VIDEO Dan Voiculescu si-a anuntat demisia din Senat. Artizanul suspendarii lui Basescu din 2007 sustine ca e nemultumit ca Senatul nu vrea sa dubleze pedepsele pentru evaziunea fiscala

de R.M.     HotNews.ro
Luni, 25 iunie 2012, 16:39 Actualitate | Politic


Dan Voiculescu
Foto: AGERPRES
Dan Voiculescu si-a anuntat luni demisia din functia de senator, intr-o miscare surprinzatoare pentru clasa politica. Voiculescu, unul din artizanii suspendarii lui Traian Basescu in 2007 si initiator al miscarii de apropiere dintre PSD, PNL si PC, sustine ca a fost nemultumit ca Senatul a respins initiativa sa de dublare a pedepselor pentru evaziune fiscala.

"Intr-un parlament in care comisia de buget-finante, cea care vegheaza la bugetul Romaniei, da un aviz negativ unui astfel de proiect este pentru mine un lucru de neinteles", a fost motivul invocat de Dan Voiculescu.

UPDATE: Dan Voiculescu avea termen pe 29 iunie la Inalta Curte in dosarul de coruptie cu Ministerul Agriculturii. Dosarul se apropie de final, sentinta putind fi pronuntata in curind. Prin demisia din Senat, Dan Voiculescu isi pierde calitatea de parlamentar si nu mai poate fi judecat la Inalta Curte - instanta la care e acum dosarul, ci de o instanta inferioara, scrie Dan Tapalaga pe contul sau de Facebook.


Dan Voiculescu a anuntat ca demisioneaza din Senat si in septembrie 2007, cand era presedinte al PC, potrivit unui articol semnat de Radu Tudor si publicat la acea data pe site-ul Antena3.ro.

"Potrivit lui Voiculescu, demisia nu are legatura cu acuzatiile care i se aduc de catre DNA sau CNSAS, ci cu faptul ca toate proiectele bune ale conservatorilor au fost tergiversate in Parlament", scria atunci Antena3.



Cine e Dan Voiculescu

In 2006, Consiliul National pentru Studierea Arhivelor Securitatii (CNSAS) i-a dat lui Dan Voiculescu verdict de colaborare cu Securitatea ca politie politica, sub numele conspirativ Felix. In 2011, Inalta Curte de Casatie si Justitie a confirmat verdictul de colaborator cu Securitatea printr-o hotarire irevocabila.

Voiculescu, fost sef al unei companii de stat care facea comert extern inainte de Revolutie, a infiintat dupa 1990 Holdingul Grivco. Pe linga afacerile de comert, agricultura si energie, Voiculescu a infiintat si un trust media pe care l-a folosit ulterior in activitatea sa politica.

Background

Comisia pentru buget din Senat a respins, in 19 iunie, proiectul de lege prin care senatorul PC propunea dublarea pedepselor pentru evaziune fiscala, fapt considerat de  vicepresedintele Senatului drept "inexplicabil intr-un registru responsabil", potrivit unui comunicat al PC citat de Agerpres.

"Marti, 19 iunie, Comisia pentru buget din Senat a intocmit raport negativ pentru proiectul de lege prin care propuneam dublarea pedepselor pentru evaziune fiscala. In acest fel, membrii comisiei au asumat punctul de vedere al Guvernului Ungureanu, cel care, in aprilie 2012, a propus respingerea proiectului, considerand ca marirea pedepselor pentru evaziune fiscala 'nu se justifica' si nu corespunde politicii de 'scadere a limitelor pedepselor'! Intr-o tara in care economia subterana este estimata la 40 de miliarde de euro anual, decizia Comisiei pentru buget de a respinge dublarea pedepselor pentru evaziune fiscala este inexplicabila intr-un registru responsabil", potrivit sursei citate.

In mod evident, adauga senatorul PC, dublarea pedepselor nu elimina automat evaziunea fiscala, dar reprezinta un semnal extrem de necesar intr-o tara in care infractorii stau cateva luni la inchisoare, dar acumuleaza averi fabuloase prin evaziune fiscala.

"Sanctiunile actuale nu mai sperie pe nimeni, trebuie sa impunem noi standarde de severitate in raport cu evazionistii! Insotita de intarirea controlului, dublarea pedepselor ar aduce la bugetul de stat intre 3 si 5 miliarde de euro anual! Nu are Romania nevoie de 5 miliarde de euro?! Am speranta ca plenul Senatului va infirma decizia Comisiei pentru buget si va adopta proiectul de lege privind dublarea pedepselor pentru evaziunea fiscala. Economia subterana poate fi diminuata cu severitate penala, nu cu indulgenta!", afirma acesta, pe 20 iunie.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.














