Presedintii Parlamentului, scrisoare catre ambasadori: Opozitia forteaza caderea unui guvern legitim si foloseste sistemul judiciar ca o unealta

de V.M.     HotNews.ro
Miercuri, 10 iunie 2015, 19:31 Actualitate | Politic

Presedintii Camerei Deputatilor si Senatului, Valeriu Zgonea, respectiv Calin Popescu Tariceanu, sustin intr-o scrisoare adresata ambasadorilor straini acreditati la Bucuresti ca actuala Opozitie incearca sa forteze "caderea unui guvern legitim", folosind sistemul judiciar ca o "unealta" pentru preluarea puterii, informeaza Agerpres.

Presedintii celor doua Camere ale Parlamentului afirma, totodata, ca Opozitia a lansat un "razboi impotriva ordinii constitutionale din Romania" si ca se incearca boicotarea Parlamentului si generarea unor "proteste stradale ilegale pentru a crea presiune si a impinge Romania in haos".

"Opozitia incearca sa forteze caderea unui guvern legitim, sustinut de catre o majoritate parlamentara legitima, folosind ca pretext un caz judiciar, punand astfel in pericol nu numai stabilitatea Romaniei intr-o regiune din ce in ce mai agitata, dar si democratia Romaniei, la 25 de ani de la caderea comunismului. Opozitia a lansat un razboi impotriva ordinii constitutionale din Romania. Ei incearca sa captureze puterea total si sa duca tara intr-o criza profunda, cerand alegeri anticipate - in pofida unei majoritati parlamentare solide formata de o larga coalitie ce include forte social-democrate, liberal, progresive si conservatoare", se arata in documentul obtinut de Agerpres.

Valeriu Zgonea si Calin Popescu Tariceanu afirma, in scrisoare, si faptul ca premierul Victor Ponta a fost acuzat de catre procurori "inainte de a i se oferi sansa de a fi audiat sau sansa de a oferi o explicatie in fata acuzatiilor", adaugand ca acesta isi poate insa dovedi nevinovatia "daca i se permite".

"Camera Deputatilor, in mod legal si constitutional, chemata sa se pronunte asupra acestei chestiuni, a votat cu o larga majoritate impotriva cererii DNA. Noi credem cu tarie ca acest caz judiciar nu trebuie sa aiba o semnificatie politica. Referindu-se la caz, prim-ministrul a declarat ca va coopera pe deplin cu procurorii si ca nu vor fi obstructii de nicio maniera. Camera Deputatilor s-a pronuntat impotriva transformarii cazului prim-ministrului intr-un pretext pentru o criza grava de catre fortele politice din Opozitie. (...) Care este miza aici? Nu persoana prim-ministrului - care poate si fara dubiu va dovedi nevinovatia sa, daca i se permite. Pericolul aici este distrugere nedemocratica a actualului guvern si majoritatii parlamentare, cu scopul de a da puterea actualilor membri din Opozitie", se mai arata in documentul amintit.

Presedintii Camerei Deputatilor si Senatului adauga faptul ca Opozitia ameninta sa distruga progresul recent al Romaniei "prin metode de forta nedemocratice si ilegitime si sa foloseasca sistemul judiciar ca o unealta in incercarea lor de a ajunge la putere in Romania".

Potrivit acestora, este impotriva angajamentelor asumate de catre Romania fata de partenerii sai europeni si transatlantici ca "PNL sa foloseasca sistemul judiciar pentru a rezolva incapacitatea sa de a convinge atat populatia, cat si membrii Parlamentului printr-un program politic coerent".

"La momentul actual, Romania este o ancora de stabilitate intr-o regiune cu probleme. (...) Singurii beneficiari ai acestui haos sunt cei interesati sa genereze instabilitate in aceasta regiune atat de tulburata de situatia din Ucraina. Noi ca reprezentanti ai majoritatii legitime, aleasa de poporul roman prin alegeri libere si democratice, suntem ingrijorati ca telul catorva lideri de a cuceri putere absoluta poate pune in pericol decenii de progres democratic si mai ales pasii uriasi din anii trecuti catre o societate mai prospera si mai justa in care exista respect total pentru statul de drept", mai spun cei doi in scrisoarea adresata ambasadorilor straini acreditati la Bucuresti.

Valeriu Zgonea si Calin Popescu Tariceanu mentioneaza, de asemenea, ca in opinia lor sistemul judiciar nu a fost niciodata mai activ ca in ultimii trei ani.

