Legea defaimarii: Internautii bombardeaza pagina de Facebook lui Liviu Dragnea cu injuraturi

de R.M.     HotNews.ro
Miercuri, 10 februarie 2016, 20:43 Actualitate | Esenţial

Liviu Dragnea
Foto: Guvernul Romaniei
Pagina de Facebook a lui Liviu Dragnea era bombardata cu injuraturi, miercuri seara, intr-o actiune ce pare un protest fata de Legea "defaimarii sociale" a sefului PSD.

La fiecare postare a liderul PSD apar zeci de comentarii cu injurii sau cu trimiteri la fotografii nu foarte magulitoare pentru Liviu Dragnea.

Reamintim ca, marti, deputatii din Comisiile Juridica si pentru Drepturile Omului au dat aviz favorabil, cu amendamente, pe legea "defaimarii sociale" a lui Liviu Dragnea, prin care amenzile prevazute initial in proiectul de lege au crescut, desi Dragnea declarase in luna octombrie, in urma unui val de critici, ca va face ca amenzile sa fie "la nivel simbolic".

Astfel, potrivit noului text, grupul social se va defini astfel: "categorie de persoane care se disting din punct de vedere social prin una sau mai multe trasaturi de gen, varsta, rasa, religie, origine etnica, limba materna, traditii culturale, orientare sexuala, origine sociala, avere*, dizabilitati, boala cronica necontagioase sau infectie HIV/SIDA."

*Desi la motivarea amendamentului Dragnea afirma ca referinta la "avere" a fost scoasa, in textul amendamentului acesta a ramas. Doar referinta la "apartenenta politica" a fost eliminata.

Potrivit textului legii, defaimarea sociala este: "fapta sau afirmatia prin care o persoana este pusa in situatie de inferioritate pe temeiul apartanentei sale la un anumit grup social".












Citeste pe Stirile ProTV

VIDEO Expozitie la Muzeul National de Istorie: obiecte vechi de sute de ani au fost replicate cu ajutorul capacelor de plastic

Mii de capace de plastic care in mod normal ajung la gunoi au fost transformate in exponate la Muzeul National de Istorie. Dupa topire, prin intermediul tehnologiei 3D, plasticul a copiat piese vechi de mii de ani.
60433 vizualizari
  • -50 (52 voturi)    
    Eeh (Miercuri, 10 februarie 2016, 20:59)

    UpNext [utilizator]

    la ce va asteptati?. Valahi gitanizati a caror cultura se limiteaza la nivelul genital. Viitorul Romaniei voastre este in glande ;)
    • +16 (16 voturi)    
      cum ar zice moromete (Joi, 11 februarie 2016, 9:31)

      obsCUR [utilizator] i-a raspuns lui UpNext

      du-te, bă, d-acilea...
    • +1 (1 vot)    
      Traiasca PSD (Vineri, 12 februarie 2016, 10:12)

      math_2 [utilizator] i-a raspuns lui UpNext

      ... borna de aur a implinirii noastre ! Sa vina halatele albe gratuite, sa vina stampilele mai repede !
  • +55 (55 voturi)    
    Stiti bancul cu Dragnea? (Miercuri, 10 februarie 2016, 21:12)

    mitg [utilizator]

    Dragnea fost sa te-njuram.
    • +15 (17 voturi)    
      mai intai sa-si plateasca datoriile la stat.... (Joi, 11 februarie 2016, 9:21)

      cartofil [utilizator] i-a raspuns lui mitg

      Nevasta lui Dragnea avea de dat 20 de milioane taxe la stat, dupa achizionarea hotelului din Alexandria. Banii astia nu i-a dat niciodata dar in momentul de fata nu-i mai cere nimeni. Poate incepe Gelutu sa mormaie de la beciul domnesc. Cred ca sunt multi care s-au cutremurat la arestarea lui Diaconu, inclusiv muustata lui Dragnea. Infractorule (condamnare in prima instanta), jos labele de pe Romania.
      • +8 (8 voturi)    
        hotel (Joi, 11 februarie 2016, 10:27)

