Forta lui Blaga

de Dan Tapalaga     HotNews.ro
Marţi, 25 mai 2010, 0:45 Actualitate | Opinii

Dan Tapalaga
Foto: Hotnews
Investigatia realizata de revista Kamikaze si HotNews.ro referitoare la afacerile derulate de ginerele ministrului de interne, Vasile Blaga, ne arata puterea si influenta acumulate de actualul secretar general al PDL. Doar doi fosti ministri din guvernarea PSD - Dan Ioan Popescu si Miron Mitrea - se mai bucurau, pe vremea cand erau la putere, de protectia mediatica de care beneficiaza astazi puternicul Blaga.

Cum reuseste insa un ministru PDL sa castige bunavointa trusturilor controlate de Vantu si Voiculescu, altfel foarte vigilente, mereu la panda si gata sa sfartece oamenii puterii cand asupra lor pluteste cea mai neinsemnata suspiciune ca atenteaza la banul public abuzand de pozitia lor? Cum de inchid ei ochii intr-un caz cu numeroase semne de intrebare? Iata un mare mister.

Din capul locului trebuie spus ca povestea ginerelui lui Blaga, medicul stomatolog lansat anul trecut in afaceri pe teritoriul unde socrul are un cuvant greu de spus - paza si protectie - n-a fost pana la capat lamurita nici de Kamikaze, nici de HotNews.ro, nici de protagonisti. Mijloacele de investigatie jurnalistice - limitate cum sunt - au reusit sa ridice un colt din valul care acopera o afacere foarte urat mirositoare.

Protagonistii - ginerele ministrului de interne, Ionut Rudeanu, si asociatul sau, Mihai Neicu, mana dreapta a lui Miron Mitrea pe vremea guvernarii Nastase - au adoptat tactica iepurelui de campie. Adica au lasat urechile pe spate si au asteptat muti sa treaca umbra unei investigatii jurnalistice intinsa peste afacerile lor. Incredibil cati jurnalisti au preferat sa intoarca, la randul lor, capul, prefacandu-se ca nu vad nimic. N-a mai spumegat nici un jurnalist-justitiar, desi vorbim - in treacat fie spus - de milioane de euro si de sinecuri in Consilii de Administratie, cuvinte cheie care trezesc altfel reflexe pavloviene in presa ultra-populista controlata de moguli.

Kamikaze si HotNews.ro au pus cap la cap cateva fapte incontestabile. Ginerele lui Blaga, Ionut Rudeanu, isi deschide in 2009 o firma de paza si protectie, Axis Security. Obtine licenta de la Politia Capitalei in noiembrie 2009, cand socrul era ministru de interne cu perspective nesigure. Firma ginerelui se asociaza cu Neiguard, firma unui particular descurcaret, pe numele lui Mihai Neicu, fost sef al directiei de protocol din ministerul transporturilor sub Miron Mitrea.

Axis fiind companie fara experienta, scopul declarat al asocierii este accesul la licitatiile organizate de institutii publice. Sotia lui Neicu e fost ofiter SPP. Asocierea Axis - Neiguard castiga la repezeala, de la inceputul anului pana azi, contracte cu institutii publice, totalizand vreo zece milioane de euro. In paralel, Mihai Neicu uita guvernarea PSD si se vopseste in portocaliu. Avanseaza uluitor in plan politic si este numit, la propunerea PDL, in diverse Consilii de Administratie - la RATB si REBU, ambele companii de stat, gestionarele unor bugete generoase. Intr-o vreme, il gasim chiar vicepresedinte la PDL sector 4.

Or fi simple coincidente? O fi rasplata socrului pentru asocierea inspirata cu ginerele sau? Nu stim, protagonistii refuza sa raspunda la intrebari. Televiziunile de stiri, altfel atente foc la modul in care institutiile publice cheltuiesc banii in vremuri de criza economica, se fac ca nu vad. Orbire sau complicitate? Iarasi nu stim. Auzim doar ca in redactii numele lui Vasile Blaga figureaza pe lista scurta a intangibililor si ca se bucura de tratament preferential. Si nu doar in redactii. Partidele de opozitie, PSD si PNL, au vazut mereu in Blaga un politician ”cu care se poate discuta”. Pentru ca in Blaga nimeni n-a vazut un reformist fanatic, ci un politician oscilant, gata oricand de un compromis politic si capabil sa schimbe, la randul sau, tabara.

