Teodor Atanasiu: Daca va fi dat afara de la guvernare, PNL va initia motiune de cenzura / Victor Ponta: Declaratiile lui Atanasiu - contraproductive, incorecte si iresponsabile. Fac apel la moderatie, dialog si intelepciune pentru salvarea USL!

de V.M.     HotNews.ro
Vineri, 21 februarie 2014, 18:53 Actualitate | Politic

Teodor Atanasiu
Foto: AGERPRES
Senatorul Teodor Atanasiu, propus de liberali pentru portofoliul Economiei, nu mai crede in viitorul USL-ului, acesta declarand, vineri, intr-o conferinta de presa la Alba Iulia, ca PNL va face toate demersurile pentru demiterea premierului Victor Ponta, respectiv prin initierea unei motiuni de cenzura, transmite Agerpres.

Intrebat de jurnalisti daca mai crede in viitorul USL-ului, Teodor Atanasiu a raspuns negativ.

"Nu. Deci e foarte clar ca cei de la PSD, cand au facut USD-ul, nu l-au facut ca mai cred in viitorul USL. E ca si cum mai crezi in casnicie si te afisezi cu amanta", a declarat senatorul PNL.

Teodor Atanasiu a spus ca e foarte clar ca populatia a dat voturile pentru USL, pentru ca PSD si PNL sa guverneze impreuna.

"Ceea ce e foarte clar pentru noi e ca populatia ne-a dat voturile pe USL, ca sa guvernam impreuna. Daca domnii astia vor sa ne dea afara, nu e niciun fel de problema, numai ca guvernul devine ilegitim in acest caz. Nu ma astept ca Victor Ponta sa aiba vreun scrupul si sa-si dea o demisie, in schimb, vom face noi toate demersurile necesare pentru a-l demite", a declarat Atanasiu.

Intrebat care ar fi aceste demersuri, liberalul a raspuns ca motiunea de cenzura.

"Pai care sunt demersurile necesare pentru a demite un premier? Motiunea de cenzura. Nu exista un alt demers decat motiunea de cenzura", a spus senatorul liberal de Alba.

Teodor Atanasiu a mentionat ca motiunea de cenzura va fi initiata de catre liberali si ca va fi depusa atunci cand PNL va considera ca se intrunesc conditiile ca aceasta sa si treaca.

"O sa mai povestim noi cu unii, cu altii, o sa mai vedem cati mai sunt ridicati (...). La ritmul in care ii iau cu dosare pe baietii astia de la PSD, la ritmul de fabricare a dosarelor pentru ei si la majoritatea perfecta pe care o au, de jumatate plus unu, plus UDMR-ul, o sa discutam si noi sa vedem daca va fi inlocuit PNL cu UDMR, la guvernare, sau poate UDMR ramane in opozitie si discutam ca sa vedem exact", a afirmat senatorul liberal.

Teodor Atanasiu a apreciat ca nu exista nicio sansa ca Victor Ponta sa-l numeasca pe Klaus Iohannis vicepremier si ministru de interne.

"Domnul Ponta stia de la inceput ca nu va face acest lucru. A tras numai de timp, cautand tot felul de explicatii", a opinat Atanasiu.

Acesta sustine ca Iohannis nu este dorit de catre social-democrati ministru de interne in conditiile in care este an electoral.

"Domnii astia nu vor sub nicio forma ca vecinul nostru de judet, Klaus Iohannis, sa ajunga la ministerul de interne. Si nu vor dintr-un motiv foarte simplu. E ministerul care va numara voturile de doua ori anul asta. Ori, domnii de la PSD nu-l vor pe unul ca si Klaus Iohannis acolo, la numararea voturilor. Nu mai bun ar fi unul de-al lor, sa numere asa cum stiu ei cel mai bine? De exemplu, cum stie domnul Oprea. Ce frumos le-ar numara domnul Oprea si in favoarea lor", a declarat liberalul.

