Daniel Constantin (PC): Nimeni nu este in masura sa dea ultimatumuri Partidului Conservator

de A.N.     HotNews.ro
Sâmbătă, 17 septembrie 2011, 17:01 Actualitate | Politic

Daniel Constantin
Foto: Agerpres
"Sunt un om de onoare, care-si respecta cuvantul dat, iar Partidul Conservator este un partener care isi respecta atat deciziile interne, cat si pe cele comune din USL", sustine presedintele Partidului Consevator, Daniel Constantin, intr-o declaratie postata sambata pe pagina electronica a formatiunii. "Nimeni nu este in masura sa dea ultimatumuri Partidului Conservator", afirma liderul partidului, raspunzand astfel tensiunilor aparute in USL in ultimele zile, determinate de alegerea candidatului pentru Primaria Iasi.

"USL a hotarat sa aiba candidati comuni la primarii si consiliile judetene, cu exceptia cazului Iasi, unde PC il va sustine pe Tudor Ciuhodaru. Toata lumea a acceptat aceasta solutie, inclusiv domnul presedinte Victor Ponta, cel care, cu intelepciune, dorind sa ajungem la un consens, a si propus, la negocierile premergatoare deciziei, ca, la Iasi, candidatul PSD sa fie sustinut de PNL, iar PC sa mearga singur in alegeri", afirma Constantin.

Liderul conservator afirma ca "daca cineva este nemultumit de aceasta decizie a USL, asumata oficial de cele trei partide, este liber sa-si gandeasca o noua strategie, in afara USL. Evident, eu nu-mi doresc un asemenea deznodamant, ci, din contra, am convingerea ca toti partenerii mei din USL au puterea de a-si respecta angajamentele asumate. Oricum nu putem vorbi de USL fara unul dintre cele trei partide, ci doar de o alianta a doua partide".

Daniel Constantin spune ca, "in calitate de presedinte al PC, cofondator al ACD si USL, consider ca nimeni nu este in masura sa dea ultimatumuri Partidului Conservator", el declarandu-se convins ca "de forta si unitatea acestei Uniuni depinde viitorul Romaniei".

Potrivit unui material publicat vineri de HotNews.ro, candidatura pentru primaria Iasi a devenit marul discordiei care ameninta sa rupa USL. Dupa ce liderii PSD si PNL au reusit sa inabuse nemultumirile propriilor oameni privind impartirea candidaturilor, conservatorii lui Voiculescu creeaza noi tensiuni care risca sa destrame Uniunea Social-Liberala. PC doreste sa-l impuna pe Tudor Ciuhodaru drept candidat la primaria Iasi, in timp ce PSD nu vrea sa cedeze scaunul lui Gheorghe Nichita. Conflictul intre cele doua formatiuni politice s-a agravat dupa ce Ponta a declarat, joi, la Iasi ca "daca nu-i convine, PC poate sa mearga singur in alegeri". In replica, presedintele PC avertizeaza ca USL nu poate functiona juridic daca se retrag conservatorii.


Citeste mai multe despre   






















2414 vizualizari

  • +14 (16 voturi)    
    usl (Sâmbătă, 17 septembrie 2011, 17:07)

    gandac [anonim]

    PC singur nu intra in parlament! la baie cu ei
    • 0 (0 voturi)    
      Gradu' bate functia! (Duminică, 18 septembrie 2011, 16:15)

      Dianora [utilizator] i-a raspuns lui gandac

      Daca vrea tata Voiculescu face USL-ul sa-l aiba pe Costica asta de la partidul lui si candidat la presedentie! Sa vad care misca-n front ca-l dam pe mana Gadelui de la Antene!
  • +16 (16 voturi)    
    lol (Sâmbătă, 17 septembrie 2011, 17:11)

    amanda13 [utilizator]

    e foarte interesant sa vezi cum acest individ, Felix, creeaza mici felicsi care utilizeaza acelasi stil si acelasi limbaj de lemn ca pe timpuri. trist...
    • +7 (7 voturi)    
      rautatea (Sâmbătă, 17 septembrie 2011, 22:05)

      rautatea [anonim] i-a raspuns lui amanda13

      rautatea e molipsitoare.

