Ion Iliescu: Diaspora a fost un punct slab al PSD si al guvernarii noastre

de C. Ivanov     HotNews.ro
Luni, 17 noiembrie 2014, 13:28 Actualitate | Politic

Ion Iliescu in sectia de votare la alegerile prezidentiale 2014 primul tur
Foto: Agerpres
Presedintele de onoare al PSD, Ion Iliescu, considera ca diaspora a constituit un punct slab al PSD si al guvernarii social-democrate, apreciind ca partidul nu a dat atentia cuvenita relatiilor cu romanii care lucreaza in strainatate. In plus, Iliescu spune ca partidul trebuie sa faca o "analiza serioasa in legatura cu organizatiile de partid, structurile de partid".

"Diaspora a fost un punct slab al PSD si al guvernarii noastre. Sigur ca s-a produs si un exod masiv de romani din strainatate, si contactele cu tara in general au fost delicate, dificile si mai ales contactele politice. Cred ca partidul nu a dat atentia cuvenita relatiilor cu ... S-a ajuns la 3 milioane de romani care au plecat din tara, si care lucreaza in conditii dificile, grele. Cred ca a fost o slabiciune ca nu a dat o atentia cuvenita unei legaturi si politice dincolo de legaturile cuvenite cu ambasadele, cu structurile de stat", a declarat fostul presedinte la B1 TV citat de Agerpres.

Pe de alta parte, a adaugat Ion Iliescu, partidul trebuie sa faca o "analiza serioasa in legatura cu organizatiile de partid, structurile de partid". "E un partid mare, care are o experienta indelungata. (...) Cred ca munca politica de partid a fost, nu zic ignorata, dar nu a constituit un suport substantial al guvernarii si comunicarea conducerii partidului cu organizatiile cu masele de partid, a avut de suferit. Cred ca e nevoie de o analiza foarte serioasa, din care sa se traga toate concluziile necesare", a apreciat presedintele de onoare al PSD.





















Articol sustinut de BRD Groupe Société Générale

Atelier de idei. Cum te ajuta tehnologia sa-ti faci mai mult timp pentru tine si planurile tale

Munca multa, stres, ore peste program, termene limita, sedinte lungi. Uneori, asa arata ziua de lucru a multora dintre noi. Din acest motiv e foarte important sa investesti in lucruri care te pot ajuta sa iti folosesti mai bine timpul petrecut la birou. Sa lucrezi mai bine, mai usor si mai repede poate insemna mai mult timp pentru tine si pentru cei dragi. Iti propunem, asadar, cinci directii care te pot ajuta pe plan profesional si personal.

11881 vizualizari

  • +9 (9 voturi)    
    Damage control (Luni, 17 noiembrie 2014, 13:34)

    Razvan_M [utilizator]

    Mesajele cu care ies liderii PSD sunt de raliere a sustinatorilor si transmit un mesaj de forta si celor care inca sunt cu ei, si celor care ezita, si opozantilor. Trebuie recunoscut ca se pricep la psihologie si la manipulare.
    • +7 (7 voturi)    
      Gogu (Luni, 17 noiembrie 2014, 15:01)

      mgu [utilizator] i-a raspuns lui Razvan_M

      Gresit,nu PSD ul si guvernarea au avut un punct slab:diaspora.Modul de lucru,gindirea si nu in ultimul rind minciuna si furtul au fost lucrurile dezaprobate de diaspora.Aroganta si obraznicia,faptul ca nu a-ti vrut ca diaspora sa voteze va dus la pierzanie.Nu puteti minti si injosi niste oameni care au plecat de "binele din tara".Nu puteti sa va bateti joc de munca si de dreptul lor de a vota.Nu ati inteles nici o clipa ca
      pe Stanoevic nu-l recomanda nimic sa fie ministru,poate doar arganta si lipsa bunului simt.
      Se pare,prin vocea "cucuvelei",ca nici cel putin acum nu ati inteles nimic din mesajul pe care vi la dat diaspora.Asta este:cap ai,minte la ce-ti trebuie!
      • 0 (0 voturi)    
        Ba de putut pot, ... (Luni, 17 noiembrie 2014, 16:51)

        Eu the first [utilizator] i-a raspuns lui mgu

        ... dar de urmari nu scapa - chestie care s-a si vazut la alegerile de duminica.
  • +8 (8 voturi)    
    Din nefericire (Luni, 17 noiembrie 2014, 13:34)

    Closed [utilizator]

    Din nefericire, batranul politruc are dreptate. Din fericire, se exprima abia dupa ce PSD si Ponta s-au lovit puternic cu capul de pragul de sus. De doua ori in ultimii 5 ani. La mai mare, bunicuto, iti doresc sa ai intotdeauna ochii mari de la cat pot sa-si dea colegii tai de partid cu stangu-n dreptu'.
  • +21 (21 voturi)    
    poi (Luni, 17 noiembrie 2014, 13:39)