Comentarii alese de moderator

  • Explicatia (Luni, 25 iunie 2012, 17:26)
    Cel [anonim]

    UPDATE: Dan Voiculescu avea termen pe 29 iunie la Inalta Curte in dosarul de coruptie cu Ministerul Agriculturii. Dosarul se apropie de final, sentinta putind fi pronuntata in curind. Prin demisia din Senat, Dan Voiculescu isi pierde calitatea de parlamentar si nu mai poate fi judecat la Inalta Curte - instanta la care e acum dosarul, ci de o instanta inferioara, scrie Dan Tapalaga pe contul sau de Facebook.





12119 vizualizari

  • +88 (94 voturi)    
    Paguba-n ciuperci (Luni, 25 iunie 2012, 16:45)

    DRG [utilizator]

    Intre timp sa isi cumpere fular, nu se stie cand are nevoie!
    • +46 (48 voturi)    
      Explicatia (Luni, 25 iunie 2012, 17:26)

      Cel [anonim] i-a raspuns lui DRG

      UPDATE: Dan Voiculescu avea termen pe 29 iunie la Inalta Curte in dosarul de coruptie cu Ministerul Agriculturii. Dosarul se apropie de final, sentinta putind fi pronuntata in curind. Prin demisia din Senat, Dan Voiculescu isi pierde calitatea de parlamentar si nu mai poate fi judecat la Inalta Curte - instanta la care e acum dosarul, ci de o instanta inferioara, scrie Dan Tapalaga pe contul sau de Facebook.
      • -28 (32 voturi)    
        aberatii mai mari nici ca am auzit (Luni, 25 iunie 2012, 17:56)

        dexas [utilizator] i-a raspuns lui Cel

        trebuie sa luam ca atare frumusetea acestui gest facut de voiculescu.
        • +13 (17 voturi)    
          Mare om, mare caracter!!!!! (Luni, 25 iunie 2012, 19:15)

          AndreeaIleana [utilizator] i-a raspuns lui dexas

          Sunt total de acord...as vrea ca si Victor Ponta sa vada frumusetea acestui gest si sa isi dea demisia!
        • +2 (2 voturi)    
          auzi amice, (Luni, 25 iunie 2012, 22:09)

          echos [utilizator] i-a raspuns lui dexas

          Nu stiu ce varsta ai dar iti recomand sa cauti pe net "kapitalisme notre recette secrete" sa vezi pe cine slujesti....
          Nu de alta dar poluezi intelectual pe aici...
        • +1 (1 vot)    
          HAHAHAHA (Marţi, 26 iunie 2012, 8:49)

          apoliticus [utilizator] i-a raspuns lui dexas

          am luat-o ca atare. De aceea ma prapadesc de ras! :))))) Frumos gest, dezgustator personaj.
          • 0 (0 voturi)    
            Voiculescu e just (Marţi, 26 iunie 2012, 11:48)

            Goriot [utilizator] i-a raspuns lui apoliticus

            ce, nu are dreptate in aceasta situatie? sa fie pedepsita evaziunea.
      • +18 (20 voturi)    
        Era evident, taman am vrut sa spun si eu asta (Luni, 25 iunie 2012, 18:03)

        it_s__not_news [utilizator] i-a raspuns lui Cel

        stirea e aici: http://anticoruptie.hotnews.ro/stiri-anticoruptie-12617336-iccj-decide-daca-dosarul-coruptie-ica-dan-voiculescu-trimis-alta-instanta-dupa-demisia-lui-voiculescu-din-senat.htm

        Ca de obicei, mici tertipuri.
      • +34 (36 voturi)    
        Ei asa da! (Luni, 25 iunie 2012, 18:06)

        nano2k [utilizator] i-a raspuns lui Cel

        Asa mai inteleg gestul obscen de-al dreptul al lui Voiculescu.

        Dar e strigator la cer, adica procesul se reia daca intre timp "demnitarul" isi schimba functia sau daca renunta la ea???

        Ne batem in halul asta joc de tot in tara asta?
        Procesul ar trebui dus pana la capat.

        Ce se intampla daca dupa ce se rejudeca la o instanta inferioara Voiculescu decide ca reintra in Parlament???

