Ion Iliescu: Parlamentele nu dau 'lovituri de stat'/ Boicotarea alegerilor decisa de PDL este antidemocratica

de I.R.     HotNews.ro
Vineri, 27 iulie 2012, 11:45 Actualitate | Politic

Ion Iliescu scrie pe blogul sau ca declaratiile presedintelui suspendat, Traian Basescu, si ale conducerii PDL conform carora referendumul ar fi "o lovitura de stat" sunt "gratuite si aberante", dar si ca boicotarea alegerilor este antidemocratica.

"Afirmatiile domnului Traian Basescu, ca si cele ale conducerii PDL, ca referendumul din 29 iulie a.c.ar fi ᅡo lovitura de statᅡ, sunt gratuite si aberante", scrie Iliescu pe blogul sau.

Presedintele de onoare al PSD mentioneaza ca decizia organizarii referendumului a fost adoptata in mod democratic de catre Parlamentul Romaniei.

"Parlamentele nu dau ᅡlovituri de statᅡ. Acestea, de regula, sunt obiectul loviturilor de stat", adauga fostul sef al statului.

El precizeaza ca apelul la referendum, deci la consultarea cetatenilor, este o procedura eminamente democratica.

"Boicotarea alegerilor, decisa de PDL este antidemocratica; ea inseamna teama de opinia populara", sustine Ion Iliescu.

Pe de alta parte, Ion Iliescu declara, in octombrie 2007, ca recomanda boicotarea referendumul de atunci pentru votul uninominal. "Eu as recomanda sa nu se faca referendum impreuna cu alegerile si chiar as recomanda boicotarea referendumului, daca domnul Basescu tine cu tot dinadinsul. Eu personal nu voi vota la referendum", a declarat atunci Iliescu.

























Astra Film Festival 2017

VIDEO INTERVIU ​Hanka Kastelicova, producator executiv HBO Europe: Timpul mediu de productie pentru un film documentar HBO este de patru ani, dar am avut si cazuri in care totul s-a intins pe o perioada de 10-14 ani

Hanka Kastelicova, producator executiv HBO Europe, discuta in cadrul unui interviu despre implicarea HBO in productia de filme documentare si numarul mic de cinematografe din Romania: "De exemplu, filmul Lumea Vazuta de Ion B., regizat de Alexandru Nanau, a primit un premiu Emmy. Am continuat cu Alexandru si am produs filmul Toto si surorile lui, film care a fost nominalizat la Premiile Academiei Europene de Film, echivalentul Oscarului european".
  • Intra in articol pentru a citi principalele declaratii ale lui Hanka Kastelicova

3156 vizualizari

  • +34 (34 voturi)    
    Ha! (Vineri, 27 iulie 2012, 11:51)

    DVL [utilizator]

    Dar in 2007 cand ati boicotat referendumul pentru vot uninominal nu a fost antidemocratic, nu? Nesimtitilor!
    • +20 (20 voturi)    
      Tov. Iliescu (Vineri, 27 iulie 2012, 12:47)

      oilman [utilizator] i-a raspuns lui DVL

      Domnule Iliescu,

      Nu referendumul in sine e lovitura de stat, ci cum am ajuns acolo. Deasemenea hai sa vedem cum amicul camarad victor a semnat sa desfiinteze CCR, ANI, intrun cuvint Justitia. Asta e democratic ....
    • +13 (13 voturi)    
      exact (Vineri, 27 iulie 2012, 12:51)

      gigel de luxembourg [utilizator] i-a raspuns lui DVL

      asta vroiam sa zic si eu.
    • -9 (11 voturi)    
      Nu-i democratic dar e legal (Vineri, 27 iulie 2012, 13:18)

      kebab [utilizator] i-a raspuns lui DVL

      La fel si tot ceea ce a facut Ponta, multe lucruri nu sunt morale dar sunt legale. Asa ca inghite galuska si taci. Acum e vorba numai de legalitate. Cine spune ce e democratic si ce nu.
      • +7 (7 voturi)    
        imi pare rau (Vineri, 27 iulie 2012, 13:25)

        dj [utilizator] i-a raspuns lui kebab

        dar nu tot ce a facut ponta a legal, a se vedea cele doua OUG
    • +5 (5 voturi)    
      AMF (Vineri, 27 iulie 2012, 15:47)

      thjokki [utilizator] i-a raspuns lui DVL

      Cand ai 347 de ani mai uiti!
  • +23 (23 voturi)    
    da' asta (Vineri, 27 iulie 2012, 11:52)