        Ilidia [utilizator] i-a raspuns lui cartofil

        Nu stiu daca la Alexandria, dar la Tr. Magurele sigur. E vorba de hotelul Turris, cumparat pe pretul catorva apartamente,care a fost "pasat" de la un proprietar la altul, toti acoliti ai individului, inclusiv Bombonica Dragnea. Datoriile nu le-a platit, dar anul trecut au fost reamenajate restaurantul si terasa.
      • 0 (2 voturi)    
        Inapoi in viitor 1 (Joi, 11 februarie 2016, 13:06)

        Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui cartofil

        Cartofil, precis ca vii dintr-o lume paralela cu a noastra, in care Gelutu deja a fost arestat, in care multi deja s-au cutremurat auzind de arestare iar mustata lui Dragnea,de-a dreptul s-a zbarlit, deja. Mai fa, te rog, vreo 2-3 drumuri ca sa ne zici pe cine a turnat Gelutu din Beciul Domnesc si,( asta-i o rugaminte personala), zi-mi si mie ce numere o sa iasa la 6 din 49, in martie.
        PS. Mai multa atentie cand te informezi, n-ar strica, nu de alta dar Diaconu refuza sa demisioneze! Iti dai seama ce-o sa iasa daca o sa vrea DNA sa il retina preventiv !
  • -14 (16 voturi)    
    Ha! Ha! (Miercuri, 10 februarie 2016, 21:15)

    LiviuX [utilizator]

    Categorii de persoane care se disting prin:
    1. Varsta: 0-1 luna, 1-2 luni, etc. sau 0-1 an, 1-2 ani etc. s.a.m.d.
    2. Avere: 0-100 lei, 100-200 lei, etc, sau 0-1000 lei, 1000-2000 lei, etc., s.a.m.d.
    Cred ca ati prins ideea. Sa vedem cum va fi acuzat cineva, daca el va fi in aceeasi categorie sau spune ca acuzatorul nu poate sa-l acuze ca nu e in categoria la care s-a referit... Dar care categorie oare??
    • +7 (7 voturi)    
      domnu' Dragnea (Joi, 11 februarie 2016, 14:21)

      Gobelin [utilizator] i-a raspuns lui LiviuX

      hai sa lamurim o chestie:
      dreptul la libertatea de expresie e garantat de constitutie.
      deci nu are cum sa fie discriminare faptul ca eu sau oricine altcineva spune ceva, ORICE, despre o anumita categorie sociala.
      repet, e drept garantat prin constitutie, nu are cum sa fie incriminat prin lege.
      insa, daca sunt vanzator si nu vreau sa-l servesc pe unul ca-i ungur, sunt barman si-l dau afara pe unul ca-i tigan, sunt patron si nu-l angajez pe unul ca-i pocait, sunt popa si-l dau afara din biserica pe unul ca are plete si e rocker, doar atunci se cheama ca am discriminat pe cineva.
      din pacate, la noi isteria asta cu discriminarea a fost intretinuta de deciziile aberante ale Consiliului lu' Asztalos, de a amenda politicieni pentru afirmatii "discriminatorii" in spatiul public.
      vezi celebrul caz "tiganca imputita" .
      Asztalos si gasca lui , in loc sa lamureasca public care sunt formele de discriminare, au taxat opiniile pentru ca era mai simplu, nu-i asa, intrand cu bocancii peste libertatea de expresie.
      faptul ca-l faci pe un tigan hot e jignire, sau calomnie, ce vreti voi. Insa in nici un caz nu e discriminare.
  • +18 (18 voturi)    
    defaimatorul (Miercuri, 10 februarie 2016, 21:29)

    Goya [utilizator]