        Incredibil, fug ca sobolanii sa nu dea piept cu justitia reala, marii "capitalisti" ai României, cei mai "corecti". My ass!
      • +26 (28 voturi)    
        comentariile de mai jos sunt oare naive ? (Luni, 25 iunie 2012, 18:15)

        ar [utilizator] i-a raspuns lui Cel

        Majoritatea comentariilor de mai jos iau "in bascalie" si minimizeaza gestul lui Felix.
        De fapt el incearca sa evite o sentinta a ICJ in dosarul ICA cu speranta suspendarii lui TB, alegeri in toamna, CA presedinte, etc.
        Altfel va trebui sa apeleze la prietenul Bradisteanu si risca sa nu mai poata candida.
        • -11 (13 voturi)    
          Voiculescu e just (Luni, 25 iunie 2012, 19:00)

          Goriot [utilizator] i-a raspuns lui ar

          si ce e rau in asta, in marirea pedepselor pentru evaziune???
          • +2 (2 voturi)    
            voiculescu (Luni, 25 iunie 2012, 21:12)

            dan63 [utilizator] i-a raspuns lui Goriot

            este fost securist dovedit cu acte, verduict dat de justiţie!
            Deci, este şi mincinos - a declarat că n-a fost informator al Securităţii (iar securist este total diferit de acest lucru, nu-i aşa, e la logica lui gâdea et co de la antene)
            Acest act de ieşire din senat echivalează cu recunoaşterea. chiar tardivă, a faptului, simplu,, că nu avea ce căuta acolo, în SENAT!
      • +9 (11 voturi)    
        Ahhaaa! (Luni, 25 iunie 2012, 18:44)

        cetateteanuTurmentat [utilizator] i-a raspuns lui Cel

        pai atunci le cam tzatzaie dosul. :D
        frumos. si uite-asa poate scapam de "capii" mafiei rand pe rand...
      • +7 (9 voturi)    
        exact (Luni, 25 iunie 2012, 19:37)

        sucaa [utilizator] i-a raspuns lui Cel

        si mai e ceva. faptul ca dosarul se va muta la alta instanta va face sa se dea alte termene, va dura mai mult si uite asa va putea candida iar in toamna :)
        dupa care, daca usl castiga parlamentul, vor pune la punct orice judecator ce le sta in cale.
        astia au scoala securitilor si stiu cum sa-si aranjeze apele. niste nemernici. dar mai grav ca mai sunt oameni care-i cred ca le vor binele :)))
      • 0 (0 voturi)    
        Voiculescu - un exemplu (Miercuri, 27 iunie 2012, 11:06)

        peluzar [utilizator] i-a raspuns lui Cel

        Voiculescu reprezinta un adevarat exemplu pentru toate epavele si lichelele pedeliste.
    • +31 (33 voturi)    
      Frica pazeste pepenii (Luni, 25 iunie 2012, 17:27)

      Ritzi Pitzi [utilizator] i-a raspuns lui DRG

      La depunerea candidaturii pentru Senat, fiecare candidat a depus o declaratie pe proprie raspundere ca nu a fost in politia politica si nu a colaborat .

      Legea privind organizarea si desfasurarea alegerilor locale si parlamentare

      Art. 54
      (3) Propunerile de candidaţi trebuie să fie însoţite de următoarele documente:
      ..............
      e) declaraţiile pe propria răspundere ale candidaţilor în sensul că au avut sau nu calitatea de lucrători ai Securităţii sau de colaboratori ai acesteia.


      CNSAS si Justitia au hotarat definitiv si irevocabil ca Voiculescu a colaborat, deci i se poate aplica in orice moment Codul Penal

      Art. 292

      Falsul în declaraţii

      Declararea necorespunzătoare adevărului, făcută unui organ sau instituţii de stat ori unei alte unităţi dintre cele la care se referă art. 145, în vederea producerii unei consecinţe juridice, pentru sine sau pentru altul, atunci când, potrivit legii ori împrejurărilor, declaraţia făcută serveşte pentru producerea acelei consecinţe, se pedepseşte cu închisoare de la 3 luni la 2 ani sau cu amendă.
      • +11 (13 voturi)    
        fu-la-rul! (Luni, 25 iunie 2012, 18:47)

        cetateteanuTurmentat [utilizator] i-a raspuns lui Ritzi Pitzi

        sa-i dea si lui infractorul nastase fularul imprumut. iar bradisteanu sa-si lase agenda libera, va fi fooooarte ocupat, saracu'. daca nu ia el drumul parnaielor primul.
    • +17 (17 voturi)    
      nu cred! (Luni, 25 iunie 2012, 17:47)

