Cinci corupti fac legea

de Dan Tapalaga     HotNews.ro
Marţi, 20 decembrie 2011, 18:31 Actualitate | Opinii

Dan Tapalaga
Foto: Hotnews
Curg condamnarile la inchisoare cu suspendare in dosare de coruptie. Parlamentul Romaniei se populeaza incet cu corupti care voteaza legi. Vom asista peste doua zile la un moment sublim. Nu mai putin de cinci parlamentari condamnati la inchisoare cu suspendare pentru fapte de coruptie vor vota cu entuziasm la motiunea de cenzura impotriva legilor Guvernului. Intre ele, tineti-va bine, si legea privind promovarea judecatorilor la Inalta Curte de Casatie si Justitie :) Primii patru fac parte din cercul puterii, deci nu vor avea incotro. Vor trebui sa puna umarul la reformarea justitiei, ca tot au scapat ieftin. Cine sunt insa parlamentarii condamnati care voteaza legile justitiei?
  • Serban Mihailescu, senator UNPR, condamnat marti, 20 decembrie, de Inalta Curte la un an cu suspendare. Detalii aici
  • Eugen Badalan, condamnat pe 9 decembrie, de Inalta Curte la patru ani cu suspendare, autosuspendat din PDL. Detalii aici
  • Cosmin Popescu, condamnat de Inalta Curte in aprilie 2011 la doi ani cu suspendare, si el autosuspendat din PDL. Detalii aici
  • Dan Ilie Morega, deputat UNPR, condamnat de Inalta Curte la trei ani cu suspendare. Detalii aici
  • Virgil Pop, deputat PNL, condamnat vineri la cinci ani cu executare, autosuspendat din partid. Detalii aici
Doar in cazul Cosmin Popescu decizia este definitiva, in celelalte putand fi cu recurs. Popescu a anuntat ca intentioneaza sa apeleze la calea extraordinara de atac a revizuirii. Cei cinci vor putea evita bifarea unui moment jenant lipsind pe 22 decembrie din Parlament. Nu te poti pronunta, totusi, chiar pe legea privind promovarea judecatorilor la Inalta Curte, condamnat fiind de instanta suprema. Ar fi o culme a sfidarii. In tot cazul: cum mai poate vota un parlamentar condamnat de instanta suprema la inchisoare cu suspendare orice alte legi? Ce autoritate mai are un infractor dovedit in instanta sa-si exercite mandatul? Cum de nu exista nici o presiune din partea partidelor sa faca pasul inapoi din Parlament? Autosuspendarea din partid e la fel ca solutia de condamnare la inchisoare cu suspendare: nu foloseste la nimic.

Cum e posibil ca opinia publica sa tolereze aceasta stare rusinoasa de fapt, sa o trateze atat de lejer? In Parlamentul tarii lor voteaza nu unul, doi, ci gasim cinci alesi condamnati pentru coruptie! Pana la urma, daca Parlamentul e locul unde poporul bea sampanie prin reprezentantii sau, de ce n-ar fi si locul unde poporul isi fura caciula prin interpusi.

De la inceputul anului pana acum, in cinci cazuri de coruptie cu politicieni, instantele au pronuntat condamnare la inchisoare cu suspendare. In Romania, solutia condamnarii la inchisoare cu suspendare contrasteaza puternic cu gravitatea infractiunii de coruptie, plasata in topul vulnerabilitatilor la siguranta nationala in documente oficiale ale statului roman.

Astfel, in Strategia Nationala de Aparare elaborata de Presedintie in 2010 coruptia este trecuta la capitolul vulnerabilitati la adresa securitatii nationale, la punctul patru: "Coruptia, cu implicatii asupra functionarii institutiilor statului si cu efecte negative asupra vietii cetateanului". Daca tot e o vulnerabilitate la siguranta nationala, logic e ca aceasta infractiune grava, coruptia, sa fie sanctionata exemplar. Altfel, opinia publica va fi complet derutata. De ce e mai grav sa furi o gaina sau un portofel decat milioane de euro de la stat? De ce sa mearga la puscarie hotii de gaini si nu coruptii, deoarece in Strategia Nationala de Aparare nu scrie ca furtul de gaini vulnerabilizeaza statul roman, ci coruptia.

