VIDEO Mihai-Razvan Ungureanu a fost desemnat candidat la prezidentiale de Consiliul National al Fortei Civice

de V.M.     HotNews.ro
Sâmbătă, 14 decembrie 2013, 13:34 Actualitate | Politic

Mihai Razvan Ungureanu
Foto: Hotnews
Mihai-Razvan Ungureanu, presedintele Fortei Civice, a fost desemnat oficial candidat al partidului la alegerile prezidentiale din 2014, in cadrul reuniunii Consiliului National al formatiunii, care se desfasoara sambata la Palatul Parlamentului, transmite Agerpres.

Desemnarea acestuia a fost votata in unanimitate, fiind inregistrata o singura abtinere, respectiv chiar a lui Mihai-Razvan Ungureanu.

"Cred ca este nevoie de un stat eficient, puternic, care sa slujeasca interesul national. Interesul national este sa avem o natiune sanatoasa, educata, prospera. Interesul nostru national este sa fim respectati de catre toti partenerii nostri. Nu putem sa fim prosperi sau sa gandim spre viitor cu institutii de stat anchilozate, ineficiente, mediocre, lipsite de profesionalism, lipsite de resurse. Cred ca un candidat la presedintie trebuie sa aiba in atentie politicile publice esentiale ale statului. (...) Cred ca salariile medicilor si ale profesorilor trebuie sa creasca pe seama responsabilitatii pe care si-o asuma", a declarat Ungureanu, in discursul sau in calitate de candidat la prezidentiale.


























Astra Film Festival 2017

VIDEO INTERVIU Bill Nichols, critic de film si pionier al studiului de film documentar: In timpul facultatii inca nu stiam ca voi deveni. Eu nu eram interesat sa fac bani, ci cautam implinirea. Si a durat o vreme sa imi dau seama.

Bill Nichols, critic de film american, profesor emerit si un pionier al studiului de film documentar contemporan a discutat in cadrul unui interviu despre visele si aspiratiile din tinerete, tehnicile din filmele documentare si influenta tehnologiei in industria cinematografica.
  • Intra in articol pentru a citi principalele declaratii ale lui Bill Nichols

2648 vizualizari

  • +25 (37 voturi)    
    Foarte bine (Sâmbătă, 14 decembrie 2013, 13:36)

    Vlad083 [anonim]

    Acum am 1 candidat la votul meu.
    • +9 (15 voturi)    
      Si eu. (Sâmbătă, 14 decembrie 2013, 13:58)

      Miscarea Focul Dacic [utilizator] i-a raspuns lui Vlad083

      Da, MRU mi se pare de departe (privind la ceilalti prezumptivi candidati) cea mai buna solutie pentru Romania. Este un om care ar putea sa reprezinte tara cu cinste si ar putea fi un tampon puternic pentru partidul antinational numit PSD.
    • +5 (11 voturi)    
      Ma bag...... (Sâmbătă, 14 decembrie 2013, 14:04)

      polonyca [utilizator] i-a raspuns lui Vlad083

      ........... si eu !!!!!!!!!!
    • +3 (3 voturi)    
      eu inca nu ma grabesc..... (Sâmbătă, 14 decembrie 2013, 14:46)

      translativus [utilizator] i-a raspuns lui Vlad083

      ....sa imi dau votul.

      "Cred ca este nevoie de un stat eficient, puternic, care sa slujeasca interesul national"

      Si eu am aceiasi credinta dar pe mine ma mai intereseaza si modul in care MRU crede ca poate realiza asa ceva, pentru ca in actualul sistem politic parsiv, presedintele nu prea are posibilitatea de a infaptui asemenea transformari.

      Asa ca, mai astept in a-i acorda votul, sa vad intregul plan de transformare a statului din dusman in prieten si daca ma convinge, il asigur de votul si tot sprijinul meu.

      De intentii bune m-am saturat. Drumul spre iad, este pavat cu intentii bune.
      • +1 (1 vot)    
        nu e chiar atat de complicat (Duminică, 15 decembrie 2013, 11:12)