      Fu Thien Zbang [utilizator] i-a raspuns lui DRG

      ăsta minte aşa cum respiră!
    • -9 (11 voturi)    
      de acord cu Voiculescu (Luni, 25 iunie 2012, 18:33)

      peluzar [utilizator] i-a raspuns lui DRG

      Eu sunt de acord cu aceasta propunere pe care a facut-o Voiculescu. Evazionistii trebuie sa fie sanctionati, iar pedepsele trebuiesc dublate.
      • +6 (8 voturi)    
        Incepem cu Voiculescu (Luni, 25 iunie 2012, 18:57)

        Luk [utilizator] i-a raspuns lui peluzar

        la ICCJ!
        • 0 (0 voturi)    
          bravo (Miercuri, 27 iunie 2012, 13:50)

          dexas [utilizator] i-a raspuns lui Luk

          Un gest admirabil!
    • 0 (2 voturi)    
      da, (Luni, 25 iunie 2012, 21:17)

      dan63 [utilizator] i-a raspuns lui DRG

      nu se sţie ce îl va trage - curentul de 380 V sau pistolul de 14,5 (de pe TAB)!
    • +1 (1 vot)    
      o sa-si cumpere fular, caciula (Luni, 25 iunie 2012, 22:24)

      nostradamus12 [utilizator] i-a raspuns lui DRG

      si mai multe perechi de slipi si stiti de ce? Pentru ca va fugi din tara cat de curand. La munte sau la mare. Oricum averea este transferata pe numele fetelor, ca masura preventiva. Chiar nu-i anticipati miscarile?
  • +78 (82 voturi)    
    Doamne ajuta! (Luni, 25 iunie 2012, 16:46)

    cmmb [utilizator]

    ha! ha! ha!

    De o luna de cand e USL-ul la guvernare ma simt ca in fata unui spectacol de circ! Vai de tara noastra!
    • +18 (20 voturi)    
      mda... (Luni, 25 iunie 2012, 17:14)

      george1979 [utilizator] i-a raspuns lui cmmb

      razi si tu exact cum am ras eu atunci cand parlamentul l-a suspendat pe marinar....ia vezi tu ce a fost adoptat aproape simultan cu demisia astuia....tâng tâng
    • -29 (33 voturi)    
      felicitari (Luni, 25 iunie 2012, 17:21)

      dexas [utilizator] i-a raspuns lui cmmb

      un gest onorabil, demn de respectul tuturor romanilor! Imi pare rau pt demisie insa tot respectul pt demnitatea de care a dat dovada. Un exemplu!
      • +19 (21 voturi)    
        tzu-tzu (Luni, 25 iunie 2012, 18:00)

        robert.b [utilizator] i-a raspuns lui dexas

        Tu in ce lume traiesti? Ca avem perceptii total diferite... Sau poate avem alt regim alimentar. Matale mananci rahat?
      • +11 (13 voturi)    
        Poftim? (Luni, 25 iunie 2012, 19:11)

        AdrianCalin [anonim] i-a raspuns lui dexas

        Prietene, tu ai toate detaliile despre acest om și ce a făcut el? Gest onorabil la el? Toate astea ascund niște tertipuri și niște mișmașuri. Ori ești neinformat, ori ești naiv ori ești Gâdea.... :-).
    • +5 (7 voturi)    
      Televizorul nu mai are valoare (Luni, 25 iunie 2012, 18:48)

      cetateteanuTurmentat [utilizator] i-a raspuns lui cmmb

      decand sunt astia la conducere! Pot sa ma lipsesc de toate canalele. am tot ce imi trebuie in parlament.
      ai mare dreptate cmmb.
      • +1 (1 vot)    
        ohooo .. (Marţi, 26 iunie 2012, 8:53)

        apoliticus [utilizator] i-a raspuns lui cetateteanuTurmentat

        multe posturi nu "mai au" valoare inca de cand le-a infiintat Voiculescu pentru scopurile sale personale, adica politice .. pardon
  • +54 (58 voturi)    
    multumim... (Luni, 25 iunie 2012, 16:47)

    nedumeritu [utilizator]

    voiculescu.

    esti primul pas catre parlamentul cu o singura camera si 300 de parlamentari.

    se pare ca ai inteles necesitatea sa si ti-ai dat demisia.