      in cazul lui voiculescu si constantin... si prostia e molipsitoare.
  • +15 (15 voturi)    
    are dreptate! (Sâmbătă, 17 septembrie 2011, 17:13)

    stalin [anonim]

    singur spune ca e "om de onoare"! noi ce mai putem comenta? poate, doar, ca ar trebui sa se autosesizeze felix pentru desconspirare!
  • +5 (5 voturi)    
    mandrie prosteasca.... (Sâmbătă, 17 septembrie 2011, 17:57)

    sile [anonim]

    Flacaul asta daca era om de onoare nu accepta sa fie presedintele unui partid de buzunar si marioneta a lui Voiculescu.

    Ca sa nu mai spun ca,daca sunt atat de mandri,ar face bine sa candideze singuri si nu sub pulpana PSD sau PNL.
  • +4 (4 voturi)    
    Interesant cine este acest Daniil Sihastru (Sâmbătă, 17 septembrie 2011, 18:30)

    PSD-erbedeul [utilizator]

    Interesant cine este acest Daniil Sihastru
    Pe situl http://www.danielconstantin.ro/ nu are CV
    • +1 (1 vot)    
      Este normal sa fie asa! (Duminică, 18 septembrie 2011, 13:10)

      traian [anonim] i-a raspuns lui PSD-erbedeul

      Cum adica CV?Da ce,a vazut cineva in film CV lui 007?
      Bine,sa nu exageram,007 a fost un adevarat vector purtator de opinie,un model pentru generatii...in cazul nostru avem de-a face cu o sosie mai tanara decat anti modelul stramos care a ctitorit partidul pe care il suplineste cu sccesuri!
  • +5 (5 voturi)    
    să fim obiectivi! (Sâmbătă, 17 septembrie 2011, 18:43)

    ovidiu [anonim]

    P.C.-ul este un partid de buzunar!nici măcar nu trebuia inclus în această alianţă,pentru că este insignifiant,ca voturi,vorbind pragmatic!sunt localităţi mici,orăşele de provincie,unde organizaţia nu există,nu au nici măcar un consilier local,efectiv nu au pe cine să pună pe listele electorale,în condiţiile în care PNL şi PSD sunt puternic reprezentaţi!
    • 0 (0 voturi)    
      Este evident (Duminică, 18 septembrie 2011, 8:30)

      tic [anonim] i-a raspuns lui ovidiu

      Corect, PC-ul nu conteaza in USL pentru voturi in plus aduse coalitiei, are sub 1%. De ce a fost cooptat in coalitie?
      Simplu! Pentru ca detine canale media! Adica, PC-ul pune la dispozitie uriasul aparat media pe care-l detine (Antenele) pentru ca USL sa-si faca campanie moca, iar USL le da la schimb locuri in Parlament.
      Daca n-ar fi PC in USL, Ponta si Antonescu ar aparea pe la televiziuni de vreo 10 ori mai rar, iar daca n-ar fi in USL, PC n-ar intra in Parlament nici in 100 de ani.
      Asta e pretul platit de Ponta si Antonescu pentru privilegiul de a-i injura 14 ore pe zi, 7 zile pe saptamana, in direct si la ore de maxima audienta, pe Basescu, Boc si Udrea, obsesiile lor eterne.
    • 0 (0 voturi)    
      partidul televizor (Duminică, 18 septembrie 2011, 11:33)

      unu [anonim] i-a raspuns lui ovidiu

      Ce conteaza ca n-au oameni? Au canale!
  • +5 (5 voturi)    
    logic! (Sâmbătă, 17 septembrie 2011, 18:50)

    curiosu' [anonim]

    pai restul USL(apropos, nici-o litera pt. ai lu' motanel, macar un a mic...) nu au numarat cate antene au onorabilii? Le reamintesc eu, trei!!!
  • +5 (5 voturi)    
    De ras ... cu lacrimi :)) (Sâmbătă, 17 septembrie 2011, 19:00)

    Oligarhul Pardon [anonim]

