De ce a dat Dragnea jos un om al sistemului mai mititel pentru a pune in loc unul mai mare?

de Dan Tapalaga     HotNews.ro
Luni, 26 iunie 2017, 20:51 Actualitate | Opinii

Dan Tapalaga
Foto: Hotnews
Desemnarea lui Mihai Tudose, om cu mai multe conexiuni in sistem decat predecesorul sau, Sorin Grindeanu pare sa fie rezultatul unui compromis intre Liviu Dragnea si Klaus Iohannis. Potrivit unor informatii obtinute de HotNews.ro, presedintele Iohannis i-a transmis din timp liderului PSD ca nu va accepta alt premier in afara de Tudose. Asa s-ar explica de ce nici una din cele cinci nume din partid luate in calcul pentru functia de premier n-a acceptat sa intre intr-un joc fara sanse de castig. Ar fi participat, de fapt, la o farsa.

Stiu ca in acest moment pare greu de digerat si de inteles ideea ca presedintele Iohannis si Dragnea ar avea motive sa ajunga la vreo intelegere. Dar acest motiv exista iar el a intervenit pe parcurs, dupa ce Dragnea a declansat atacul la guvernul Grindeanu. Inamicul comun din cauza caruia cei doi s-au vazut nevoiti sa colaboreze se numeste Victor Ponta.

Daca Grindeanu supravietuia motiunii de cenzura, Ponta conducea azi de facto guvernul si in scurt timp ii sufla partidul lui Dragnea. S-a vazut in cele cateva zile cat de dur joaca fostul premier, l-am vazut din nou la treaba in incercarea de a-si neutraliza marele rival. Politician cu experienta si fara scrupule, Ponta i-ar fi putut ridica presedintelui Iohannis probleme serioase pe viitor. Apoi, repet ce am am spus in doua texte pana acum: ce interes ar fi avut seful statului sa invie cu mana lui un politician atat de periculos, dar care acum e in afara jocului? De ce si-ar fi complicat singur existenta si drumul catre al doilea mandat? De aici trebuie sa inceapa orice analiza.

In contextul nou, cu revenirea in forta a lui Victor Ponta, gata sa preia fraiele guvernului si ale partidului, Klaus Iohannis nu mai avea de ce sa-l salveze pe Grindeanu, personaj absolut irelevant. Evident, fara Ponta lipit de el, i-ar fi convenit sa-l tina mai departe la Palatul Victoria. Figura stearsa si controlabila, Grindeanu nu prezenta vreo amenintare in plan politic. Dar a resuscita de buna voie adversarul care l-a calcat in picioare in campania din 2014 s-ar fi chemat prostie politica pura.

Din acest motiv lui Klaus Iohannis i-a convenit sa castige Dragnea meciul intern din PSD. Cel putin prin non-combat si neimplicare l-a ajutat, poate chiar mai mult decat atat. Nu vom sti prea curand. Dar in mod evident ca desemnarea tot a unui om al sistemului in functia de premier, chiar mai flagrant decat predecesorul sau, este pretul pe care Dragnea il plateste azi pentru victoria sa din Parlament. Liderul PSD nu avea alternativa. Fie accepta trocul cu sistemul, fie motiunea pica, iar astazi era istorie.

Inclusiv viteza cu care l-a acceptat, desi avea destule motive sa ridice obiectii, indica un foarte probabil aranjament prealabil.

Asa se explica tot ce pare azi de neconceput. Cum de Liviu Dragnea a inghitit o broasca atat de mare incat nici cel mai calit stomac n-ar putea sa o digere? Cum de la finalul unui razboi “castigator” cu Grindeanu, acuzat ca ar fi omul sistemului, l-a inlocuit cu un doctor al Academiei Nationale de Informatii, adica unul mult mai versat? Iar umilinta suprema pentru Dragnea a fost sa-l propuna pe unul dintre ministrii care au iesit cel mai prost din evaluarea lui Valcov. Va dati seama cum suna? Sa-ti dai jos propriul guvern pe motiv ca nu lucreza suficient de bine si sa-l propui premier pe unul dintre cei mai neperformanti ministri din cabinetul proaspat dat jos?

Toate aceste contradictii si paradoxuri par inexplicabile, dar sunt usor de inteles privite in cheia unei intelegeri intre liderul PSD si presedintele Iohannis. Liviu Dragnea a pierdut definitiv increderea baronilor dupa acest compromis, iar cei mai duri dintre ei i-au aratat-o prin abtinere de la vot. Acestia il suspecteaza din nou de blat cu sistemul in interes personal, sacrificand restul partidului. Nu intamplator Marian Oprisan si-ar fi avertizat colegii in timpul sedintei PSD in care s-a votat desemnarea lui Tudose: Sa nu dea Dumnezeu sa fie ziua tradarii PSD.

Dragnea isi pune baronii in cap, dar pe de alta parte supravietuieste unui moment care putea fi fatal pentru viitorul lui in fruntea PSD. Apoi, nu stim ce alte garantii de supravietuire pe termen lung si-a negociat si daca situatia lui juridica intra in acest pachet.