Nici UE nu monitorizeaza Romania pe furturile de gaini, ci pe averile fabuloase facute de politicieni din ouale de aur ale statului. Ultimul raport de tara al Comisiei Europene, din iulie 2011, noteaza la capitolul recomandari: "consolidarea in continuare a caracterului consecvent si disuasiv al sanctiunilor aplicate de instante în cazurile de coruptie la nivel înalt si dovedirea îmbunătătirii rezultatelor în ceea ce priveste investigarea, urmărirea penală si judecarea cazurilor de fraudă cu fonduri UE si privind achizitiile publice".

Ce inseamna caracter consecvent si disuasiv? Adica nu poti trata in extreme aceasta infractiune, tratand-o cand cu maxima indulgenta cand cu pedepse mari. Mai inseamna ca, prin sanctiunile aplicate, trebuie sa descurajezi un fenomen. Or, pronuntand inchisoare cand cu suspendare, cand cu executare in cazuri de coruptie, judecatorii nu arata nici consecventa, nici nu descurajeaza astfel de acte.

Sentinte la Inalta Curte de Casatie si Justitie:
  • Serban Mihailescu (senator UNPR), un an cu suspendare (cu recurs)
  • Eugen Badalan (deputat PDL), patru ani cu suspendare (cu recurs)
  • Paul Pacuraru (ex ministru PNL), achitat (definitiva)
  • Adrian Nastase (deputat PSD), achitat (cu recurs)
  • Virgil Pop, (ex PNL) condamnat la cinci ani cu executare 
  • Cosmin Popescu (ex deputat PDL), condamnat definitiv la doi ani cu suspendare (revizuire)
  • Mihai Sireteanu (fost deputat PSD) condamnat definitiv la doi ani cu suspendare 
  • Dan Ilie Morega (deputat UNPR) condamnat de Inalta Curte la trei ani cu suspendare. 
Analizand sentintele de mai sus, gasim cateva explicatii posibile: judecatorii se tem sa pronunte condamnari, trateaza cu prea multa indulgenta faptele de coruptie; dosarele DNA sunt subtiri in unele cazuri, fara probe solide, nu rezista in instanta; coruptia unor magistrati de la Inalta Curte. In tot cazul, cineva a gresit: fie procurorii, fie judecatorii. Sigur ca achitarea sau condamnarea cu suspendare fac parte din solutiile legale perfect posibile intr-un dosar. Daca am pretinde doar exclusiv condamnari de la dosarele DNA, n-am mai avea nevoie de judecatori. Dar cum poti pretinde ca ai dat de pamant cu coruptia cand nu e nimeni la inchisoare? Cand cei citiva corupti condamnati scapa de executare si voteaza legi in parlament?

Chiar si atunci cand ajung la condamnari, solutia suspendarii executarii pedepsei a devenit regula, executarea exceptia. Unii sustin ca doar Marea Britanie si SUA pronunta cu executare in dosare de coruptie, ca practica in UE este condamnarea cu suspendare. Aceasta solutie discutabila in cazurile de coruptie (inchisoare cu suspendare) a fost preferata de instantele din Romania si in 2010. Or, intr-o tara cu problemele de coruptie cum e Romania, te asteptai la solutii mai dure.

Potrivit bilantului DNA pe 2010, consemnat pe blogul jurnalistei de investigatii Emilia Sercan, din cele 81 de dosare soluţionate prin condamnări în 2010, in 39 s-au pronuntat condamnari la închisoare cu suspendare. De remarcat ca proportia condamnarilor cu suspendare vs condamnari cu executare (jumatate-jumatate anul trecut) scade vertiginos cand e vorba de personaje politice influente. Aici, regula devine condamnarea cu suspendare, executarea fiind exceptia. ​

























Astra Film Festival 2017

VIDEO INTERVIU Bill Nichols, critic de film si pionier al studiului de film documentar: In timpul facultatii inca nu stiam ca voi deveni. Eu nu eram interesat sa fac bani, ci cautam implinirea. Si a durat o vreme sa imi dau seama.

