Gabriel Oprea: In UNPR sunt doua curente privind participarea in alegerile din 2016

de R.M.     HotNews.ro
Vineri, 29 mai 2015, 14:28 Actualitate | Politic

Gabriel Oprea
Foto: AGERPRES
Presedintele Uniunii Nationale pentru Progresul Romaniei (UNPR), Gabriel Oprea, a declarat vineri, la Iasi, ca in cadrul partidului sunt doua curente privind participarea la alegeri, intr-o alianta cu PSD sau, respectiv, prin fortele proprii, scrie Agerpres.

"Avem ambitii mari. Ne-am creat obiective. Pe de alta parte, in partidul nostru sunt doua curente. Unul dintre ele reprezinta o alianta, alianta care este de centru stanga, cu PSD, pana in 2016, care prevede si chestii comune. Avem o intelegere cu PSD, o analizam. Avem un alt curent in partid, sa candidam pe forte proprii. Indiferent de varianta finala, indiferent de formula politica, ne-am propus sa aducem si noi un plus", a declarat Gabriel Oprea.

Liderul UNPR a spus si ca un alt obiectiv strategic propus pentru urmatorii cinci ani este sa "reinvie mai mult nationalismul pozitiv, patriotismul adevarat". "Strategia politica a UNPR nu s-a schimbat. Nu se schimba. Interesul national conteaza. Vorbim mai putin de stanga si de dreapta, vorbim de Romania, de interesul general al Romaniei", a spus Gabriel Oprea.

El a tinut sa precizeze ca UNPR sprijina cu onestitate guvernul din care face parte, dar si Presedintia. "Este, o spun intotdeauna, in primul rand, o problema de bun simt de a-ti respecta cuvantul. Sprijinim si presedintele Romaniei, fiindca este ales de poporul roman, mai ales pe proiecte de securitate nationala. Nu avem multe domenii in care consideram ca avem expertiza, dar cel putin in securitate nationala, administratie, agricultura, sanatate, invatamant, avem oameni de valoare", a mai spus liderul UNPR.










1807 vizualizari
  • +9 (9 voturi)    
    prin fortele proprii! (Vineri, 29 mai 2015, 14:37)

    lili [anonim]

    Sa scapam de voi, ca nu veti lua singuri nici 3%!
    Succesuri!
    Sila, un analfabet imbogatit pe furat banii publici, de care a ajunns sa depinda soarta guvernarii amaratei Romanii!
    • +2 (2 voturi)    
      Subscriu, subscriu la ce-a spus lili (Vineri, 29 mai 2015, 15:01)

      Iuda [anonim] i-a raspuns lui lili

      Subscriu, subscriu la ce-a spus lili !!!
      Deci, băieţi, nu vă sfiiţi: mergeţi prin forţe proprii în alegeri!
  • +2 (2 voturi)    
    Domnu'generalu' (Vineri, 29 mai 2015, 15:54)

    MichiuStefan1 [anonim]

    Domnu' generalu' am doua intrebari pentru domnia voastra:
    1.Participarea cu entuziasm la daramarea guvernului MRU si la suspendarea lui Traian Basescu, avand in vedere implicatiile internationale defavorabile Romaniei ale acestora, au fost in interesul national?
    2. Daca aveti muschii asa tari, plus 1 mil de membri, de ce nu candidati independent ?
    Domnu' generalu' macar nu ne mai dati lectii de patriotism, sunteti ceea ce ati fost de la inceput: un oportunist mediocru!
  • +2 (2 voturi)    
    Priviti-l pe Oprea si mai cugetati la ce votati ! (Vineri, 29 mai 2015, 15:54)

    andreesanu [utilizator]

    Daca stai si analizezi catusi de putin ce scoate din gura si mai vezi si poza asta nu-ti mai trebuie UNPR !!!.
    La ciurda UNPR, asa mos Teaca !
  • +2 (2 voturi)    
    UNPR (Vineri, 29 mai 2015, 16:29)

    vladf [utilizator]

    Hahahha ce gluma buna.

    Au sediul central in aceiasi curte cu PSD, in spatele cladirii PSD din Kiselev.
    Mai exact seamana cu un fel de anexa, unde stau slugile si servantii.
    • +2 (2 voturi)    
      hahaha, deci, ei sunt curtea din dos ! (Vineri, 29 mai 2015, 17:00)

      nash pandelica [utilizator] i-a raspuns lui vladf

      pentru Interesul National, s'o ia pe cont propriu, sa arat muschi ! :))
  • +2 (2 voturi)    
    Ca de obicei (Vineri, 29 mai 2015, 16:55)

    sile [anonim]

    In UNPR sunt mereu doua curente: unul care crede ca le iese mai mult daca merg cu puterea si unul care crede ca le iese mai mult daca merg cu opozitia.
  • +1 (1 vot)    
    UNPR cu courul în două luntri. (Vineri, 29 mai 2015, 19:19)

    vali47 [utilizator]

    Partidul balama UNPR care a guvernat și împreună cu PDL dar nu răspunde de nimic.Ei și UDMR.Eu zic să-i considerăm pentru totdeauna intrați în Parlament fără să mai participe la alegeri.Vor susține întodeauna majoritatea dacă aceasta este formată de PSD.