    Ar3s [utilizator]

    din cauza celor ca Iliescu si a sleahtei politice s-a format Diaspora! Doar nu era ca oamenii sa astepte in tara, rozandu-si unghiile in saracie, asteptand...schimarea.
    • +5 (5 voturi)    
      Corect! (Luni, 17 noiembrie 2014, 13:47)

      Andor74 [utilizator] i-a raspuns lui Ar3s

      Ponta (scriu cu litera mare ca-i inceput de propozitie) a scapat porumbelul mai devreme "barbarii tai tirani".
      Din cauza prosperitatii au plecat romanii din tara si s-a format diaspora.
      Care contribuie macar cu 2mil * 5000eur = 1 mld (1.000.000.000.000 ) euro la PIB-ul Romaniei...
  • +25 (25 voturi)    
    nu (Luni, 17 noiembrie 2014, 13:39)

    miluch [utilizator]

    Nu, Ilici, nu ai dreptate. Gresesti fundamental.
    VOI sunteti un punct slab, un punct slab al Romaniei.
  • +6 (6 voturi)    
    si va fi pana dispare P$D (Luni, 17 noiembrie 2014, 13:40)

    un domn [utilizator]

    din cauza voastra P$D au plecat oamenii sa recapitulam

    1. Alungarea Regelui Mihai la Otopeni
    1bis...scuze ne anelu..chemarea muncitorilor in iunie 1990
    2 Privatizarile frauduloase realizate de Roman
    3. Confiscarea Valutei
    4. Adrian nastatse el Insusi Infractorul prin privatizari dubioase bancare si energetice, ..BECHTEL..a gasit Sova contractual daca nu..sa se duca..pe pustii..la DNA
    5 Instaurarea DICTARURII presei Latrina 3 si raitaru teve
    6. Pupilul mincinos Victor Viorel , plagiator..nu a raspuns la Cazul Panait

    NEA NELU..PAI CE VREI DE LA DIASPORA ? CE ATI FACUT VOI DIN ROMANIA ? O IMENSA TORTZA..CARE IERI V A FRIP[T..DE NUMA NUMA !
  • +6 (6 voturi)    
    Da, (Luni, 17 noiembrie 2014, 13:42)

    Sthelian [utilizator]

    Partid mare, cu experienta indelungata, mai ales de cind cu tancurile sovietice.
    O singura data diaspora l-a votat pe Iliescu cind PCR-FSN- si cum s-a mai numit cu ramificatiile sale PRM, PS si PUNR au avut 2 candidati: un comunist: Iliescu cu un latrator comunist, Vadim.
    Cum poate cineva gonit de voi din Ro sa va mai voteze?
  • +6 (6 voturi)    
    ... (Luni, 17 noiembrie 2014, 13:49)

    rocknum [utilizator]

    Aferim, ilici bey

    Gura bolsevicului adevar graieste
  • +8 (8 voturi)    
    baza de masa (Luni, 17 noiembrie 2014, 13:53)

    demaGOGU [utilizator]

    Ilici e inegalabil in reproducerea cliseelor gandirii politice marxist_leniniste.
    • +2 (2 voturi)    
      /// (Luni, 17 noiembrie 2014, 14:23)

      hmara [utilizator] i-a raspuns lui demaGOGU

      1. S-a terminat contractul?
      2, Nu ai mai rezistat moral si l-ai reziliat?
      3. Incerci sa o dai cotita?
      4. Te-ai trezit din cosmar?

      Ce se intampla gogule? Esti cam schimbat. Mazeta ce zice?
      • 0 (0 voturi)    
        Chestie interesanta ... (Luni, 17 noiembrie 2014, 16:53)

        Eu the first [utilizator] i-a raspuns lui hmara

        Numa' mie mi se pare ca mazeta a disparut cu desavarsire din peisaj? Cre' ca s-a prins c-a dat-o-n bara, si si-a schimbat nicku'. Sa vedem cu ce nick proaspat apare ...
    • +2 (2 voturi)    
      ai schimbat macazul (Luni, 17 noiembrie 2014, 14:38)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui demaGOGU

      dar naravul ?
  • +5 (5 voturi)    
    Sper ... (Luni, 17 noiembrie 2014, 13:55)

    Patrula10000 [utilizator]

    ca pentru Iliescu sa fie ceva special pregatit dincolo...
    Special pentru cei cu mainile pline de sangele unor nevinovati...
  • +6 (6 voturi)    
    Are dreptate tatuca (Luni, 17 noiembrie 2014, 13:55)

