Parlamentarii au respins alocarea sumei de 5 milioane lei pentru "Cumintenia Pamantului" a lui Brancusi

de Iulia Rosca     HotNews.ro
Marţi, 15 decembrie 2015, 13:41 Actualitate | Politic

Cumintenia Pamantului
Foto: Mediafax
Parlamentarii au respins in plen amendamentul adus la proiectul legii bugetului de stat prin care se alocau 5 milioane de lei pentru Ministerul Culturii in vederea achizitionarii operei lui Constantin Brancusi, "Cumintenia pamantului", la o diferenta de doar 5 voturi. Ministerul a cerut acesti bani pentru a isi putea exercita dreptul de preemptiune, pentru care in prezent are "zero lei".

Amendamentul a fost insa respins sambata in comisiile de buget-finante, cu scandal, iar in plenul comun de marti a primit 50 voturi "pentru" si doar 45 "impotriva".

"Conform legii, in cazul bunurilor de patrimoniu, clasa tezaur, Ministerul Culturii isi poate exercita dreptul de preemptiune. (...) Actualmente, pentru dreptul de preemptiune, Ministerul are zero lei", explicase ministrul Vlad Alexandrescu sambata la sedinta comisiilor de buget-finante.

Ministrul sustinuse la comisia de cultura ca, desi familia care detine aceasta sculptura cere 20 de milioane de euro, opera de arta a fost evaluata de doi experti independenti la 4 milioane de euro si, respectiv, la 7-9 milioane de euro.

"Ne tot gargarisim cu Brâncuși, dar cînd e vorba de ceva concret, nu facem efortul necesar. Oricum, ministerul nu dispune de un minim buget pentru achiziții," a comentat pe pagina sa de Facebook Theodor Paleologu, ministru al Culturii intre 2008-2009.










8183 vizualizari
  • +10 (10 voturi)    
    normal (Marţi, 15 decembrie 2015, 13:53)

    gigel de luxembourg [utilizator]

    cu banii astia se pot plati salarii parlamentarilor sau sotiilor acestora
  • +12 (12 voturi)    
    "Cum ?Sa dam bani pentru cultura ?".... (Marţi, 15 decembrie 2015, 14:00)

    gigiN [utilizator]

    ...."Mai bine ii furam noi!"-JIGODII ORDINARE!!!
  • +8 (8 voturi)    
    ce trist! (Marţi, 15 decembrie 2015, 14:24)

    ..13 [utilizator]

    Ce poti sa te astepti!

    daca era sa voteze pentru ei 5 mil lei - URA imediat se aproba!
  • +9 (9 voturi)    
    Bani doar pt pensii speciale (Marţi, 15 decembrie 2015, 14:26)

    (In)cultura la parlamentari [anonim]

    Ce ordinari..s-au certat pentru pensiile speciale si pentru tot felul de alte privilegii, ca doar stim cu totii cum isi rup ei spatele muncind pentru Romania, desigur, atunci cand nu sar prin boscheti de frica DNA-ului.

    E greu sa ai "respect" pentru indivizii astia, au o mentalitate de sobolan, de "musca si fugi".

    Partidele au devenit fabrici de corupti si plagiatori, de capuse scarboase lipite de banii publici.

    Sper sa fie redus drastic numarul parlamentarilor, prin legea electorala si prin actiunile DNA-ului.
    • +3 (3 voturi)    
      pacat de brancusi (Marţi, 15 decembrie 2015, 15:06)

      H0mbre [utilizator] i-a raspuns lui (In)cultura la parlamentari

      Parlamentarii nu o sa-si voteze niciodata reducerea de bunavoie. Nici in legea electorala, nici prin constitutie. Chiar daca 90% dintre noi am vrut reducerea, ei nu-si vor taia niciodata singuri craca de sub picioare.
  • +9 (9 voturi)    
    parlamentarul românesc și arta adevărată... (Marţi, 15 decembrie 2015, 14:35)

    Mariicaialbastri [utilizator]

    dacă era pentru o țandără din stâlpul sf. Simeon Stâlpnicul de 5 mm lungime și 0,5 mm lățime sau pentru o turlă din Catedrala Mântuirii Neamului repede găseau nu 5 ci 10 milioane de lei.
  • +6 (6 voturi)    
    Si 300 (Marţi, 15 decembrie 2015, 14:36)

    AdiSto [utilizator]

    sunt prea multi.
  • 0 (0 voturi)    
    aceasta adunatura ... (Marţi, 15 decembrie 2015, 18:39)

    luiz [anonim]

    abjecta de inculti si agramati nu au avut nici cea mai mica ezitare in a-si suplimenta bugetul (alocat salariilor, rolelor de hartie igienica, florilor de plastic, etc.) cu 5 milioane de euro, dar se impotrivesc achizitiei (la un pret minim) a unei opere de arta reprezentativa pentru geniul poporului roman! O astfel de atitudine ma umple de revolta si dispret...
  • 0 (0 voturi)    
    tipic (Marţi, 15 decembrie 2015, 21:20)

    Maica Reteza [utilizator]

    Păi cum vroiați ca Jegul Pământului, Nesimțirea Pământului sau Șpaga Pământului să aloce buget pentru Cumințenia Pământului? Nu se poate, nu se există.
  • 0 (0 voturi)    
    nu avem nevoie! (Joi, 17 decembrie 2015, 11:37)

    Jon [anonim]

    Şi la ce mă ajută pe mine dacă statul achiziţionează obiecte de genul ăsta în condiţiile în care nu avem dotări în spitale şi nivelul învăţământului e la genunchiul broaştei? Bugetul sănătăţii pe 2014 a fost de 1.7 mil de euro, dar alocăm din banii ţării 1 mil pe o sculptură. Asta nu e cultură să cumperi la preţuri supra evaluate lucrările altora, investeşte banii ăia în viitorul artistilor români care mai trăiesc şi se chinuie să producă valoare.