Bill Nichols, critic de film american, profesor emerit si un pionier al studiului de film documentar contemporan a discutat in cadrul unui interviu despre visele si aspiratiile din tinerete, tehnicile din filmele documentare si influenta tehnologiei in industria cinematografica.
  • Intra in articol pentru a citi principalele declaratii ale lui Bill Nichols

9208 vizualizari

  • +1 (11 voturi)    
    Stiu eu unde e problema ... (Marţi, 20 decembrie 2011, 18:44)

    Daniel [anonim]

    Sunt 2a posibile cauze ale coruptiei in Romania:

    1. Influentele balcanice asupra tarii noastre (ma refer si la domniile fanariote)
    2. Educatia populatiei la general

    Cel putin asta e parearea mea
    • +9 (9 voturi)    
      cauza e simpla (Marţi, 20 decembrie 2011, 19:33)

      zaboo [utilizator] i-a raspuns lui Daniel

      cat exista cineva care da aluia care cere ca sa "se descurce" si el putem sa ii punem cruce! ne-am obisnuit sa ii rabdam cata vreme ne putem descurca noi cumva - oricum, dar sa nu fie vorba de munca sau de cinste (astea au devenit ceva de ocara)! in plus: cata vreme e nevoie de bani grei ca sa candidezi pe undeva o sa avem parte numai de lichele; oamenii cumsecade isi vad de treaba lor, numai rahatul pluteste!!!
      • 0 (2 voturi)    
        coruptia e coruptie (Miercuri, 21 decembrie 2011, 11:22)

        cinic [anonim] i-a raspuns lui zaboo

        NU exista grade de comparatie (esalonare) a coruptiei. Ne luam dupa marimea sumei, dupa perioada, dupa imagine???? Nashul CFR care ia spaga e mai mult sau mai putin vinovat decat birocratul de primarie care-ti da o adeverinta in doua zile in loc de trei luni? Cel putin cand e vorba de oamani politici e mai important sa fie ELIMINATI din viata politica. PS. In Franta Alain Juppe a fost ministru, apoi puscarias si acum e iar in viata politica.
        • 0 (0 voturi)    
          ba exista (Miercuri, 21 decembrie 2011, 16:53)

          zaboo [utilizator] i-a raspuns lui cinic

          ca, daca nu, atunci pedeapsa - conform legii zic - ar fi la fel pentru toate ... si NU e ;)
    • +13 (13 voturi)    
      Balcanismul lui Calache.. (Marţi, 20 decembrie 2011, 22:21)

      Costin1968 [utilizator] i-a raspuns lui Daniel

      ...nu , Romania croita de Ion Iliescu, tradator si agent al unei puteri straine...
  • -4 (24 voturi)    
    Miki Spaga (Marţi, 20 decembrie 2011, 18:53)

    taranistu [utilizator]

    "Seful Mafiei personale a lui Adrian Nastase", omul pe care s-a bazat "Reforma Statului" lui Basescu si Boc! Vai nu! Nu se poate!
    PS: Miki Spaga catre Basescu (printre lacrimi): Traiane, sa-i spui Reformei c-am iubit-o!
  • +24 (24 voturi)    
    Medalia pentru Cinste si Corectitudine (Marţi, 20 decembrie 2011, 19:02)

    Pantoful vechi [anonim]

    Coana cea chioara numita justitie (cu j, nu cu J) acorda Ordinul Matusa Tamara pentru Cinste si Corectitudine in Rang de Hahaler cui trebuie. Justitia actioneaza ca o masina de spalat: noi ii spalam pe ai vostri si in viitor voi o sa-i spalati pe ai nostri. La finalul ciclului mde spalare ai nostri (adica ai nostri si ai vostri) ies mai curati si mai uscati.
    PS: masina de spalat traieste mai mult cu calgon
  • +27 (27 voturi)    
    salutari din Irlanda, Dane! (Marţi, 20 decembrie 2011, 19:23)

    corvus_coraX [utilizator]

    După o binecuvântată abstinență de un an și jumătate de la tot ce a însemnat România (cu bune și rele) revin. Pe internet desigur...