    747 [utilizator]

    un punct slab... din 1947 incoace... mama voastra de guzgani rosii !
  • +6 (6 voturi)    
    adica n-au fost infiltrati bine (Luni, 17 noiembrie 2014, 13:55)

    revo [utilizator]

    "nu s-a dat atentia cuvenita" = nu au fost infiltrati suficient incat sa fie racolati, spionati si manipulati eficient.
    Ai imbatranit degeaba daca iti inchipui ca pe tinerii aceia minunati, pe care i-am vazut filmati la cozile kilometrice, ii mai puteti indoctrina si incolona supusi in mafia voastra.
    Doar prin teroare si apelarea la instinctele primare ati reusit voi, comunistii stalinisti, sa ingenunchiati o tara atata amar de ani. Tinerii aceia sunt liberi si traiesc intr-o lume libera!! Pricepe odata, ciumatule rosu!! Si du-te acolo unde iti este locul harazit de Dumnezeu. Cu tine chiar ca se va incheia o era tragica in viata tarii.
    Nu credeam, dar trebuie sa recunosc ca Brucan a avut dreptate. A fost nevoie de o generatie pentru regenerarea tarii.
  • +6 (6 voturi)    
    Ilici...tu esti primul punct slab (Luni, 17 noiembrie 2014, 13:55)

    Wanheda [utilizator]

    Si de aici pleaca celelalte; Diaspora e doar inamicul vostru cel mai inversunat, e starea de normalitate...voi sunteti doar haos si feudalism intarziat.
  • +5 (5 voturi)    
    ponta (Luni, 17 noiembrie 2014, 13:55)

    arthur_l [utilizator]

    ponta:

    "Daca UN SINGUR ROMAN n-are sa poata vota in strainate ,vor zbura raspunzatorii"


    multumim ponta
  • +6 (6 voturi)    
    Funeralii nationale (Luni, 17 noiembrie 2014, 14:01)

    SignorRossi [utilizator]

    A spus ieri cand a fost intrebat de ce a votat Ponta, ca trebuie "intinerirea... structurilor noastre... pe verticala..." cam asa ceva. Vocabular de bolsevic.

    Un prieten strain imi spune ca romanii ii vor face funeralii nationale. :((
    • +3 (3 voturi)    
      la Antipa cu el... (Luni, 17 noiembrie 2014, 14:25)

      ..13 [utilizator] i-a raspuns lui SignorRossi

      ...este un exemplar rar...

      Sau poate sa ajunga in Piata la Rusi, langa Lenin - dovada ca a existat un demn urmas al marelui tovaras si in afara Rusiei...
  • +6 (6 voturi)    
    FSN (Luni, 17 noiembrie 2014, 14:03)

    Alex1512 [utilizator]

    Niste mineri, draga Ionel daca trimiteai printre golanii si drogatii din diaspora, altfel ar fi stat acum lucrurile.
  • +6 (6 voturi)    
    Ilici, nu ti-a pasat niciodata de romani! (Luni, 17 noiembrie 2014, 14:06)

    BobMuller [utilizator]

    Ca daca-ti pasa de ei, alta ar fi fost situatia, n-am fi avut atatia ani sub securista Rodica Stanoiu si duetul parazitar Iliescu+Nastase.
  • +2 (2 voturi)    
    Habar n-au.... (Luni, 17 noiembrie 2014, 14:12)

    Roman_Cetatean [utilizator]

    de ce au fost ""maturati"" de la alegeri. Nu "de diaspora"-ci de aroganta, tupeul unora ca Ponta, Firea, Olguta Vasilescu, Mazare, Costoiu, Pricopie, Andronescu etc, precum si de coruptia generalizata din PSD, asezonata cu incompetenta unor Corlatean, Sova, etc.
    De toate astea li s-a luat romanilor, pentru ca Iohannis a castigat majoritatea si in tara, nu doar in diaspora. Majoritatea romanilor respinge apucaturile securisto-comuniste ale PSD-istilor si aliatilor lor si nu numai-nu ca ACL ar fi mai breaza. Trebuie sa insistam mai departe pt curatirea clasei politice si a administratiei de corupti si incompetenti, din orice partid ar fi el!
    • 0 (0 voturi)    
      Diaspora (Luni, 17 noiembrie 2014, 18:47)

      Closed [utilizator] i-a raspuns lui Roman_Cetatean

      Au fost maturati de diaspora. Nu pentru ca diaspora ar fi facut diferenta la voturi, ci pentru ca diaspora a fost scanteia care a declansat reactia negativa la adresa lui Ponta.