    cdv [utilizator]

    nu mai moare o data
    • +9 (9 voturi)    
      deja prezinta simptome.... (Vineri, 27 iulie 2012, 12:45)

      d_b [utilizator] i-a raspuns lui cdv

      nu mai manca, nu mai bea.....
  • +30 (30 voturi)    
    da' pe lenin (Vineri, 27 iulie 2012, 11:55)

    romanique [utilizator]

    nu-l aduceti, mai uslasi? L-ati reactivat pe zdreanta kgb-ista? L-ati resuscitat? Poate-l plantati in geam la psd, sa va incaseze pensia duminica:))))
    • -2 (4 voturi)    
      argumente, argumente... (Vineri, 27 iulie 2012, 14:56)

      AndreiCosmovici [anonim] i-a raspuns lui romanique

      Dle Romanique,

      Aș prefera să facem cu toții efortul de a ne bate pe argumente, pe idei. Astfel, calitatea mediului virtual ar fi mult îmbunătăţită. Din păcate, sunt mulţi care preferă să nu spună nimic. Să ştiţi că eu pun mare preţ pe cometariile de bun simţ, argumentate, chiar dacă vin din tabăra adversă. Apreciez o persoană care are curajul să fie deschisă, şi să-şi apere poziţia în mod cinstit, fără să ascundă diverse interese. Nu vreţi să fiţi şi dumneavoastră o astfel de persoană?

      Cu respect,
      Andrei Cosmovici
      • +2 (2 voturi)    
        pardon (Vineri, 27 iulie 2012, 19:43)

        romanique [utilizator] i-a raspuns lui AndreiCosmovici

        Am gresit, Dansul nu are pensie pt ca activistii Kominternului "nu ies din politica decat cu picioarele inainte"! Si eu pun mare pret pe oamenii saraci si cinstiti care pleaca inapoi unde au fost recrutati in perioada studentiei revolutionare, in Tara Muncitorilor si Taranilor de Pretutindeni! Na zdarovie!
  • +31 (31 voturi)    
    He, he, he ! (Vineri, 27 iulie 2012, 12:01)

    CezarN [utilizator]

    Pai, Hitler, printre altele, a preluat puterea absoluta in Germania perfect legal, fara sa incalce nicio lege pentru simplul motiv ca Parlamentul legifera tot ce-i cerea el. Asa pare a fi si la noi, Parlamentul votand tot ceea ce un grup obscur de oameni ii cer. Parlamentului adaugandu-i-se si Guvernul care legifereaza si el de zor prin OUG si, si mai absurd, publicand sau nu legi, decizii etc in Monitorul Oficial.

    In plus, daca facem abstractie de faptul "minor" ca ai tai comunisti au furat alegerile din 1947, ciuma comunista (Pauker, Dej, Ceausescu, tu) v-ati suit in capul nostru LEGAL, datorita unui Parlament lamentabil, plin de slugile voastre.

    Deci Parlamentul nu doar ca poate da o lovitura de stat (nu-i cazul unui Parlament plin de moluste ca al nostru), dar poate fi el insusi INSTRUMENTUL loviturii de stat, un instrument parsiv deoarece actele sale pot fi folosite pentru a justifica faradelegi de catre propagandisti de joasa speta precum esti tu.

    Atunci cand sunt tancuri pe strada, intelege orice picat la Bacalaureat ca este o lovitura de stat, insa, cand aceasta se petrece cu binecuvantarea unor senatori si deputati cumparati de pucisti, este mai usor pentru voi sa suciti mintile oamenilor "democratie", cu "puterea poporului" si alte vrajeli din manualul pucistului vesel.
    • -13 (13 voturi)    
      BASE = HITLER (Vineri, 27 iulie 2012, 13:28)

      JohnFord [utilizator] i-a raspuns lui CezarN

      Si pe vremea lui BOC cum era ?????? ;)
      • +10 (10 voturi)    
        uite cum era (Vineri, 27 iulie 2012, 14:15)

        lf_iron [utilizator] i-a raspuns lui JohnFord

        Legile lui Boc puteau fi contestate la Curtea Constitutionala. Ordonantele lui Ponta nu pot fi contestate pentru ca au avut grija baietii sa restranga atributiile CC.