    Dane, există o cârdășie malefică care formează acest lanț al slăbiciunilor. Cârdășia funcționează de minune!

    Mai întâi, cu surle și trâmbițe, se deschide un dosar de corupție care face frumos pentru DNA (vezi cazul Miki Șpagă sau Bombonel!). Noi // cădem pe spate de extaz. Și, dosarul se plimbă, se tot plimbă până ni se diluează complet dopamina...

    Între timp, se pune în mișcare celebrul aparat aflat în spatele fiecărui dosar mare. Politicieni. avocați, procurori, judecători,...

    Apar alte dosare beton, și iar dopamina ne-o ia razna. Așa uităm de celelalte dosare și ne concentrăm pe cele noi. Care și ele, etc. etc...

    Nu cred că funcționează în europa mai sus amintita decizie tacită, condamnări cu suspendări, ar fi aberant! Sincer, nu știu, dar nu cred!

    Adică, asta ar însemna că peste tot justiția cântărește nu dezagreabil, ci de-a dreptul sinistru!

    Un amărât care fură cinci kile de cartofi și un carton de ouă DE FOAME, nu pune în pericol siguranța națională. Pentru că, peste tot corupția ține de siguranța națională. Deci, justițiarii ar trevui să gândească taman invers! Unui politician corupt ar trebui din start să i se acorde circumstanțe agravante! Pentru că el nu pune în pericol Metro, Carrefour sau mai știu eu ce butic amărât, ci tocmai siguranța statului de drept!!!

    Eu cred că justiția română nu e numai chioară dar și are buzunarele fără fund!

    Numai bine!
    c.c.(editat de HotNews.ro)
    • +11 (13 voturi)    
      E un pic diferit (Marţi, 20 decembrie 2011, 20:30)

      ion [anonim] i-a raspuns lui corvus_coraX

      Da, cam asa este.

      Dar, totusi, e un pas in fata. Acum se fac dosare care ajung in justitie, iar in final se ajunge (si) la condamnari, e drept ca cele mai multe cu suspendare. Rar se mai ajunge si la executare, dar la randul II intotdeauna.

      Dar acum nu multi ani in urma (8-10 ani) totul era blocat de la inceput: seful PNA Amariei era supranumit regele NUP-urilor (NUP=Neinceperea urmaririi penale). Nici dosare nu se faceau. Se dadeau mii de NUP-uri.

      Eu zic ca inca nu e totul pierdut, un dosar mai tzeapan si un "peste" mai mare care sa primeasca pedepse cu executare de la niste judecatori mai cu oo ar face ca lucrurile sa se dezmorteasca.

      Da, e un sistem bine pus la punct de blocare a justititie, dar poate ca nu e blocat complet, poate ca se desfunda tzeava si aici.

      Sper si eu, ca speranta moare ultima..

      Si mai e ceva, e vorba si de noi: ar trebui ca astfel de oameni politici ajunsi in faza asta sa fie practic terminati, sa nu mai aiba niciun viitor politic, sa fie rejectati din parlament, primarii sau consilii. Deci depinde si de noi.

      Plus ca nu trebuie sa renuntam la presiunea asupra justitiei, atat cat putem face.
      • +13 (15 voturi)    
        Mda, cum spui tu (Marţi, 20 decembrie 2011, 21:05)

        Geo [anonim] i-a raspuns lui ion

        Un pas in fata, mic pentru Justitie, mic si pentru tara.
        Asa gandeam si eu in urma cu 20 de ani. Eram mereu bombardati cu chestii pozitive, mici, pasi in fata.
        Am avut rabdare 10 ani dupa care am plecat. Mi-a murit speranta si nu am vrut sa mor si eu cu ea.
        • +4 (4 voturi)    
          La mine e un pic diferit (Miercuri, 21 decembrie 2011, 9:10)

          ion [anonim] i-a raspuns lui Geo

          Eu am ramas, deci nu imi pot permite sa imi pierd speranta.
      • +8 (10 voturi)    
        ai dreptate (Marţi, 20 decembrie 2011, 21:54)

        corvus_coraX [utilizator] i-a raspuns lui ion

        asta și sublinia Dan într-un editorial anterior. Dar pașii sunt extrem de mici. Minusculi! Exemplul lui Amarie sta în picioare atâta timp cât îl compari cu Daniel Morar.