      Am auzit ca niste pesedisti se plangeau ca au fost prosti cei care au decis sa incerce sa restranga votul diasporei. Chiar ca au fost prosti. Nu pentru ca au incercat prima data, ci pentru ca nu au fost suficient de destepti incat sa prevada reactia violenta si sa incerce sa o tempereze. Pentru ca diaspora s-a enervat si pentru ca au influentat apoi si pe cei ramasi in tara. Si, hop, probabil un milion de voturi in tolba lui Klaus, oameni care poate ca n-ar fi votat sau ar fi votat cu Ponta. Asta e, nu poti conduce la nesfarsit doar cu tupeu si minciuni.
  • +7 (7 voturi)    
    /// (Luni, 17 noiembrie 2014, 14:14)

    hmara [utilizator]

    Iar tu esti buboiul , puroiul Romaniei.
    Timpul lucreaza in defavoarea ta, tic-tac.
    Malefic si sinistru personaj, groparul Romaniei.
    Tic-tac, tic-tac.
  • +2 (2 voturi)    
    mai draga... (Luni, 17 noiembrie 2014, 14:24)

    ..13 [utilizator]

    Hai sa o ii spun direct lui III - the first - ca este mort desi traieste si respira...

    Care munca de partid, fratica???
    Astia carau la greu cu sacii de bani si cumva bunicuta nu mai vedea ce se intampla?

    Care organizatii de partid???
    Cand inainte de alegeri sau inscris cu mare drag o gramada de alesi, au primit si bani si uite ce au facut cetatenii - s-au... pe el de partid si de Mare Mincinos!

    Fratica omul asta trebuie sa treaca pe la Antipa si sa ramana acolo, cu sau fara formol, este pastrat perfect - este monstra care dovedeste cum creste, infloreste si mai apoi se usuca si moare comunismul!

    R.I.P.
  • 0 (0 voturi)    
    poate ii explica cineva pe intelesul lui III (Luni, 17 noiembrie 2014, 14:30)

    ..13 [utilizator]

    Romanii aia care au plecat in strainatate au sange in instalatii si s-au saturat de mizeriile din RO.

    Daca ne uitam ca in principal mizeriile au fost create de PSD, si in ciuda pungii cu ulei, zahar si malai, acei romani vreau mai mult si puteau mai mult - de aceea au plecat din RO!

    Nimeni si nimic nu ii poate retine in tara - nici un partid, nici o gargara comunista. Oamenii vor sa fie respectati pentru ca sunt oameni si vor O VIATA DECENTA pe care PSD-ul neam de neamul lui nu a fost in stare sa asigure.
  • +2 (2 voturi)    
    Ca la CC al PCR (Luni, 17 noiembrie 2014, 14:39)

    Bogdan_100 [utilizator]

    Si o severa autocritica a tovarasilor Dragnea si Ponta, cadre de nadejde dar lipsite de experienta. Limba de lemn nu moare decat o data cu activistul PCR
  • +3 (3 voturi)    
    Ilici (Luni, 17 noiembrie 2014, 14:45)

    plumbix [utilizator]

    "Diaspora a fost un punct slab al PSD si al guvernarii noastre."
    Recunoaste ca tot el e la butoane.
  • +4 (4 voturi)    
    Nu numai.Tzara s-a saturat de"cinstitii"PSDerbede (Luni, 17 noiembrie 2014, 14:59)

    Plagarus [utilizator]

    Mosule ia-ti nepotul Viorel acasa si cumpara-i o bicicleta ca aceea a emanatul Petre Neulander Roman
  • +2 (2 voturi)    
    Romanii azvirliti de PSD in strada nu-s prosti (Luni, 17 noiembrie 2014, 15:32)

    andreesanu [utilizator]

    Azvirliti in drum de politica PSDta a lui Nastase milioanele de romani din diaspora au invatat ce li se cuvine si ce drepturi au,ei pribegii nu pot fi nici prostiti,nici cumparati, nici siliti !!!!.
    Ignorati 20 de ani sfidati ,negljati acei care prin munca lor trimit mai multi bani in tara decit orcare investitor strain si-au spus cuvintul ,vor tara inapoi !!!.
    Voi PSD +UNPR + PC ati calcat in picioare orce lege orce drept in dorinta nebuna de putere si in frica de puscarie.E vremea socotelilor ,e vremea sa platiti ireponsabilitatea cu care pretindeti ca ati guvernat .
  • +1 (1 vot)    
    120 de ani (Luni, 17 noiembrie 2014, 17:56)

    Calinul [utilizator]

    sa traiesti maestre sa apuci venerabila varsta tragand dupa tine tubul de oxigen,sa tusesti pana sar plamanii din tine sa putrezesti de viu,sa treci prin toate chinurile lumesti,sa iti doresti linistea de dupa,dar sa nu o primesti niciodata nenorocitule.Ma uit la tine si vad un cadavru fara demnitate.Deci 120 de ani sa traiesti puroiule.