        Ti se mai pare la fel?
  • +28 (28 voturi)    
    explicatie pt boicot (Vineri, 27 iulie 2012, 12:03)

    gorjenii [utilizator]

    USL nu a raspuns la intrebarea, legitima si DEMOCRATICA, care a fost motivul LEGAL pt care l-au suspendat pe Traian Basescu.

    Consultarea populatiei se face in chestiuni POZITIVE, legate de interesul public, nu pentru interesul strict al parlamentarilor. Interes motivat de LACOMIA nemasurata a acestora.
  • +20 (20 voturi)    
    ??? (Vineri, 27 iulie 2012, 12:04)

    Backbone [utilizator]

    Tovarase Iliescu, stiu ca aveti o varsta inaintata si mai uitati una-alta. Va rog urmariti acest film:
    https://www.youtube.com/watch?v=R4Uq20ReF0g
  • +22 (22 voturi)    
    DEMOCRATIC... (Vineri, 27 iulie 2012, 12:05)

    ennola25 [utilizator]

    Oare domnul sarac si cinstit stie ce e aia democratie, caci o lovitura de stat sunt sigura ca stie foarte bine ce reprezinta ? Nu cred ca aceasta fosila politica e persoana indicata sa vorbeasca ce e democratic sau nu!!! Mai bine isi vedea de ale sale, cat mai are liniste...locul lui e in puscarie nu in scena politica!!
  • +27 (27 voturi)    
    Da' minerii, de care lovituri dau?... (Vineri, 27 iulie 2012, 12:06)

    Colebil Clinton [utilizator]

    Cata dreptate ai, domnu' Ilici. Ce rau imi pare ca pe vremea matale nu se inventase suspendarea presedintelui. Ma incearca o lacrima cand imi aduc aminte cum sarbatorea lumea in 1996 strigand "Primul revelion fara Ion". Am crezut atunci ca am scapat de tine. Dar nu. Matale esti ka kancerul. Nu numai ca nu am scapat, dar te-ai si inmultit. Uita-te la astia care vor sa-i scape pe romani de dictatura basescului. Sunt facuti dupa chipul si asemanarea matale.
    Panouri uriase, ecrane gigant, muzica, prostime multa cu zaharelul in buzunar sa-i tina de foame. Eheei, matale mai lipseai din mijloc. Zi-le alora de pe podium ca mai pot aduce la vot vreo 3 milioane daca dau zvonul ca te vor vota pe talica, mai draga.
  • +18 (18 voturi)    
    ca la noi (Vineri, 27 iulie 2012, 12:07)

    sellerman [utilizator]

    cand ne convine e democratic, cand nu ne convine nu mai e democratic ..... valabil pentru toti politicienii
  • +22 (22 voturi)    
    in momentul in care... (Vineri, 27 iulie 2012, 12:07)

    Reshape [utilizator]

    1/ Turistii voteaza pe aceleasi liste cu rezidentii;
    2/ Nu exista nici o cale de a demonstra votul multiplu, chiar daca este depistat pe liste (pentru ca, daca Gigel voteaza de 5 ori -- adica i se descopera CNP-ul pe listele din 5 sectii de votare -- el poate sustine ca el nu e vinovat si ca altcineva a votat in locul lui);
    3/ nu exista un set comun de reguli in ce priveste sigilarea urnelor;
    4/ nu este specificat nicaieri cite stampile ajung la o sectie de votare si nici numarul total de buletine de vot tiparite;
    5/ Parlamentul judeca nivelul de gravitate al presupuselor incalcari ale Constitutiei comise de Presedinte, in locul Curtii Constitutionale (separarea puterilor in stat e incalcata)...
    6/ Presedintele poate fi demis pentru ca i-a scazut popularitatea...
    ...atunci putem spune ca acest referendum este o lovitura de stat.
  • +21 (21 voturi)    
    vax albina (Vineri, 27 iulie 2012, 12:10)

    SorinHegi [anonim]

    si cand parlamentarii USL nu au votat in parlament luni de zile, aia a fost democratic?!
    nu m-ar mira sa trimita minerii pe la casele oamenilor, ca sa le bage mintile in cap si sa-si exercite dreptul la vot, obligati fiind.
    BTW, votul este inca un drept. pana nu schimba constitutia, ca votul sa devina obligatie, sa ma scuteasca.....
  • +19 (19 voturi)    
    tovarase prim secretar (Vineri, 27 iulie 2012, 12:10)

    un domn [utilizator]