In traducere libera, Buldogul, cum i se mai spune, latra furios, dar nu musca rau. E de-al nostru, baiat salon, te intelegi cu el in pauza publicitara de la talk-show. Cum se face oare ca alti copii din Generatia lu tata,  de pilda odrasele lui Prigoana sau Pinalti, au ajuns rapid subiecte la Realitatea sau Antene dupa ce HotNews.ro si Kamikaze au scris despre afacerile lor, benigne in comparatie cu mecanismul tipic clientelar, specific retelelor de coruptie, dupa care pare sa functioneze asocierea atotputernicului Blaga? Cum se face ca pe ei, trusturile lui Voiculescu si Vantu i-au observat, dar pe ginerica, nu? Singurul jurnalist care a ridicat din spranceana pe subiectul Blaga a fost Catalin Tolontan, pe blogul sau.

Nimic de zis. Politicianul Blaga are experienta si priceperea indispensabile unui mare partid, vorbeste convingator, il ajuta fata de banatean serios. E om cheie in campaniile electorale. Insa fisa de politician e una, iar afacerile din jurul sau sunt cu totul alt dosar. Un dosar care merita ceva mai multa atentie.

Seria de articole despre Generatia lu' tata, odrasle de politicieni integrate perfect in retelistica politico-economica, ne arata ca Romania ramane tara retelelor subterane, care au ca tinte principale capturarea statului si vanatoarea de bani publici. Retelistica de partid si de stat nu dispare, ea supravietuieste de la un regim la altul, urmeaza cu perseverenta partidul aflat la putere.

Cata vreme pozitii cheie din Guvernul Boc sunt ocupate de personaje capabile sa-si asigure protectia presei in situatii cand presa e obligata sa-si puna intrebari si sa caute raspunsuri, reforma statului e vorba in vant. Cata vreme politicieni din noua generatie, unii intelectuali de soi, ii ciugulesc din palma, forta lui creste iar schimbarea garzii cu oameni proaspeti se amana.

Cat timp legaturile dintre pozitia ministrului de interne si afacerile familiei sale sunt trecute sub tacere - la mijloc fiind contracte in valoare de milioane de euro - si presa si liderii PDL au o mare problema. Cat timp functiile cheie din politica sunt mai departe ocupate de politicieni sub care supravietuiesc afaceri dubioase de anvergura, diferentele dintre PSD, PNL si PDL le fac doar cateva initiale.

P.S. Si tot n-am aflat exact: in ce consta, de fapt, forta lui Blaga? In protectia si increderea oferite de Traian Basescu? In complicitatile construite in timp cu mogulii, cu pseudo-adversarii din opozitie, cu oameni de afaceri transpartinici? In controlul exercitat asupra partidului condus, chipurile, de Emil Boc?


Citeste mai multe despre   
























Astra Film Festival 2017

VIDEO INTERVIU Bill Nichols, critic de film si pionier al studiului de film documentar: In timpul facultatii inca nu stiam ca voi deveni. Eu nu eram interesat sa fac bani, ci cautam implinirea. Si a durat o vreme sa imi dau seama.

Bill Nichols, critic de film american, profesor emerit si un pionier al studiului de film documentar contemporan a discutat in cadrul unui interviu despre visele si aspiratiile din tinerete, tehnicile din filmele documentare si influenta tehnologiei in industria cinematografica.
  • Intra in articol pentru a citi principalele declaratii ale lui Bill Nichols

9549 vizualizari

  • +24 (34 voturi)    
    Bun articol (Luni, 24 mai 2010, 23:55)

    Lucius [utilizator]

    bravo Hotnews si Kamikaze pentru ancheta!
    • -5 (15 voturi)    
      parerea mea (Marţi, 25 mai 2010, 9:28)

      adrian [anonim] i-a raspuns lui Lucius

      aceste articole sunt probasescu. ca sa-l scape de blaga si berceanu. prigoana si gheorghe stefan sunt pagube colaterale (pinalti a fost la pnl). din cauza asta tac cei care tac. pentru ca sunt impotriva lui basescu si dusmanii lui sunt prietenii lor.
      • +6 (10 voturi)    
        logica pro si contra (Marţi, 25 mai 2010, 11:24)

        pasquale [anonim] i-a raspuns lui adrian

        Daca nu iesim din logica pro si anti nu vom reusi niciodata sa mergem mai departe. Aceasta este logica predilecta a rtv si antene, logica ce tine mintea incremenita la stadiul de conflict (alimentat cu sarg de slugile tv). O abordare inteligenta si constructiva a realitatii se raporteaza la niste valori in care credem cu totii. Trebuie depasita prostia de a lua drept reper de moralitate un partid sau un personaj politic. Ceea ce apreciez la Dan Tapalaga este tocmai faptul ca nu-si creaza si nu ne serveste idoli falsi. Scena politica in articolele sale se priveste din prisma valorilor unei democratii sanatoase. Asa ca, daca sunteti de buna credinta, scoateti ochelarii marca Vantu-Voiculescu si priviti realitatea cu bunele si relele ei cu ochii dumneavoastra, nu ai altora.
  • +14 (22 voturi)    
    sa intelegem odata (Marţi, 25 mai 2010, 1:18)

