Dragnea, despre legea defaimarii: "Liber la criticat politicieni și oameni de afaceri! Legea nu supra-reglementează domeniul drepturilor"/ "Era foarte greu sa raspund la 3000 de comentarii" pe Facebook

de I.R.     HotNews.ro
Joi, 11 februarie 2016, 15:56 Actualitate | Politic

Liviu Dragnea
Foto: HotNews / DP
Liviu Dragnea a publicat pe pagina sa de Facebook precizari referitoare la legea "defaimarii sociale", dupa ce aceeasi pagina a fost inundata de injuraturi, glume si fotografii, afirmand ca proiectul sau nu anuleaza legislatia in vigoare prin care libertatea de exprimare este garantata. De asemenea, Dragnea a declarat la sediul partidului ca nu renunta la proiect si ca "nu putea la raspunde la 3000 de comentarii".

"Era foarte greu sa raspund la 3000 de comentarii. Nu vreau sa renunt la aceasta lege. Daca cineva crede ca promovara demnitatii umane e o actiune comunista nu are nicio idee despre ce s-a intamplat in comunism. Nu s-a comunicat suficient de bine, asta o sa facem in perioada urmatoare" a spus joi Dragnea, la sediul partidului.

Ce precizari a publicat Dragnea pe pagina de Facebook:

"Noua lege a tolerantei vine in completarea ordonantei privind prevenirea si sanctionarea tuturor formelor de discriminare. Ea nu anuleaza aceasta lege si nici nu supra-reglementeaza domeniul drepturilor. Astfel, legislatia nu doar permite, ci si garanteaza libertatea de exprimare. Ordonanta, pe care - repet - noua lege nu o anuleaza, garanteaza dreptul la libertatea de gandire, constiinta si religie, precum si dreptul la opinie si exprimare. Articolul 2, alineatul 8 stipuleaza ca prevederile ordonantei (care au efect si asupra celorlalte reglementari avand acelasi obiect) nu pot fi interpretate in sensul restrangerii dreptului la libera exprimare, opinie si la informatie. Deci, liber la criticat politicieni si oameni de afaceri! Totusi, pentru a nu exista nici un fel de suspiciuni, discriminarea pe baza apartenentei politice si a averii a fost eliminata din textul legii, asa cum a fost el adoptat de comisiile de la Senat.

Repet, legea tolerantei este complementara ordonantei privind prevenirea si sanctionarea tuturor formelor de discriminare. Articolul 2, alineatul 10 din aceasta ordonanta stipuleaza ca eliminarea formelor de discriminare se realizeaza prin prevenirea oricaror fapte de discriminare, prin instituirea unor masuri speciale, inclusiv a unor masuri afirmative, in vederea protectiei persoanelor defavorizate care nu se bucura de egalitatea sanselor. Legea tolerantei insituie aceste masuri pozitive pentru protejarea demnitatii. Astfel, cadrele didactice, ca si institutiile din administratia publica vor promova demnitatea umana si toleranta. De asemenea, mijloacele de comunicare publice (televiziunea publica, Radio Romania si Agerpres) vor include programe pentru promovarea tolerantei fata de diferentele de grup in cuantum de minim 1% din totalul timpului de transmisie. Legea nu instituie nici un fel de obligatii pentru institutiile private de presa si nici pentru detinatorii de conturi pe retelele sociale online."

Ca urmare a faptului ca proiectul legislativ urma ca miercuri sa fie votat de deputati (s-a amanat pe saptamana viitoare), pagina de Facebook a lui Dragnea a fost bombardata de comentarii injurioase, glume si fotografii nu foarte magulitoare. Ulterior, multe dintre acestea au fost sterse. Mai mult, diferite versiuni ale paginii de Wikipedia cu numele "Liviu Dragnea" au tot circulat pe internet, impotriva "spiritului" acestui proiect.

Potrivit Paginademedia.ro, postarea lui Dragnea in care acesta a anuntat ca legea sa a trecut de comisiile din Camera Deputatilor a fost cea mai comentata postare a unui politician din acea zi pe Facebook - peste 4000 de comentarii. Pentru ca majoritatea erau injuraturi, postarea a fost stearsa, si apoi repostata.












[P] ​Accepta provocarea unui business fara hartii! E mai simplu decat crezi               

Activitatile noastre zilnice sunt din ce in ce mai orientate catre mediul electronic si online. Traim intr-un ritm care ne-a impus sa adoptam solutii eficiente si sigure pentru a plati facturi si taxe, a face cumparaturi, a verifica soldurile bancare, etc. Este o practica pe care am ales-o din dorinta de a simplifica lucrurile si pe care multi dintre noi ne dorim sa o regasim si in viata profesionala, unde cautam solutii pentru a depasi constrangerile de timp si spatiu atunci cand trebuie sa obtinem  o aprobare, sa  semnam rapid un contract sau sa accesam un document de la distanta.
5695 vizualizari
  • +10 (10 voturi)    
    dar la criticat condamnati (Joi, 11 februarie 2016, 15:58)

    giigi [utilizator]

    e voie?
  • +16 (16 voturi)    
    Noua lege a tolerantei (Joi, 11 februarie 2016, 16:01)

    CititorulComentator [utilizator]