    Pardon...tovarase fost Presedinte al Romaniei, te rugam sa il potolesti pe "carlan" sa incerci sa intelegi ca realitatile din 2012 nu seamana cu alegerile din 1990, atunci oamenii aveau frica de tovarashul prim secretar, alegerile de atunci nu au fost alegerile lor, au fost alegerile Dumneavoastra prin "butoanele" din toata tzara. Un suflu nou , si care s anu fie roshu e necesar in Romania ; "carlanul" nu a invatat mare lucru de la matta, matta esti un om care a vazut destule..scoala de la Moscova, manierele de Moscova dar te rugam s aintelegi ca atitudinea de administrator de bloc nu e buna ; "carlanul" animat de muzeograf si platit de felix scufunda Romania...asta ia i cerut matta la "carlan" ?
  • +19 (19 voturi)    
    Dl. EX (Vineri, 27 iulie 2012, 12:10)

    Pindona [utilizator]

    E cald .. n-ar fi mai bine sa mergi matale cu doamna Nina la bai undeva ... ... Uniunea Europeana nu e precum CSI ........ astia europenii nu prea le au cu OUG de desfiintare institutii , demiteri inainte de termenul normal al alegerilor , etc ........in schimb au demisia de onoare in caz de plagiat , etc , .........e adevarat ca pe vremea cand matale erai tanar era asa cum zici , adica partidul hotara ce este democratic , schimba oamenii si legile cand si cum vroiau dupa nevoi , iar votul era obligatoriu ......eheee , ce vremuri .....
  • +14 (14 voturi)    
    Deci, (Vineri, 27 iulie 2012, 12:12)

    ty [utilizator]

    ce va convine este democratic, indiferent ce regulamente sau legi ati incalcat, ce nu va convine este antidemocratic. Asta este o "democratie" a privilegiatilor, a celor aflati la putere azi.
  • +20 (20 voturi)    
    Roata se intoarece Mai Draga (Vineri, 27 iulie 2012, 12:13)

    Cil [utilizator]

    Dar voi cand a-ti indemnat la boicotare referendum nu mai era antidemocratic nu?
    Dar cand voi stateati in greva pe banii nostri si boicotati era in regula nu?
    Uite ca acum stam sin noi acasa si BOICOTAM.
    Roata se intoarce Mai Draga!
  • +18 (18 voturi)    
    Tataie, la puscarie e locul tau.. (Vineri, 27 iulie 2012, 12:13)

    timp tamp [utilizator]

    Parlamentele din tarile democratice nu dau lovituri de stat.
    Parlamentul Romaniei are cea mai mare densitate de puscariabili dintre toate grupurile sociale.
    Emblema parlamentului condus de ci0canarul Zvonea si chiulangiul Antenescu este Costica Voicu, condamnat la 5 ani de puscarie.
    Nici guvernul Romaniei nu este mai breaz.
    In frutea sa avem un plagiator, alti 2 plagiatori au plecat datorita presiunilor, cel puti 2 ministri au dosare penale pentru fraude, alti 3 sunt in conflict cu legile tarii.
    Premierul Romaniei, a doua zi dupa ce promis Europei ca va anula legile prin care a dat lovitura de stat, a semnat un act prin care se angajeaza sa desfiinteje JUSTITIA, sa puna institutiile statului sub controlul unor organizatii de tip bolsevic!
  • +16 (16 voturi)    
    Batranul comunist manipuleaza... (Vineri, 27 iulie 2012, 12:13)

    triciupa [utilizator]

    ... ca de obicei. Tataie, cand parlamentele ajung sub talpa bandelor de penali DAU LOVITURI DE STAT! Incalca orice lege, nesocotesc constitutia si sunt capabile de orice marsavie ca sa-si scape pielea aia mizerabila, capisci?

    varaNU votez!
  • +16 (16 voturi)    
    intrebare pt politicienii din USL: (Vineri, 27 iulie 2012, 12:15)

    megabyte [utilizator]

    Dar cand au boicotat ei parlamentul la inceputul anului, actiunea lor nu era tot antidemocratica?