Cat timp mica intelegere cu Dragnea nu este chiar atat de clara marelui public, nici prea usor de dovedit, Klaus Iohannis nu pierde mare lucru. Insa toate blaturile politice ies mai devreme sau mai tarziu la suprafata. Vom vedea si mai clar la formarea guvernului daca presedintele Iohannis a avut in vedere doar interesul personal, si anume sa opreasca ascensiunea lui Ponta, sau a folosit acest prilej pentru a securiza justitia. Dintr-o singura sursa aud ca presedintele Iohhannis ar fi dorit sa aiba ultimul cuvant la portofoliile justitie, aparare si externe.

Daca viitorul ministru al justitiei nu va fi un politruc dupa chipul si asemanarea lui Dragnea, un executant pe placul baronilor, atunci intelegerea a avut sens. Pana la urma, nu este nimic mai important decat mentinerea Romaniei in limitele unui stat de drept cu un aparat de justitie functional. Singura mare intrebare la care nu putem acum raspunde este daca Dragnea a obtinut garantii ca in cazul lui justitia va functiona mai bland sau deloc.

In fine, mai trebuie notat ca sistemul joaca din nou la vedere si tine sa-si marcheze teritoriul puterii. A fost de-a dreptul comic sa vezi o liota de lideri pesedisti care pana mai ieri tipau ca nu vor da puterea pe mana serviciilor asigurand publicul ca Tudose n-are dubla comanda. Fiecare rand din CV-ul lui arata ca ar avea, totusi, o pasiune majora pentru probleme de securitate. Tudose e tot ce-au gasit mai bun? Cam trist, cam obosit, cam prea multe mediocritati ajung in pozitii-cheie, cam prea multi vulnerabili si controlabili ajung sa conduca tara cu sprijinul generos al sistemului.























59428 vizualizari

  • +1 (11 voturi)    
    puneti-va si intrebarea (Luni, 26 iunie 2017, 21:02)

    victor L [utilizator]

    dece l-a desmnat presedintele?
    • -4 (22 voturi)    
      Nu si-o va pune... (Marţi, 27 iunie 2017, 8:50)

      Gigi Kent [utilizator] i-a raspuns lui victor L

      Eh, domnul Tapalaga evita cu mare arta intrebarile foarte importante. Pentru ca ar ajunge la unicul raspuns posibil, mai ales daca Tudose a fost dorit de catre Klaus Iohannis in mod special, si anume ca si Iohannis este sclavul sistemului securist. Sistemul securist care l-a facut presedinte si care are grija sa nu ajunga cu casele in penal. Nu observa nimeni ca la domnul Iohannis si sotia falsul si uzul se fals sunt probleme de drept civil si nu penal. Incompatibilitatea sa, in fapt atat de similara cu alte zeci de cazuri, a statuat doamna Stanciu ex ICCJ actualmente CCR ca nu exista. O mana spala pe alta. Sistemul a asteptat sa vada daca poate fi scos presedinte apoi l-au spalat. El din recunostinta ii mentine in functii sau ii promoveaza. Simbioza perfecta.
    • +7 (11 voturi)    
      Priviți cu ochelari de cal. (Marţi, 27 iunie 2017, 13:27)

      asavreau [utilizator] i-a raspuns lui victor L

      Din Dec.1989 trăim într-o continuă dezinformare. Securitatea a fost brațul înarmat al PCR.Nu a făcut nimic fără ordin de la partid.În timp ce suntem mințiți,comuniștii își fac treaba mințind, distrugând, aducându-ne în situația să spunem că"era mai bine pe timpul comuniștilor".Bineînțeles că fac totul cu ajutorul foștilor securiști.Ei sunt executanții.Din păcate și oameni de bună credință ajunși în politică și funcții guvernamentale,când se blochează din lipsă de idei(și de bun simț),apelează la metode comuniste.Hai să vedem sforarii din spatele scenei care prosperă distrugând România și aruncând "în gura lumii"executanții(securiștii)care nu au executat ordinele.Analiza privind Dragnea,Iordache și toată gașca este superficială.Ce panarame sunt și cine este în spatele lor,tăcere.
      • +6 (6 voturi)    
        bla bla (Marţi, 27 iunie 2017, 14:41)

        victor L [utilizator] i-a raspuns lui asavreau

        logoree cit cuprinde.
        Si ochelari de cal :P
    • +4 (4 voturi)    
      un motiv (Marţi, 27 iunie 2017, 15:43)

      Inapasevedeinvers [utilizator] i-a raspuns lui victor L

      Eu sper din toata inima ca presedintele a vrut sa arate ca psd poate sa-si rupa gatul si de unul singur, fara opozitie, fara alte contre ca oricum, nu mai are cine altcineva sa le puna.
      Daca este asa, sper ca stie dumnealui ceva, dar n-as baga mana in foc.
      Am banuit ca propunerea de PM era numai asa de forma, ca sa fie trantit, dar uite ca omul a luat-o in serios.
      Altfel, articolul e plin de speculatii care se pot proba sau nu in proportie de 50%. Adica sau asa sau asa.
  • +15 (29 voturi)    
    situatia juridica? (Luni, 26 iunie 2017, 21:02)

    Sorin [anonim]

