Pruteanul copilariei mele

de Cristian Pantazi     HotNews.ro
Vineri, 28 martie 2008, 10:31 Actualitate | Opinii


Am 30 de ani. La fel ca multi cititori ai HotNews.ro. Si, la fel ca multi dintre ei, am simtit ceva nedefinit la moartea lui George Pruteanu. Dincolo de emotia umana, dincolo de stire, mai e ceva: moartea unuia dintre primii oameni vii, cu adevarat vii, ai spatiului public de dupa 90. Caci Pruteanu asta a fost. Cu celebra sa emisiune despre nesuferita gramatica a adus un stil nou in televiziunea copilariei mele.

Era - va mai amintiti? - o televiziune care nu scapase inca de inhibitiile comuniste. Era populata de figuri triste, vesnic suparate, de prezentatori decrepiti, de emisiuni care azi ne-ar da fiori. Pana si culorile erau sterse. Atunci a erupt Pruteanu la Tele 7 abc cu emisiunea lui jucausa, muscatoare, antrenanta. Interesanta, pe scurt.

A avut un succes fabulos tocmai pentru ca era altceva. Transferul emisiunii la PRO TV a validat perceptia ca Pruteanu schimbase paradigma televiziunii: un one-man show de succes.

Acea emisiune mi-a demonstrat ca televiziunea nu trebuie sa fie mereu morocanoasa. Si stiu ca multi dintre colegii mei de generatie au perceput-o la fel. Dovada stau multe dintre comentariile postate la articolul despre moartea lui Pruteanu.

Mai tarziu, Pruteanu s-a demonetizat. A intrat in jocurile politice, mai mereu neinspirat, si-a agatat de coada etichete. Si-a pierdut farmecul? Nu stiu. Ce stiu e asta: gramaticul cu verb piscator ramane pentru mine omul care a schimbat ceva in mersul televiziunii.

















7518 vizualizari

  • 0 (8 voturi)    
    ... (Vineri, 28 martie 2008, 10:44)

    Popescu Ion [anonim]

    Asa... si?
    • -1 (3 voturi)    
      None (Vineri, 28 martie 2008, 11:06)

      Lucian [anonim] i-a raspuns lui Popescu Ion

      Daca nu ai nimic de comentat, de ce o faci totusi ?
  • +1 (3 voturi)    
    Asa este (Vineri, 28 martie 2008, 11:05)

    Olga [anonim]

    Frumos, articolul.
    Iar Popescu Ion....s-o faca in continuare pe smecherul, noapte buna d-le Popescu
  • +2 (6 voturi)    
    felicitari (Vineri, 28 martie 2008, 11:06)

    generatia '80 [anonim]

    exact acesta este genul de comentariu pe care vroiam sa il citesc...
    aceasta este ce am simtit si eu la aflat vestii mortii domnului pruteanu, si cred ca este definitor pentru felul in care cei din generatia noastra l-am perceput pe dl pruteanu ca om...
    dumnezeu sa-l odihneasca.
  • +1 (5 voturi)    
    daaa.. (Vineri, 28 martie 2008, 11:10)

    bok [anonim]

    Daca cineva moare, asta nu inseamna ca trebuie sa-l ridici in slavi pt niste chestii absolut nesemnificative...
    • +1 (3 voturi)    
      semnificativ!? (Vineri, 28 martie 2008, 11:18)

      nedumeritu' [anonim] i-a raspuns lui bok

      se vede ca pt unii a avut impact semnificativ, iar pentru altii nu.
      Dumnezeu sa-l odihneasca!
    • +3 (5 voturi)    
      nuuuuu (Vineri, 28 martie 2008, 11:25)

      bobok [anonim] i-a raspuns lui bok

      Ori lucrezi pentru hotnews si ai dorit sa ne determini sa adaugam comentarii, ori singurele carti citite de tine au fost cele de poker.
      Te mai uiti la televizor si la altceva decat "Tradati in dragoste"?
      Nu ai inteles nimic.
      Cei de aici nu au scris comentarii pentru ca a murit Pruteanu.
      Au scris comentarii PENTRU CA EL A TRAIT!
      • -1 (1 vot)    
        :))) (Vineri, 28 martie 2008, 11:43)