        pehash [utilizator] i-a raspuns lui translativus

        un mru presedinte poate face diferenta
        1. presedintele alege primul ministru. un presedinte intransigent poate insista cu un cabinet pana cand parlamentul il accepta sau se dizolva.
        2. in 2014 sunt doar alegeri europarlamentare si prezidentiale. rezultatul lor va avea impact imediat mic pe scena politica bucuresteana, dar cu un diplomat de calibrul asta la conducerea tarii se vor schimba rapid multe opinii despre modul in care trebuie sa arate si sa se comporte un politician. evident ca vor fi in continuare suficienti fraieri care sa puna botul la scandaluri mediatice inventate de unii sau altii, dar ar fi sigur o schimbare
        3. chiar daca in tara nu va putea trage multe sfori, cel putin nu pana la noile alegeri parlamentare, in afara tarii ne va ajuta enorm imaginea unui presedinte de genul asta. nu spun ca trebuie sa fie neaparat el, mai sunt si alti candidati care ar avea acelasi efect, cum e Cristian Diaconescu, dar ala e cam nehotarat cu doctrina si asta va cantari mult in fata partenerilor europeni.
        • +1 (1 vot)    
          reversul medaliei : (Duminică, 15 decembrie 2013, 14:37)

          translativus [utilizator] i-a raspuns lui pehash

          1. Un presedinte intransigent, va putea fi demis prin referendum la care participarea sa fie de minimum 30%, in cazul in care nu va accepta PM-ul impus de majoritatea parlamentara.
          2. Un diplomat de calibru in conducerea tarii, va fi mult mai usor de injurat, balacarit si de calomniat de catre aceiasi mincinosi si escroci politicianisti adunati in macirla "democratiei parlamentare" si care il vor umili constant, atat in tara cat si in strainatate.
          3. Sforile care se trag in tara sunt preluate in totalitate de catre escroci iar telul lor este destramarea tarii prin "descentralizare si apoi regionalizare".
          Avand la indemana magaria de 30% prezenta la referendum, vor reusi rapid impartirea tarii, fiind sprijiniti vartos, atat de dusmanii din E ca si de cei din W.
          Odata imparteala facuta, functia de presedinte, diplomat de calibru sau nu, va disparea definitiv.

          Eu personal astept un candidat la presedentie care sa aiba in plan desfintarea consiliilor judetene, reorganizarea administrativa a tarii prin desfintarea actualelor judete si comasarea lor in 8-10 judete mari si late, independenta totala a justitiei prin desfintarea sistemului de numiri si adoptarea sistemului de vot secret al magistratilor in toate functiile de conducere inclusiv CCR, aplicarea legii falsului in declaratii si in cazul tuturor "alesilor" care nu isi indeplinesc promisiunile electorale.....si ar mai fi dar aici este prea stramt locul.
          • 0 (0 voturi)    
            sa le luam pe rand (Duminică, 15 decembrie 2013, 21:16)

            pehash [utilizator] i-a raspuns lui translativus

            1. alegerile prezidentiale nu se suprapun cu cele parlamentare, deci nu se pune problema schimbarii guvernului decat dupa inca 2 ani. pentru a fi suspendat trebuie sa incalce constitutia si cred ca a invatat deja din greselile altora.
            2. tocmai asta este si ideea. diferenta va fi mult prea evidenta. optiunile vor fi clare.
            3. uiti ca basescu a 'ratat' un singur referendum si pe ala doar dupa vreo 8 ani de erodare politica. 30% prezenta sau 10%, e irelevant.. nu va putea nimeni sa demita astfel un presedinte care tocmai a fost ales de o majoritate. Oricum e wishful thinking.. MRU nu reprezinta efectiv mai mult de 15-20% din electorat.
    • -7 (11 voturi)    
      in niciun caz (Sâmbătă, 14 decembrie 2013, 14:55)

      verdeata [utilizator] i-a raspuns lui Vlad083

      in niciun caz nu l-as putea vota pe activistul asta. A facut si altceva la viata lui decat gargara verbala? Cred ca doar la asta i-au servit studiile. Apoi, nu este Forta Civica o grupare de fesenisti?
      • +5 (5 voturi)    
        Eu prefer premiantii (Sâmbătă, 14 decembrie 2013, 20:27)

        ty [utilizator] i-a raspuns lui verdeata

        Te priveste daca agreezi plagiatori si repetenti.
    • +4 (6 voturi)    
      la fel (Sâmbătă, 14 decembrie 2013, 15:30)

      luciaS [utilizator] i-a raspuns lui Vlad083

      si eu
    • +4 (6 voturi)    
      PACAT......a avut puterea in mana.... (Sâmbătă, 14 decembrie 2013, 15:34)

      oxxxxxyyyyya [utilizator] i-a raspuns lui Vlad083

      si a cedat-o fara lupta.......acum trebuie sa o ia de la inceput.....ffff.greu.
      • +3 (3 voturi)    
        Desteptii cedeaza, asta-i slabiciunea lor! (Sâmbătă, 14 decembrie 2013, 18:06)