    "nu stim ce alte garantii de supravietuire pe termen lung si-a negociat si daca situatia lui juridica intra in acest pachet. "
    deci recunoasteti senin ca situatia juridica se negociaza cu SRI-ul?
    Cam acelasi lucru pe care il trambiteaza antenele?
    Parca justitia era impartiala
    • +1 (5 voturi)    
      Eh, poate ca un initiat.. (Marţi, 27 iunie 2017, 13:11)

      Joseph Porta [anonim] i-a raspuns lui Sorin

      coleg de "sistem" cu domnu' premier :) de-asta a ajuns sa vada aceste mizerii ca pe ceva firesc. Tonul bland critic din articol e de forma. Vezi cumva vreo urma de revolta autentica in articol? Vezi cumva incitari la iesit in strada asa cum ne-a obisnuit dl, T in alte articole? Neaahh. Presupunand ca macar jumatate din ce zice autorul pe fond ar fi adevarat, daca era un vajnic aparator al legii si al democratiei asa cum pretinde, ar fi protestat furibund. Nici pomeneala de asa ceva..
  • +4 (8 voturi)    
    Da,minunea de a fi un Hagi Tudose cu bugetul ? (Luni, 26 iunie 2017, 21:10)

    Plagarus [utilizator]

    Prima mostra va fi soarta FSDI-iului,o pusculitza PSD pt. maririle salariale si pomenile sociale.
  • -3 (39 voturi)    
    Nu prea e loc de intors. (Luni, 26 iunie 2017, 21:10)

    Andradda [utilizator]

    Trei variante:

    1. - Johannis e in cardasie cu Dragnea si PSD.
    2. - Johannis este el insusi santajat.
    3. - Johannis stie ca, in zilele urmatoare, vor aparea in spatiul public informatii care il vor obliga pe Tudose sa demisioneze.

    Alte explicatii nu gasesc.
    • +17 (27 voturi)    
      ... (Luni, 26 iunie 2017, 22:02)

      CosminMaricari [utilizator] i-a raspuns lui Andradda

      4. Iohannis știe că Dragnea l-a propus pe Tudose special pentru a fi respins, așa că i-a dejucat planurile acceptându-l. Există o reală posibilitate ca Tudose să nu fie votat în Parlament de către majoritatea PSD + ALDE, caz în care următoarea propunere s-ar putea să nu mai vină de la Dragnea, ci să fie aleasă, pe bune, de CEx al PSD...

      Dacă tot speculăm. :)
      • +2 (4 voturi)    
        ar fi frumos... (Marţi, 27 iunie 2017, 8:59)

        LucianSchumer1 [anonim] i-a raspuns lui CosminMaricari

        ... dar nu prea cred! Hagi Tudose va fi ales in parlament...
      • +4 (10 voturi)    
        Vedeti-va de treaba (Marţi, 27 iunie 2017, 12:24)

        paonipao [utilizator] i-a raspuns lui CosminMaricari

        d-le Tapalaga, chiar il vedeti pe Iohannis sa intre in vreo cardasie cu cineva...?!
        Daramite sa faca vreo intalegere cu psd si mai ales cu Dragnea!?
        Eu nu cred ca s-a intamplat asa ceva...!
        Pur si simplu cred ca Iohannis il lasa pe Dragnea sa piarda pe mana lui.
        S-ar putea ca guvernul lui Dragnea & Tudose sa nu treaca de parlament si atunci Presedintele Iohannis sa aiba un motiv intemeiat sa spuna ca va desemna un alt premier iar acela sa nu mai fie psd-ist.
  • +3 (15 voturi)    
    . (Luni, 26 iunie 2017, 21:12)

    Evq [utilizator]

    „Dintr-o singura sursa aud ca presedintele Iohhannis ar fi dorit sa aiba ultimul cuvant la portofoliile justitie, aparare si externe.”

    Bine că nu a vrut și educație. Cum Doamne ferește să avem peste zece ani mai puțin de 50% analfabeți funcționali? Bleh.
    • +2 (8 voturi)    
      faptul ca (Marţi, 27 iunie 2017, 8:23)

      eu sunt [utilizator] i-a raspuns lui Evq

      scoala scoate prosti pe banda rulanta e grav. dar daca se strica treaba cu justitia s-ar putea ca scoala sa scoata prosti vorbitori de rusa pe banda rulanta...

      in acest moment e mai importanta justitia.
    • +12 (12 voturi)    
      Peste Katy nu se trece. (Marţi, 27 iunie 2017, 13:39)

      asavreau [utilizator] i-a raspuns lui Evq

      Katy=Andronescu.Răul făcut de ea este greu de remediat.A dat diplome la toți analfabetii din politică și presă,încât orice om de bună credință este făcut să renunțe.Cât va trăi Andronescu nu se va putea performa în învățământul românesc.Nu-i nici-o diferență între Katy și Leana lui nea Nicu.Amândouă chimiste și trecutul lui Katy este tabu.Ca la mai toți șefii PSD.
  • -7 (21 voturi)    
    oh tempora.... (Luni, 26 iunie 2017, 21:14)

    demaGOGU [anonim]