    Mihai [anonim]

    Uite asta nu intelege romanul: ca trebuie sa iesim in strada toti, privati si bugetari, ca sa demonstram impotriva hotiei la nivel inalt! Ne-am saturat sa tot strangem cureaua ca sa acoperim gaurile provocate de furturile lor nesimtite!
    • +2 (10 voturi)    
      asa si ? (Marţi, 25 mai 2010, 9:37)

      HN_reader [utilizator] i-a raspuns lui Mihai

      Crezi ca s-ar rezolva ceva ? Presupunand ca facem o noua revolutie, pica guvernul, presedintele, tot. Ce facem ? Raspuns: alegem altii! Care altii ? Pai ... aceiasi ca inainte. De astia putem scapa doar cu picioarele inainte.
  • -10 (20 voturi)    
    dar in ce mai consta forta paranoicului Basescu? (Marţi, 25 mai 2010, 1:30)

    cornel [anonim]

    In Aliodor Manolea, bioenergeticianul pentru care nu a dat niciodata explicatii publice si adevaratul motiv pentru care si-a intrerupt fortat aparitiile sale televizate cu care ne obisnuise, de tatuc al natiunii?

    Basescu, Boc si gasca lor de smenari vor da in curand socoteala pentru tot ceea ce nu au realizat la timp. Pentru sforaitoare reforma a statului, de care s-a ales praful. Oamenii astia sunt bolnavi, depasiti de realitate.

    Traiesc in palate, sunt smecheri, au cabinete, secretare, servicii secrete, deruleaza afaceri ilegale prin interpusi, sufera de sindromul puterii absolute, nu mai suporta sa fie contrazisi nici macar de oglinda si cer unei populatii ajunsa in pragul foametei si mortii sa faca sacrificii, in solidar cu ei, cei care, an de an, fura miliarde de euro din taxele si impozitele noastre pentru a-si satisface clientela cu vile, masini de lux, vacante la Nisa si zeci de milioane de euro rostogolite printr-o simpla semnatura, bani pentru care altii, in tarile civilizate, muncesc cateva generatii.
  • +19 (21 voturi)    
    Concluzii (Marţi, 25 mai 2010, 1:33)

    Ion [anonim]

    Detaliile prezentate mai sus, sunt importante pentru ca ele duc la nste concluzii:
    - Romania nu va vedea reforma: nu sub PDL, nu sub PSD sau PNL (UDMR chiar n-are rost sa-l mai mentionez); eventual vreo 3-4 generatii dupa cea existenta la putere. Sa fim seriosi: toti sunt fosti securisti sau au legaturi cu astfel de persoane.
    - Dupa cum am fost obisnuiti, omul de rand plateste. Reducerea pensiilor, a salariilor. Sa fim seriosi: pe cine il va afecta, pe buldogul din guvern, sau pe omul care isi calculeaza fiecare banut pentru mancare si medicamente. dar sa nu vina Geoana sau Voiculescu si sa planga pe umerii lor. Jocul lor de teatru este excrocherie. De buna cuviinta ar fi ridicarea impozitelor pentru bogati. De exemplu, ce-ar fi sa-i taxati mai mult pe cei cu salarii de peste 25 000 de lei?
    - Cei puternici isi impun punctul de vedere. Pentru ei lipsesc din dictionar expresii si cuvinte ca "drepturile omului", "egalitatea de sanse" si respectiv cuvantul "respect": respect fata de oameni, in general, respect fata de slujba pe care o detin, respect fata de contribuabilul pe care il serveste, etc.
    • +3 (5 voturi)    
      un pic diferit (Marţi, 25 mai 2010, 10:24)

      alt ion [anonim] i-a raspuns lui Ion

      Ce scrieti dumneavoastra e de bun simt.

      Am cateva observatii insa legate de cresterea impozitelor. Salarii peste 25.000 de lei au in Romania cateva mii de oameni, cautati ca a dat ANAF o analiza acum ceva vreme.

