Valeriu Zgonea: Nu ma tem de motiunea de cenzura. Deocamdata "este decat o afirmatie"

de V.M.     HotNews.ro
Luni, 1 septembrie 2014, 16:28 Actualitate | Politic

Presedintele Camerei Deputatilor, Valeriu Zgonea, a declarat, luni, ca nu se teme de o motiune de cenzura a ACL, ca un astfel de demers nu ar incurca in campania pentru prezidentiale si ca deocamdata aceasta "este decat o afirmatie" a celor de la PNL si PDL, relateaza Mediafax.

Zgonea fost intrebat, dupa sedinta Biroului permanent al Camerei, daca se teme de faptul ca opozitia intentioneaza sa depuna o motiune de cenzura in aceasta sesiune parlamentara.

"Cum sa ma tem la ce majoritate am? E dreptul constitutional, astept sa vedem daca raspunde prevederilor constitutionale si bineinteles o vom dezbate, stiti foarte bine, la motiunea de cenzura se constata respectarea regulamentului in Biroul permanent reunit, sa vedem textul, sa vedem daca are toate elementele unei motiuni de cenzura si este un drept constitutional, voi convoca plenul impreuna cu domnul presedinte Tariceanu si o vom dezbate la momentul respectiv. Deocamdata este decat o afirmatie pe care au facut-o colegii din opozitie", a opinat Zgonea.

El a fost intrebat daca o motiune de cenzura a opozitiei ar incurca puterea inainte de campania pentru prezidentiale.

"Nu. Cu ce sa ne incurce? Eu cred ca este un avantaj pentru noi sa discutam anumite chestiuni. In mare, tara are o alta perspectiova si un alt traseu fata de guvernele care au fost conduse de cei care sunt astazi in opozitie. Din punctul meu de vedere, avem mai multe sa discutam la partea de plus decat la partea de minus, mai ales ca o parte dintre cei care sunt astazi in Parlament in opozitie sunt la guvernare in administratia locala si in deconcentrate, adica va fi foarte greu si pentru domniile lor sa spuna cum au aproape 30-40% din membrii structurilor de conducere judetene sunt pe functii in acest moment la nivelul deconcentratelor, pe de alta parte depunem motiune de cenzura. Deci, va fi o chestiune foarte inedita si pentru noi, dar cred ca si dumneavoastra sunteti obisnuiti", a spus Zgonea.

Liderii ACL au anuntat ca vor depune o motiune de cenzura care va viza teme legate de fraudarea alegerilor si de traseismul politic.























1180 vizualizari

  • +8 (8 voturi)    
    Ma mir ca n-am ajuns deja ca Somalia (Luni, 1 septembrie 2014, 16:32)

    Trojan.H [utilizator]

    Este decit taranoi, cocalari, doctori, presedinti de camera..
  • +8 (8 voturi)    
    E clar! (Luni, 1 septembrie 2014, 16:32)

    mitg [utilizator]

    "E decat" ruda cu Vanghelie.
  • +8 (8 voturi)    
    Lacatusul Cel Viteaz (Luni, 1 septembrie 2014, 16:35)

    un domn [utilizator]

    nu se teme..cata vreme strungul Dottore e in functiune...nu conteaza daca face rebuturi ...au ba !
  • +9 (9 voturi)    
    Mda (Luni, 1 septembrie 2014, 16:36)

    BillytheGreat [utilizator]

    Mai greu cu limba romana cind ai doar 3 clase ca vaporul.
  • +6 (8 voturi)    
    "este DECAT o afirmatie" (Luni, 1 septembrie 2014, 16:48)

    aladdin [utilizator]

    Niciodata nu am inteles cine a lansat "moda" cu utilizarea "decat" in loc de "doar" sau "numai". Dar 90% dintre bucurestenii (no offence intended) cu care am stat de vorba, se exprima asa.
    • +1 (1 vot)    
      @aladdin (Luni, 1 septembrie 2014, 22:07)

      mars332 [utilizator] i-a raspuns lui aladdin

      Nu este nici o ''moda'' sunt ''decat'' agramatisme care afecteaza aproape tot sudul tarii. Prahova, Dambovita, Arges, Teleorman, Olt, Valcea, Dolj, Mehedinti, Gorj sunt judete cuprinse de molima. Probabil ca in urmatorii ani Academia Romana va ajunge la concluzia ca molima este incurabila si va legaliza prostia deoarece ''este multi care vorbeste asa''.
  • +10 (10 voturi)    
    ' Este decat"un sculer matriter,cocotat prea sus (Luni, 1 septembrie 2014, 16:49)

    Plagarus [utilizator]

    În centrul oraşului Craiova se află statuia domnitorului Mihai Viteazu. Cel despre care preşedintele Camerei Deputaţilor, Valeriu Zgonea, a spus că i-a fost coleg.

    “Am ţinut cont de sugestia domnului preşedinte al Camerei Deputaţilor şi am trecut pe plăcuţă faptul că au fost colegi. Este o datorie pe care trebuia să o ducem la bun sfârşit”, a declarat o sursă de la Muzeul Olteniei.

    Ne bucurăm de această iniţiativă şi chiar sugerăm ca în manualele de istorie, Mihai Viteazu să fie cunoscut sub porecla “Colegul lui Valeriu Zgonea”.(craiovaniuz)
  • +9 (9 voturi)    
    astia din psd sunt gramada toti (Luni, 1 septembrie 2014, 16:58)

    sucaa [utilizator]

    asta nici macar nu face parte din guvern, de ce ar trebui sa-i fie teama? :)))
    el de fapt nic la parlament nu prea e. legile le face guvernul. parlamentul sta si spune prostii :)))
  • +1 (1 vot)    
    Cercopitecul (Marţi, 2 septembrie 2014, 21:25)

    soundtrack [utilizator]

    din fauna psd isi umple voios intestinul gros, satisfactia suprema a celor de stanga.
  • +1 (1 vot)    
    ... (Vineri, 10 octombrie 2014, 16:32)

    Da1 [utilizator]

    "Nu este decat o afirmatie"...invatati sa vorbiti...