"Impreuna am reusit nu numai sa trecem peste criza economica, dar si sa asiguram crestere economica pentru al treilea an consecutiv - in momentul acesta cea mai mare rata din Europa. Sistemul judiciar este independent si nu a fost niciodata mai activ ca in ultimii trei ani. Lupta impotriva coruptiei este consolidata, asemeni securitatii nationale in contextul regional", mai spus cei doi demnitari.










2713 vizualizari
  • +20 (22 voturi)    
    la 25 de ani de la caderea comunismului. (Miercuri, 10 iunie 2015, 19:43)

    Hipius [utilizator]

    si mai ales la 25 de ani de la ridicarea neocomunismului,care este acum in mare pericol. Intresant de observat cum voi credeti ca lumea civilizata e oarba sau usor de manipulat.Doar moartea ne scapa de voi insa nu-mi fac iluzii,pana cand muriti o sa aveti timp sa antrenati pe altii ,vezi sirul Ceausescu-Iliescu-Nastase-Ponta-inca necunoscut(probabil prin TSD acum).
    • 0 (2 voturi)    
      Corectie (Joi, 11 iunie 2015, 9:03)

      TomaN [anonim] i-a raspuns lui Hipius

      Vezi sirul complet:
      Ceausescu-Iliescu-Nastase-BASESCU-Ponta-JOHANNIS

      Este unul corect intre ei? Doar puterea de a face bani ii intereseaza.
    • +4 (4 voturi)    
      gugustiucii (Joi, 11 iunie 2015, 9:28)

      Joiner [utilizator] i-a raspuns lui Hipius

      Lasa Taricene / Zgoneo, e vb aia , fiecare pasare pe limba ei piere ... remember 2012
  • +22 (24 voturi)    
    Inca o scrisoare?! A 4-a !!!!!!!! (Miercuri, 10 iunie 2015, 19:56)

    lili [anonim]

    Inseamna ca intalnirea cu ambasadorii de aseara NU a fost deloc o placere!
    Inseamna ca semnalele sunt urate de tot, inseamna ca Ponta simte deja reactia fireasca a celor din afara, care NU pot fi mintiti de Ponta cu vorbe goale(asa cum ii minte pe romani de 25 de ani!), in timp ce FAPTELE lui arata clar asaltul penalului Ponta si al coalitiei penale ce-l sprijina asupra Justitiei si a statului de Drept!
    Ponta a iesit sifonat dupa intalnire, altfel de ce ar fi trimis astia a 4(PATRA!!) scrisoare!!
    4 scrisori, PATRU, dar DEGEABA, Ponta, NU poti minti la infinit pe toata lumea(asa cum esti obisnuit in Romania!), s-au convins deja si ambasadele straine ca minti si ca penalii care te sprijina sunt de acelasi calibru infim ca si tine!
    Iar Zogena analfabetul si penalul Tariceanu nu sunt altfel decat tine!
    Sila!
  • +11 (11 voturi)    
    Vrajeala (Miercuri, 10 iunie 2015, 20:15)

    HP [utilizator]

    Nu sunteti reprezentantii nimanui, sunteti niste gunoaie penale si incompetente.

    Exact la fel ati facut si in 2012, ati "comunicat", adica ati mintit si denaturat cu nesimtire, trimiteati in veselie epistole catre Europa si SUA.

    E total irelevant daca PNL vrea la putere sau nu. Orice partid are tot dreptul sa faca asta.

    Problema este ca avem un PM urmarit penal care n-are minimul bun simt sa se retraga si ne umileste pe toti.
    • +1 (1 vot)    
      si care ar fi (Joi, 11 iunie 2015, 12:01)

      Gobelin [utilizator] i-a raspuns lui HP

      probele prin care Zgonea si Motocicleanu pot arata ca PNL 'foloseste justitia pentru a ajunge la putere' ?
      scriu si astia ca sa se afle in treaba.
      daca tot se lauda cu majoritatea lor solida, care-i problema daca e Ponta sau altul prim ministru?
  • +9 (9 voturi)    
    adica cum presedintilor ? (Miercuri, 10 iunie 2015, 20:17)

    toma [anonim]

    JUSTITIA NU-I INDEPENDENTA ?

    cand ii infunda pe aia din opozitie-ii corecta.
    cand se leaga de voi da jos regimu' ????
  • +9 (9 voturi)    
    Hotul striga hotii (Miercuri, 10 iunie 2015, 20:43)

    cristi [anonim]