      Deficitul actual e urias, e o iluzie sa crezi ca taxarea cu 90% pentru cateva mii de salarii aduce la buget cateva miliarde de euro. Cresterea taxelor nu ar putea sa aduca banii necesari la buget, pentru ca:
      - deficitul a ajuns urias (10 miliarde de euro)
      - Romania inca nu are multi oameni bogati. Clasa de mijloc la noi e vai de mama ei si de obicei de acolo se strange grosul taxelor in tarile dezvoltate

      Singura taxa care se colecteaza ceva mai bine e TVA-ul, care ii afecteaza pe toti in functie de cat consuma. Doar acolo o marire s-ar simtii cat de cat in buget. Taxarea cu cote a venitului din salariu ar duce la un rezultat logic: toate salariile ar scadea pe cartea de munca si restul s-ar da la negru (deja avem 1,6 milioane de salariati cu salariul minim, ceea ce e o aberant!)

      Reducerea contrabandei cu tigari, alcool si panificatie ar fi o masura care sa ajute, dar ai nevoie de vreo 5000 de Vlad-Tepesi care sa implementeze asa ceva repede (de la ANAF, la Garda Financiara, in Politie si pana in Parlament, care pastreaza de ani de zile de ex Duty Free-urile, desi Monica Macovei a vrut sa le desfinteze). Si nu avem. Realist vorbind, o reducere cu 0,5% din PIB pe an din economia neagra 5-6 ani la rand si tot e mare lucru.

      Iar daca vreti sa impozitati bogatii, mai ales cei care au banii si nu pot sa dovedeasca cum i-ai facut (din economia neagra), atunci solutia e in accize pe produse de lux si la impozitul pe proprietati raportat la pretul real de piata, nu cum se face acum. Sunt proprietati imobiliare de mare valoare impozitate cu sume de nimic.

      P.S. Eu sunt mai optimist, daca se poate spune asa. Nu e vorba de 3-4 generatii, eu zic ca e vorba de o singura generatie, trebuie sa dispara de la butoane generatia crescuta sub comunism. Inca 20-30 de ani.
      • 0 (0 voturi)    
        Pntru "alt ion" (Miercuri, 26 mai 2010, 1:23)

        Ion [anonim] i-a raspuns lui alt ion

        Eu cred ca ai perfecta dreptate. Daca n-ar mai fi evaziune si impozitele ar fi aplicate corect, s-ar rezolva o parte din problema. Problema cea mai mare o reprezinta probabil blocarea investitiilor si a fondurilor europene. Toate contractele se duc la cine trebuie, iar desfasurarea este extrem de lenta. Probabil pentru a putea absorbi banii in directia care le convine. Aceasta este coruptie. Cum inlaturi coruptia? Introducand niste legi mult mai obiective (astfel incat sa devina imposibile multe din exceptiile de neconstitutionalitate), iar aceste legi, trebuie aplicate de oameni corecti. Cand se va intampla asta, nu stiu, ca piedicile in calea modificarii constitutiei sunt mentinute de multa vreme. Oricum nu are cine o modifica. Singurul om autentic este probabil Monica Macovei. De aceea au si inlaturat-o.

        Sa la fie rusine: Basescu, Boc, Geoana, etc. etc, adica tuturor celor care inseamna PDL, PSD, PNL, UDMR.

        PS. Probabil sunt cativa care ar trebui iertati. Dar sunt putini
  • +6 (14 voturi)    
    Bine. (Marţi, 25 mai 2010, 1:35)

    traian [anonim]

    Domnu' Tapalaga,eu credeam ca dupa un titlu ca asta o sa aflam si noi nu tot adevaraul dar macar oarece bucati de secrete,adica in ce consta forta lui Blaga.Dar materialul se incheie la final cu o concluzie interogativa,cu intrebari intrebatoare...Dintr-un punct de vedere sta este bine.Daca nici autorul materialului si nici cititorii nu au aflat nimic esential si se intreaba la comun in ce consta forta lui Blaga,inseamna ca ne situam de aceeasi parte a baricadei.Suntem un fel de tovarasi si prieteni.Si noi si dl Tapalaga,Si ginerele.Cred ca si domnul ministru ar vrea sa afle ce e cu forta aia...
    Saraca presa romana...
  • -8 (18 voturi)    
    esti expirat (Marţi, 25 mai 2010, 1:41)

    gicacontra [anonim]

    stimate tapalaga!
    butonelul apasat din cotroceni nu a facut clik?
    portavocea frustratilor din pdl?
    nici macar otv-ul nu te'a citat?
    incearca nu napoton ca trece!
    fara suparare.
  • +4 (10 voturi)    
    Ei hai... (Marţi, 25 mai 2010, 2:24)

