Valeriu Zgonea: Zilele de 10 si 17 decembrie 2013, parte a unui proiect mai larg de recalibrare a institutiilor

de I.R.     HotNews.ro
Marţi, 28 ianuarie 2014, 17:41 Actualitate | Politic

Presedintele Camerei Deputatilor, Valeriu Zgonea, sustine ca a folosit o strategie cand, la sfarsitul lui 2013, a cerut dezbaterea in doar doua saptamani a unor legi foarte importante, precizand ca zilele de 10 si 17 decembrie fac parte "dintr-un proiect mai larg de recalibrare a institutiilor".

Zgonea a precizat, marti, la Conferinta "Mediafax talks about Lobby", ca strategia sa viza atragerea atentiei asupra Parlamentului in scopul de a aduce asociatiile interesate, cetatenii, oamenii care influenteaza politicile publice in Legislativ, pentru a discuta fiecare proiect in parte.

El a subliniat ca stia de faptul ca modificarile la Codul penal nu aveau sa fie promovate.

"Modificarile la Codul penal nu au fost promovate. Stiam ca asa o sa se reactioneze. Cei care suntem vechi in politica stim fiecare actor politic cum reactioneaza, emotional, cum se pozitioneaza. Actul normativ nu a fost promovat, dar noi, Parlamentul, ne-am atins scopul: lumea a fost atenta, si-a adus aminte ca la 1 februarie intra un nou Cod penal, ca trebuie dezbatute anumite chestiuni, ca multe lucruri de acolo nu sunt functionale", a spus Zgonea.

Presedintele Camerei Deputatilor a subliniat faptul ca zilele de 10 decembrie - "martea neagra" - si 17 decembrie fac parte, astfel, "dintr-un proiect mai larg de recalibrare a institutiilor publice romanesti".

"Ce am vazut in ultima perioada face parte dintr-un concept de reasezare a institutiilor democratice nationale pe principii si valori europene, avand creuzetul dezbaterii Parlamentul national", a spus Zgonea.

El a mentionat ca l-a rugat pe presedintele Comisiei Juridice din Camera Deputatilor, Bogdan Ciuca, sa introduca in dezbatere toate legile asupra carora s-au creat controverse la sfarsitul lui 2013, inclusiv modificarile la Codul penal si Legea amnistiei.

"Cand l-am rugat pe Bogdan (Bogdan Ciuca, n.r.) sa introduca Legea lobby-ului, Legea parteneriatului public-privat, Legea energiei regenerabile, cele doua modificari la Codul penal, Legea amnistiei, Legea privind vanzarea terenurilor doar in doua saptamani in decembrie, Bogdan si colegii mei au zis: ᅡDomnule, ce se intampla?ᅡ. Am zis ca vreau ca grupurile politice sa le analizeze cu mare atentie, le promovam pe cele care sunt importante pentru statul roman, iar pentru cele care nu sunt importante vom folosi o strategie pe care media o foloseste de obicei si care pentru noi, ca Parlament, ar trebui sa avem companii de consultanta ca sa putem sa avem un asemenea efect atat de important asupra societatii romanesti si ar fi un cost destul de ridicat", a spus Zgonea.

El a precizat ca intentia a fost de a aduce asociatiile, cetatenii, oamenii care influenteaza politicile publice, in Parlament, pentru a discuta fiecare proiect in parte.

"Legile care au fost importante si au fost promovote de Comisia Juridica, de alte comisii, dar nu au atins gradul acela de 60-70% de acceptabilitate, nu au fost promovate in 10 decembrie, au fost promovate in 17 decembrie - ma refer la Legea PPP (parteneriat public-privat, n.r.), la Legea energiei regenerabile", a spus Zgonea.

El a adaugat ca rezultatul nu s-a lasat asteptat, iar actorii care sunt implicati in constructia unei politici publice in interesul cetateanului s-au indreptat imediat si catre Parlament, in conditiile in care in ultimii ani Guvernul era obiectul interesului lor.

"Rezultatul: dezbatere publica pe amnistie si gratiere. Nimeni nu a discutat in Romania despre acesta chestiune in ultimii 10 ani (...) Codul penal - trebuia sa gasim o solutie astfel incat sa nu promovam o lege, pentru ca avem check and balances in Romania foarte bun, dar institutiile importante, care pana acum nu dialogau cu Parlamentul, sa fie capabile sa dialogheze cu noi si sa deschida portile. Eu nu puteam sa deschid portile la ANI, la CSM sau la Inalta Curte sa dialogheze cu mine pentru ca se considera ca Parlamentul influenteaza Justitia", a spus Zgonea.