        bok [anonim] i-a raspuns lui bobok

        Iarasi va crizati daca apare o parere care nu coincide cu a voastra? Relax, fiecare are dreptul la parere , drept garantat prin Constitutie :))))
        • +1 (1 vot)    
          :((((( (Vineri, 28 martie 2008, 12:55)

          bobok [anonim] i-a raspuns lui bok

          Ai dreptate.
          Scuze.
          Mi-a placut Pruteanu, m-a impresionat.
          Dar, evident, ai dreptul la o parere.
          Si nimeni nu poate garanta ca parerea mea este buna iar a ta este proasta.
          Again (vorba lu' Pruteanu), scuze pentru comportamentul meu.
    • +4 (4 voturi)    
      emotie si decenta (Vineri, 28 martie 2008, 11:35)

      tetelu [anonim] i-a raspuns lui bok

      Nu-l ridica nimeni in slavi pe George Pruteanu, numai ca este indecent sa vorbesti despre defecte si decizii discutabile la moartea unui om.
      Articolul lui Cristian Pantazi reflecta, asa cum spunea si cineva mai sus, emotiile pe care le-au simtit atatia oameni aseara. Probabil ca bok este mai tanar si nu are amintiri despre "Doar o vorba sat-i mai spun". George Pruteanu a fost printre primii oameni de televiziune proaspeti si originali de dupa Revolutie, iar ideea de a apara in mod activ limba romana de alienare si vulgarizare ramane, dincolo de anumite excese ulterioare, absolut meritorie.
    • +1 (5 voturi)    
      daca taceai... (Vineri, 28 martie 2008, 11:36)

      Marius [anonim] i-a raspuns lui bok

      Unde este ridicat Pruteanu in slavi, stimabile, in articolul de mai sus? Cand citesc ce debiteaza unii, realizez rolul pe care l-a avut Pruteanu in perpetuarea limbii.
      • 0 (4 voturi)    
        :) (Vineri, 28 martie 2008, 11:51)

        bok [anonim] i-a raspuns lui Marius

        Stimabile... asta-i buna de tot :))
    • +1 (3 voturi)    
      Lasa... (Vineri, 28 martie 2008, 12:10)

      dana [anonim] i-a raspuns lui bok

      chestiile astea absolut nesemnificative sunt numai ptr. unii. Pentru cei care vad si inteleg un pic mai mult, devin semnificative. Presupun ca nu ai inteles nimic din ce am scris, dar nu-i nimic, nu putem fi toti la fel.
      • 0 (4 voturi)    
        da (Vineri, 28 martie 2008, 12:57)

        bok [anonim] i-a raspuns lui dana

        presupui foarte corect
  • +4 (4 voturi)    
    respect (Vineri, 28 martie 2008, 11:30)

    diana [anonim]

    Pentru cei care nu stiu ce e aia cultura, or fi lucruri nesemnificative. Articolul e foarte frumos, fara sa il ridice in slavi, ci doar marcheaza disparitia unui om care a insemnat ceva pentru limba si cultura romana. Pacat ca multi considera lucrurile pe care le facea Pruteanu ca fiind nesemnificative. Daca ar fi fost mai atenti la ceea ce spunea el, poate nu ar mai fi atatia agramati in Romania.
    • +3 (3 voturi)    
      Respect pentru omul de cultura dar... (Vineri, 28 martie 2008, 12:26)

      Dan [anonim] i-a raspuns lui diana

      Cu tot respectul pentru tine Diana iti atrag atentia ca problemele Romaniei pentru care traim prost si plecam pe capete din tara nu sunt necunoasterea gramaticii sau gusturile indoielnice pentru subcultura. Politica total gresita practicata de omul de cultura Pruteanu este subiectul pe care unii romani nu-l pot uita cu atat mai mult cu cat un om de talia lui Pruteanu trebuia sa fie un model din toate punctele de vedere. Pana cand istoria isi va spune cuvantul trebuie ca buni crestini la moartea unui roman sa spunem : Dumnezeu sa-l odihneasca in loc cu lumina si verdeata si sa-l ierte de toate pacatele facute cu voie sau fara voie. Dumnezeu sa-l ierte.
    • 0 (4 voturi)    
      ah... (Vineri, 28 martie 2008, 13:10)

      bok [anonim] i-a raspuns lui diana

      Evident ti-ai exprimat parerea.Ai dreptul la asta. Dar numai atat.
  • +3 (3 voturi)    
    Un pas inainte (Vineri, 28 martie 2008, 11:55)

    the blessed julliana of norwich [anonim]