    Marcel [anonim]

    de ce nu-i sar astia in cap... hai sa cautam o legatura imaginara :-? De ce nu sunt vantu, voiculescu si alti din astia la inchisoare inca? Pentru ca au facut afaceri cinstite sau pentru ca nu-i aresteaza nimeni? Si acolo o sa vezi de ce nu ii sare nimeni in cap... sa fim seriosi, tu l-ai supara pe ala care-ti tine cheia de la temnita in mana? Sincer, cred ca toata povestea cu monsieur Catalin Voicu e o chestie grava... dar cred ca el era... cum ziceau judecatorii despre tipul ala cu afacerile cu retrocedari? Omul mai vizibil si mai inabil al mafiei? :) De-acord, mare si etern infractor si ala, dar mai sunt muuuuuuuuulti pe langa... uite o ipoteza de lucru daca intr-adevar n-ai... pentru ca daca esti reporter si lansezi numai intrebari retorice tot degeaba...
  • +1 (7 voturi)    
    Culmea dreptatii (Marţi, 25 mai 2010, 4:09)

    Horea [anonim]

    - sa se intrebe justitia de ce nu se sesizeaza presa.

    Bah, da rau am ajuns. Acuma nu ne mai intrebam de ce nu se sesizeaza DNA sau ANI sau chiar Zeus de la Cotroceni, acuma ne intrebam de ce nu se sesizeaza presa.
    Pai bah, hai sa-ti spun eu in ce consta forta lui Blaga - consta in aceea ca probabil este singurul succesor portocaliu, cat de cat rezonabil al dementului actual (ma refer la Zeus, ca Bocul nu conteaza). Si ca sa nu se piarda bunatate de electorat si de retele mafiote, unul din ei trebuie menajat si chiar propus si sustinut, cam cum a fost propulsat Iliescu in zilele revolutiei.
    Ca daca stai sa te gandesti bine, atunci cand va veni vremea aceea (care nu e departe) mai bine sa fie un PDL mic si supus, decat o gloata mare si rasfirata.
  • -2 (10 voturi)    
    Cine cred eu ca este Blaga (Marţi, 25 mai 2010, 5:52)

    Jeu [utilizator]

    Blaga este omul lui Iliescu infiltrat in PDL inca de la infiintare, atunci cand Petre Roman a plecat din FSN, pentru a crea un partid care sa atraga voturile nemultumitilor de Iliescu dar care sa fie tot un FSN mascat care sa tradeze la momentul oportun si sa faca tot jocurile FSN, exact cum fac jocusile PSD acum liberali din PNL. Numai ca Traian Basescu le-a dat planurile peste cap. In momentul in care Basescu va iesi din politica este posibil ca Blaga sa preia puterea in PDL si acest partid va deveni anexa PSD. Din cauza asta Blaga este protejat de trusturile media, este omul lui Iliescu. Primaria capitalei a facut tot posibilul sa o piarda in interesul lui Ionel.
  • +6 (8 voturi)    
    la fel Dragnea (Marţi, 25 mai 2010, 6:01)

    mara [anonim]

    acelasi mister ca si in cazul lui Dragnea, care a facut afaceri cu banul public, mult mai mari decat Blaga.
  • +1 (9 voturi)    
    forta lui Blaga (Marţi, 25 mai 2010, 7:23)

    axl [anonim]

    Individul are capacitatea de a se "mula" pe orice situatie. Realitatea nu a preluat subiectul dintr-un motiv extrem de simplu: Blaga este vecinul de apartament (deasupra) al lui Hurezeanu din Modrogan. Margareta Costea detine si ea un apartament in acelasi imobil, la fel Verestoy Atilla. Cochetul imobil a fost construit de D. Patriciu. Se leaga, nu?
  • +2 (8 voturi)    
    mafiotul blaga (Marţi, 25 mai 2010, 7:45)

    marina [anonim]

    Este clar ca Blaga a intrat in mafia care si-a impartit controlul asupra resurselor inca din 1990, cand era in CFSN. Sa nu uitam ca la mineriade era senator FSN si nu a scos un cuvant de protest. Si cine ajungea director general al vamilor in Bihor fara sa faca parte din mafie?
    Astazi Blaga este unul din marii dusmani ai Monicai Macovei, pe care o uraste, si ai lui Daniel Morar. Si, pentru corecta Dvs. informare, Turcescu a fost propus ca PDG la TVR tot la initiativa lui Blaga, cu sustinerea neprecupetita a Elenei Udrea. Voila!
  • -2 (4 voturi)    
    In ce consta forta lui Blaga???? (Marţi, 25 mai 2010, 8:25)

    DanBruma [anonim]

    Pai aproape ca ai raspuns singur, Tapalaga. In faptul ca afacerile acelea sint afaceri corecte :)))))))
  • -1 (3 voturi)    
    care sunt acuzatiile, de fapt (Marţi, 25 mai 2010, 8:30)

    cezar [anonim]

    Stilul romantat al articolului impiedica argumentele.
    Asocierea Rudeanu-Neciu este penala ? Poate fi asociat, tot penal, Blaga ?
    Altfel, despre ce vorbim.