El a aratat ca, in luna decembrie 2013, dupa ce s-au pus in dezbatere legile respective, institutiile i-au raspuns ca sunt deschidse dialogului cu Parlamentul.

"Si pentru prima data, institutiile publice romanesti incep sa dialogheze stand la aceeasi masa in interesul cetateanului, promovand legislatie de calitate, perfectibila, echitabila, intr-un mod transparent. Nu puteam discuta cu Asociatia Companiilor care se ocupa de domeniul regenerabil. Niciodata nu a venit la Parlament in ultimii 7-8 ani. Am primit patru scrisori in decembrie. Ieri am primit patru SMS-uri: ᅡCand ne vedem?ᅡ", a mai spus Zgonea.

























Material sustinut de BCR

VIDEO Antreprenor StartUp Nation / Fondatorul Scolii de Bijuterie Contemporana: Eu nu vin la serviciu, eu vin in propriul meu atelier, in care imi exprim ideile. Ceea ce misca industria asta sunt ideile, nicidecum cifrele

David Sandu s-a ocupat de designul de bijuterii de cand era copil si a invatat pe cont propriu tot ceea ce stie. Assamblage - Scoala de Bijuterie Contemporana a aparut drept consecinta a acestei pasiuni. David face parte dintr-o industrie creativa emergenta, insa atat el, cat si cei care au trecut in ultimii 7 ani pe la bancurile de lucru ale scolii sale se vad adesea nevoiti sa spuna ca fac alte lucruri, pentru ca activitatea lor nu exista intr-un cadru legal.

1728 vizualizari

  • +11 (11 voturi)    
    I zgonea (Marţi, 28 ianuarie 2014, 17:54)

    corvus coraX [utilizator]

    Asa-i cand strungaru ajunge sef de strunga
  • +13 (13 voturi)    
    asta da hotz.. (Marţi, 28 ianuarie 2014, 17:58)

    EccE [utilizator]

    dupa ce te fura cu nerusinare, iti explica cu amanunte ca ti-a facut un bine
  • +13 (13 voturi)    
    Nesimtit (Marţi, 28 ianuarie 2014, 18:01)

    Daniels22026 [utilizator]

    A participat la martea neagra anume. Cica nu era parlamentul bagat in seama.

    Sa te tii tata de-acuma. A ajuns justitia la mina parlamentului de penali. Daca justitia mai vrea sa functioneze, trebuie sa se lase controlata de catre parlament.

    Practic, parlamentul de penali ne santajeaza deschis pe toti. Ori ii lasam sa subjuge justitia. Ori aduc ei justitia in imposibilitate de functionare. Prin legi.

    Asta-i cultura si dorinta celor 8 milioane de uslamisti negri pe cerul gurii. Ori ii lasam sa copieze la examene, sa plagieze, sa fure, sa imparta frateste prada. Ori ne demonstreaza ei noua, tuturor romanilor si strainatatii, ca justitia va disparea cu totul.

    Sinuciderea uslamista de masa prinde contur. Oamenii astia chiar vor sa ne intoarcem la feudalism, la bita si teroare.
    • +6 (6 voturi)    
      zgonea=mazeta (Marţi, 28 ianuarie 2014, 18:20)

      FPop2013 [utilizator] i-a raspuns lui Daniels22026

      E clar cine e zgonea. Are si un nume care te zgarie pe creier, nu altceva. Zgonea=mazeta trotineta. :)
  • +8 (8 voturi)    
    Domnule, (Marţi, 28 ianuarie 2014, 19:00)

    DelMa [utilizator]

    din câte știu, vii din zona nisipurilor din România. Din păcate ai o logică la fel de mișcătoare, așa cum sunt nisipurile, sucită (de la Sucă) chiar ! Ești o rușine pentru Camera Deputaților dacă ne minți așa, verde în față ! Halal președinte !
  • +8 (8 voturi)    
    rapotr mcv (Marţi, 28 ianuarie 2014, 19:28)

    relud [utilizator]

    din cat stiu eu actiunea parlamentului e mentionata in ultimul raport si asta au dorit-o parlamentarii !?
  • +5 (5 voturi)    
    "Acum vorbesc ca să înţelegeţi dumneavoastră" (Marţi, 28 ianuarie 2014, 20:22)

    Wan Ted [utilizator]