    Pruteanu avea studenti, mandat de parlamentar si fani. Avea tupeu. Era un personaj parodist si un profesor universitar cu o sexualitate care iesea din matricea pedagogului. Un om ca multi altii a carui moarte nu schimba nimic pe aceasta lume, dupa cum - nici nasterea nu a schimbat nimic pe aceasta lume. Eu l-am cunoscut pe Pruteanu in anii 2000. Nu stiu cu ce-i diferit Pruteanu anilor 80, de Pruteanu anilor 90 sau 2000, dar pot sa va spun ca tot ce am putut sa iau de la acest om a fost sentimentul acela neplacut ca inca unul, in care constiinta de roman se manifesta la nivel (cel putin) dublu, are putere.

    Nu vreau sa vorbesc despre obsesiile lui G. Pruteanu, venite din nationalism si in contra curentului de imbogatire a limbii romane cu termeni noi. Dar as vrea sa subliniez ca emisiunea "Doar o vorba sa-ti mai spun" , una dintre cele mai frumoase si interesante din perioada aceea, era prezentata de un parlamentar. Da, un senator taranist avea emisiune la Televiziunea Natinala Romana, unde putea sa isi faca reclama la greu. Nu e dubios?

    Acelasi senator taranist -Pruteanu - a fost eliminat de la Scoala Superioara de Jurnalism pentru ca pur si simplu nu se putea abtine sa nu pana mana pe un picior de fata frumoasa. Acelasi senator taranist tinea unul dintre cele mai stupide si inutile cursuri de la facultatea de Jurnalism si pica studentii doar sa-si asigure reputatia. Insa, spre deosebire de alti nationalisti parlamentari cu tulburari era hazliu. Moartea lui e un pas inainte. Le urez curaj celor care isi noateaza pe bloguri ca "moartea lui pruteanu inseamna moartea culturii romane". Sper ca-i adevarat si ca sentimentul de apartententa la o natiune sau etnie se dizolva, incet.
  • +2 (2 voturi)    
    Dumnezeu sa-l ierte (Vineri, 28 martie 2008, 12:02)

    Dan [anonim]

    Propun tuturor sa spunem : Dumnezeu sa-l ierte. La inmormantarea sa nu este loc de altceva.
    In ceeace priveste omul Pruteanu istoria isi va spune cuvantul la rece.
  • +2 (2 voturi)    
    Sic transit gloria mundi (Vineri, 28 martie 2008, 12:17)

    Max [anonim]

    Tot respectul pentru emisiunea de limba romana. Despre traseismul politic: no comment.
    Despre om: Dumnezeu sa-l ierte.
  • +3 (3 voturi)    
    ...si mai mult decit atit! (Vineri, 28 martie 2008, 12:26)

    sadwank [anonim]

    Mie imi placea la Pruteanu ca dadea exemple, facea ca gramatica si ortografia sa para logice, nu cum ne pisau la cap blazatii de romana din gimnaziu si liceu.
    Mie imi placeau emisiunile lui pentru ca intelegeam. Cred ca era unul din profesorii care te-ar fi facut sa iubesti materia pe care o preda. Iar profesori din astia eu am intilnit exact trei (3) in prea lunga mea cariera de elev si student.
  • +1 (1 vot)    
    ... (Vineri, 28 martie 2008, 12:52)

    ronnie [anonim]

    emisiunea era excelenta - dar cum poti sa treci de la PNTcd la PRM? e ca si cum ai alege intre democratie si Stalin
    • 0 (2 voturi)    
      exact (Vineri, 28 martie 2008, 13:12)

      bok [anonim] i-a raspuns lui ronnie

      Aici e ingropat raspunsul cu privire la caracterul lui
  • 0 (2 voturi)    
    god speed... (Vineri, 28 martie 2008, 13:01)

    edy [anonim]

    d-zeu sa-l ierte! a plecat dintre noi un mare OM.. trebuie sa-l contrazic pe Pantazi totusi.. el nu a intrat in jocurile politice, neinspirat.. din contra.. avea idei mult prea avansate pentru a putea fi inteles pt ca intr-o lume de oameni nebuni.. dicteaza majoritatea iar 1 om normal e facut sa apara ciudat, o paria.. Adio George ...
  • 0 (2 voturi)    
    Biografia in 21 de cuvinte? (Vineri, 28 martie 2008, 13:42)

    skipper [anonim]

    Cineva a mentionat mai sus...ai aflat ca a murit Pruteanu, si te-ai hotarat sa fii printre primii care scriu?

