Ion Iliescu: Democratia nu este tirania majoritatii, cum nu este nici tirania unor minoritati extremiste

de I.C.     HotNews.ro
Sâmbătă, 5 decembrie 2015, 17:50 Actualitate | Politic

Ion Iliescu
Foto: Agerpres
Fostul presedinte Ion Iliescu scrie, intr-o postare pe blogul personal, ca politica romaneascaa a dezvoltat mai degraba o cultura a confruntarii, si nu una a consensului, "o politica alimentata permanent de aceasta gandire in clisee, atat de draga unor elite politice si intelectuale", adaugand ca democratia nu este tirania majoritatii, cum nu este nici tirania unor minoritati extremiste.

"Democratia nu este, totusi, tirania majoritatii. Cum nu este nici tirania unor minoritati extremiste. Daca acceptam asta, ne intoarcem, intr-un fel, la ideea dictaturii proletariatului, care a produs un monstru, desi s-a renuntat la ea, din pacate nu suficient de repede, pentru a nu produce drame. Democratia este locul unui dialog permanent intre majoritati si minoritati, pentru a construi acel consens care poate duce lucrurile inainte, fara prea multe confruntari si crize", scrie presedintele onorific al PSD.

Potrivit fostului sef de stat, "din pacate, politica romaneasca a dezvoltat mai degraba o cultura a confruntarii, si nu una a consensului. O politica alimentata permanent de aceasta gandire in clisee, atat de draga unor elite politice si intelectuale. Asa nu ajungem prea departe. A-i acuza pe cetateni ca nu stiu sa voteze este o dovada de dispret. Pentru ca ei voteaza asa cum cred, si cum le cer interesele lor. Iar politicul exprima aceste interese in Parlament si in toate organismele alese ale democratiei. Lumea nu se invarte in jurul unor elite rupte de realitate, oricat s-ar crede ele un buric al acestei lumi.

Intr-o democratie fiecare isi are rolul si responsabilitatile lui. Ca sa dai lectii trebuie sa poti s-o faci. Adica sa fi dovedit ca stii sa faci ceva pentru oameni. Politicienii nu trebuie sa uite acest lucru. Asa cum nu trebuie sa-l uite nici elitele datatoare de lectii. Vor fi crezand ei ca gandirea in clisee este o meserie de stapani. Dar de stapani peste himere".

Iliescu mai scrie ca a fost votat de oameni pentru ca, atunci cand a candidat, a oferit un proiect de tara, o perspectiva: "Cu acest proiect s-au identificat si oameni cu studii mai putine-dar care au gandit si gandesc cu capul lor-dar si oameni de cultura, elite profesionale in diferite domenii, si, oroare pentru unii, chiar si filosofi!"

"Nu voi condamna pe nimeni, niciodata, pentru felul in care voteaza. Nu am indreptatirea s-o fac. Traim intr-o tara inca libera, in care mai putem face alegerile pe care le dorim. Politicul nu are probleme cu <<cei multi si prosti>>, care nu voteaza pe placul <<elitelor>>. Politicul are o problema cu incapacitatea sa de a oferi o miza romanilor, un proiect de viitor. Politica a ajuns un lucru in sine, rupt de realitatile Romaniei. Consuma prea multa energie cu gestionarea unor jocuri de putere lipsite de sens, pana la urma, si mnult prea putina pentru rezolvarea problemelor tarii, satisfacerea nevoilor cetatenilor, mediului de afaceri, construirea unei societati normale si functionale", sustine Ion Iliescu.

Iliescu sustine ca "raspunsul cetatenilor la acest mod de a face politica, lipsit de responsabilitate, este retragerea lor din spatiul public, refuzul de a face <<politica>>. Asta lasa loc unor minoritati agresive, care-si impun, pe fondul slabiciunii tot mai accentuate a politicului, a democratiei, in general, propria agenda. O agenda care nu are nimic in comun cu agenda publica."