    Sa intelegem ca ei au alte drepturi si obligatii fata de un simplu cetatean??
  • +18 (18 voturi)    
    Bai, Ilici! (Vineri, 27 iulie 2012, 12:15)

    tigan2012 [utilizator]

    Bai, Ilici si cand tu ai spus ca boicotezi referendumul era democratic?
  • +17 (17 voturi)    
    Tovarase Ilici, (Vineri, 27 iulie 2012, 12:16)

    Jimmy Hoffa [utilizator]

    1. mata stii cum e cu loviturile de stat. Treaba e ca lumea evolueaza si in zilele noastre nu se mai dau lovituri de stat ca pe vremea ta. Acum sunt mai de finete, au o aparenta baza legala. Legea este pangarita si utilizata pentru acapararea puterii in scopul satisfacerii unor interese personale.
    2. esti ultimul om de pe planeta asta care ne poate vorbi noua despre democratie. Ai uitat de "delegatia de mineri in frunte cu domnul Cozma"?
  • +17 (17 voturi)    
    Fraudarea referendumului (Vineri, 27 iulie 2012, 12:17)

    gicu007 [utilizator]

    e nedemocratica. Si atat.
    Parlamentul este privit dintotdeauna ca un loc de munca bun, care-ti permite sa furi linistit si sa-ti strangi averi suficiente pt 2, 3 generatii. Si atat.
    Parlamentul nu reprezinta pe absolut nimeni.
  • +19 (19 voturi)    
    corect (Vineri, 27 iulie 2012, 12:17)

    costinescu [utilizator]

    ascultati-l pe tov. iliescu. el stie mai bine, are experienta in lovituri de stat.
  • +15 (15 voturi)    
    Fosti presedinti (Vineri, 27 iulie 2012, 12:19)

    Daniels22026 [utilizator]

    Domnule Ion Iliescu, cu toata cinstea de care va simtiti atit de mindru, n-ati avut curajul sa aparati independenta justitiei. Stiati, ca si Basescu, aveati informatii despre coruptia in crestere, stiati detalii, nume, fapte, intimplari.

    V-ati limitat sa-i urecheati public pe cei din PSD, cum ca ati fi auzit ca se fac petreceri prin Bacau. Iar cind Europa insista aratind Romaniei coruptia si rapoartele serviciilor de informatii romane, v-ati iesit din fire. Mi-aduc aminte ca va rasteati la UE, sa arate exact coruptia, si sa nu mai acuze fara dovezi.

    De acelasi succes impotriva coruptiei s-a "bucurat" si succesorul dumneavoastra, Emil Constantinescu. Spre finalul mandatului, acesta se declara scirbit, evident nu de coruptia opozitiei de atunci, ci de coruptia aliantei care il sustinuse politic.

    Domnilor fosti presedinti, nu lasati invidia sa va intunece patriotismul, respectul valorilor democratice si al principiilor. Iesiti de graba in fata poporului si rostiti ADEVARUL! Tara este a noastra a tuturor, v-ati bucurat odata de simpatia noastra, ati ocupat cea mai inalta pozitie in stat. Ne sinteti datori. Democratia e in pericol, lasati resentimentele si sustineti presedintele nostru ales, cel care a reusit pentru prima data sa asigure INDEPENDENTA JUSTITIEI.
  • +12 (12 voturi)    
    aberatii (Vineri, 27 iulie 2012, 12:20)

    goto [utilizator]

    nu referendumul este catalogat ca lovitura de stat ci toate actiunile USL de a modifica legile si institutiile statului, actiuni in forta si de multe ori abuzive incalcand legile si regulamentele existente.
    si daca vorbim de boicot, citez din wikipedia: "Boicotul este o interdicție declarată împotriva unui individ, a unui grup social, a unui stat prin care se stabilește refuzul de a cumpăra, a vinde sau a întreține orice fel de relații cu cei supuși acestui procedeu.
    Boicotul mai este și o metodă de luptă politică sau economică, constând în sistarea organizată a relațiilor cu o persoană (fizică sau juridică) în semn de represalii.
    Din cuvântul boicot a derivat verbul a boicota, cu sensul de a priva o persoană sau o entitate de orice relație socială și/sau comercială, în scopul de a o prejudicia și de a o forța astfel să cedeze și să facă ceea ce i se cere."
    deci cuvantele cheie sunt forta si represalii. ori pdl-ul si basescu nu au facut decat sa indemne oamenii s anu participe la vot, nu a fortat pe nimeni si nici nu au anuntat represalii. deci fiecare poate decide daca merge sau nu.
    in schimb la boicot se incadreaza activitatea usl de asta iarna cand au boicotat sedintele parlamentului, deci nefunctionarea unei institutii importante a statului. acela este boicot pt ca membrii usl erau fortati de conducerea usl sa nu se prezinte, in caz contrar urmand sa suporte represalii (de exemplu excluderea din partid). si mai grav la acest boicot este faptul ca, pe langa faptul ca erau trimisi de alegatori sa ii reprezinte in parlament, au si beneficiat pe deplin de drepturile banesti si nu numai.
    si sa vorbim si de respect: va aduceti aminte cum a reactionat opozitia dupa rezultatele referendumului de suspendare a lui basescu de data trecuta? au facut populatia in toate felurile (idioti, nebuni etc) pentru ca nu au votat cum au vrut ei. acum cei care au initiat suspendarea aduc aca argumente numai minciuni si jigniri, atat opozitiei si lui base dar si populatiei
  • +11 (11 voturi)    
    Alo Tov'asu, doua cuvinte... (Vineri, 27 iulie 2012, 12:20)

