PSD ii ia apararea lui Victor Ponta: Este suspect ca DNA l-a chemat pe Victor Ponta chiar in ziua motiunii. Nu are de ce sa demisioneze

de I.C.     HotNews.ro
Vineri, 5 iunie 2015, 13:04 Actualitate | Politic

Gabriela Firea
Foto: Agerpres
Partidul Social Democrat ii ia apararea premierului Victor Ponta, legand vizita acestuia la Directia Nationala Anticoruptie de depunerea motiunii de cenzura de catre PNL. Atata purtatoarea de cuvant a PSD Gabriela Firea cat si presedinta Consiliului National al partidului Rovana Plumb au catalogat drept "suspect" anuntul implicarii lui Victor Ponta in dosarul Rovinari-Turceni, in care este vizat si Dan Sova, in ziua motiunii de cenzura. Totodata, social-democratele au mai afirmat ca Victor Ponta nu are niciun motiv sa isi dea demisia din functia de premier.
  • Purtatorul de cuvant al PSD, Gabriela Firea - Este mai mult decat suspect ca DNA l-a chemat pe Victor Ponta chiar in ziua motiunii. Victor Ponta nu are niciun motiv sa isi dea demisia!
"Sincer, mi se pare foarte suspect faptul ca domnul Victor Ponta este chemat la DNA tocmai in ziua in care este depusa motiunea de cenzura a celor din PNL. Este cel putin ciudat acest intreg caz. Institutiile, in repetate randuri, au precizat ca nu exista nicio problema", arata purtatoarea de cuvant a PSD, Gabriela Firea, intr-un comunicat de presa.

Firea mai sustine ca solicitarile ca Victor Ponta sa isi dea demisia sunt absurde si ca acesta nu are niciun motiv sa isi dea demisia," ci trebuie sa isi incheie mandatul dat de cetateni", adaugand ca "pana la urma, nu DNA face guvernare!"

Potrivit purtatoarei de cuvant a PSD, Victor Ponta nu a avut niciodata, ca avocat sau in alta calitate, o relatie juridica de niciun fel cu Complexurile Energetice Turceni si Rovinari, invocand ca dovezi in aceasta directie "adresele oficiale ale DNA si ANI".

Firea mai sustine ca Victor Ponta nu a fost niciodata asociat la Societatea "Sova si asociatii", ca el si-a desfasurat activitatea ca persoana fizica autorizata – cabinet individual, specializat in drept penal si in aceasta calitate, a acordat asistenta juridica in cauze penale pentru diverse persoane fizice sau juridice, in mod direct sau pe baza unor contracte de colaborare cu alti avocati care desfasurau doar activitati de drept civil si comercial. Potrivit social-democratei, dovada in acest sens este adresa de la Baroul Bucuresti.

"Avem de-a face cu o tema reincalzita - anii trecuti, Victor Ponta a prezentat clar documentele care demonstreaza minciunile proferate, la vremea respectiva, de catre Basescu, Blejnar si altii.", scrie Firea in comunicatul de presa.
  • Rovana Plumb: Este suspecta aparitia acestui caz in ziua motiunii de cenzura a PNL. Victor Ponta nu are de ce sa demisioneze
Rovana Plumb
Foto: AGERPRES
O reactie a venit si din partea presedintei Consiliului National al PSD si ministru al Muncii Rovana Plumb care sustine ca premierul Ponta trebuie sa isi continue mandatul.

"Politica se face in Parlament. Mi se pare suspect ca acest dosar apare in ziua in care PNL depune motiune de cenzura. Poate este o coincidenta", sustine Rovana Plumb.

Potrivit ministrului, "Guvernul trebuie sa isi duca mai departe activitatea, cu Victor Ponta premier. Ponta este premier in baza unui mandat clar primit de la cetateni la alegerile din 2012, mandat pe care trebuie sa il duca pana la capat. Avem teme importante – Legea salarizarii, Codul Fiscal – pe care trebuie sa le finalizam."










2425 vizualizari
  • +16 (16 voturi)    
    Ponta nu are mandat de la cetateni ! (Vineri, 5 iunie 2015, 13:11)

    Ritzi Pitzi [utilizator]

    Cetatenii l-au invalidat la alegerile directe, altfel ne pricopseam cu el ca presedinte. Ponta este "alesul" PSD-ului, care e o cloaca de incompetenti !
  • +12 (12 voturi)    
    Toti comunistii sa mearga la puscarie (Vineri, 5 iunie 2015, 13:12)

    Romania, tara pomanagiilor [utilizator]

    Ca i-am tinut in puf pana acum... e regretabil.