    poporul iti este recunoscator !
    • +22 (24 voturi)    
      sa vedem.... (Luni, 25 iunie 2012, 17:05)

      translativus [utilizator] i-a raspuns lui nedumeritu

      .... daca merge pana la capat. Oricum, sa propui dublarea pedepsei pentru evazionisti, tocmai evazionistilor, mi se pare ori o lovitura de imagine, ori o mare naivitate.
      Personal, eu nu cred ca va merge pana la capat, probabil ca va renunta la demisie, dupa ce "colegii" il vor ruga cu lacrimi in ochi sa se intoarca.
    • -8 (10 voturi)    
      poporul (Luni, 25 iunie 2012, 17:57)

      dexas [utilizator] i-a raspuns lui nedumeritu

      cu siguranta va intelege si va aprecia acest gest. Desigur, cu exceptia celor 2-3 pedelisti care au mai ramas.
      • +3 (3 voturi)    
        mai pune dragule, mai pune! (Luni, 25 iunie 2012, 21:20)

        dan63 [utilizator] i-a raspuns lui dexas

        voi 2-3, noi care ne-am săturat de mult de DV , VP, AN suntem MULT Mai MULŢI!
      • +2 (2 voturi)    
        "poporul"... (Marţi, 26 iunie 2012, 1:18)

        slashroot [utilizator] i-a raspuns lui dexas

        Asta cu "poporul face, poporul drege, poporul crede, poporul vrea" tine la stalinistii nostalgici si la prostimea care se crede reprezentata, ca deh, e "popor". A, si mai tine la spectatorii OTV-ului.

        Macar foloseste si tu sintagma completa, ca bancul de pe vremea comunistilor: "poporul, PRIN REPREZENTANTII SAI,...".
  • +34 (36 voturi)    
    e ok (Luni, 25 iunie 2012, 16:47)

    un domn [utilizator]

    oricum nu a avut nici o contributie decisiva, substantiala sua remarcabila la progresul Romaniei, sau mai exact..nu a militat FAPTIC la nimic care s aiba efecte benefice pentru Romania, e doar redactor sef la emisiunile lui...pardon si producator teve..in rest...NIMIC nu a facut pentru Romania, m as bucura daca ar pleca si din tzara...sa imi spuna cineva daca are argumente si fapte..mentionate undeva ca acest personaj a facut ceva in Sebatul Romaniei...doar povesti fumigene, si frustrari de crescent...nimic mai mult
  • +57 (59 voturi)    
    Deci (Luni, 25 iunie 2012, 16:47)

    adrian88000 [utilizator]

    Varanul are nevoie de o imagine buna . De ce? Ce pregateste ?
    Ochii mari pe bandit !
    • +32 (34 voturi)    
      Subscriu (Luni, 25 iunie 2012, 16:58)

      nano2k [utilizator] i-a raspuns lui adrian88000

      Imaginea de luptator impotriva evaziunii este interesanta pentru varanu'. Sigur isi pregateste revenirea in politica. De vazut cum.
      • +23 (25 voturi)    
        e ceva scenariu (Luni, 25 iunie 2012, 17:06)

        zaboo [utilizator] i-a raspuns lui nano2k

        sa poata sa faca ceva fara a avea calitatea de senator? ni se pregateste ceva...
      • +21 (23 voturi)    
        Poate vrea sa fie presedinte... (Luni, 25 iunie 2012, 17:15)

        nick1 [utilizator] i-a raspuns lui nano2k

        Sau premier, copremier, dumnezeu stie ce mai inventeaza
      • +11 (13 voturi)    
        Scuze (Luni, 25 iunie 2012, 18:47)

        nano2k [utilizator] i-a raspuns lui nano2k

        Imi cer scuze, il suspectam pe Felix de niscaiva strategie politica legat de gestul sau, insa imi dau seama ca totul e legat de procesul lui.

        Mea culpa pentru a fi atat de naiv... ilegal de naiv chiar.