    Bai baieti, terminati cu prostiile astea. Ce ai facut tu sus este o biografie pe scurt a lui Pruteanu de cand il stii tu.

    Ai scris doar ca sa scrii...si mi-am pierdut 5 minute sa citesc un articol despre ... nimic.
    Imi aduci aminte de politicieni. Pur electoral, pur publicistic. Nimic jurnalistic in asta.

    Skipper
    • +1 (1 vot)    
      scrie mare in titlu... (Vineri, 28 martie 2008, 18:24)

      bob [anonim] i-a raspuns lui skipper

      Autorul a pus un titlu cat se poate de explicit: "Pruteanul copilariei MELE". Ultimul cuvant ar fi trebuit sa-ti dea de inteles ca articolul contine pareri personale ale autorului.
      Practic e vina/alegerea ta ca ai pierdut cele 5 minute. Ar fi trebuit sa citesti titlul inainte sa dai click orbeste pe el.
  • +2 (2 voturi)    
    ... (Vineri, 28 martie 2008, 14:04)

    Cristina [anonim]

    ''unul dintre primii oameni vii, cu adevarat vii, ai spatiului public de dupa 90. Caci Pruteanu asta a fost.'' cuvintele care il caracterizeaza cel mai bine pe George Pruteanu
  • +1 (1 vot)    
    ieseanul... (Vineri, 28 martie 2008, 14:10)

    esther [anonim]

    Dar de dialogurile cu Iosif Sava va mai amintiti? :) era absolut minunat cum reusesa sa de alt tonus si alt curs efectiv discutiilor oarecum rigide ale celuilalt minunat intelectual... Acum imi amintesc ca Sava era tot timpul extrem de melancolic cand vorbea de Iasi si Pruteanu l-a adus cu "picioarele pe pamant": Iasiul e un oras mort... Probabil ca se simtea mult mai firesc in tumultul bucurestean...
  • +2 (2 voturi)    
    ciudat (Vineri, 28 martie 2008, 15:00)

    doszo [anonim]

    ma intreb totusi... de ce ne uitam hipnotizati la emisiunile lui? de ce nu schimbam canalui daca era invitat la o emisiune politica sau de alta natura? omu asta avea ceva...un sarm, o atractie ciudata! cat a trait eu am cam facut misto de el impreuna cu prietenii mei, dar nu ratam nici o emisiune cu el! acum ca nu mai e am sezatia ca am pierdut ceva personal! ciudat!
  • 0 (0 voturi)    
    nu ma mir (Vineri, 28 martie 2008, 15:22)

    oarecine [anonim]

    nu ma mai mir dar ma intreb :oare despre cine se va putea spune vreodata numai vorbe de bine ?Ma duce gindul la "Glossa" lui Eminescu ...Oricit bine ar face cineva tot se va gasi altcineva sa-i gaseasca nod in papura Cert e ca va trebui ca altcineva sa duca mai departe ceea ce a facut bine G.Pruteanu pe tarimul limbii pt. ca sunt multe de indreptat si nu poate fi o gindire dreapta intr-o limba stilcita
  • 0 (0 voturi)    
    judecata... (Vineri, 28 martie 2008, 18:20)

    UnCapsunarCanadian [anonim]

    Nu, nu sunt eu care-i va face judecata de apoi a lui Pruteanu, dar a avut har si a avut si pacate (multe). Daca le-am pune in balanta pe toate ma intreb in ce parte ar atarna?... si cat de mult?

    numai bine
    UnCapsunarCanadian
  • +2 (2 voturi)    
    Excelent articolul (Vineri, 28 martie 2008, 20:08)

    Victor [anonim]