    echos [utilizator]

    "parliamentary", "coup d’état"...
    si le bagi mataluta in Goagal....
    pana si aici am reusit sa plagiem sud-americanii!
  • +12 (12 voturi)    
    ! (Vineri, 27 iulie 2012, 12:21)

    AndreiU. [utilizator]

    Taci bre din gura odata! Mai lasa-ne. Matale n-ai alte treburi acasa? Pregateste-ti puntile, cumpara-ti paltonul de lemn, impaca-te cu tine insuti pentru ce ai facut in viata asta, ca vine decontul, e dupa colt.

    Daca ai timp si chef de citi ia citeste matale lovitura de stat parlamentara din Paraguay, sa vezi ca se poate.

    La fel cum acum nu se mai duc razboaie cu arma in mana, ci razboaie economice, nici loviturile de stat nu se mai dau cu generali, ci cu metode subversive, folosind institutii ale statului impotriva altor institutii ale aceluias stat.

    Vizavi de de boicot, na, ce sa zic, iti mai aduci aminte matale cand instigai la boicot? atunci era democratic, acum nu mai e.

    Sa te ierte Dumnezeu! ca noi nu putem.
  • +14 (14 voturi)    
    Domnule Iliescu, (Vineri, 27 iulie 2012, 12:25)

    prompt [utilizator]

    Lasati-o jos cu democratia facuta de parlamentul asta care de fapt a dat lovituri de stat de cand s-a infiintat. Tradarile mai frecvente decat ramanerile in acelasi partid au bulversat electoratul mult mai rau decat un Basescu ales, care de bine de rau si-a urmarit obiectivele propuse. Parlamentul asta dezavuat de majoritatea romanilor a fost in stare de asemenea fapte antidemocratice care ne-au adus in situatia de fata lasand-se manipulat de oameni gen voiculescu-ponta-nastase impotriva statului de drept, manipulari care au la baza un singur numitor comun - ura viscerala impotriva unui om care a indraznit sa se opuna mafiilor politco-economice si chiar sa inceapa sa aiba rezultate. Mai trist e ca o mare parte din cetateni s-au lasat manipulati de propaganda usl, sau poate multi au aceleasi interese cu mafiile. Sper totusi sa fie mai multi cei cinstiti.
  • +8 (8 voturi)    
    chiar ma intrebam cand (Vineri, 27 iulie 2012, 12:32)

    visio [utilizator]

    va aparea personajul de cosmar...
    cateva pareri:
    1. legal si moral a fost o lovitura de Stat parlamentara;
    explicatie: parlamentarii din coalitia pdl...s-au speriat de rezultatele alegerilor locale si au schimbat barca; actiunea lor se numeste furt intelectual si poate fi pedepsit; usl-istii au incercat orice, dela miscari sociale la manipulari tv, etc; partea buna este ca romanul s-a prins ca plateste sindicatul degeaba si nu au mai iesit in strada (vezi recentul caz, colonelul Dogaru care promitea verzi si uscate);
    2. in tari democratice, franta, germania, etc nu se face referendum pentru demiterea presedintelui; el "plateste" electoral la noile alegeri; exemplul cel mai recent este angela merkel care a pierdut sprijinul populatiei chiar la ea acasa; simplu, asa-i? sau, sa il luam ca exemplu pe Sarkozi: au iesit francezii in strada sa dea cu referendumul in el? sau Bush? nu; au asteptat alegerile, si i-au taxat;
    la noi, este alta planeta; planeta fraierilor manipulati de un turnator; numai ca avem o surpriza: reactia dura a UE; aaa, de fapt baroso este un politruc, de fapt...usl-ul se adreseaza numai celor care nu stiu sa foloseasca pc-ul; din fericire, astia mai sunt foarte putini; deci, totul se plateste la vot, nu la referendum; aici se vede ca Romania este o democratie tanara; si altii au trecut prin faza asta si nu au murit; si la noi va fi la fel numai ca Romania va ramane fara partid de stanga; e foarte aiurea dar avand in vedere calitatea produsului, poate e mai bine asa;
    3. ion iliescu este mai bun politican decat turnatorul dan voiculescu; el stie deja ca usl a pierdut lupta; ca si base, iliescu este de cursa lunga; ii place jocul politic chiar cand pierde; numai ca in 89 el a castigat iar altii au pierdut viata;
    4. este nedemocratic ce vrea sa faca usl cu dna, ani, cnsas, ccr; daca nu vreau sa merg la referendum din 2 in 2 luni, e problema mea; la alegerile parlamentare voi merge si voi spune NU usl; plagiatorii, turnatori nu sunt modele pt societate
  • +8 (8 voturi)    
    Andrei Marga - exces de putere (Vineri, 27 iulie 2012, 12:32)