    Mici si rai pcistii astia ...
  • +5 (5 voturi)    
    Da' ce tantos (Sâmbătă, 17 septembrie 2011, 22:05)

    oki [anonim]

    se da acest Mr. Bean al politicii romanesti ! Si de unde atata onoare in partidul turnatorului Voiculescu ? Auzi, " om de onoare " ....ha, ha, ha
    • +2 (2 voturi)    
      Si hotii au onoare (Duminică, 18 septembrie 2011, 0:03)

      Cata [anonim] i-a raspuns lui oki

      Stii care este onoare hotilor? Sa nu furi de la cei cu care ai furat impreuna, dar daca furi de la alti hoti este to o chestie de onoare.
      Definitia onoarei depinde de la tagma la tagma
  • 0 (0 voturi)    
    Imoralul PC (Duminică, 18 septembrie 2011, 8:19)

    DanB [utilizator]

    Parca era vorba sa se ghideze dupa un sondaj ... Si la Bucuresti acest partid de buzunar vor sa-l impuna pe Piedone, nu-i ajunge sectorul 4. Ca si OTV-ul, in dauna lui "ciocoiului" Oprescu. Iar de mascariciul Ciuhodaru care apare mereu la TV (de unde atata timp ? in ipostaze de "doctor de urgente" te bufneste rasul.
  • 0 (0 voturi)    
    rasul curcilor (Duminică, 18 septembrie 2011, 8:20)

    panfilache [anonim]

    dl. felix vocalescu este nemutumit de importanta ce o dau aliatii marelui sau partid istoric, de dreapta, ratacit la stanga, in caruta peneleului.
    deci, se pregateste ceva la grivco.
    ceva la doua capete.
    a auzit felix de alba ca zapada !
    ia sa auzi, de acum, discursuri de dreapta, monarhiste sii...pentru tzara.
    nu chiar totul, cum vrea jiji, dar, ma rog, pentru tzara, ceva...
    deviza secreta (cum ii sta bine unui fost..secret, 007 de crescent) este "totul de la tzara !"
    felix si conu dinu vor face dreapta, acum ca vine zapada !
  • 0 (0 voturi)    
    FELIX (Duminică, 18 septembrie 2011, 9:50)

    Serje [utilizator]

    Cum era de asteptat, mana lui Felix se afla in spatele acestei aliante USL si dicteaza dupa cum ii convin interesele. El cu banii, mijloacele mafiote ale mediei, a ajuns cu puterea in mana si comanda trepadusilor ce sa miste. Antenescu si cu Pontiacul nu mai comenteaza. E democratie la ei, ce dicteaza Felix securistul se adopta in mod democratic de toata suflarea USL. Curat democratic, cu banii si talhariile pe masa. Se pune capat astfel cu dictatura din sistemul Basescu.
  • 0 (0 voturi)    
    IASI. A auzit cineva de aceasta localitate ??? (Duminică, 18 septembrie 2011, 14:50)

    jiji [anonim]

    interesant cum isi dau astia in cap si se kk pe ei pt a2-a primarie ca marime din Romania. Scoateti-va ochii !!!

    DAR TREABA STA ASA:

    -nichita dupa ce pana acum a lasat IASIUL fara apa calda 1 luna si nu se stie de acum incolo ce o sa fie (mai ales la iarna)....SIGUR NU MAI VEDE PRIMARIA. Nu mai zic de restul treburilor care ar trebui facute. Ca despre lucruri facute nu poate fi vorba :)) . (investitii/ aeroport/ sosele / centura ...)

    -ciuhodaru: mai ciuhodarule in afara de treburi spitalicesti (etnobotanisti/alcoolici/batausi prin ambulante) (sincer sunt proiecte foarte bune)
    DAR ai ceva cunostinte de management ? AI venit cu un plan pt candidatura ??

    ORASUL ASTA E IMPUTIT (la propriu in aceste zile din cauza lipsei de apa calda) SI IN CURAND POATE FI COBORAT LA RANGUL DE COMUNA daca nu vine cineva cu CAP


    - pdl - cu cine va candida ? nu am auzit inca nimic ...


    ASTEPTAM SOLUTII SI UN OM CU C A P care sa faca ceva alfel CAPITALA MOLDOVEI o sa dispara in cativa ani (max 5)