    ...Tapalaga, vezi um hotnews, peroreaza impotriva sistemului!
  • -25 (51 voturi)    
    Dan Tapalaga si jurnalismul de cacalitate marca hotnews (Luni, 26 iunie 2017, 21:21)

    Aka [anonim]

    Tapalaga, du-te ba si culca-te, nu mai asculta pe la clante! N-am vazut jurnalist sa bata campii mai tare ca tine!
    • -6 (26 voturi)    
      Tapalaga imi aminteste de PNL (Luni, 26 iunie 2017, 22:28)

      Lovercraft [utilizator] i-a raspuns lui Aka

      care la ultimele parlamentare sustineau ca ei au castigat alegerile :))
      • +1 (9 voturi)    
        Mai rasfirati ... (Marţi, 27 iunie 2017, 7:29)

        Eu the first [utilizator] i-a raspuns lui Lovercraft

        ... baieti, mai rasfirati.
  • +14 (24 voturi)    
    interesant articol (Luni, 26 iunie 2017, 21:32)

    un.om [utilizator]

    .
    • +8 (10 voturi)    
      mda (Marţi, 27 iunie 2017, 9:42)

      CRMS [utilizator] i-a raspuns lui un.om

      Dar pura speculatie, dupa parerea mea, pentru ca:
      1. Nu vad de ce Dragnea si-ar mai fi respectat partea lui de intelegere(numirea PM-ului dorit) cu Johannis daca a fost santajat cu motiunea asa cum sustine dl. Tapalaga. Faptul era deja consumat iar Dragnea este dispus sa arunce in aer o tara intreaga dara mite un "parol" cu presedintele.
      2. Daca motiunea nu trecea in nici un caz toti parlamentarii PSD n-ar fi trecut, cu arme si bagaje, in tabara Ponta si prin urmare PSD-ul s-ar fi "spart" in 2 tabere ceea ce era de dorit
      Acest punct "2" mi se pare atat de evident incat ar fi fost o greseala majora ca Johannis sa nu-l aiba in vedere.
  • +24 (32 voturi)    
    Conform analizei d-lui Tapalaga... (Luni, 26 iunie 2017, 21:34)

    Andradda [utilizator]

    Johannis ar fi acceptat ca PSD sa ramana la guvernare, dar i-a impus lui Dragnea un premier controlat de la Cotroceni!?
    Ne vom lamuri abia cand vom vedea ce persoane vor fi numite la justitie, aparare si externe.
    Daca , insa, la ministerele respective vor fi numite slugile lui Dragnea, inseamna ca autorul a dat chix.
    • +3 (11 voturi)    
      Etapa (Luni, 26 iunie 2017, 22:21)

      motanul_gri [utilizator] i-a raspuns lui Andradda

      Portofoliile cheie sunt Justitia si Administratia Regionala/Fondurile Publice.

      Daca dl Iohannis reuseste prin abilitate politica si diplomatie sa stopeze atacurile asupra Justitiei, eu zic ca obtine maximul posibil in acest moment, in conditiile in care au trecut doar 6 luni de la victoria zdrobitoare a PSD in alegeri.

      Ceea ce am vazut astazi a fost doar un armistitiu. De acum inainte, timpul lucreaza impotriva baronilor. Daca va mai avea loc o confruntare, cred ca balanta fortelor va fi alta.
    • +2 (4 voturi)    
      Coalitia PSD + ALDE ... (Marţi, 27 iunie 2017, 7:30)

      Eu the first [utilizator] i-a raspuns lui Andradda

      ... e majoritara in parlament, asa ca singura situatie in care nu e criza politica e cand PSD + ALDE dau guvernul. Ca ne place sau nu, asta e rezultatul alegerilor parlamentare de anul trecut. Asa ca Johannis nu prea a avut de ales decat sa numeasca un premier de la PSD.
      • +4 (6 voturi)    
        Bineinteles. (Marţi, 27 iunie 2017, 11:22)

        Andradda [utilizator] i-a raspuns lui Eu the first

        Numai ca, conform criteriilor enuntate de Johannis referitoare la numirea premierului:
        "”Premierul trebuie să fie o persoană integră, fără probleme penale, o persoană care mă poate convinge că poate conduce un Guvern și care să aibă o majoritate parlamentară. ", presedintele ar fi avut destule motive ca sa-l respinga pe Tudose. Ceea ce nu ar fi exclus numirea unei alte persoane, tot de la PSD.
        In afara de asta, nu prea vad cum a putut Tudose sa-l convinga pe Presedinte ca poate sa conduca un guvern din moment ce acesta l-a acceptat fara ca macar sa poarte o discutie cu el.
        Ba mai mult, nici "realizarile" lui Tudose n-au fost deloc la inaltimea pretentiilor lui Johannis din moment ce , ca ministru incompetent al guvernului Grindeanu, a fost facut praf si pulbere de Comisia de evaluare a PSD.
        Oricum, ramane cam dubioasa alegerea facuta de Presedinte, atat de rapid si fara nicio obiectie. A bagat-o repede pe aia cu "interesul national" si ...cam atat.
    • -4 (6 voturi)    
      Adica este guvern PSD si tu ai vrea sa fie (Marţi, 27 iunie 2017, 8:26)