    Intre noi fie vorba, in articolului investigatiei kamikaze-hotnews Rudeanu-Neciu au fost solicitati sa explice conditiile asocierii Neiguard-Axis, in conditiile in care faimoasa investigatie nu descoperise ilegalitati, doar obisnuitul mix afaceri-politica. Ce vorbesti domle ?! Cum sa le ceri asa ceva ? E treaba lor, cata vreme e legal.
    • +2 (4 voturi)    
      corect (Marţi, 25 mai 2010, 9:44)

      HN_reader [utilizator] i-a raspuns lui cezar

      Problema insa, e la noi, nu la ei. Noi suntem cei care i-am votat, noi suntem cei care-i suportam, si ... inclin sa cred ca tot noi suntem cei care-i vom mai vota inca odata, si inca odata, si inca odata ....
  • +1 (5 voturi)    
    Nu cred ca trebuie sa (Marţi, 25 mai 2010, 8:44)

    Audit [utilizator]

    ne intereseze, in cazul lui Blaga, ce ii fac rudele. Nu este nici o crima ca are firme. Poate vreti sa moara de foame sau ce?
    Problema este ca in calitate de ministru NU a facut nimic in restructurarea / reorganizarea administratiei centrale si locale! Iar daca se ajunge la a se taia de la pensionari (nu ma refer la bugetari ca suntem unde suntem din cauza lor!) este si pentru ca Blaga doarme!
    Daca in ianuarie 2010 (nu mai devreme) ar fi corelat numar locuitori cu numar angajati primarie / consiliu local sunt convinsa ca situatia ar fi fost alta. Daca in ianuarie 2010 ar fi facut ce a facut Berceanu la podul de la Giurgiu (monitorizare video) n-am mai fi in situatia contrabandei cu tigari, usturoi, etc. de acum.
    Sunt multe ce i se pot reprosa lui Blaga nu ceea ce il framanta, josnic in opinia mea, pe dl. Tapalaga.
  • -3 (5 voturi)    
    Mai fratilor! (Marţi, 25 mai 2010, 8:54)

    gheorghe [anonim]

    Uitati ce nu pricep eu! Bun, ginerele asta si cu asociaul lui au pus de o afacere care aduce milioane de euro. E clar potrivit autorului articolului sunt buni de pus la fiert si dat la caiini, mama lor de hoti! Dar oare o fi chiar asa? In firma asta nu se da de munca unor sute de indivizi? Acestia muncesc pro bono? Nu sunt platiti? Acesti paznici nu sunt utilati cu cele necesare muncii ce o fac. cu echipament uniforme sprayuri si mai stiu eu ce mijloase de transport si echipamente de alarma? Ba eu cred ca da si acest lucru costa. Ziaristii nostri, inclusiv autorul articolului, uita toate aceste aspecte scriu in asa fel incat sa declanseze mania proletara deci sunt niste incitatori la violenta fie ea chiar verbala si la ura impotriva odiosilor de descurcareti si exploatatori. Sigur ca acest ginere a profitat de de pozitia socrului si a tras sfori in acest sens dar oare care dintre noi nu am fi facut la fel? Stiti de ce tace presa? Pentru ca in aceasta afacere nu a gasit n imic ilegal ci numai asocierea cu numele ministrului Blaga si a fi astazi ginere de ministru este o mare vina si eroare.
    • -1 (1 vot)    
      Nu prea pricep . . . . (Marţi, 25 mai 2010, 14:24)

      gheorghe [anonim] i-a raspuns lui gheorghe

      . . . . de ce imi dati minusuri pentru ce am scris? Ce nu e adevarat in ce am spus? Eu cred ca va luati unul dupa altul ca oile fara sa supun eti analizei proprii ce cititi.
  • +1 (5 voturi)    
    blaga e ...colectorul (Marţi, 25 mai 2010, 9:38)

    gigi [anonim]

    Intr o buna masura basescu ii datoreaza victoria in alegeri . Blaga asta e baiatu care face toate treburile murdare in partid, incepand cu colectarea si directionarea spagilor pana la autovehiculele electorale .El e paianjenul sef !!! Nici un partid nu s ar mentine 1 an la putere in romanica fara un blaga la receptie.
  • +2 (4 voturi)    
    Licitatii (Marţi, 25 mai 2010, 9:52)

    Ovidiu [anonim]

    Si cum vi se pare faptul ca cele mai mari scandaluri legate de licitatii au pornit tot din vremea lui Blaga, de la ministerul pe care-l conduce? De ce s-o fi dus el tocmai la Dezvoltare Regionala?

