Ministrul pentru dialog social, Doina Pana: Amendamentele depuse la buget de Opozitie sunt "descreierate" si incearca nervii ministrilor

de Corina Ionel     HotNews.ro
Vineri, 1 februarie 2013, 14:29 Actualitate | Politic


Ministrul delegat pentru dialog social, Adriana Doina Pana, a declarat vineri, intr-o conferinta de presa sustinuta la Bistrita, ca amendamentele depuse la legea bugetului sunt "care de care mai descreierate" si pun la incercare nervii reprezentantilor Guvernului, informeaza Agerpres.

"Acest buget, la care s-a venit cu atatea amendamente care de care mai descreierate, doar sa incerce nervii ministrilor in fata carora se prezentau amendamentele, este realmente un buget de dezvoltare. Dupa ce ne-am tinut de promisiune si am reintregit salarii, si am indexat punctul de pensie, dupa ce trebuie sa ne tinem de promisiune si sa viram prima transa de la imprumut si sa ne tinem de promisiune si sa viram o suma uriasa datorata pierderilor a nenumarate procese, si asta tot datorita guvernului anterior, care nu a respectat legislatia, restul banilor s-a judecat foarte bine, astfel incat bugetul sa fie de dezvoltare", a declarat Doina Pana.

Potrivit ministrului delegat pentru dialog social, aceasta parte de dezvoltare este reprezentata de sumele destinate cofinantarii proiectelor europene, proiecte care pot contribui la o crestere economica si la crearea de noi locuri de munca.

"Este un buget de dezvoltare recunoscut si de partenerii sociali. Rolul meu in guvern este sa asigur pacea sociala. Incerc sa o fac la modul cat mai profesionist, adica sa o fac la modul de preventie, si nu dupa ce s-a elaborat o lege si dupa ce s-a luat o hotarare partenerii sociali sa fie nemultumiti. Legat de acest buget am avut intalniri si cu patronatele si cu sindicatele, am simulat multe variante de salariu minim. La aceasta valoare de 800 de lei au raspuns pozitiv si patronatele si cand s-a construit acest buget au fost consultati absolut toti factorii interesati", a spus ministrul.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















1850 vizualizari

  • +12 (12 voturi)    
    sigur, este un bun inceput... (Vineri, 1 februarie 2013, 14:35)

    ..13 [utilizator]

    In calitate de ministru delegat cu sialogul social cred ca a formulat :"bine", si "profesionist"...

    Unde ii gaseste oare si ii alege asa bine pregatiti?
    • +6 (6 voturi)    
      pai.... (Vineri, 1 februarie 2013, 15:29)

      translativus [utilizator] i-a raspuns lui ..13

      ...cred ca prin gara pe la Mahmudia sau pe la Isaccea se mai gasesc "chestii" d'astea.
      Dar trebuie sa recunoastem ca macar este comica : amendamente "care de care mai descreierate" .....!!??
      Cu asa "dialog social", mi se pare normal ca pe guvernanti sa "ii doara nervii" !
    • +7 (7 voturi)    
      Parca... (Vineri, 1 februarie 2013, 15:47)

      NicolaeA [utilizator] i-a raspuns lui ..13

      Parca toate amendamentele care au fost depuse sunt copiate dupa cele din 2011 depuse de USL la proiectul de buget pe 2012 al lui Boc; in acest caz, de ce atatia nervi ? USL practic a facut amendamentele, USL sa le rezolve; PDL a facut ca Ponta: copy paste
      • +1 (1 vot)    
        de este asa precum spuneti... (Vineri, 1 februarie 2013, 16:52)

        ..13 [utilizator] i-a raspuns lui NicolaeA

        .. USL sa primeasca inapoi ceea ce a dat la PDL!

        Nimic mai mult si nimic mai putin!
        Astept raspunsul USL!
  • +6 (6 voturi)    
    ===================== (Vineri, 1 februarie 2013, 14:44)

    Zede [utilizator]

    1) Eu imi fac un principiu din a nu angaja pe nimeni care nu stie diferenta intre "datorita" si "din cauza".

    Este de jos nivel si denota o educatie foarte precara, ca sa nu mai spun o inteligenta cel mult mediocra.

    2) In dialogul social se include de obicei termenul "descreierat"?

    Ce sa mai vorbim, doamna ministru delegat este perfecta pentru pozitia sa, in cel mai autentic stil USL.
  • +7 (7 voturi)    
    ******** (Vineri, 1 februarie 2013, 15:21)

    Cataleya [utilizator]

    O cred pe aceasta doamna.
    Mai ales ca 3/4 din amendamente apartin USL-ului de pe vremea cand se afla in Opozitie!
    )))))
  • +2 (2 voturi)    
    Tot ei (Vineri, 1 februarie 2013, 20:58)

    SRA [utilizator]

    Cred ca este fata sau nepoata lui PANA din guvrnele lui CEAUSESCU.
    Si va intrebati ca nu sunt comunisti care conduc ROMANIA
  • +2 (2 voturi)    
    Nervii ministrilor fara creier (Sâmbătă, 2 februarie 2013, 14:48)

    sorincj [utilizator]

    Ministrii respectivi ar trebui sa aiba creier ca sa le poata fi incercati nervii, dar din pacate nu prea au creier.