In ceea ce priveste USD, Atanasiu a sustinut ca scopul constituirii acesteia s-a vazut la votul in Parlament in cazul deputatului Vlad Cozma.

"Am vazut prioritatile la votul pe care l-au dat in Parlament, la Vlad Cozma. Ei nu s-au constituit pentru a face nu stiu ce mare miracol in Romania, ci pentru a-si apara, prin voturile din parlament, penalii din partid - ca nu le ridica imunitatea, ca vor da legea privind gratierea si amnistia", a subliniat Atanasiu.

Liberalul este de parere ca daca Victor Ponta "pica din premier, pica si din presedinte de partid".

"Ma uitam la premierul Ponta si nu-mi venea sa cred. Atat de slab a reusit sa fie in PSD. Fiindca cel mai bine si cel mai linistitor pentru Ponta era sa mearga USL, sa-l sustina pe Crin la presedintie si era premier pana in 2020. Ei, atat de mare e presiunea baronilor din PSD asupra lui, incat numai conteaza ce e cel mai bine pentru el. Va trebui sa o rupa cu PNL la presiunea baronilor, sa-si puna baronii si oamenii lor in functiile cheie de prin ministere si sa-si riste, dupa un an si jumatate de cand e prim-ministru, intreaga cariera politica. Fiindca, va spun eu, daca pica din premier, pica si din presedinte de partid si de peste tot", a declarat Teodor Atanasiu.


Victor Ponta pe Facebook
Foto: facebook.com/victor.ponta
Victor Ponta: Declaratiile lui Atanasiu - contraproductive, incorecte si iresponsabile. Fac apel la moderatie, dialog si intelepciune pentru salvarea USL!

Liderul PSD, premierul Victor Ponta, a reactionat pe Facebook la declaratiile liberalului Teodor Atanasiu, afirmand ca acestea sunt "contraproductive, incorecte si iresponsabile". Ponta a lansat totodata un "nou apel la moderatie, dialog si intelepciune pentru salvarea USL". "Eu inca sper ca putem, in zilele urmatoare, sa gasim solutii pentru continuarea guvernarii USL! Fac apel la toti liderii PNL si USD sa actionam in acest sens!", a scris el.

Mesajul postat pe Facebook de Victor Ponta:

Un nou apel la moderatie, dialog si intelepciune pentru salvarea USL!

Eu inca sper ca putem, in zilele urmatoare, sa gasim solutii pentru continuarea guvernarii USL! Fac apel la toti liderii PNL si USD sa actionam in acest sens! Daca toti ne dorim cu sinceritate asta, putem reusi!

Trebuie insa sa condamn ferm ca fiind contraproductive, incorecte si iresponsabile declaratiile domnului Senator Teodor Atanasiu (propus de PNL si acceptat de mine ca Ministru al Economiei in Guvernul Romaniei) - prezentate in articolul de mai jos!

Ii rog pe toti cei care vor binele USL sa fie mai ponderati si mai cinstiti in declaratiile publice!
























Material sustinut de Superbrands

Recomandari de vara de la librarii Humanitas

Librariile Humanitas au aparut ca entitate juridica in anul 1993, insa primele doua librarii au fost deschise sub egida Editurii Humanitas inca din 1991. Cu peste 25 de ani in piata de distributie si vanzare de carte din Romania, compania isi propune sa ramana in continuare lantul de librarii cu cea mai mare pondere de carte din Romania, acordand editurilor nationale si locale, dar si autorilor romani, sansa de a ajunge la public.