    Din surse cat se poate de sigure, stiu ca Blaga intervenea direct pentru anumite firme (din zona "baietilor destepti" din energie) care au castigat licitatii la care s-au plasat pe locul 3/5/7. In Romania, totul e posibil.
  • +3 (3 voturi)    
    antiparalela chineza (Marţi, 25 mai 2010, 9:53)

    nouvelobs [anonim]

    caz real prezentat pe france2 in china.
    orasul Chongqing incepea sa sufere de coruptie si nedreptate. de la comunisti nici nu te puteai astepta la mai mult...dar sunt limite de suportabilitate. un procuror curajos a atacat de unul singur coruptia la nivel inalt. a fost arestat seful politiei, peste Blaga ca numar de subordonati, si toti complicii sai - ofiteri, interlopi.
    pedeapsa a fost dura si fara echivoc. death penalty. procesul lor a fost inceputul unui boom economic si social al zonei.
  • +5 (5 voturi)    
    rudeanu+mischie+blaga (Marţi, 25 mai 2010, 10:11)

    rudeanu+mischie+blaga [anonim]

    va mai amintiti de celebra nunta de baroni locali in care fata lui Mihail Rudeanu (presedinte PSD CJ HD) se marita cu fiul lui Mischie (presedinte PSD CJ GJ)? Se spunea ca nunta a fost facuta doar pentru a legaliza spaga celor doi baroni. Si, intradevar, tinerii au divortat dupa numai cateva luni.
    Acum e vorba de nepotul lui M.Rudeanu, mare om (la tineretul PSD din anii 2000-2004), mare caracter (afacerii cu demolari, inchideri de mine, explozivi), acum importat de PDL si adoptat (pentu cat timp) de familia Blaga. Probabil e vorba doar despre lacomie (varba 'ceea 'daca lacomie nu e, nimic nu e').
  • 0 (6 voturi)    
    multumesc domnule Tapalaga (Marţi, 25 mai 2010, 10:13)

    Wizard of Oz [utilizator]

    Cand vreau sa aflu, la prima mana, ce planuri au cei de la putere (serviciile secrete si Basescu, sau invers, ca-i tot aia), citesc Hotnews si, mai ales Dan Tapalaga.
    Se confirma de fiecare data, fara gres !
    Deci Blaga este pus pe lista neagra....
    De cateva zile tineti stirea la vedere, in prim plan si nu a facut valuri ?
    Nici o probleme, intervine Tapalaga si mai rascoleste un pic rahatul.
    Dar cu Prigoana ce aveti? Asta de ce este pe lista lu' Basescu? Aaa, l-ati prins voi cu ceva si noi inca nu stim.Ma rog, noi cunoastem doar aparitiile publice, voi il aveti "sub monitorizare" (interceptare telefon,inregistrari ambientale...) si stiti mai multe.
    Bine, bifez si pe Prigoana. Cine mai urmeaza?
    • +2 (2 voturi)    
      Chiar daca risc si eu minusuri . . . (Marţi, 25 mai 2010, 12:56)

      gheorghe [anonim] i-a raspuns lui Wizard of Oz

      . . . trebuie sa spun ce gandesc. Eu cred ca intre Tapalaga cel de astazi si CTP nu este nici o diferenta. Amandoi in campaniile electorale ale Presedintelui Basescu au fost trup si suflet alaturi de acesta. CTP in campania 2004 si Tapalaga in cea din 2009. Si unul si celalalt au sperat probabil ca dupa alegeri sa se aleaga cu ceva benefiicii probabil functii de consilier pe care insa nu le-au primit. Si atunci din prieteni amandoi flacaii s-au trensformat in critici de seama al Presedintelui si apropiatilor sai. Sau poate ma insel si un astfel de comportament inseamna deontologie gazetareasca? O fi! mai stii?
  • +2 (2 voturi)    
    Idee (Marţi, 25 mai 2010, 10:18)

    Marius Delaepicentru [anonim]

    Pentru a afla ce face Axis Security, trebuie căutată şi pista Atlas Securty. Ca de pildă, Atlas Peacekeeper UAV ATLAS Romania
  • -1 (3 voturi)    
    Udrea si Videanu in ce le consta puterea? (Marţi, 25 mai 2010, 11:47)

    mil [anonim]

    Nea Tapalaga care pana a ne plange ca mogulii nu il vaneaza pe Blaga...SRI, DNA, alte institutii platite din bani publici de ce nu se iau de ei.