        Tutusi, ca masura de precautie, e bine ca pana la data de 29 iunie sa i se confiste toate pistoalele varanului, inclusiv cele cu apa... cine stie ce-i poate trece prin cap - vreun glonte?
        • +6 (8 voturi)    
          ala ii va trece prin gat (Luni, 25 iunie 2012, 20:04)

          zaboo [utilizator] i-a raspuns lui nano2k

          chiar... e criza de fulare in Ro?
    • +18 (20 voturi)    
      i-a aranjat ala micu... (Luni, 25 iunie 2012, 17:04)

      echos [utilizator] i-a raspuns lui adrian88000

      ceva afaceri, si nu poate din parlament...
    • -5 (9 voturi)    
      Pregateste o alta alianta pentru PC (Luni, 25 iunie 2012, 17:36)

      Con_stan_tin [utilizator] i-a raspuns lui adrian88000

      pentru parlamentare, una castigatoare 100%. Ghici cu cine?
    • +6 (8 voturi)    
      Sa incercam ... (Luni, 25 iunie 2012, 18:06)

      mosTeaca [utilizator] i-a raspuns lui adrian88000

      Poate ca vrea sa cumpere ceva din Hidroelectrica, sau macar sa devina ceva director pe acolo. Are si el nevoie de ceva curent ...
  • +37 (39 voturi)    
    really!! (Luni, 25 iunie 2012, 16:51)

    CosmiN_ [utilizator]

    Nu ma faceti sa plang, ca nu pot!
  • +36 (38 voturi)    
    Eeeei, cu siguranta ai tu ceva-nvarteli :))) (Luni, 25 iunie 2012, 16:53)

    Jane Doe [utilizator]

    Drum bun si cale batuta! Desi sunt sigura ca totul e calculat, din timp, pentru-a obtine ceva majore avantaje ( electorale?! aha haa ha!), ar fi dragut de vazut cum pitbullii Antenelor s-arunca si-n beregata pesedista :))) Asa... ca schimbare :)
  • +23 (27 voturi)    
    hmm (Luni, 25 iunie 2012, 16:54)

    B.Dan [utilizator]

    Sunt cumva de acord cu el cand zice ca sanctiunile actuale cu privire la evaziunea fiscala nu sperie pe nimeni! Dar pe de alta nu-mi displace nici ideea ca el sa demisioneze!
    • +14 (18 voturi)    
      Sanctiunile astea... (Luni, 25 iunie 2012, 17:16)

      Zgabeartza Iftode [utilizator] i-a raspuns lui B.Dan

      ... deja sunt cele mai dure din Europa, daca nu stii cumva. Mai dure decat atat nu fac decat sa deschida drumul monopolurilor in economia romaneasca... GRIVCO are o pozitie dominanta in multe privinte...

      Think, guys, think!
  • +19 (21 voturi)    
    Good riddance (Luni, 25 iunie 2012, 17:00)

    HaiSaFimSeriosi [utilizator]

    Pe cand demisia din functia de cetatean roman? Isi poate pastra pasaportul de republica bananiera.
  • +14 (16 voturi)    
    marturisesc faptul ca nu inteleg: (Luni, 25 iunie 2012, 17:00)

    flitmania [utilizator]

    si-a anuntat intentia de a demisiona sau a demisionat?
  • +15 (17 voturi)    
    Cum e cu legea asta? (Luni, 25 iunie 2012, 17:05)

    Cel [anonim]

    Ma amuza, Voiculescu controleaza oricum comisia si paralamentarii din ea, dar tot el le-a spus sa ii respinga proiectul de lege, astfel incat sa se dea drept marele moralist.
    Amuzant tare voiculescu asta.
    Nu cred ca vrea aprobarea legii, nu de alta dar si el are ceva dosare de coruptie si evaziune, si nu cred ca in cazul in care ajunge sa primeasca o pedeapsa precum Nastase aceasta sa se dubleze.
  • +8 (12 voturi)    
    :)) glumeste (Luni, 25 iunie 2012, 17:10)

    catalin_mattei [utilizator]

    Felix turnatorul era ca o ghiulea prinsa de piciorul USL.. ce face acum este un mod pe care il considera mai onorabil de a se da in spate fara a primi un sut in partile moi ale sezutului, lucru ce ar fi patit din partea PSD si PNL daca mai zabovea mult in lumea politica.
  • +12 (14 voturi)    
    Da, imi iau jucariile si plec! (Luni, 25 iunie 2012, 17:12)

    JestersTear [utilizator]

    Uite asa senatorul-jucator devine un senator-jucarie (asta ca sa o zic cu cuvintele lui)!
  • +13 (15 voturi)    
    Teatru... (Luni, 25 iunie 2012, 17:14)

    Zgabeartza Iftode [utilizator]

    ... ieftin. N-o sa rateze, el, varanu', suspendarea lui Base, nu?
  • +20 (22 voturi)    
    stati linistiti (Luni, 25 iunie 2012, 17:15)