3741 vizualizari

  • +14 (20 voturi)    
    Da, (Vineri, 21 februarie 2014, 19:02)

    Kepler [utilizator]

    mi-a placut! Sper ca asa sa fie...
    E posibil ca PNL sa-si revina in ceasul al 12lea daca nu cumva este al 13lea.
    • +22 (24 voturi)    
      interesant... (Vineri, 21 februarie 2014, 19:24)

      Soljenitin [utilizator] i-a raspuns lui Kepler

      Interesant este ca pnl depune motiune de cenzura numai daca iese de la guvernare. Prin asta pnl admite ca sunt motive pentru motiune. Pai, daca sunt motive, atunci de ce nu se face de acum motiunea?
      • +5 (7 voturi)    
        Daca esti (Vineri, 21 februarie 2014, 20:13)

        Kepler [utilizator] i-a raspuns lui Soljenitin

        la guvernare n-ai cum sa pui motiune contra ta.
        Probabil ca deja scriu la ea.
        • +6 (6 voturi)    
          nu (Sâmbătă, 22 februarie 2014, 0:43)

          Soljenitin [utilizator] i-a raspuns lui Kepler

          Daca era ceva in neregula si considerau ca, in interesul tarii, ponta trebuie sa cada, atunci ieseau de la guvernare si depunea motiune. Doar sunt acolo pentru interesul tarii, teoretic, nu?
          • +4 (4 voturi)    
            Asa (Sâmbătă, 22 februarie 2014, 1:34)

            Kepler [utilizator] i-a raspuns lui Soljenitin

            gindeste un om cinstit, dar ei sint politicieni si numai f putini dintre ei mai pastreaza elemente etice in mintea lor.
            Cinstea este practic ultimul atribut al unui politician, principala caracteristica este lupta pt putere.
        • +1 (1 vot)    
          asta e aspectul tehnic (Sâmbătă, 22 februarie 2014, 1:07)

          gigel de luxembourg [utilizator] i-a raspuns lui Kepler

          ideea este ca nu poti spune "daca iesim de la guvernare" depunem motiune. fie guvernul Ponta este bun si nu ai motive sa depui motiune nici acum nici sapt viitoare fie este rau si depui motiunea indiferent de iesitul tau de la guvernare
    • +10 (10 voturi)    
      PNL-ul va pierde parlamentari in favoarea USD (Vineri, 21 februarie 2014, 19:28)

      dumitrica [utilizator] i-a raspuns lui Kepler

      PNL-ul impreuna cu PDL-ul si altii din opozitie nu il pot rasturna pe Ponta de la putere cu motiuni de cenzura. Nu vor stringe destule voturi. Motiunea esueaza.

      Prevad in lunile urmatoare o subtiere considerabila a partidului lui Antonescu prin migrarea unor parlamentari PNL catre USD, asa cum s-a intimplat cu PPDD.
    • +10 (10 voturi)    
      The shoe's on the other foot. (Vineri, 21 februarie 2014, 19:31)

      aqualung [utilizator] i-a raspuns lui Kepler

      Acum mai mulți ani, prin 2007, îmi amintesc cum PNL era la guvernare și intraseră în conflict cu PDL. Nu-mi amintesc atunci să fi zis ei „Lumea ne-a dat votul pe Alianța D.A., să guvernăm împreună”.
    • +9 (9 voturi)    
      Ponta a sarit ca ars-ministerul de interne VOTURI (Vineri, 21 februarie 2014, 22:26)

      Gryphus [utilizator] i-a raspuns lui Kepler

      PNL a decis sa spuna pana la urma care e de fapt MIZA guvernarii USL: cine controleaza Ministerul de Interne, cine NUMARA VOTURILE, cine pazeste sectiile de votare, cine transporta SACII CU VOTURI, cine dirijeaza AUTOCARELE CU VOTANTI, etc
      • +4 (4 voturi)    
        Perfect coane Fanica (Vineri, 21 februarie 2014, 22:56)

        sebagain [utilizator] i-a raspuns lui Gryphus

        Ca mare dreptate ai! Curat saci cu voturi!
    • +6 (6 voturi)    
      Ma amuza ca abia acum (Vineri, 21 februarie 2014, 22:38)

      UnOarecare [utilizator] i-a raspuns lui Kepler

      a constatat PNL-ul ca singura preocupare a PSD-ului e sa-si protejeze penalii din partid...de Romania le pasa cat de negru sub unghii.

      Dar cand isi acopera PNL-ul penalii ce e?