    Exact asa mi-l amintesc si eu pe Pruteanu. Un om cu un "verb piscator".
    A fost intr-adevar o schimbare fata de limba de lemn sau prostia patata de vulgaritate de la televiziunile noastre.
    Excelent articolul scurt si plin de substanta, m-a miscat foarte mult.
  • +1 (1 vot)    
    e de admirat (Vineri, 28 martie 2008, 20:16)

    s. [anonim]

    pruteanu este cu siguranta o foarte mare pierdere pentru societatea romana. indiferent de aspectul politic, bun sau rau, va ramane mereu de aprecit lupta lui pt o limba romana corect vorbita/scrisa... asta a reprezentat pt mine personalitatea lui....
  • 0 (0 voturi)    
    esenta sta in nuante (Vineri, 28 martie 2008, 21:57)

    marietabuzescu [anonim]

    Bun articol! De domnul Pruteanu nu se vorbeste... despre dansul, da! Iata o nuanta! Omul Pruteanu, nu este nici alb, nici negru... este nuanta... Nuantele...au dat esenta acestui om. Iar esnta sa este nuantata , de fapt, de perceptiile noastre... Oare cat am perceput din omul Pruteanu ca să il etichetam?
  • 0 (0 voturi)    
    simpla existenta (Sâmbătă, 29 martie 2008, 9:21)

    milica [anonim]

    simpla existenta a lui Pruteanu a fost benefica. faptul ca are admiratori si adversari in acelasi timp arata ca n-a trait degeaba. despre un anonim, chiar daca e in parlamentul Romaniei, nu se spune nimic, despre Pruteanu se spun multe, ceea ce inseamna ca v-a pus in miscare! odineasca-se in pace!
  • 0 (0 voturi)    
    se duc... (Sâmbătă, 29 martie 2008, 14:06)

    Vali [anonim]

    S-a dus Pintea, s-a dus Ovidiu Moldovan...Acum s-a dus si Pruteanu. Se pare ca vom ramane cu cei ca Videanu si Vanghelie...
  • 0 (0 voturi)    
    Moartea inteleptului, bucuria nebunilor (Sâmbătă, 29 martie 2008, 15:34)

    MAD ONION [anonim]

    Cine poate sa se bucure, doar idiotii de manelisti si altii ca ei, care din pacate sunt extrem de multi.
  • 0 (0 voturi)    
    Pruteanu (Sâmbătă, 29 martie 2008, 18:22)

    Pink Panther [anonim]

    Ce bine sa fi existat mai multi Pruteanu....

    Pe mine m-a dezamagit RAU cand a intrat la PRM si PSD de la PNT.
    Dar poate el ne-a transmis atunci un mesaj pe care noi (unii) nu l-am inteles: Diferenta dintre ei (politicienii spectrului politic romanesc) este mai mica decat ne place noua sa credem.
    In disperarea lui de a cauta interlocutori si sprijin a incercat peste tot.
    Poate ca el a fost consecvent iar noi nu l-am inteles.

    Dumnezeu sa-l odihneasca!
  • 0 (0 voturi)    
    Pruteanu (Sâmbătă, 29 martie 2008, 20:47)

    marius [anonim]

    A murit un aparator al limbii romane. A facut politica, poate nu trebuia. Dar din pozitia de politician a putut sa transmita un mesaj prin intermediul emisiunii de pe PROTV: Doar o vorba sa-ti mai spun. Prin intermediul lui am corectat unele greseli.
    Ne mor valorile. E grav.
  • 0 (0 voturi)    
    si mie mi-a parut rau de moartea lui Pruteanu (Sâmbătă, 29 martie 2008, 22:19)

    mutantu [anonim]

    dincolo de traseul politic de neinteles, a fost un bun dascal, un excelent orator si ,in primul rand, un model pentru cei care vor incerca sa faca de acum incolo emisiuni educative la tv.
  • 0 (0 voturi)    
    Felicitari, Cristian (Duminică, 30 martie 2008, 9:37)

    iulia [anonim]

    extraordinar de frumoase cuvintele tale. Acelasi lucru l-am simtit si eu. Da, si eu am crescut cu d-ul Pruteanu si mie mi-a marcat copilaria, adolescenta si pe mine m-a dezamagit de multe ori in traseul lui politic si pe mine ma magnetiza cu prezenta lui televizor. Bune si rele... Dar el a reusit ceva deosebit. George Pruteanu a colorat televizoarele de la mijlocul anilor 90. A fost altceva si a reusit asta nu cu show-ri stupide, ci cu o emisiune educativ-culturala.

    Si felicitari celui care a scris ca noi nu scriem aici pentru ca domnul Pruteanu a murit, ci pentru ca EL A TRAIT.