 11:48)

    RCM [utilizator]

    Atata vreme cat propunerile sunt facute de CSM, iar numirea e un pas de confirmare din partea Presedintelui, acesta din urma functioneaza ca un cenzor in ecuatie, ceea ce e in spiritul principiilor "checks and ballance"... Tariceanu incearca doar sa marginalizeze alte puteri si el se tine de o functie in care nu are ce sa caute.
  • +17 (19 voturi)    
    Ce gluma buna (Joi, 7 aprilie 2016, 11:49)

    mitg [utilizator]

    Nene, esti penibil.
    Lasa-ne.
  • +17 (21 voturi)    
    Ti-e frica Slabiceanule!... (Joi, 7 aprilie 2016, 11:49)

    Uhm [utilizator]

    Asa incercati voi cu parlamentul vostru corupt sa va impuneti controlul ca sa va puteti vinde linistiti lobby-ul politic firmelor pe care le protejati si favorizati. E vorba de MULTI BANI aici si nu renteaza investitia pe care ati facut-o doar pt salariul de parlamentari, lacomia voastra e peste masura stimulata de ego-ul vostru fara simtire si moralitate. Masina de Bani produce mai putin de cand isi baga anumite persoane si institutii nasul in afacerile voastre murdare. Dar...temeti-va caci regulile jocului s-au schimbat - decizia de asanare nici macar nu a fost luata pe plan local iar forta ei este prea mare pt ceata voastra de maimute hamesite...
  • +21 (23 voturi)    
    Nu mai scapam odata de asta ? (Joi, 7 aprilie 2016, 11:52)

    MaQ [utilizator]

    Ma uit cu uimire cat il mai putem tolera pe acest mizerabil securist care incearca pe toate caile sa se opuna democratiei in Romania.

    DNA, ceva ? Ce zici ?
    Mai du-te Taricene, vremea ta s-a dus. O sa iti iei cat de curand suturi in fund pe strada de la generatia Facebook.
  • +14 (16 voturi)    
    acri (Joi, 7 aprilie 2016, 11:53)

    snowflake [utilizator]

    strugurii sunt acrii :)
    Au asteptat baietii cat au putut. Cand mai aveau un ministru la justitie au mai putut rabda caci mai aveau si ei acces la butoane dar acum cand nici macar nu mai stiu cum miros butoanele deja s-au facut strugurii prea acrii.
  • +18 (20 voturi)    
    un fel de oprea (Joi, 7 aprilie 2016, 11:54)

    utopian [utilizator]

    tariceanu s-a transformat intr-un fel de oprea.

    inca o initiativa... "geniala"
  • +18 (20 voturi)    
    ... (Joi, 7 aprilie 2016, 11:56)

    The Great Cornholio [utilizator]

    eu ma intreb in fiecare zi cat mai dureaza pana scapam de acest individ?
    Sper ca dupa rezultatul rusinos de la locale, sa nu isi mai doreasca nimeni sa-l aiba in echipa. este pur si simplu o marioneta, o nulitate.
  • +11 (13 voturi)    
    pensia speciala (Joi, 7 aprilie 2016, 11:56)

    zigot [utilizator]

    trebuie justificata!
    acest reprezentant al privilegiatilor merita din plin ce
    si-a acordat singur.
  • +15 (17 voturi)    
    a innebunit lupul (Joi, 7 aprilie 2016, 11:57)

    sachei [utilizator]

    ce se intimpla cu omul asta? se stringe latul la gitul lui?
  • +17 (19 voturi)    
    nu ar fi fost mai simplu ca procurorul sef (Joi, 7 aprilie 2016, 12:05)

    __alex__ [utilizator]

    si restul sa fie numiti de o persoana aleasa la intamplare, singura conditie fiind sa o cheme Calin Popescu-Tariceanu?
  • +22 (24 voturi)    
    Ce sa astepti de la acest specimen? (Joi, 7 aprilie 2016, 12:10)

    Andradda [utilizator]

    In afara de incercarile sale infantile si permanente de a bloca justitia si de a lua apararea politicienilor infractori, acest individ nu face nimic benefic pt Romania si poporul roman.
    Probabil ca simte ca e pe duca si incearca sa-si atraga de partea lui toate lichelele politice, prin tot felul de manevre absurde si abjecte totodata.
  • +16 (18 voturi)    
    Cum se cheama, popular, unul plin de aere? (Joi, 7 aprilie 2016, 13:13)

    Maniu [utilizator]

    asta-i tovarasul domn, vesnica coada de topor. O abjectie accidentala a istoriei.
  • +14 (16 voturi)    
    e prea mult (Joi, 7 aprilie 2016, 13:15)

    tecumseh [utilizator]

    acum 100 de ani genul asta de politica se gasea in schite si nuvele. e incredibil cu cat tupeu isi fac astia apele.
  • +10 (10 voturi)    
    Cât poate fi de dobitoc, săracu` (Joi, 7 aprilie 2016, 13:52)