      Eu sper sa ramana impreuna pana in primavara 2016 ca sa se convinga toti cine sunt astia...inclusiv PNL care numai liberal nu e inca de pe vremea lui Campeanu, Patriciu, Tariceanu, etc
  • +12 (16 voturi)    
    S-a intors roata (Vineri, 21 februarie 2014, 19:10)

    OmulNou [utilizator]

    Hai dati-i jos, stim ca PNL-ul nu e mai breaz ca P$D-ul, dar macar Crin doarme, e mai inofensiv, Ponta e mincinosul fara seaman.
    • +8 (8 voturi)    
      Ponta pe faras? (Vineri, 21 februarie 2014, 19:30)

      emigrant [utilizator] i-a raspuns lui OmulNou

      Si-a bagat Basescu coada, altfel nu intorceau roata..Poate si intilnirea lui Crin cu D-l Butcher sa-si fi facut efectul. Oricum ar fi, acum prioritatea nr 1 e sa scapam de Ponta. E prea cinic, coruptibil si cara tot partidul ala de mafioti in spate...
  • +6 (6 voturi)    
    Sa nu fie doar un bluff ... (Vineri, 21 februarie 2014, 19:32)

    Luke1 [utilizator]

    o incercare de a crea o 'arma de negociere' pentru luni sau cand o fi deadline-ul in negocierea cu PSD ...

    Eu sper ca PNL-ul sa iasa odata din mocirla aia numita USL - dar chiar si-asa - la cat de crunt au inselat asteptarile alegatorilor sa nu se astepte sa recastige prea curand increderea acestora !
  • +10 (10 voturi)    
    Atarnatorii lui Ponta!!!! (Vineri, 21 februarie 2014, 19:33)

    MirceaIo [utilizator]

    Ponta isi va apara penalii singur!!!! dar va fi laudat de Badea!!! Voiculescu Dan atarna ca o piatra de moara de USL. E batalie la iesit din USL!? Marele "atarnator" Dan Voiculescu, "profesorul", tatuca USL nu mai are de cine sa atarne!??? Poate se gaseste vreun streang pentru el!!!
  • +12 (12 voturi)    
    il rog pe Viorel Ponta (Vineri, 21 februarie 2014, 19:35)

    talmaciul.blogspot.ro [utilizator]

    sa nu mai foloseasca termenul "cinstit" in spatiul public. in nicio imprejurare.

    ci "ticalos", "penal", "compromis" - despre sine.

    cos de 3 puncte.

    mersi, pa!
  • +11 (11 voturi)    
    Sa fim seriosi... (Vineri, 21 februarie 2014, 19:42)

    catalin72 [utilizator]

    Ceea ce tine USL-ul unit e frica de lege ,se mai cearta pe prada uneori ...dar atunci cind se pune problema sa-si apare penalii sint uniti !
    • 0 (0 voturi)    
      Pacat ca nu-ti pot da mai multe plus-uri !! (Sâmbătă, 22 februarie 2014, 11:12)

      Luke1 [utilizator] i-a raspuns lui catalin72

      Foarte adevarat ce-ai scris, din pacate !
  • +6 (6 voturi)    
    Deci ăștia asteaptă (Vineri, 21 februarie 2014, 19:46)

    Con_stan_tin [utilizator]

    să vadă cum stau în sondaje după treabă asta cu separarea USL. Ambele părți pierd voturi dacă se separă, USD ceva în marja de eroare dar PNL-ului cred că i se va înjumătății scorul electoral.
    • 0 (0 voturi)    
      PNL si-a INJUMATATIT PROCENTELE ... (Sâmbătă, 22 februarie 2014, 11:19)

      Luke1 [utilizator] i-a raspuns lui Con_stan_tin

      cand au facut pactul asta mizerabil cu PSD !!!
  • +8 (8 voturi)    
    hahaha (Vineri, 21 februarie 2014, 20:06)

    nash pandelica [utilizator]

    s'a schimbat balanta.
    pana acum amenintau ei,
    acum e mingea la ei in teren.
    pana la urma, vor face ce le'a zis base.
    e bine sa te ei dupa unul mai destept :))

    o mai amana pana prin vara, sa treaca iororpenele.
    ar da nasol sa stie lumea, la ioropene, ca: ole, ole, useleo nu mai eee !