      xrogo [utilizator] i-a raspuns lui Andradda

      numite in guvern slugile lui Johann?
      • +2 (2 voturi)    
        DA, evident! (Marţi, 27 iunie 2017, 15:40)

        gwolf [utilizator] i-a raspuns lui xrogo

        cred ca pana si tu realizezi ca una este sa raportezi la Iohannis si cu totul altceva la Olguta.
  • +1 (9 voturi)    
    cinic... (Luni, 26 iunie 2017, 21:36)

    bancheru83 [utilizator]

    toti sunt din acelasi material.pai ce sa faca iohannis cu al doilea mandat?pariu ca dragnea scapa de puscarie,pragul la abuz in serviciu va fi din nou prioritate.cum dracu sa faci pact cu dragnea?pai esti la fel ca el atunci...
    • +1 (5 voturi)    
      Ca sa scape Dragnea de puscarie ... (Marţi, 27 iunie 2017, 7:37)

      Eu the first [utilizator] i-a raspuns lui bancheru83

      ... e nevoie de masuri extreme de ciuntire a justitiei, pe care Dragnea a incercat deja sa le impuna si n-a reusit - facand abstractie de protestele din strada, a fost prompt si energic tras de urechi de cre' ca-l mai dor si-acuma de o gramada de oficiali occidentali.

      Cum occidentul are nevoie de stabilitate si o guvernare responsabila la granita de est a UE si NATO, nu m-as mira ca masurile ce s-ar lua impotriva lui personal, daca mai incearca ceva, sa fie drastice.

      Asa ca io cre' ca incetul cu incetul Dragnea se acomodeaza cu ideea puscariei, si incearca doar sa albeasca si sa asigure ce-a furat pana acuma, sa aibe din ce trai pe cand o iesi de la puscarie.
    • -2 (4 voturi)    
      Si ce optiune avea Iohannis ? (Marţi, 27 iunie 2017, 11:08)

      MasP [anonim] i-a raspuns lui bancheru83

      Carmen Dan, Olguta Vasilescu, Gabriela Firea, Serban Nicolae ? Pai daca ii punea pe talibanii astia , fii sigur ca a doua zi OUG 13 era pe ordinea de zi a guvernului si fii sigur ca niciunul dintre ei nu ar fi abrogat-o apoi. Faptul ca a acceptat un nomenclaturist de nivel 2 , sters si fara vreun fel de rezultate notabile dar un pic santajabil probabil, si cu comanda dubla, inseamna ca omul nu-si va permite sa schimbe foarte multe asa cum vrea Dragnea pentru ca are si el scheleti in dulap. Din punctul asta de vedere, personaje ca Olguta , Firea sau Carmen Dan sunt mult mai periculoase pentru ca nu au nimic de ascuns si de pierdut si atunci sunt in stare sa mearga pana in panzele albe ca sa-si salveze seful. Si apoi, era si riscul ca unul din personajele astea sa capete credibilitate si sa devina un competitor serios pentru Iohannis. Asa, PSD si-a cam inchis drumul spre presedentie pentru ca nu vad cum ar putea in 2 ani de zile sa aduca un om care sa concureze cu Iohannis. Singura cu ceva sanse ar fi Firea dar deocamdata n-a facut nimic in Bucuresti si e greu de crezut ca in 2 ani va avea rezultate notabile.
  • -5 (13 voturi)    
    Cred (Luni, 26 iunie 2017, 21:39)

    Rafaila [utilizator]

    ca voi mai aveti nevoie de oameni. Pare ca este o oarecare lipsa de creier acolo-sa. De zeci de ani ma tot uit la voi si de zeci de ani nu vad cine si cind si cum va raspunde la o intrebare.In 1989 o femeie se pare ca a fost impuscata pentru vina de a fi sinistra - lui etc
    Zeci, poate sute, de ani de minciuna.
    Fie sa treaca de cenzura - sigur - cu voia lui Dumnezeu - fie numele lui laudat.
    Pentru anii mei de viata printre straini, va dau pe voi. Voi aveti nevoie de voi.
  • -1 (9 voturi)    
    interesant ! (Luni, 26 iunie 2017, 21:39)

    om simplu din multime [utilizator]

    dl. tapalaga isi revine ! :-)
  • -5 (9 voturi)    
    părere (Luni, 26 iunie 2017, 22:00)

    Arl [utilizator]

    Iohannis si-o va lua in barba de la CCR si se va trezi prea tarziu.
  • +3 (9 voturi)    
    Gata, farsa s-a terminat (Luni, 26 iunie 2017, 22:05)

    Wanheda [utilizator]

    Poporul se poate intoarce la rom, trump si omg.
  • +4 (6 voturi)    
    Nu e logic să-l dai jos pe Grindeanu (Luni, 26 iunie 2017, 22:09)

    Con_stan_tin [utilizator]

    pe motiv că-i securist și să-l inlocuiești cu unul și mai securist. Doar dacă Dragnea primește ceva de la sistem în schimbul acestei numiri.
    • 0 (4 voturi)    
      Cred că aici dl. Tapalagă face o eroare (Marţi, 27 iunie 2017, 8:52)