    MirceaIo [utilizator]

    Andrei Marga a favorizat puciul USL. El Nu trimis la presedintele Basescu documentele care erau necesare deplasarii acestuia la Bruxelles. Victor Ponta a declarat ca va reprezenta Romania pt. ca Basescu Nu a venit. Cat poate fi de mincinos, cum sa vina daca invitatia fusese oprita in mod ILEGAL de Marga?. Acesti indivizi au incalcat foarte grav legea. Daca nu te duci la vot inseamna ca nu vrei cu Ponta, atat.
  • +10 (10 voturi)    
    Homo Sovieticus (Vineri, 27 iulie 2012, 12:33)

    Trojan.H [utilizator]

    "Cine a stat cinci ani la rusi, nu poate gindi ca Bush"
  • +11 (11 voturi)    
    Pinochet (Vineri, 27 iulie 2012, 12:47)

    Isidor_b [utilizator]

    Cu modestie ii aduc aminte Onor Domnului Iliescu Ilici Ion de numitul Augusto Pinoceht. Venirea la putere a acesutiua s-a facut in urma unui REFERENDUM. Sa intelegem ca Pinochet nu a condus o lovitura de stat? Ca, democratic, in urma referendumului, a venit la putere, de unde, cu intelepciune a condus Chile (spre dezastru) timp de 17 ani? Similitudinea Pinochet - Ponta & Antonescu este uimitoare. Pinochet ocupa (cu armata) presedintia si schimba legile pentru a ajunge la referendum. Ponta & Antonescu schimba legile prin puterea puscariabililor si ajunga la referendum. Singura noastra sansa este sa refuzam sa legitimam lovitura de stat. Eu vara beau vin, asteptand rezultatele in fata TV
  • +9 (9 voturi)    
    Poate ca asa e.... (Vineri, 27 iulie 2012, 12:55)

    Iulian_c [utilizator]

    parlamentele adevarate nu dau lovituri de stat , dar grupurile de mercenari politici dau , mai ales cand singurul lucru pe care il fac bine e sa speculeze si sa abuzeze de orice portita legislativa , lasata deschisa .
  • +9 (9 voturi)    
    farul rosu calauzitor (Vineri, 27 iulie 2012, 13:21)

    Pink Z [anonim]

    eu unul, sincer va spun, cand il aud pe ion iliescu ca spune despre mine ca sunt antidemocratic inteleg clar ca am judecat corect... as fi avut o problema daca gandeam la fel cu ilici pe o anumita chestiune..

    cum ar veni, te pup mai draga.
  • +3 (3 voturi)    
    Serban Papacostea dixit: (Vineri, 27 iulie 2012, 13:24)

    botea [utilizator]

    "Apariţia lui Ion Iliescu alături de actuala conducere a ţării e semnificativă pentru manifestările neechivoc totalitare ale acesteia. Prezenţa sa te­le­vi­zată la manifestările din ultimul timp ale forţelor politice neo­to­talitare e garanţia cea mai sigură a di­recţiei lor profund antidemocratice şi an­tinaţionale."

    http://www.revista22.ro/raspunderea-16555.html
  • +5 (5 voturi)    
    Vasile (Vineri, 27 iulie 2012, 13:49)

    vasile-roaita [utilizator]