    Cum as putea sa-l "felicit" pe initiator fara sa ma amendeze?
  • +23 (23 voturi)    
    ... (Miercuri, 10 februarie 2016, 21:32)

    rocknum [utilizator]

    dragnea = jeg
    • 0 (0 voturi)    
      tem.....lism accentuat? (Joi, 11 februarie 2016, 12:13)

      nelamurit [utilizator] i-a raspuns lui rocknum

      1. saracii sunt un grup definit pe baza de avere
      2. pensionarii - pe baza de varsta
      3. secuii - pe baza etniciatii (sau ceangai, hutului, lipoveni)
      4. "diferiti" - pe orientare sexuala

      deci nu poti scrie ca alcoolismul e pronuntat la ... caci defaimezi. Sau ca in inchisoriledin UE [acel grup] e mai reprezentat decat.. caci defaimezi
      daca grupul X voteaza stilumalt de orez,ulei defaimezi.
  • +12 (12 voturi)    
    draga Liviu, (Miercuri, 10 februarie 2016, 21:36)

    nesuferitu [utilizator]

    eu unul zic, ca tot vorbesti de ''categorii-grupuri sociale'', ///. cer scuze celor cu astfel de probleme pentru alaturarea acestui individ lor. cred ca nu esti in stare (capabil) sa lucrezi pentru altii (alegatorii tai) ci numai si numai pentru tine si pentru restul celor ce-ti canta in struna. mai bine te ''concentrezi'' pe condamnarea pe care deja o ai, adica daca doamne fereste, te baga astia cu executare, macar sa nu lasi mai multe rele in urma ta decat ai lasat pana la ''berbecaria'' asta.

    p.s. vezi ca minti iar: ai lasat acolo ''avere''. ce, te incadrezi si la asta?
  • +15 (15 voturi)    
    pleaca tataie... (Miercuri, 10 februarie 2016, 21:55)

    george.c [utilizator]

    Iti doresc, sincer, cu executare tataie!
    Te-as defaima putin aici dar stiu ca asta nu ajuta nimanui, important e sa nu va mai jucam jocul, doar asa vom scapa de voi!
  • +14 (14 voturi)    
    O cauta cu lumanarea ! (Miercuri, 10 februarie 2016, 21:58)

    Miky113 [utilizator]

    Nu au invatat nimic din evenimentele: Colectiv, oieri , tzapinari;
    Ei cred ca o sa fie la fel ca in martea negra: toti or sa doarma somnul natiunii.
    Sa-l vedem pe condamnatu pe unde o sa scoata camasa, cind se vor trezi : hobbitii, elfii, gnomii, p-orcile, trolyy, blogeristii, feisbukistii, gardienii lu Tzepes , galeriile ULTAsilor, cativa mineri veterani, MDogaru si ai lui ....
  • +10 (10 voturi)    
    Dragnea sta si numara si socoteste si nu-i iese ! (Miercuri, 10 februarie 2016, 22:26)

    Susufler0 [utilizator]

    Asta pt ca tot a zis Dragnea ca legea lui nu urmareste sa ingradeasca injuratura on-line !
  • +23 (23 voturi)    
    ha (Miercuri, 10 februarie 2016, 23:24)

    I [utilizator]

    Dragnea se plangea ca ei, pesedistii sunt vazuti ca fiind comunisti. Cu legea asta el demonstreaza ca sunt comunisti 100% :)) Au avut o perioada cand au schimbat steagul rosu cu unul albastru ca sa nu se prinda lumea... dar ei au ramas aceeasi.
  • +26 (26 voturi)    
    Dragneo (Miercuri, 10 februarie 2016, 23:44)

    sucaa [utilizator]

    Dar de mortii care va voteaza putem sa ne luam? Nu vad si pt ei o categorie speciala.
    Or sa se supere bai mustata ca nu-i protejezi si pe ei.
    Parca ca vad ca pierzi alegirile din cauza asta :)))
  • +14 (14 voturi)    
    Motanul, in capcana ! (Joi, 11 februarie 2016, 0:25)

    Susufler0 [utilizator]