    DrInOrice [utilizator]

    are el un matrapazlac ascuns
  • -9 (11 voturi)    
    Voiculescu (Luni, 25 iunie 2012, 17:15)

    JR_BC [utilizator]

    Bravo lui !
    Macar incearca sa faca ceva, spre deosebire de alti parlamentari care SUSTIN evaziunea si incalcarea legilor.
    Ca sa merite votul meu trebuie sa faca mult mai mult de atat.
  • +19 (21 voturi)    
    evaziunea varanului (Luni, 25 iunie 2012, 17:16)

    Nowhereman [utilizator]

    Dupa ce timp de 30 ani a facut cele mai transparente, corecte si morale afaceri, dupa ce in ultimii 22 de ani nu a facut nicio afacere 'tun' cu statul, dupa ce si-a plimbat banii prin puzderie de firme si off-shore-uri, de nici el nu mai stie pe unde i-a imprastiat, dupa ce ne da lectii de economie si politica la care ma podidesc lacrimile de emotie (a se citi stupefactiua si greata), in care exemplul personal este punctul de referinta, varanul a primt raportul baietilor lui de la financiar : sefu' , pe holding nu mai platim mai nimic taxe, deci p'astea chiar le putem plati , deci suntem pe evaziune 0, deci poti sa ataci, deci fa spectacol, deci fa gestul ala de mare om , mare caracter. La A3 se va da in prime time stirea si sigur in seara asta va avea 2 ore cu Gadea sa ne explice cum e cu evaziunea in RO. Daca era eutanasiat in 90/91 nu era mai bine?
  • +18 (20 voturi)    
    mutare ca la sah (Luni, 25 iunie 2012, 17:16)

    Gelum [utilizator]

    Sincer, cred ca asistam la cea mai interesanta partida de "sah".

    Iar aceasta mutare este de genul: sacrific tura ( conditia de senator ) pentru ca sa ce ...? Atac la "regele" advers? "Nebunul" Ponta nu mai poate fi salvat in orice caz. "Regina" e la floreasca cu psudo zgaraitura... Intre timp, "regele", sa zicem alb, a ramas doar cu "pionii" si cu alti "nebuni" ( dar in sens bun ). As sugera atentie la pioni ca astia la capatul tablei se prefac in piese de rezistenta.. ;)

    Ma rezum aici... time will tell...
    • +6 (8 voturi)    
      ... (Luni, 25 iunie 2012, 17:19)

      george1979 [utilizator] i-a raspuns lui Gelum

      ai primit raspunsul mai repede decat te asteptai
    • +14 (16 voturi)    
      Bravo, (Luni, 25 iunie 2012, 17:26)

      hot news [utilizator] i-a raspuns lui Gelum

      esti mare. Sper ca Basescu sau MRU sa dea sah-mat pana la sfarsitul acestui an, altfel, vai de noi...
  • +6 (12 voturi)    
    Demisie (Luni, 25 iunie 2012, 17:19)

    dan3 [utilizator]

    Cred ca din dorinta de a pedepsi exemplar pe evazionisti si vazand ca pentru USL asta nu este o prioritate, va demisiona si din PC si se va inscrie in PDL.
  • +13 (15 voturi)    
    Incompatibilitate (Luni, 25 iunie 2012, 17:19)

    Sani [utilizator]

    O fi aflat ca este incompatibil cu pozitia de senator?

    Ma gandesc asa, daca este dovedit securist cum de poate fi senator?

    Motivatia lui pentru demisie este pentru naivi.
  • +7 (9 voturi)    
    Gargara! (Luni, 25 iunie 2012, 17:22)

    Als Ob [utilizator]

    Oricum vine vacanta parlamentara, iar la alegeri vor fi variante sa candideze dinnou.
  • +9 (11 voturi)    
    mare pacat (Luni, 25 iunie 2012, 17:22)

    octy40 [utilizator]

    Mare pacat zau asa!O petarda necesara cu fumul aferent acoperirii golaniilor .(Ce draq a facut asta in Senatul tarii???)Eu cred ca a fugit din acea institutie sa nu cumva sa apara, fiind persoana publica in stat ,vreo "lucrare" de doctorat !Titlul ar suna.."Stresul ma omoara cand fur dar zambesc cand fraierii ma aduleaza"-v. antenistii!
  • +11 (17 voturi)    
    Be a slave. Die rich. Live free. Die poor. (Luni, 25 iunie 2012, 17:31)

    The Knight [utilizator]