Citeste mai multe despre   











[P] JYSK Romania plateste 15 lei / zi pentru tichetele de masa ale angajatilor sai

JYSK Romania, parte a grupului scandinav JYSK Nordic, unul dintre cei mai mari retaileri de mobilier si decoratiuni interioare din Europa, a majorat, incepand cu data de 1 decembrie 2016, valoarea tichetelor de masa acordate angajatilor sai. Astfel, valoarea nominala a unui tichet de masa a ajuns la 15 lei, suma maxima prevazuta de lege.
3518 vizualizari
  • +17 (25 voturi)    
    Nix haraso! Kakaya demokratsia! (Sâmbătă, 5 decembrie 2015, 17:54)

    Soljenitin [utilizator]

    Politrucul asta de Kaghebila da lectii de democratie. Gluma saptamanii! :))))))
    • +14 (20 voturi)    
      vorbeste Tovarasul care a chemat minerii (Sâmbătă, 5 decembrie 2015, 19:19)

      me [anonim] i-a raspuns lui Soljenitin

      la Universitate care au batut si omorat intelectuali. si apoi le-a multumit pentru spiritul civic!

      acum regreta ca nu-i poate mitui pe toti cu o sticla de bere si un mic.
      • +5 (9 voturi)    
        Acest kaghebist bătrân (Sâmbătă, 5 decembrie 2015, 22:18)

        andreitr [utilizator] i-a raspuns lui me

        a ieşit iar la rampă. Peste 1000 de morţi la Revoluţie, peste 100 la mineriadă numai ca acest pesonaj de tristă amintire să se ţină la putere. Ceauşescu era independent de ruşi, de aia a trebuit împuşcat de către ilici iliescu, ca să-i ia locul. Omul acesta a minţit o viaţă întreagă şi nici acum nu se lasă. Poate procurorii o să-i ceară şi lui socoteală înainte la ilici s-o mierlească.
  • +10 (16 voturi)    
    desigur... (Sâmbătă, 5 decembrie 2015, 18:04)

    ..13 [utilizator]

    Pana si mortii au iesit sa voteze in cele mai obscure sate...

    Iote cum o da cu democratia si responsabiltiatea ..
    Tupeu maret - au piasa asta a mai ramas P$D, ca in rest conform responsabiltiatilor stabilite se regurpeaza la beciul rece - desi nu este tocmai indicat pe vremea asta, dar deh...

    Credeam ca ne scuteste de invataturile sale, macar acum, dupa 25 de ani....Tupeu maret, cadere mareata la ceas de sarbatoare!
  • +3 (15 voturi)    
    corect (Sâmbătă, 5 decembrie 2015, 18:19)

    srpc [utilizator]

    atentiune, ///!!! intotdeauna evaluam ideea, nu pe cel care o emite!
    • +10 (14 voturi)    
      Incorect (Sâmbătă, 5 decembrie 2015, 19:08)

      Daniel [anonim] i-a raspuns lui srpc

      De prea multe ori parsivul se bazeaza pe 'idei' pentru a-si atinge scopurile.

      Asa este si cu acest personaj sinistru, nefericit si catastrofic pentru tara care a avut nefericirea sa-l aibe printre locuitori.
  • +10 (14 voturi)    
    Ce dor imi era (Sâmbătă, 5 decembrie 2015, 18:59)

    AdiSto [utilizator]

    de niste lectii de democratie de la domnul Iliescu :)) Poate asa isi exerseaza pledoaria in procesul mineriadei ? Sau al Revolutiei ?
  • +3 (7 voturi)    
    Mai draga , (Sâmbătă, 5 decembrie 2015, 19:15)

    Bazil.the.3rd [utilizator]

    in 2015 in realitatea asta abstracto-absconsa democratia este fix ambele:atat tirania majoritatii cat si a minoritatilor extremiste si mai putin extremiste. Da' realitatea e pentru filosofi.
  • 0 (6 voturi)    
    Deci... (Sâmbătă, 5 decembrie 2015, 19:22)

    Mircea [anonim]

    E nevoie de reducerea cheltuielilor statului.

    http://www.commonsensecapitalism.com/p/free-to-choose.html
  • +10 (14 voturi)    
    Ce se mai aude cu Dosarul Mineriada? (Sâmbătă, 5 decembrie 2015, 19:56)

    Locke Lamora [utilizator]

    Il condamnati pe bullshevinul asta postmortem?
  • +11 (13 voturi)    
    Iliescu vorbind despre democratie e ca (Sâmbătă, 5 decembrie 2015, 20:11)

    Romania, tara pomanagiilor [utilizator]