    Si ca sa raspund la intrebarea din titlu...nu ca dumneata. Udrea si Videanu au fost viceprimari si consilieri in vremea primariei lui Base si stiu multe despre cum s-au facut banii atunci.
  • 0 (4 voturi)    
    articole tapalaga (Marţi, 25 mai 2010, 12:20)

    doru [anonim]

    Subiectul e bun, dar teribil de comun. JMecheri de pe langa sau din familia celor de la putere fac afaceri paguboase cu statul. Nimic nou. Tousi, eu devin curios numai cand ii vad fata lu' Tapalaga. Voi vedeti ce figura are? Parc-acuma-l se pregateste sa-l devoreze pe mafiot (sau orice opozant de Basescu). Asta-i singurul lucru care ma face sa-i cutesc articolele. Atat.
  • +2 (2 voturi)    
    Mistretul cu colti de argint. (Marţi, 25 mai 2010, 14:07)

    Casargoz [anonim]

    Cineva cauta tapii ispasitori. Iar ziaristii iscusiti, si-au primit subiectul. In pregatirea excutiilor sumare ce se anunta in PDL,constand in clasicul pachet DNA, sunt pregatite nominalizarile. Acum Blaga nu mai este un PDL-ist de frunte, ci un apropiat al lui Vantu si Patriciu. Un tradator carevasazica, nu mai este din cercul puterii, este un opozant infiltrat la putere.
    Sigur ziaristii au dreptate, au gasit adevarul, dar de ce acum? Toti jurnalistii stiou cine, ce si cum, si toti tac pana cand nu vine comanda. Pentru ca a publica articole fara comanda este un demers jurnalistic total neprofitabil.
    In concluzie, stimati telespectatori fiti pe faza, urmeaza lotul Blaga, va face parte si Boc din acest lot? Udrea? Udriste? Videanu?
    Nu va faceti probleme, zarurile au fost aruncate, dosarul va aprea la momentul potrivit :)
  • 0 (0 voturi)    
    Ne-o trag cu totii si noi o luam in graba (Marţi, 25 mai 2010, 14:41)

    O natie de ca ca o [utilizator]

    Ce titlu? Ce reporteri? A-ti vazut tapi ispasitori sau tradatori? Inca mai visati romanilor. Uitati-va pe geam si o sa vedeti ca din an in an ne ducem tot mai jos pe cand cei cativa- hoti/spagari//nesimtiti cu legea-n mana- se duc cu viteza in sus... si tati si mami si puradeii lor parveniti. Cat mi-as dori sa va vad pe toti in strada, fara un leu in buzunar privati sau bugetari, cu o piatra pentru fiecare magar care ne fura viitorul putin cate putin. Si sa nu spuneti ca sunt un disperat pentru ca la fel sunteti sau veti fii majoritatea. Va complaceti ca puteti sa furati si voi putin - de la patron, de la stat sau va mai pica ceva de la sefi - dar o sa va dati seama ca acel putin v-a tras in jos pe toti si cineva o sa va bage pumnul in gura cu prima ocazie.
    Mai lasati in pace dosarele, jurnalismul si justitia pentru ca nu rezolvati nimic intr-un sistem corupt 100%.
    Hai sa emigram ca inca mai putem. :)
  • 0 (0 voturi)    
    ... in ce consta, de fapt, forta lui Blaga? (Marţi, 25 mai 2010, 15:49)

    vio [anonim]

    In capacitatea lui de a scoate bani din piatra seaca. Trebuie sa fi foarte priceput la asa ceva ca sa-ti imprumute cineva 600.000 de euro, altcineva 500.000 de euro si, ati ghicit , o a treia persoana 215.000 de euro.
  • 0 (0 voturi)    
    Tapii ispasitori (Marţi, 25 mai 2010, 16:35)

    Casargoz [anonim]

    Blaga + Munca, Finante, Comunicatii si Agricultura
  • 0 (0 voturi)    
    Nu inteleg (Marţi, 25 mai 2010, 16:38)

    florin [anonim]

    De cand s-a impacat Vantu cu kamikaze ?
  • -1 (1 vot)    
    felicitari (Marţi, 25 mai 2010, 17:25)

    irina [anonim]

    dan tapalaga pt. articol.
  • 0 (0 voturi)    
    nicolae popa (Marţi, 25 mai 2010, 23:55)

    nicolae popa [anonim]

    apropo de iepurele de campie, ce se mai aude de extradarea lui nicolae popa (ala fugit cu banii de la FNI, prietenul lui SOV)? cand il vedem extradat in Romania si, daca suntem norocosi, judecat? (condamnare nu speram...)
  • 0 (0 voturi)