      Spiky [utilizator] i-a raspuns lui Con_stan_tin

      O eroare de interpretare. Toți sunt oamenii sistemului - după cum și Grindeanu a menționat legăturile lui Dragnea cu sistemul: Sistemul este compus din foștii securiști plus actualii, plus politicienii care colaborează cu aceștia în schimbul diverselor favoruri. Dragnea nu l-a dat jos pe Grindeanu pentru că acesta a fost omul sistemului - TOȚI sunt oamenii sistemului - ci pentru că nu a rămas obedient și a încercat să se miște independent de Dragnea. Blatul Dragnea - Johanis este o presupunere, nu există o întrevedere particulară a celor doi în care să negocieze asta, iar fără negociere, asta rămâne doar o presupunere.
    • +3 (5 voturi)    
      Ba e... (Marţi, 27 iunie 2017, 10:04)

      rcb [utilizator] i-a raspuns lui Con_stan_tin

      Tudose e securist cu acte-n regula. D-ala vechi, neam cu Iliescu si Vacaroiu. Grindeanu era mai poet, asa... MAi e pana sa ajunga securist. Ii mai trebuie 20 de ani si ceva scolire prin suburbiile Moscovei, si daca are talent...
      • 0 (0 voturi)    
        Securitatea are două laturi (Marţi, 27 iunie 2017, 20:26)

        Con_stan_tin [utilizator] i-a raspuns lui rcb

        una orientată către vest alta către est, Grindeanu este de la Timișoara,Tudose este de la Brăila, deci totul capătă sens până la urmă.
  • -1 (9 voturi)    
    Basme a la (Luni, 26 iunie 2017, 22:09)

    Ion2050 [anonim]

    Cristoiu.
  • +4 (12 voturi)    
    Despre ce „sistem” e vorba în articol? (Luni, 26 iunie 2017, 22:34)

    ww [utilizator]

    Despre cel care l-a făcut scăpat pe Ghiță, despre cel care a pus pe butuci DNA-ul atunci când acesta s-a apropiat inacceptabil de mult de oamenii săi, sau de cel care încearcă să ne adoarmă vigilența și să ne convingă, cu metode moștenite de la Cenaclul Flacăra, că lucrurile „sunt sub control” sau „în limite acceptabile” deși vedem cu toții că, pe zi ce trece, se pune cruce speranțelor noastre?
  • +11 (15 voturi)    
    Tapalaga , hai sa stabilim un lucru ! (Luni, 26 iunie 2017, 22:38)

    Susufler0 [utilizator]

    "Singura mare intrebare la care nu putem acum raspunde este DACA DRAGNEA A OBTINUT ACUM GARANTII (subl. m.) ca in cazul lui justitia va functiona mai bland sau deloc."

    Poti sa-mi spui si mie, te rog, de ce daca Iohannis are o atat de mare putere asupra justitiei incat ar putea sa il salveze pe Dragnea, de ce atunci in cazul sau personal, nu a putut pastra in proprietate un sediu de banca ?

    Hai sa fim deci seriosi in ceea ce priveste marea putere a lui Iohannis asupra justitiei !

    Pe de alta parte cred ca si marota ta vis a vis de pericolul pe care putea sa-l reprezinte in viitor Ponta este exagerata.

    In fine, ne mai spui un lucru din varful buzelor si nu-i suficient
    si anume ca motiunea a trecut pt ca a vrut "sistemul".

    PS. Nu ti se pare totusi ca e prea mult ?
    • -1 (1 vot)    
      Nu e vorba de putere efectiva... (Marţi, 27 iunie 2017, 10:06)

      rcb [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

      ... daca eu reusesc sa te fac sa crezi ca am puterea asta, mi-am atins scopul.
      • +1 (3 voturi)    
        Insist ! Dragnea nu e un copil pe care sa-l faci (Marţi, 27 iunie 2017, 11:41)

        Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui rcb

        sa creada pur si simplu !

        Cum sa-l faci sa creada cand tu ai pierdut din cauza justitiei gasca cu oua de aur dupa ce te-ai mai si luptat cu disperare sa o pastrezi in cuibarul tau ?

        PS. Cele mai bune garantiiin ceea ce priveste viitorul sau Dragnea le poate obtine singur prin intermediul a doua acte normative pe care guvernul sau parlamentul le dau iar justitia le pune in aplicare.

        PPS. Cred ca la mijloc e altceva !
  • +2 (8 voturi)    
    Ponta e ,,mort si ingropat" (politic) (Luni, 26 iunie 2017, 22:45)

    Rahan5 [utilizator]

    Chiar si daca nu trecea Motiunea, seful gruparii PSD ,,rebele" ar fi fost Grindeanu, si nu Ponta. Ponta ar fi fost ,,mascariciul" care ar fi stabilit programul cu conectiile membriilor de partid/ aliante, ,,dat in spectacol" la televiziuni etc
    Ce post in guvern sa obtina? Ministrul Justitiei ? exclus ! Ar fi fost un scandal enorm.
    Secretar General al Guvernului, altceva nu putea sa obtina.
    • +1 (5 voturi)    
      Cred ca ai dreptate ! (Marţi, 27 iunie 2017, 2:02)

      Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui Rahan5

      Pe Ponta l-a luat pt perioada de inceput a guvernului Grindeanu II.

