Ori manele, ori lovele

de Dan Selaru     HotNews.ro
Miercuri, 24 februarie 2010, 9:54 Actualitate | Opinii

A mai spus Basescu o prostie. Aia ca 99 la suta iubim manelele. Daca zice el. Am si eu manele de iubit. Na, "Visu' lu' Mandarina", sa fie de statistica lui, scrie Dan Selaru pe blogul sau.

Omul zilei nu e Base cu prostiile. E unul, Dorin Ghidiu. De care n-a auzit nici dracul. Dar ce ne pasa noua de necunoscuţii astia. Ca n-are trecere la public.

Ce zice fraierul? Ca avem o criza ca în 1720. Când a început dezastrul Europei. si America a luat caimacul. si ca acum transferul puterii se face catre China. Intre Europa si US a durat 100 si de ani, acum merge mai repede, parerea mea. Aici e povestea. N-au pus emisiunea pe site dar o s-o puna.

Citeste continuarea si comenteaza pe blogul lui Dan Selaru.


Citeste mai multe despre   
























Material sustinut de BCR

VIDEO Antreprenor StartUp Nation / Fondatorul Scolii de Bijuterie Contemporana: Eu nu vin la serviciu, eu vin in propriul meu atelier, in care imi exprim ideile. Ceea ce misca industria asta sunt ideile, nicidecum cifrele

David Sandu s-a ocupat de designul de bijuterii de cand era copil si a invatat pe cont propriu tot ceea ce stie. Assamblage - Scoala de Bijuterie Contemporana a aparut drept consecinta a acestei pasiuni. David face parte dintr-o industrie creativa emergenta, insa atat el, cat si cei care au trecut in ultimii 7 ani pe la bancurile de lucru ale scolii sale se vad adesea nevoiti sa spuna ca fac alte lucruri, pentru ca activitatea lor nu exista intr-un cadru legal.

2031 vizualizari

  • +1 (3 voturi)    
    Esti obraznic Dane (Miercuri, 24 februarie 2010, 10:09)

    Ionel [anonim]

    Basescu a fost politicos , e ceea ce toti romanii ar trebui sa invete a fi. Cand maicata zice de tine ca baiatul ei e frumos si destept crezi ca spune adevarul? Uita-te in oglinda.
    • 0 (2 voturi)    
      Erata (Miercuri, 24 februarie 2010, 10:50)

      Neutron [anonim] i-a raspuns lui Ionel

      In loc de "toti romanii" a se citi "multi/putini/cine oare stie cati romani". Sa nu generalizam. Poate ca dl Basescu si-a pierdut permisul la biblioteca sau nu a prins masa libera in "Fire" si nu mai are contact si cu cei 1% - cifra ce reiese din aceeasi "statistica" care arata ca "nu stiu cati la suta dintre romani" sunt homosexuali". :)
  • +2 (2 voturi)    
    reply ionel (Miercuri, 24 februarie 2010, 10:36)

    antimanelist [anonim]

    daca cineva iti spune ca esti manelist inseamna ca e politicos?! de cand naiba a ajuns treaba asta cu manelele a fi un statut, de parca i-ai zice unuia ca esti lord sau ceva, asa comparatie faci. nu am nimic impotriva faptului de a fi politicos, doar ca ce zici tu nu are logica.
    • +1 (1 vot)    
      Antimanelistule... (Miercuri, 24 februarie 2010, 12:17)

      Terebent [anonim] i-a raspuns lui antimanelist

      De cand mama dracului a fi manelist inseamna a fi cult sau destept sau mai stiu eu cum.... uitate la tine, esti si prost si incult dar esti antimanelist... Iti place logica???

      Suntem o tara de smintiti dar care mai ne si credem destepti...
  • +1 (1 vot)    
    Pervertirea ! (Miercuri, 24 februarie 2010, 12:20)

    Danut D Deleanu [utilizator]

    @ La cat se minte azi! Vezi doamne cica Dni cu staif la o petrecere care incep cu valsuri,muzica clasica si in zori cand cresc"gradele" se danseaza manele in ciorapi si pe mese.Asa ca nu e de mirare afirmatia ofiterului sovietic:..." Nu avem noi topoare cate cozi aveti voi!"... Ceeea ce te inspaimanta dar da masura sa nu te miri ca in dosarele de securitate se turnau fratii,prietenii.Se lepadau copii de parinti etc.Recladirea trecutuluii prin martirii neamului este o imperativa a momentului.De dreptate mai va ,..peste o suta de ani DDD
  • 0 (2 voturi)    
    eu (Miercuri, 24 februarie 2010, 12:25)

    mda [anonim]

    bai desteptilor... omu a zis ca 99% asculta manele... nu ca sunt fani inraiti...