    In sfarsit casa de toleranta PSD intra in legalitate :)))
  • +19 (19 voturi)    
    Un dictator nu discuta cu 3mii de oameni pe fb (Joi, 11 februarie 2016, 16:06)

    pedepsitorul [utilizator]

    Un dictator adevarat le da Delete!
  • +13 (15 voturi)    
    Duie Mragnea (Joi, 11 februarie 2016, 16:12)

    un domn [utilizator]

    l am defaimat ?
    • +3 (3 voturi)    
      ... (Joi, 11 februarie 2016, 16:34)

      pathfinder [utilizator] i-a raspuns lui un domn

      you are....
  • +14 (14 voturi)    
    Hmmmm... (Joi, 11 februarie 2016, 16:38)

    mcv [utilizator]

    Dragnea, tu ma insulti si doar pentru ca esti contemporan cu mine, in aria geografica numita Roamnia!
    Unde mai pui ca unu' ca tine legifereaza pentru mine... in CasaTarii!?
    Stiu. Nu exista nici cea mai mica sansa sa poti intelege tu despre ce vorbesc eu. Dar ceva, tot ai putea face: nu-ti mai tine picioarele alea ca un taran cand te duci la tv! Si daca nu pricepi nici asta, aminteste-ti macar sa le zici ălora din studio sa nu ți le mai filmeze!
    Ce crezi, poti face asta pentru mine?
  • +2 (2 voturi)    
    iti doresc cu executare in curand (Joi, 11 februarie 2016, 16:53)

    george.c [utilizator]

    tataia asta ne sfideaza inteligenta
  • +7 (7 voturi)    
    Daca ar fi sa te cred... (Joi, 11 februarie 2016, 17:10)

    Susufler0 [utilizator]

    Pai ba, Liviule, atunci daca nu vrei sa ne bagi pumnu' -n gura, la ce dracu' mai dai legea ? Doar ca sa te afli in treaba ? Asculta aici la mine, nu mai ai niciun haz. Mai bine ai retrage-o.
    • +3 (3 voturi)    
      Se crede noul Iliescu, (Joi, 11 februarie 2016, 18:19)

      Romania, tara pomanagiilor [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

      Un ipocrit disimulant, avid de putere, din fericire este in drum spre parnaie.

      Astept cu maxim interes condamnarea cu executare, n-avem nevoie de un fesenist pus pe capatuiala.
  • +7 (7 voturi)    
    O precizare. (Joi, 11 februarie 2016, 18:13)

    malika ela [utilizator]

    Da, toate comentariile sau pozele impotriva lui Dragnea de pe pagina lui au fost sterse de cine administra acel cont, iar cei care comentau au primit block. Pentru ca nu-i asa? Asta inseamna democratie...sa pui pumnul in gura unei pareri. Sincer? PATETIC!
  • +5 (5 voturi)    
    tov Dragnea si mediul inconjurator (Joi, 11 februarie 2016, 18:16)

    krampus [utilizator]

    Nu s-a publicat inca mercurialul injuraturilor dar impreuna cu doi prieteni vrem sa ne lasam de fumat si sa strangem bani de un "futu-ti gura matii de comunist".
  • +3 (3 voturi)    
    tot n-am inteles.. (Joi, 11 februarie 2016, 20:10)

    Inna100 [utilizator]

    care este scopul acestei legi inepte... inca un pumn in gura democratiei, asa-i?
    dragnea te-ai dat de gol!! Esti un ticalos tupeist!! Nu mai vrem o militie a gandirii . Si daca esti parte din acest popor ..tolerant , atunci, foloseste-ti toleranta, si lasa-ne sa ne exprimam opiniile.
  • +4 (4 voturi)    
    Decat (Vineri, 12 februarie 2016, 9:49)

    zarzarea [utilizator]

    Decat hot, mai bine prost...

    Decat prost, mai bine pesedist...

    Decat pesedist, mai bine comunist...

    Decat comunist, mai bine....
  • +3 (3 voturi)    
    Am fost suficient de toleranti, Motane ? (Vineri, 12 februarie 2016, 12:48)

    Susufler0 [utilizator]

    Dragneo, baiete, STRADA a vrut sa-ti demonstreze ca e o forta si stand IN CASA, in fata calculatorului, laptopului, tabletei, smartului, daramite, cand o iesi in PIATA, fiindca va veni si timpul asta !
    • +2 (2 voturi)    
      cei din Alexandria (Vineri, 12 februarie 2016, 14:05)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

      DACA ar confisca Patrimoniul lui Lord Of Teleorman..nu ar mai avea nevoie de Fonduri UE..parerea mea
      • +2 (2 voturi)    
        Greu de prins 1 ! (Vineri, 12 februarie 2016, 15:09)

        Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui un domn

        Pt asta ar trebui sa-l prinda cu o infractiune de coruptie, dar Motanul a lucrat acoperit pana acum. Vorba aia, toata lumea vorbeste de TELDRUM ca e a lui, (prin interpusi) dar chiar si asa, eu unul nu am cunostiinta ca patronii Teldrum sa fie cercetati pt vreo fapta de coruptie. El si cu al lui Caprioara de la Vrancea sunt "curati" iar averile le au de la bunicii si strabunicii lor, incepand cu Decebal si Deceneu.