    Stalin vorbind despre dreptate sociala.
  • +1 (3 voturi)    
    cand are dreptate (Sâmbătă, 5 decembrie 2015, 23:49)

    levierul [utilizator]

    cand un om are dreptate, are, chit ca este cel pe care l-am vrea /// In acest caz, a spus-o bine si inteligent.
  • +4 (4 voturi)    
    Iliescu isi sterge mainile murdare de sange pe tri (Duminică, 6 decembrie 2015, 0:09)

    krampus [utilizator]

    Daca ar trebui sa punem un nume culturii confruntarii, acest nume ar fi Ion Iliescu. Executiile in plina strada de dupa uciderea lui Ceausescu sau mineriadele au insemnat mii de vieti distruse, mutilate, impinse la exil extern sau intern, copii orfani, parinti plangandu-si copii adolescenti, depresie si singuratate, o fractura de nevindecat in societatea romaneasca. Si ca o batjocura finala, iata ! Ion Iliescu deplinge cultura confruntarii. Brr, e prea mult !
  • +2 (2 voturi)    
    Ionele, (Duminică, 6 decembrie 2015, 0:24)

    V. Veroiu [utilizator]

    Stai jos si nu mai vorbi neintrebat. Zise invatatoarea.
  • +2 (2 voturi)    
    John Addams (Duminică, 6 decembrie 2015, 11:02)

    xolv [utilizator]

    Comunismul cu fata umana actual e tirania saracilor asupra clasei medii. Trebuie doar alimentata mania persecutiei, utopia egalitatii, si saracirea constanta prin taxe si inflatie. Democratia e tot o tiranie. A minoritatii asupra majoritatii (John Addams).
  • +1 (1 vot)    
    Proiect de tara mai ///<br> (Duminică, 6 decembrie 2015, 11:55)

    termopan [utilizator]

    Ai fost votat de oamenii care spuneau 'Iliescu nu uita muncitorii toti te vrea' aia nu se identifica cu nimeni in afara de o cinzeaca. Ai deturnat doua revolutii cinstite si pure ca sa creezi clasa politica actuala, pe care vad ca o condamni vehement,///.

    Pentru asta vei ajunge la pubela istoriei!
  • +1 (1 vot)    
    Iat-o din nou pe Cassandra (Duminică, 6 decembrie 2015, 13:07)

    Gheo09 [utilizator]

    OMG!!!!

    Unii oameni, unii indivizi, unii insi politici nu vor deloc sa treaca la groapa de gunoi a istoriei.

    Scarba si si sila, scarba si din nou sila, senzatie de voma si toate greturile posibile, toate astea ma incearca de fiecare data cand musiu Iliescu deschide gura!

    In sintagma "tirania majoritatii" despre cine vorbeste, despre PSD?

    Oare l-a ajuns din urma propria politica? Alegeri libere? Consens politic? Toate suna atat de fals in gura dumitale draga tovaras.

    Cine naiba te mai asculta pe tine? In afara de cei completamente vanduti intereselor personale si fara nicio farama de constiinta?

    Toate strategiile s-au intors impotriva lor. Nimeni nu-i mai crede. De asta le este frica. Oamenii ies din negura vremii si vad dincolo de prostia une asa-zise elite pe care numai interesul public nu o intereseaza!!! Si asta ii doare, incapacitatea lor de a ne minti, de a ne ademeni pe toate caile posibile.

    Si pe filosofi Mariei Sale i-am vazut, la caloriferist se referea, nu?

    Si la doctorii intelectuali, nu? Gen Ponta sau alde Oprea?

    Intr-o tara in care oamenii se pot exprima liber (asa cum His Communist Highness defends it), am dreptul, si nu dispretul, sa spun ca oamenii care au votat PSD, care voteaza PSD, nu au gandit treaba pana la capat.

    Este o problema generationala Domnule Iliescu, generatia revolutionara, adica cei care au crescut in umbra urangutanilor de teapa dumitale s-au saturat.
    In principiu, si in practica, lor le revine sarcina publica, adica pensii, salarii bugetare, si alte servicii publice. De aceea cred ca se pot exprima, si pot spera si aspira la decenta in politica, la responsabilitate, la non demagogie, la un stat functional, la functionari publici competeni si profesionali, la o justitie separata de politic si care functioneaza.

    Cand toata lumea stie ca misiunea primordiala a unui stat este colectarea de impozite pentru a functiona si a face sa functioneze serviciile publice, atunci contribuabilii au dreptul sa se exprime...