    Dar ulciorul nu merge de prea multe ori la apa, se mai si sparge.
  • +11 (11 voturi)    
    Mai bine isi vedeau de treaba (Vineri, 5 iunie 2015, 13:16)

    GabrielWPB [anonim]

    Sa iei o pozitie in care sari la apararea unui acuzat fara concluzii legale ca si partid intr-o astfel de situatie este de-a dreptul hilar. Dar ce ne mai mira in tara noastra? ...
  • +6 (6 voturi)    
    P$D in negare (Vineri, 5 iunie 2015, 13:20)

    mariushn [utilizator]

    Imi vine fff greu sa cred ca DNA-ul vine vre-o data fara acoperire.
    D-na Rovana vorbeste prostii, ca de obicei. "Suspect" e un termen pe care-l folosesti doar cand esti la A3.

    Nu mai sunt la curent cu organizarea administrativa... mai exact, de cand are Ponta mandat primit de la cetateni?
  • +6 (6 voturi)    
    Sincer! (Vineri, 5 iunie 2015, 13:29)

    Un cititor [anonim]

    "Sincer, mi se pare suspect..." Chiar asa, sincer?
    • +4 (4 voturi)    
      Firea (Vineri, 5 iunie 2015, 14:45)

      Martinezu [utilizator] i-a raspuns lui Un cititor

      Nu o sa vezi sinceritate mai mare la un om.
      Poate doar la Ponta.
    • +3 (3 voturi)    
      si DNA-ului i se pare suspect... (Vineri, 5 iunie 2015, 15:56)

      DT34 [utilizator] i-a raspuns lui Un cititor

      ...Ponta.
  • +7 (7 voturi)    
    Pesediști nu fiți proști ! (Vineri, 5 iunie 2015, 13:31)

    vali47 [utilizator]

    Trebuia să scăpați de Ponta în 16 noiembrie.Mulțumiți acum cerului ca DNA vă scapă de el,altfel la alegerile din 2016 dispăreați din spectrul politic.Nu vedeți că obrăznicia,nesimțirea și tupeul afișate de Ponta se răsfrâng asupra PSD ca partid social-democrat?Sau nu sunteți un astfel de partid?Românii văd în Ponta un anarhist fraier,jucat pe degete de niște mincinoși de la antena 3,România tv.Fauna de la cele două posturi tv face mult rău României și trebuie pedepsită exemplar.
  • +2 (2 voturi)    
    Firea a dracu (Vineri, 5 iunie 2015, 14:22)

    Tepes [anonim]

    Mai lasane ca m-am saturat sa tot ascult aberatiile tale. Lozinca e clara pentru toata lumea: "toti hotii si talharii la puscarie indiferent de functie".
  • +3 (3 voturi)    
    E mai mult decat suspect e invinuit (Vineri, 5 iunie 2015, 14:36)

    Bogdan_100 [utilizator]

    Infractorul dovedit (plagiatul!) e acum invinuit intr-un dosar de furt si coruptie. E foarte simplu. ponta nu are nici o legitimitate si caracterul sau de nimic se vede acum cand se ascunde in spatele procedurilor dintr-un parlament al infractorilor ce nu mai corespunde azi vointei electoratului. Cat despre "panseurile" "doamnei" pandelie mai bine o lasam pe centura unde ii este locul.
  • +2 (2 voturi)    
    care suspect, doamna de la Bacau.... (Vineri, 5 iunie 2015, 15:25)

    cristi rusu [anonim]

    Sunteti un grup care actionati din 1989 doar in interesul grupului si ati sfidat inteligenta acestui popor. Voi nu intentionati sa plecati de acolo de unde va este bine, va acoperiti intre voi si va bateti joc de tot ceea ce va inconjoara si nu apartine grupului.
    Toate bunurile voastre trebuiesc confiscate pe care l-ati facut intr-un mod ilicit fiindca cu 10 lei furati ati facut 200 ...si tot asa pana la milioane.
    Iar banii vostri sa mearga in buget si se acolo sa se faca ceea ce trebuia facut din 89 incoace. Si va rog sa se inceapa cu autostrazile ca alea aduc investitii, cu invatamantul ... vedeti ce doriti de la tara asta si pregatiti copii in acest sens nu ii inebuniti se cap ...ca mai tarziu sa rupa granitele acestei minunate tari .....
    Voi aveti nevoie de o REVOLUTIE Adevarata si tot nu ati intelege ce se intampla ,sunteti prea dusi departe de REALITATE.
  • -1 (3 voturi)    
    Extrem de suspect PNL-ul (Vineri, 5 iunie 2015, 17:29)

    ty [utilizator]

    de ce a depus motiunea in ziua in care a fost chemat ponta la DNA? USL traieste?
  • +1 (1 vot)    
    Comentarii politicianiste (Sâmbătă, 6 iunie 2015, 10:40)

    coco04 [utilizator]

    A spune ca "nu are motiv sa demisioneze" este ca si cum ai spune ca "nu exista niciun ac in carul cu fan";
    e greu sa ai o asa mare doza de certitudine.