    "zilele de 10 si 17 decembrie fac parte "dintr-un proiect mai larg de recalibrare a institutiilor".
    Cosa Nostra USL-istă se pregăteşte să preia controlul total, ăsta e doar un preambul la ceea ce o să urmeze. Lovitura de stat cu paşi mărunţi şi apoi un nou Belarus.
    Totuşi e hazliu că spin doctorii USL-işti au sucit-o de data asta atât de grosolan încât sfidează chiar şi inteligenţa unui morcov.
  • +5 (5 voturi)    
    Recalibrati Parlamentul intai (Marţi, 28 ianuarie 2014, 20:43)

    CristiC. [utilizator]

    Nu va mai apucati sa recalibrati ce va ustura pe voi. Ca DNA si ICCJ si CCR merg foarte bine. Dar probabil tocmai de asta trebuie recalibrate.
  • +4 (4 voturi)    
    REPETENT, DAR CU FOLOS! (Marţi, 28 ianuarie 2014, 21:09)

    zapciu [utilizator]

    Bre-bre Zgonea ce limbaj elevat ai! Ai facut tu 8 ani de metalurgie dar se vede ! Auzi " proiect mai larg de recalibrare a institutiilor" -sa cazi pe spate nu alceva.Ce inseamna dom'le studiile! Nu uita sa-ti dai cu gel! Si vezi ca nu ne aburesti
  • +2 (2 voturi)    
    traducere lbera (Miercuri, 29 ianuarie 2014, 9:45)

    moby dick [utilizator]

    Aia pe care i-ati prins in casa voastra, cu tolba plina si cu mana in seif nu sunt hoti, sunt trupele de interventie trimise de noi sa vada cum actioneaza hotii si cum pot preveni furturile. Ce spuneti ? Ce se intampla daca nu erati acasa si nu faceati scandal ? Asta e, luam tot ce gaseam ca sa fie simularea cat mai reala.
  • +3 (3 voturi)    
    Imbecil (Miercuri, 29 ianuarie 2014, 10:29)

    ticbis [utilizator]

    Trebuie sa fii cel mai mare dobitoc din lume sa provoci o decredibilizare drastica pe plan extern a unei intregi tari sub motivatia unui "proiect mai larg de recalibrare a institutiilor"!
    Pe acest sculer-matriter cu 4 clase nu-l intereseaza nici reactiile vehemente ale cancelariilor occidentale din UE si SUA, nici impactul negativ asupra rapoartelor MCV, nici sanctiunile politice si economice prin care prostiile si aberatiile din capul lui condamna Romania si pe romani la inca multi ani de saracie si izolare fata de lumea civilizata si democratica.
    Este noaptea mintii...!!!

    Daca astea sunt cu adevarat argumentele reale pentru ceea ce USL-ul a facut in "martea neagra", atunci ar trebui ca acest individ sa fie acuzat si judecat pentru crime de inalta tradare si genocid impotriva poporului roman. Pentru ca a reusit sa faca din Romania rusinea Europei si a lumii civilizate; pentru ca tarat tara in postura de paria Europei democratice si a aruncat-o in dispretul si bataia de joc a occidentului.

    Din pacate, dupa ce romanii au scapat de un cizmar (cu multe jertfe), au ales sa fie condusi doar de catre bolsevici sadea: un activist comunist (Ion Iliescu), un fiu de activist comunist (Petre Roman), un baiat de bani gata (Mircea Geoana), un fiu si ginere de nomenclaturisti comunisti (Adrian Nastase); un securist (Dan Voiculescu), un alt activist comunist (Nicolae Vacaroiu), un derbedeu cu studii indoielnice si diplome plagiate (Victor Ponta), un predicator adventist (Mihai Gadea), un profesoras de tara repetent si chiulangiu (Crin Antonescu), etc...
    Tuturor astora li s-au adaugat sutele si miile de semianalfabeti imbogatiti peste noapte.
    Iar acum, bomboana pe coliva o pune Zgonea, un neispravit!
    Se pare ca tara asta este blestemata pe vecie sa fie condusa doar de asemenea indivizi!

    "Un tampit mai mare ca mine nu exista. Sa faci treisprezece ani de temnita pentru un popor de idioti! De asta numai eu am fost in stare..."
    - PETRE TUTEA -
  • +1 (1 vot)    
    Gura pacatosului adevar graieste! (Miercuri, 29 ianuarie 2014, 12:22)

    Gabi M [utilizator]

    USLacomii astia au vrut sa recalibreze institutiile care se ocupa de maiotii lor astfel incat sa-i scoata pe unii din inchisoariar pe altii sa-i fereasca de inchisoare.Sunt niste nemernici care vor sa fure in continuare fara sa fie dernajati de nimeni!