      Cine isi poate inchipui ca dupa ce scapa de tatucul Dragnea Sorinache si-ar fi tras un alt tatuc ?

      PS. Din postura de secretar general al guvernului Ponta nu ar fi avut nicio sansa sa recastige partidul cu tot ajutorul Rovanei si al inca catorva !
  • 0 (6 voturi)    
    Interesul lui Iohannis! (Luni, 26 iunie 2017, 23:03)

    cliffhanger [utilizator]

    Ramane nelamurita o chestiune importanta: de ce a dorit presedintele un premier atat de slab, emanat de SRI? Aici e o complicitate mai sinistra, pe care doar o banuim.
  • 0 (10 voturi)    
    Am incredere in politica Presedintelui KJ. (Luni, 26 iunie 2017, 23:13)

    Ciobanul Bucur [utilizator]

    Daca motivul principal l-a constituit impiedicarea reascensiunii lui Ponta si daca ministrul Justitiei din noul Guvern nu va impiedica Justitia sa functioneze, inseamna ca Presedintele a facut ce trebuia.
  • +2 (6 voturi)    
    Trist (Luni, 26 iunie 2017, 23:22)

    martianu [utilizator]

    Politica, politica, telenovele, politica, drame, politica, teatru, politica, penibilitati, politica, capatos show, politica, can can, politica, etc, acelasi show de 2 bani si-un ban.

    Partea si mai trista este ca s-ar putea sa fie adevarat, partea si mai foarte trista este ca in toate jocurile astea politice Romania si cetatenii ei sunt neimportanti.

    Indiferent cine credeti ca sunteti fiecare dintre voi si indiferent cati se cred destepti in aceasta tara, suntem cu totii prosti.

    Am ajuns sa-i tinem pumnii lu Ponta la motiune, gunoiul, care a facut ce-a facut. Uitam prea repede.

    Inteleg pe deplin de ce oameni ca Trump ajung in fruntea unei tari, ai nevoie de un cioban sa conduci oile.

    Unde-i ciobanul nostru?
    • -1 (1 vot)    
      sau (Marţi, 27 iunie 2017, 8:48)

      nick24 [utilizator] i-a raspuns lui martianu

      nimeni nu mai judecă un politician prin prisma patriotismului, a dorinței de a duce România pe locul fruntaș , mai sus de cât era prin 1938 în Europa, adică peste multe țări, ca Grecia, Portugalia, Ungaria, Austria, etc. Și românii să o ducă mai bine într-o țară, cu un pământ fertil, cu bogății minerale, petrol, gaze, cu păduri, mare, munte, Dunăre.
      când vom avea niște conducători patrioți? și care să nu se gândească numai la buzunarele lor și la cum să fure cu pedeapsă minimă?
    • -1 (1 vot)    
      Becali ! (Marţi, 27 iunie 2017, 8:56)

      Rahan5 [utilizator] i-a raspuns lui martianu

      -
    • -1 (1 vot)    
      ghita (Marţi, 27 iunie 2017, 9:31)

      napocanul [utilizator] i-a raspuns lui martianu

      Ghita (de la Vodafone) sau Becali?
  • +5 (11 voturi)    
    "Presedintele Iohannis..." (Luni, 26 iunie 2017, 23:29)

    blackarrow [utilizator]

    "i-a transmis din timp liderului PSD ca nu va accepta alt premier in afara de Tudose." Zau ?!
    I-a casunat lui Iohannis pe Tudose , acest cvasi-necunoscut ? vi-l imaginati pe Iohannis facand tertipuri de genul asta , aranjamente ..cu cine , cu cel mai mare borfas al Romaniei ?! s-ar compromite total !
    deci eu nu cred in speculatiile astea , decat ca intr-adevar pare ca Tudose i-a fost varat pe gat lui Dragnea ca plata pt. motiune, da, e posibil , numai ca nu-l vad pe IOhannis bagat in mizeriile astea ale asa-zisului Sistem , adica Iohannis parca nu e din Sistem , desi pare putin probabil .
  • +8 (12 voturi)    
    daca si asta este om din sistem... (Luni, 26 iunie 2017, 23:34)

    yellowdog [utilizator]

    O asemenea "notorietate" psd-ista intr-o societate asezata pe merite ajungea probabil portar la un minister.

    Suntem o societate bolnava de am ajuns ca ratati si incapabili sa detina fraiele tarii.
    Asta e Romania??
    • -1 (1 vot)    
      De ce te miri? (Marţi, 27 iunie 2017, 10:11)

      Bibishor [utilizator] i-a raspuns lui yellowdog

      Da, asta e Romania.
  • +2 (4 voturi)    
    Dane, lasa baietii sa se joace (Luni, 26 iunie 2017, 23:44)

    bogdan192 [anonim]

    Ce ai ma cu serviciile? Crezi ca ale noastre l-au ales? Altu mai spalat nu era probabil.
  • +6 (14 voturi)    
    Probabil ca explicatia e mult mai simpla ... (Luni, 26 iunie 2017, 23:56)

    AlexJ [utilizator]

    KI avea planuri de concediu si n-avea chef sa si le strice cu negocieri prelungite.