    Parlamentul actual nu este un parlament normal ca intr-o tara cu adevarat democrata, ci o clica de oportunisti hoti si tradatori. (cu unele exceptii bineinteles)
  • +4 (4 voturi)    
    ilici se face ca uita (Vineri, 27 iulie 2012, 14:53)

    nash pandelica [utilizator]

    cum tovarasii sai din parlamentul ..rezultat dupa asa zisele alegeri, a schimbat in ziua d 30dec 1947 forma de stat, a abrogat constitutia si vota o noua contitutie si a schimbat forma de stat in republica.
  • +4 (4 voturi)    
    Democratia lipseste din vocabularul Tovarasului (Vineri, 27 iulie 2012, 15:20)

    Florin1982 [utilizator]

    Mai Draga,
    Eu in locul tau m-as cam feri sa rostesc cuvantul Democratie...nu de alta dar se rascolesc in mormant zecile de 'elemente fasciste' pe care le-ai omorat moral la mineriadele din '90.
    Iti recomand sa cauti pe youtube Documentar mineriade si sa privesti cu atentie...macar in ceasul mortii care nu e f departe sa iti ceri iertare de la zecile de tineri morti si de la familiile nenorocite.
  • +3 (3 voturi)    
    si eu care credeam ca sint dintre putinii (Vineri, 27 iulie 2012, 15:46)

    rares73 [utilizator]

    domnule iliescu,eu credeam ca sint dintre putinii care NU te sustin in romani,dar se pare ca sint printre majoritatea care TE urasc
    .
  • +1 (1 vot)    
    NU MERG LA LOVITURA MODEL REFERENDUM (Vineri, 27 iulie 2012, 17:32)

    tigan2012 [utilizator]

    Nu merg la asa-zisul referendum=lovitura de stat (secventa x).
    Daca nu dorim sa dam legitimitate CIUMEI ROSII in Romania din nou STAM ACASA sau MERGEM la PLIMBARE cu familiile NU PETRU Famiglia Ponta&Co.
    Sa dea DUMNEZEU sa scapam cu fata curat si acum, Popor Roman!
    "Comunismul e cea mai mare aflare-în-treabă din istoria omenirii."Petre Tutea
  • +2 (2 voturi)    
    "Boicotarea alegerilor" (Vineri, 27 iulie 2012, 17:47)

    minus [utilizator]

    Ma gandesc ca un om traieste cel mult 120 de ani.
    Domnul Iliescu are 82 de ani, poate am sansa sa mai traiesc si eu inca 40 de ani pentru a-i asculta prostiile.

    Adica duminica sumt alegeri?
    "Boicotarea alegerilor, decisa de PDL este antidemocratica; ea inseamna teama de opinia populara". Asa este, nea Nitu din piata- de la care iau rosii- ma intreba de dimineata cu cine sa voteze....

    Domnule Iliescu, cat de democratic o fi sa suspenzi un presedinte pentru incalcarea Constitutiei, sa nu fi in stare sa prezinti vreo dovada, si sa susti ca referendumul este un proces democratic al alegerilor. Eu zic ca democratia dumneavoastra aduce cu harmalaia tiganeasca. Harmalaia asta nu ati facut-o cand ati aflat rezultatelele referendumului din 2009, pe care- democratic- le-ati ignorat si le veti ignora si pe mai departe.
  • 0 (0 voturi)    
    rusine iliescu! (Vineri, 27 iulie 2012, 19:04)

    cromwell [utilizator]

    Parlamentul englez a provocat prinderea si decapitarea lui Carol de Stuart ,,1649! deci ,comunistii cred ca nu au fost la lectia asta de istorie poate antonescu sa le aduca aminte ! deci parlamentul englez, prin cromwell atunci iar azi parlamentul roman prin cele doua gaste ,, cine spune ca nnu este lovitura de stat este un mincinos,,,,,
  • 0 (0 voturi)    
    Antidemocratic esti tu, batrane! (Vineri, 27 iulie 2012, 21:10)

    madame [utilizator]

    Mergi de aprinde-i o lumanare lui Ceausescu. El este cel care te-a facut un om mare, dar cu suflet gol si negru. Apoi, urmeaza-l si LASA-NE!
  • 0 (0 voturi)    
    Tovarasu' Ilici (Vineri, 27 iulie 2012, 23:12)

    PenciuMihai1321130645810 [anonim]

    Ionele, credeam ca ai murit....