    HIPPIEVALI [utilizator]

    Propunerea e absolut ok, trebuie eliminată orice interferenţă între factorul politic şi justiţie. Procurorii-şefi trebuie numiţi de secţia de procurori a CSM, iar conducerea ÎCCJ, de secţia de judecători a aceleiaşi instituţii. Numai că Tăriceanu pare că a trăit de pomană atâţia ani în politică şi habar n-are că nu poţi modifica Constituţia printr-o lege. Până una, alta, din păcate, Legea Fundamentală aşa spune, că e treaba preşedintelui să numească ocupanţii funcţiilor cu pricina. Orice alte alegaţii pe acest subiect sunt simple aflări în treabă.
  • +9 (9 voturi)    
    incalecarea justitiei (Joi, 7 aprilie 2016, 17:16)

    Francisc 1 [utilizator]

    cu orice pret , e totul sau nimic , acum ori niciodata , ultima zvarcolire a hidrei !
  • +6 (6 voturi)    
    Din nou si a trimis Varanul Lacaiu in fata ! (Joi, 7 aprilie 2016, 18:36)

    JohnDreptate [anonim]

    Dan Voiculescu si Mafia PSD si au trimis din nou lacaiul (Calin Popoescu KGB Tariceanui) in fata Parlamentului ca sa sape Justitia .

    Pana cand mai ramane Tradaturul Patriei si sutinatorul de CORUIPTIE sef al Senatului ???
  • +7 (7 voturi)    
    OH. (Joi, 7 aprilie 2016, 18:43)

    letsoc [utilizator]

    Biletelul roz , deficit mare dupa guvernarea lui . S-au uitat aceste lucruri ? Tariceanu e toxic pentru Romania . Cu stima , NC .
  • +1 (1 vot)    
    Extraordinar ! (Joi, 7 aprilie 2016, 21:40)

    Leda [utilizator]

    Acest cloncan nu stie ce sa mai scorneasca sa puna piedici justitiei ! Unii il socotesc prost dar nu e. E ticalos.
  • +1 (1 vot)    
    Popescu T.are comportament de virtual PENAL! (Joi, 7 aprilie 2016, 22:04)

    Plagarus [utilizator]

    "La trecutu-ti mare, mare.. fanariot" Popescule
    Insurubatul politic Popescu T. alaturi de Iliescu, Barladeanu, Silviu Brucan, Victor Atanase Stanculescu & Co, inca din luna ianuarie ` 90 !!!?
    Sterling, afacerea încheiată chiar pe ultima sută de metri a guvernării cabinetului Tăriceanu II
    Pe 12 noiembrie 2008, Executivul a aprobat un act adiţional, prin care Sterling Resources primea dreptul de explorare şi împărţire a resurselor din Insula Şerpilor, înainte de decizia Curţii de la Haga.
    Societatea, tranzacţionată cu simbolul SGL, prezenta pe trimestrul 4 al anului 2007 şi pe primele trei ale lui 2008 venituri operaţionale de 0 dolari. Profitul operaţional înainte de depreciere (EBITDA) era pe minus în fiecare din cele patru trimestre. Compania dispunea de lichidităţi de doar 15,93 milioane de dolari la finele lui 2007,
    Tariceanu nu a respectat Legea Petrolului, care prevede ca, in cazul exploatarilor petroliere, contractele se acorda in urma unei licitatii publice.
    Negocierea acordului s-a realizat în mod defectuos şi cu rea credinţă, neexistând vreun mandat în acest sens, prejudiciile cauzate statului român fiind de ordinul sutelor de milioane de euro.
  • 0 (2 voturi)    
    Propunerea Legislativa (Vineri, 8 aprilie 2016, 8:22)

    Expertul [utilizator]

    Propunerea legislativa mi se pare un pas spre normalitate. Este adevarat ca trebuie modificata Constitutia. Daca vrem o justitie independenta trebuie eliminate definitive influenta elementului politic. Este normal ca magistratii se se aleaga prin vot din randul lor. Un exterior care nu apartine corpului magistratilor , daca intervine o poate face doar interesat si/sau manipulat, pentru ca altfel nu cunoaste si nu intelege functionarea sistemului. Este la fel de corect sa existe o comisie parlamentara de control care sa garanteze eliminarea eventualelor derapaje. Pe de alta parte este normal sa se stabileasca pentru magistrati si pentru functionarii publici - in special ANAF raspundere civila, materiala si penala dupa caz. Independenta prezuma si obligatii nu doar drepturi.