    Nu a fortat nimeni caderea Guvernului, asta invocati voi. Ci doar inceperea urmaririi penale a lui Ponta, numiea unui prim-ministru interimar si probarea cat mai rapida a acestuia cu un concurs forte ca este nevinovat.
    Pe romaneste ati pus-o de mamaliga.
  • +9 (9 voturi)    
    Cam penibil (Miercuri, 10 iunie 2015, 21:38)

    GTT [anonim]

    Cam penibil sa te adresezi ambasadorilor, care oricum citesc presa, au relatii in toate mediile si stiu ei bine cum stau lucrurile. Domnii din Parlament chiar nu mai au nici un diplomat sfatuitor prin preajma?
  • -8 (8 voturi)    
    Opozitia controleaza justitia (Miercuri, 10 iunie 2015, 22:27)

    mullard [utilizator]

    Opozitia, acest monstru enorm care controleaza tara ca o caracatita oribila, controleaza si justitia. Un singur lucru nu pot face: sa-l dea jos pe Ponta. Care isi poate dovedi nevinovatia, sunt sigur. Doar ca nu o poate face daca e urmarit penal. Ce dracu', cine ar putea sa lucreze cand e urmarit penal. Sa fim seriosi, nu e normal. E corect ce spun Zgonea si Tariceanu. Si oricum reprezinta singura institutie democratica a Romaniei, deci singurii care vorbesc in numele poporului.
    • +1 (1 vot)    
      cred ca nimeni (Joi, 11 iunie 2015, 12:02)

      Gobelin [utilizator] i-a raspuns lui mullard

      nu ti-a inteles sarcasmul, din pacate !
      • +1 (1 vot)    
        Si eu cred la fel (Joi, 11 iunie 2015, 12:32)

        mullard [utilizator] i-a raspuns lui Gobelin

        Dar macar au aratat ca nu accepta versiunea inchipuita de mine :) E semn de sanatate mintala, deranjata violent de enormitatile acestor muste colorate pe parbrizul istoriei.
    • +1 (1 vot)    
      ????? (Joi, 11 iunie 2015, 14:34)

      caprairinucai [utilizator] i-a raspuns lui mullard

      firea gabriela,tu esti?
  • +11 (11 voturi)    
    Puneti-ma pe mine premier (Miercuri, 10 iunie 2015, 22:35)

    Romania, tara pomanagiilor [utilizator]

    Habar n-am sa guvernez, dar pot sa invat, sa-mi angajez niste consilieri capabili.

    N-o sa va mint si n-o sa ma duc plangand la ambasade, ca un copil, cand incep sa pierd teren.

    Sunt probabil milioane de romani care ar guverna mai bine decat animalele astea.
  • +6 (10 voturi)    
    da (Miercuri, 10 iunie 2015, 22:39)

    baronul stanganbuch [utilizator]

    opozitia are la mina justitia si altele. Astia cred ca ambasadorii ue de la bucuresti sint complet cretini, cam ca electoratul pedeserist. Incepe zbaterea in gol. Imi imaginez ca ambasadorii nu stiu ca zgonea este un strungar ceausist semianalfabet si retardatul moloceanu membrul in erectie al GIO. Cred ca si la moskova ride putinel cu boierii lui de se strica de astia.
  • +1 (1 vot)    
    Vrem oameni onesti la varf! (Joi, 11 iunie 2015, 9:59)

    Prea_Tarziu [utilizator]

    Sunt convins ca in PSD sunt si oameni onesti! De ce nu il inlocuiesc pe dl Ponta pana isi demonstreaza nevinovatia?
  • +1 (1 vot)    
    asta stim si noi (Joi, 11 iunie 2015, 10:41)

    jackalphonse [utilizator]

    dar daca nar avea guvernul atatea bube n cap, situatia asta n ar fi existat.
  • -1 (3 voturi)    
    Penibili, (Joi, 11 iunie 2015, 10:56)

    xrogo [utilizator]

    si putera si opozitia ling clantele ambasadelor!!!
  • +1 (1 vot)    
    Opinie (Joi, 11 iunie 2015, 11:57)

    Adrian Popescu [anonim]

    Presedintii parlamentului rusinii nationale nu realizeaza ca poporul nu ii mai vrea . Daca sint asa de convinsi de ce nu sint de acord cu alegeri anticipate ??? Sa vedem cum e cu majoritatea .....