    A ales varianta de presedinte SPECTATOR, de la distanta... ca de obicei.
  • +3 (7 voturi)    
    fara suparare (Marţi, 27 iunie 2017, 0:19)

    ValentinV [utilizator]

    Asta cu informatii, asa zice si Dragnea, ca din informatii... in ziua de azi, nu mai cred nici pe unii nici pe altii. E o lupta intre multi cu probleme penale de fura fara limite si servicii, cu restul romanilor la mijloc. Trist, foarte trist.
  • 0 (2 voturi)    
    nici unul (Marţi, 27 iunie 2017, 7:52)

    CRIZA [utilizator]

    "Asa s-ar explica de ce nici una din cele cinci nume din partid"
    NICI UNUL
  • -1 (1 vot)    
    Parerea mea (Marţi, 27 iunie 2017, 9:24)

    io [anonim]

    Ponta este cel care l-a pus presedinte pe Iohannis. (Va mai amintiti? Pe vremea aia Iohannis nu convinsese)
    Dragnea e cel care a calcat in picioare inamicii castigand detasat .
  • +1 (3 voturi)    
    Deci exista un "sistem" care conduce din umbra? (Marţi, 27 iunie 2017, 9:29)

    andipetre [utilizator]

    Sau despre ce sistem vorbiti, domnule Tapalaga? S-a reoficializat Securitatea ca forta calauzitoare, sau cum?
  • -1 (1 vot)    
    Buna analiza, Stimabile... (Marţi, 27 iunie 2017, 9:51)

    Olyx [utilizator]

    Blatul in politica nu e ceva specific dambovitean; se practica si alte case cu mult mai mari...Intr-adevar, si eu gandesc ca cel mai sensibil e portofoliul de la Justitie; vom vedea cine e "alesul" si atunci vom intelege mai multe...
  • +3 (5 voturi)    
    Un articol putin cam exagerat! (Marţi, 27 iunie 2017, 9:58)

    Geo6101 [utilizator]

    Seamana mai mult cu un scenariu de film gen Jack Reacher 3, din care lipsesc lunetistii.
    Nu cred ca sunt atat de versati in ale politicii niciunul dintre acesti actori! Mai simplu mi se pare sa cred ca acceptarea numirii lui Mihai Tudose este motivata de dorinta d-lui Johannis de a dovedi UE si SUA ca in Romania a revenit stabilitatea politica.
    Acum poate sa continue sa-si imbunatateasca imaginea personala (si nu numai!) atat pe plan intern cat si international de pe o pozitie superioara.
  • -1 (1 vot)    
    Ockham's Razor (Marţi, 27 iunie 2017, 10:13)

    Conservator [utilizator]

    Nu cred ca lucrurile sint atit de complicate. Nici unul dintre cei cinci nu a acceptat functia pentru ca ori nu au vrut sa-si erodeze capitalul electoral la guvernare (Olga), ori n-au vrut sa dea cioara din mina pe vrabia de pe gard (ca tanti de la Bruxelles). Plus ca au vazut ce a patit Grindeanu.
    E clar ca Tudose e un om de paie si va fi debarcat, rolul lui fiind de a-i pregati terenul lui Dragnea. Intrebarea e cind si aici PSDragnea are doua posibilitati:
    1/ repede, in 6 luni, dar risca sa scoata lumea in strada si, in plus, le mai ramin numai 3 ani de pradat. Pomeni electorale + blamarea lu' Iohannis;
    2/ incet: darimarea propriului guvern inaintea alegerilor, Dragnea prim-ministru, Firea - Presedintia Romaniei.
  • -2 (2 voturi)    
    Ce sa facem dom'le? (Marţi, 27 iunie 2017, 10:13)

    Bibishor [utilizator]

    Daca nu avem de unde. Astia sunt, cu astia defilam. ..."cam prea multe mediocritati ajung in pozitii-cheie, cam prea multi vulnerabili si controlabili ajung sa conduca tara cu sprijinul generos al sistemului".
  • +3 (3 voturi)    
    usl (Marţi, 27 iunie 2017, 13:56)

    bobyrou [utilizator]

    uite ca USL traieste prin Iohannis si Dragnea.
    • 0 (0 voturi)    
      fostul wanna be pm (Marţi, 27 iunie 2017, 15:16)

      om simplu din multime [utilizator] i-a raspuns lui bobyrou

      aliat cu actualul wanna be pm.
      viktoria e sigura !
      normal ca herr johanis imobiliare nu uita ca a fost sa fie pm grivco & co....adica premierul usl'amului.
  • +2 (2 voturi)    
    asa se promoveaza in PCR (Marţi, 27 iunie 2017, 14:09)

    floarealbastra [utilizator]

    cine n-a fact nimic n-a gresit nimic si trebuie recompensat. sper sa nu ne facem iar de rasul lumii.
  • +1 (1 vot)    
    S-a cam golit tara de oameni (Marţi, 27 iunie 2017, 22:32)

    Wanheda [utilizator]

    Asta e adevarul trist, de aia a pus un butoi fe borhot pe post de Johh Wick. A real bogeyman only can do the ultimate damage
  • 0 (0 voturi)