        Con_stan_tin [utilizator] i-a raspuns lui oxxxxxyyyyya

        Pentru functii de conducere trebuie alesi cat mai prosti fiindca astia nu cedeaza orice-ar fi.
    • 0 (0 voturi)    
      Ma bag (Duminică, 15 decembrie 2013, 14:54)

      xrogo [utilizator] i-a raspuns lui Vlad083

      si eu,cu o conditie,sa-mi dea si mie putin Unguent!!!
  • +9 (11 voturi)    
    este o alternativa (Sâmbătă, 14 decembrie 2013, 13:46)

    marabul [utilizator]

    avem nevoie acuta de astfel de oameni pentru a scoate tara pe un fagas meritat....lupta va fi destul de grea cu haita formata din Ponta-Antonescu-Voiculescu dar nu si imposibila,totul depinde de noi...
  • -4 (12 voturi)    
    Chevron (Sâmbătă, 14 decembrie 2013, 13:52)

    Un cititor [utilizator]

    sau Rosia Monatana? Cu care incepeti daca sunteti ales?
    Risul lumii lumilor. MRU va fi un fel de Petre Roman Etern candidat si parlamentar pe viata.
  • +4 (8 voturi)    
    eh (Sâmbătă, 14 decembrie 2013, 13:57)

    amanda13 [utilizator]

    MRU e ok, dar nu si scindarea dreptei
  • +4 (10 voturi)    
    MRU (Sâmbătă, 14 decembrie 2013, 14:24)

    axel [utilizator]

    Acest om trebuie sustinut de toti cei care nu voteaza usl. Este singura noastra speranta dupa plecarea lui Traian Basescu.
  • +5 (7 voturi)    
    Inca.. (Sâmbătă, 14 decembrie 2013, 14:25)

    nic1 [utilizator]

    ..un vot si din partea mea.
  • +7 (7 voturi)    
    Apel (Sâmbătă, 14 decembrie 2013, 14:32)

    Miscarea Focul Dacic [utilizator]

    Catre toate fortele politice de centru-dreapta din Romania.
    Lasati orgoliile, uniti-va, formati un singur partid si sustineti un singur candidat.
    Numai asa veti putea castiga si prezidentialele si viitoarele alegeri parlamentare...anticipate.
    Daca PDL nu vrea lasat-il. Va disparea de pe scena politica. Daca voi ceilalti va veti uni si veti forma o sigura forta politica de centru -dreapta, multi dintre votantii lor vor trece in tabara voastra. Si nu numai dintre votanti.
    Trebuie sa va uniti. Altfel nu aveti nici o sansa.
    • +2 (4 voturi)    
      PMP + FC + NR ! (Sâmbătă, 14 decembrie 2013, 16:47)

      cinevatus [utilizator] i-a raspuns lui Miscarea Focul Dacic

      Oare au urechi de auzit acestia? sau toti sunt cuprinsi de acelasi individualism al celor de la PDL?
  • +5 (5 voturi)    
    Probabil si al meu dar (Sâmbătă, 14 decembrie 2013, 14:37)

    UnOarecare [utilizator]

    e un lucru de care-mi pare rau la baiatul asta: nu e un bun orator. N-are simtul discursului politic, nu transmite emotia... si la redusi nostri e necesar mesajul impachetat emotional.
    • +4 (4 voturi)    
      De fapt (Sâmbătă, 14 decembrie 2013, 17:18)

      Orpheus [utilizator] i-a raspuns lui UnOarecare

      Asta apreciez la el. Sunt constient ca sunt intr-o minoritate extrem de redusa.
  • +3 (7 voturi)    
    Fuziunea cu Miscarea populara? (Sâmbătă, 14 decembrie 2013, 14:43)

    cinevatus [utilizator]

    Ce se mai aude?

    Sper sa o faca cat mai curand. Sper sa nu adopte si ei acelasi individualism stupid ca al celor de la PDL.
    Impreuna cu PMP au sanse duble sau triple in opinia mea. La fel e valabil pentru PMP.

    Eu sunt unul din acei votanti (cred destul de multi din sfera dreptei) care probabil ar prefera sa NU aleaga intre FC si PMP.