    Astazi, România se schimbă. Pregătiți pușcăriile, vopsiți pereții în roșu, să nu se vadă pe unde ies gazele. Gardă veche comunistă, criminalilor, noul lagăr de concentrare vă așteaptă. În frunte cu Năstase, pastă de mici pentru șobolani veți deveni. Evident, împachetată în fulare de firmă, de 15.000 Euro bucata. Sfârșitul socialismului distrugător din România se întâmplă, făcând loc noului fascism modern și eficient. Corporațiile pun stăpânire pe tot ce mișcă, omul de rând este supus treptat unor obligațiuni incontestabile prin lege, impotriva cărora, dacă protestează, devine delapidare și trafic de influență, plasându-l direct în pușcărie. Ideea de libertate socială este inlocuita prin iluzia libertății democratice, în care se încurajeaza minoritățile se*uale, pentru ca societatea să nu se mai înmulțească. Omul primește salarii mai mari, timp în care îi cresc taxele, impozitele, iar traiul tineretului devine strict legat de consum si stoarcerea venitului, prin comisioane și rate bancare. Drogurile sunt promovate prin industria muzicala și un marketing gen 'este cool să fumați marijuana, însă ilegal'. Majoritatea proprietăților sunt preluate de instituțiile bancare globale, cu filiale regionale în România, pe motiv de neplată a datoriilor fiscale, iar omul de rând devine plătitor de chirie, la fel ca în occident. Individului de rand i se da sansa la un trai sigur, in care tot ce castiga, consuma. Iar, dupa o viata de sclav si de platitor, fara un ban pus de-oparte, poate in sfarsit sa se plimbe in liniste in putinii ani de pensie, in care, cu incertitudine, doar 40% ajung sa-i traiasca. Astfel, trezoreriile corporative centralizează valoarea capitalistă globală, treptat liniile nobilimii devin tot mai bogate, iar omul de rând este redus la stadiul de albinuță harnică, hrănită cu zahăr sintetic, care muncește pentru planurile celor mari, ce stau în tron și dorm pe aur și diamante. Evident, totul este ținut sub control de o mass-media corporatistă, 'educativă'.
    • +1 (1 vot)    
      exista o a treia cale ? (Luni, 25 iunie 2012, 22:14)

      tz3p3s [utilizator] i-a raspuns lui The Knight

      ai zis bine ceva pe acolo.

      totusi acel fascism corporatism e infinit mai corect decat comunismul romanesc - criminal, lipsit de creier, buna vointa si corectitudine + auto-justitiar.

      deci daca e sa aleg intre doua rele - o aleg pe cea mai mica.

      desi e adevarat - tot rele sunt amandoua.

      intrebare creativa: exista o a treia cale ?
      - daca o gasiti si o implementati - ma intorc in Ro !
  • +11 (13 voturi)    
    da daaa... sigur ca da! (Luni, 25 iunie 2012, 17:32)

    apoliticus [utilizator]

    cum sa nu. Credem orbeste, draga Felix ... ca pui tu ceva la cale .... Lasa-ne cu tertipuri de-astea ieftine
  • +11 (13 voturi)    
    trage de timp (Luni, 25 iunie 2012, 18:29)

    Soundflor [utilizator]

    Se pare că Varanul se teme de ICCJ după precedentul Năstase, aşa că încearcă să o lălăie pe la instanţele inferioare în speranţa unor vremuri mai bune la ICCJ.
  • -1 (3 voturi)    
    Tot respectul (Luni, 25 iunie 2012, 22:42)

    Alex007 [utilizator]

    Tot respectul pentru acest domn.Am urmarit emisiunea cu domnul Gadea si pot spune ca il va baga in groapa pe Base.
    A promis scaderea TVA-ului la alimentele de baza si asa va face.Un om cu o coloana vertebrala.
    Vad ca PDL-istilor le sta in gat.O sa va duceti cu totii la fund,asta e doar inceputu.
  • 0 (0 voturi)    
    Manevra de tip securist............ (Marţi, 26 iunie 2012, 11:18)

    icu [utilizator]

    Bravul ,,motan securist FELIX" , si-a dat seama ca e groasa , ca s-a ingrosat gluma cu justitia si vazand ca nu mai tine incearca tertipul cu demisia pt a muta procesul la una din judecatoriile de cartier, dar va avea o surpriza !!!!!! Bratul justiiei este lung , justitia a inceput [insfarsit ] sa-si faca treaba si incet, incet , motanul o va lua pe urmele lui Nastase !!!!!!!!!