    muzica lautareasca de la nunti si botezuri oare ce fel de muzica este ???????????????????

    eu nu suport manelele alea de jale sau prostiile cu sefu barosan.. dar la o nunta dansez pe muzica lautareasca... ca merge
    • 0 (0 voturi)    
      Dansezi pe manele???? (Miercuri, 24 februarie 2010, 13:01)

      anonim [anonim] i-a raspuns lui mda

      Mimezi ca tai o paine imaginara pe brat???
      Nu vad cum cineva poate asculta mizeriile alea, dar, ma rog nu te pui cu gusturile (proaste) ale omului.
    • +1 (1 vot)    
      lautareasca (Miercuri, 24 februarie 2010, 16:13)

      gcorneille [anonim] i-a raspuns lui mda

      De la muzica lautareasca la manele e cale lunga. Si da, la aproape orice nunta din Romania se danseaza pe muzica lautareasca, dar sunt multe nunti la care nu se asculta nici un strop de manea. Muzica lautareasca a cantat si Gica Petrescu, si Stefan Banica (seniorul), fara sa fie cantareti specializati pe acest gen. Dona Dumitru Siminica, Liviu Vasilica si multi altii au cantat lautareasca o viata, dar nu au fost in nici un caz manelisti. Asculta-i macar pe cei enumerati mai sus , apoi revin-o si spune-mi daca e acelasi lucru.
  • 0 (0 voturi)    
    manelistilor (Miercuri, 24 februarie 2010, 12:43)

    dan [anonim]

    inclin sa-i dau dreptate lu basescu, dar tin sa adaug ca un alt sondaj de opinie spunea ca in bucuresti majoritatea elevilor de liceu asculta rock - mai repede il cred pe basescu argumente gasiti la tot pasul:
    - protv - emisiune de 1 decembrie - tiganiada pe fata RROmania nu stiu cum
    - protv - seriale cu tigani si manelisti la orice ora
    - antena 1 emisiuni de revelion de 5 ani in continuuu numai si numai cu manelisti
    - Kanal D - meneaua e sufletul postului
    si multe altele
    cred ca in afara de TVRuri nu te poti uita o ora pe u post de tv romanesc fara sa vezi un manelist si atunci va intreb de unde sa invete romanul sa asculte alceva sau sa faca alceva, ca de citit io nu cred ca citim nici aia 1% care cica nu ascultam manele. nuuuuuuuuu
    PS sunt un ascultator infocat de manele - are vecinul de deasupra o colectie impresionanta si niste boxe de asculta tot cartierul nu pierd nici o aparitie noua. pe aceasta cale tin sa-i multumesc el stie dc. :D
  • +1 (1 vot)    
    cine n'a ascultat manele ? (Miercuri, 24 februarie 2010, 15:38)

    salam@sibiu [anonim]

    mai baietzi, pai daca treci pin orice orash mare au mic, din ro, nu se poate sa nu auzi manele, fie prin geamul delschis al unui apartament, fie dintr'o masina care vibreaza in volumul defuzoarelor date la max..
    sa nu mai vorbim de nuntzi, botezuri...
    manele la pro teve, la otv, la taraf, la antenele unu si doi, la prima si la a doua, la natzional si internatzional teve. sa nu mai vorbim de radio.

    deci, procentul este aproximativ corect. numai ca nu se refera la iubitori, ci la ascultatori.

    asta e.

    manelizare nu inseamna numai ascultatul manelelor, sau dansatul din poponeatza la nuntzi.
    inseamna un limbaj de strada, atitudine in public, mai ales in mijloace de transport, inseamna nesimtzirea si lipsa de consideratzie fatza de vecinul din bloc, din parcare, din metrou, tramvai, dela locul de munca.

    asta e.

    romania bunului simtz.
  • 0 (0 voturi)    
    SUCCESURI D-LE BASESCU LA ASCULTAT MANELE (Miercuri, 3 martie 2010, 22:17)

    un om pe niste scari [anonim]

    De fapt dl Basescu spune asta:
    ,,Ascult doar manele de cand ma stiu.
    La botezul si casatoria mea lumea a dansat pe muzica de manele.
    Fanfarele funebre au interpretat intotdeauna manele pentru strabunii familiei mele.
    Este muzica parintilor mei.
    Adorm ascultand in surdina manele.
    Familia mea asculta numai manele.
    Am prieteni doar dintre cei care adora manelele.
    Prefer posturile TV care transmit manele.
    Simpatizantii mei toti sunt manelisti.
    Ambitia mea este de a maneliza Romania in proportie de cel putin 99%”

    Succesuri d-le presedinte!