    Uniti-va fortele!
  • +2 (4 voturi)    
    semnati petitia pentru dizolvarea parlamentului (Sâmbătă, 14 decembrie 2013, 15:29)

    luciaS [utilizator]

    http://www.petitieonline.net/petitie/10022136
  • +3 (5 voturi)    
    felicitari (Sâmbătă, 14 decembrie 2013, 15:46)

    radiola [utilizator]

    Numai ca o sa se supere Buldogul.
    Pacat ce nu sunteti uniti numai Blaga e de vina pentru chestia asta.
  • +4 (6 voturi)    
    In sfarsit MRU s-a hotarat (Sâmbătă, 14 decembrie 2013, 15:48)

    Cindrel [utilizator]

    Foarte bine ! Ii doresc sa reuseasca spre binele natiunii. As vrea dreapta unita, chiar si fara PDL, daca Blaga inoata in ape tulburi.
  • +5 (7 voturi)    
    Primul candidat... (Sâmbătă, 14 decembrie 2013, 15:49)

    TurmentatuTheThird [utilizator]

    In sfarsit. Cineva care merita votul meu. E primul candidat pe care il voi vota din convingere. Nu ca sa nu iasa Vadim,Nastase sau Geoana.
  • -5 (7 voturi)    
    Yeah,right (Sâmbătă, 14 decembrie 2013, 15:50)

    Alex007 [utilizator]

    El nu e baiat rau dar numai stereotipuri scoate din gura si nimic,nimic concret.
    Am vazut multe emisiuni cu el si nu stie sa raspunda direct la intrebari,te ameteste de te ia naiba si absolut nimic nu zice.
    Repet,un stereotipist.
    • +2 (6 voturi)    
      Mai studiaza ! (Sâmbătă, 14 decembrie 2013, 17:23)

      soundtrack [utilizator] i-a raspuns lui Alex007

      MRU nu se repeta, nu se lanseaza in clichee sau limbaj de scoarta.E un intelectual de inalta clasa, un erudit si-un excelent diplomat.Degeaba incercati sa-l discreditati ca nu va merge.MRU va desfiinteaza cu o singura propozitie.El detine exactitate de limbaj, logica, discurs elegant, coerent, e un om cu care orice cancelarie nobila s-ar mandri.In tarile civilizate ar fi exploatata la maxim inteligenta si viziunea lui.
      Pt porcimea din "SC Animal Farm usl srl" e inamicul nr. 1.
      Are votul meu si-al intregii mele familii.
      Succes moldoveanul meu MRU!
  • +1 (5 voturi)    
    Doi candidati valorosi! (Sâmbătă, 14 decembrie 2013, 16:19)

    hotnewsfil [utilizator]

    MRU este un candidat valoros.
    Este bine sa fie asumat si de Miscarea Populara.
    Si candidatul PDL este valoros.
    Dintre acesti doi candidati, dupa alegerile pentru parlamentul UE, toate formatiile de dreapta sa faca sondaje, pentru a afla care dintre ei are sanse mai mari sa fie ales presedinte, din partea dreptei. Sa se tina seama si de rezultatele de la parlamentarele UE, dar decizia sa se ia functie de sondaje.
    Aceasta procedura (sau alta) ar trebui sa fie convenita acum, de partidele de dreapta.
  • +3 (7 voturi)    
    Bafta! (Sâmbătă, 14 decembrie 2013, 16:39)

    Audit [utilizator]

    Singurul inconvenient este acela ca sunteti mult prea destept pentru cei pe care ar trebui sa ii reprezentati.
    Nu vedeti ca aici a ramas o turma de ... votanti tipic "Ponta"?
    Sa ma explic: mincinosi, hoti, descurcareti, copy / paste mai pe scurt.
  • +2 (6 voturi)    
    il votez (Sâmbătă, 14 decembrie 2013, 16:51)

    pragmatism [utilizator]

    Cate un vot din partea fiecarui membru al familiei mele ... plus voturile prietenilor mei!!! Il sustinem pe MRU!!!!!
    • +1 (5 voturi)    
      MeReU MRU (Sâmbătă, 14 decembrie 2013, 17:47)

      roman diaspora [utilizator] i-a raspuns lui pragmatism

      si noi. Doamne ajuta!
  • +2 (4 voturi)    
    MRU (Sâmbătă, 14 decembrie 2013, 20:08)

    KostasP [utilizator]

    MRU imi apare ca un constantinescu "upgraded". Nu stiu de ce dar ceva la el nu imi inspira incredere. Mai astept.
    • +1 (5 voturi)    
      NORMAL! (Sâmbătă, 14 decembrie 2013, 23:56)

      GRANDFATHER [anonim] i-a raspuns lui KostasP

      E un tip "alunecos", ce pare "uns" cu toate "alfiile"! Si toata lumea ii recunoaste o calitate: reuseste sa vorbeasca mult fara sa spuna nimic! A fost si a reusit sa ramana o tanara(si vesnica) speranta pentru viitor! Un viitor incert si temporal nedefinit!