    si noi tre' sa suportam mofturile astea de fete batrane...

    jos useleul, la gunoi !
  • +6 (6 voturi)    
    parca-l aud pe iliescu. (Vineri, 21 februarie 2014, 20:07)

    __alex__ [utilizator]

    atiat s-a putut prinde de tonta.
  • +8 (8 voturi)    
    abia astept luni... (Vineri, 21 februarie 2014, 20:11)

    exilatul [utilizator]

    sa vad circul care va incepe ( daca nu or sa ajunga "la pace" la impartirea ciolanului )....mi e asa de drag sa i vad porcaindu se....si unii si altii...
  • +8 (8 voturi)    
    . (Vineri, 21 februarie 2014, 20:17)

    tirolez [utilizator]

    Eu vad ca Ponta le aplica aceeasi strategie ca si lui Basescu. El ii provoaca, le da de inteles ca ii zboara si daca PNL ii spune ca depune motiune de cenzura(reactioneaza) apare senin si invita la salvarea USL(cum il invita pe basescu sa fie responsabil etc.).
    Sa vada si ei cum e :).
  • +6 (6 voturi)    
    Mistoul lui Ponta (Vineri, 21 februarie 2014, 20:54)

    ty [utilizator]

    "Fac apel la moderatie, dialog si intelepciune pentru salvarea USL! "
    Liberali sa nu realizeze nici azi ca au fost prostiti?
    • +2 (2 voturi)    
      Numai Crin a fost prostit! (Vineri, 21 februarie 2014, 23:33)

      gazania [utilizator] i-a raspuns lui ty

      Multi liberali vor pierde foarte mult prin plecare. Sunt bagati in tot felul de posturi bine platite.
  • +7 (7 voturi)    
    Minti baba fara dinti (Vineri, 21 februarie 2014, 21:10)

    OmulNou [utilizator]

    Daca tii la USL, de ce ai creat U$D Ponta? Pe cine crezi ca prostesti?
  • +4 (4 voturi)    
    Eu cred ca e doar un teatru.. (Vineri, 21 februarie 2014, 21:30)

    flyngangel [utilizator]

    Simplu si de proasta calitate ce fac liberalii ( doar cu numele ) acum, pentruca pana mai ieri își făceau si fabricau legile cum le dorea sufletelul, ca nimeni dintre cei "Aleși" sa nu piară de mana la procurori, etc, si acum se vb de Moțiune de cenzura?? Cand vreodată, un HOT i-l face pe celălalt pe la spate? Doar atunci cand are ceva mai mult de castigat, si Separări in casa USL, nu convine la nici unul, ca devin Vulnerabili! Iar frica de gratii e multă, asa ca mirama-s, dar ma rog, o sa vedem cat de curând ;)
  • 0 (0 voturi)    
    e doar un teatru (Sâmbătă, 22 februarie 2014, 1:08)

    gigel de luxembourg [utilizator]

    au mirosit ca nu mai au credit fiind la putere si Antonescu vrea sa joace teatru pozand in marele opozant al lui Ponta acum.
  • 0 (0 voturi)    
    Ce cauti tu in PNL Atanasiule ??? (Sâmbătă, 22 februarie 2014, 4:10)

    andreesanu [utilizator]

    Sunteti o gasca de derbedei cocolositi in PNL care ati facut partidul de rahat,nu mai dau romanii nici doi bani pe voi .Din intimplare v-at trezit iar pe val ,dar v-a luat valul si sunteti aruncati pe mal.
    Azi fara cirma, fara harta ,Ponta ii impins de vint cind incolo cind aiure,dar se bucura ca prostul ca n-a intrat inca la apa !!!