    Cine l-a atras in capcana pe Dragnea ? Cineva care l-a asigurat (in mod temerar !) ca legea va trece, fara insa sa-i spuna care sunt costurile pt initiator . S-o luam insa pe rand : daca legea trece pur si simplu, Dragnea cade in capcana invingatorilor a la Pirus ; va deveni unul din primi trei cei mai detestati politicieni romani contemporani ; daca legea nu trece, pt ca este declarata anticonstitutionala, Dragnea tot in "capcana" ajunge, dar in capcana politicienilor invinsi, a looserilor. Daca Curtea Constitutinala nu declara legea in totalitate neconstitutionala ci doar partial , (numai anumite articole) se cheama ca Dragnea a facut doar munca voluntara, lucru manual, avand in vedere ca legi de tipul acesteia mai avem (una a fost data inca din anul 2000, pare-mi-se, e vorba de o OG a lui Bombonel.) Este capcana cea mai dureroasa si cea mai umilitoare in care ar putea cadea Motanul ! De ce ? Simplu ! Pt ca vor fi declarate neconstitutionale tocmai acele 3-4 articole pt care Dragnea scrisese legea, singurele care il interesau, de fapt sa treaca de "cenzura" Curtii ! CELE CARE MUTILEAZA LIBERTATEA DE EXPRIMARE GARANTATA DE CONSTITUTIE
  • +15 (15 voturi)    
    Sunt curios, (Joi, 11 februarie 2016, 1:04)

    florinb1 [utilizator]

    daca ajunge la mititica, o sa mai dea in judecata pe cineva pentru defaimare?
  • +5 (7 voturi)    
    Perfect! (Joi, 11 februarie 2016, 4:09)

    SantaK [utilizator]

    Sincer sa fiu, eu vad in toata treaba asta o MARE, ENORMA oportunitate.pentru romani...vad fabula romaneasca prin Toma Caragiu, vad pamfletul lui Caragiale...vad ceva de genul "orice asemanare cu realitatea este pur intamplatoare.....mamaaaaaaaaaaaa ce i-as batjocori numai prin simpla asemanare cu Ion...Ion este parlamentar, el stie ce face acolo...legi...unele proaste, altele bune...Ion are mustatza de chelner. Nu face ca Ion...e corupt! Un simplu exemplu! Sa mor daca nu as umple Internetu' de chestii ca astea!!! Romanul e istetz si plin de umor. S-ar prinde imediat de cine e vorba, de cine e Ion!!! As urmari orice articol laudativ si mereu as veni cu un contraexemplu CLAR ca asemanare!!! Sa moara Romania de ras si sa pice in ridicol toata legea asta...,,ce ///...pai nu te defaimez pe tine ///....ci imaginea ta perfect copiata intr-un personaj fictiv....au dat o lege complet INUTILA!
  • +7 (7 voturi)    
    trebuie repetat iesitul in strada! (Joi, 11 februarie 2016, 8:11)

    Francisc 1 [utilizator]

    dupa cum s-a vazut e singura metoda prin care se poate schimba ceva , altfel asta ne rade sub mustata si-si vede mai departe de solticariile lui.
    • +4 (4 voturi)    
      ba! (Joi, 11 februarie 2016, 12:15)

      nelamurit [utilizator] i-a raspuns lui Francisc 1

      nu ar fi mai bine sa iesim la vot? In 2012 au iesit 45% la vot si ne-am procopsit cu USL
  • +3 (3 voturi)    
    Oricat de mult si de (Joi, 11 februarie 2016, 10:25)

    gigiN [utilizator]

    ...."sofisticat" l-am injura pe acest individ abject,nu ar fi suficient !!!!
  • +2 (2 voturi)    
    nu va faceti griji... (Joi, 11 februarie 2016, 10:39)

    liviu_ [utilizator]

    dragnea a facut ceea ce orice comunist, fan al lui iliescu ceausescu si stalin, ar fi facut: a inceput sa stearga toate comentariile impotriva lui
  • +2 (2 voturi)    
    Capcana (Joi, 11 februarie 2016, 10:55)

    andrei1232000 [utilizator]

    daca aceasta lege se aproba inseamna ca s-a terminat cu Antena 3 si Romania Tv.
  • +3 (3 voturi)    
    Daca la recurs ia cu executare, (Joi, 11 februarie 2016, 10:58)

    John M. [utilizator]

    dupa care sa urmeze Ponta, Udrea, Mazare, Valcov, Oprea, Nitzu, Voicu, Paun si curcanul Tariceanu (stie el pentru ce) s-ar limpezi dintr-o data peisajul politic in tara asta. Hai, DNA !