        Există o lege a fizicii care explică DE CE un sistem bine coagulat nu poate fi schimbat brusc. Ar contraveni unui anume echilibru chiar dacă cu conotații negative. Ne place sau nu, justiția română încă, per ansambul are muult mai multe minusuri decât plusuri.

        Dau un exemplu, Tribunalul Olt. Nu știu ce naiba se întâmplă acolo, multe dosare discutabile au fost transferate acolo unde criminali notorii, mafioți, sunt eliberați. Tribunalul Olt este un exemplu perfect de sistem coagulat (în sistem!) care nu poate fi schimbat decât prin măsuri radicale....

        Cineva mai jos, parcă Geo a spus că după ce i-a murit ultima speranță, a părăsit țara. Îl înțeleg foarte bine pentru că sunt în aceeași situație. Eu am avut răbdare douăzeci de ani și apoi mi-am luat lumea în cap nu din motive economice ci pur și simplu scârbit că trăiesc într-o astfel de țară unde bunul simț este călcat în picioare...

        Așa cum România NU s-a putut schimba mai mult decât atât (absolut firesc, ar fi fost nevoie de anarhie câțiva ani buni, și, recunosc, câteodată văd doar în anarhie soluția), tot așa justiția. Ea NU putea să se schimbe într-un alt ritm.

        Ne place sau nu, Brucan a greșit. Cu câțiva zeci de ani. În minus.

        Sloncha!
  • -13 (19 voturi)    
    inca nu vati prins ? (Marţi, 20 decembrie 2011, 19:28)

    canada [anonim]

    nomenclatura comunista stalinista criminala va conduce rumunia !!!!!

    ati scris si aici si nu numai ci peste toata tara rostirea basici basescov;regele un tradator...

    pe langa rege in 20 de ani nici un calau din aceea votati de voi nu sar fi lipit ci judecati si arestati de distrugerea a unei tari si populatie !

    sa traiti bine !
    • +2 (6 voturi)    
      Dumneata esti jucator rus ... (Marţi, 20 decembrie 2011, 22:26)

      Costin1968 [utilizator] i-a raspuns lui canada

      ...stranier in Canada...ha,ha,ha...
      • 0 (4 voturi)    
        De Hochea... (Marţi, 20 decembrie 2011, 22:59)

        Costin1968 [utilizator] i-a raspuns lui Costin1968

        ...joci "hochea " pe vodchi...ha,ha,ha..Balbitul ne-a facut de rusine in fata nemtilor, iar Impotriva lui Dumnezeu a fost si Stalin, nu numai Hitler,iar tie iti recomand filmul Cainta...
  • +18 (20 voturi)    
    procent (Marţi, 20 decembrie 2011, 19:47)

    procent [anonim]

    Daca cinci parlamentari din patru sute si ceva sunt condamnati, inseamna ca peste 1% din parlamentari sunt infractori cu acte in regula. Daca etindem la intreaga populatie, ar insemna peste 200.000 de condamnati penal in tota tara. Nici vorba! Numarul de condamnati in tara in aceeasi perioada este mult mai mic. Pe cine reprezinta cei trimisi in parlament? Pe noi, cei 'normali' din tara asta? Nici vorba! Pe fratii lor infractorii.
  • +3 (15 voturi)    
    Neamul nostru cel frumos: Hot, Betiv si ... (Marţi, 20 decembrie 2011, 20:41)

    PSD-erbedeul [utilizator]

    Neamul nostru cel frumos: Hot, Betiv si ... Puturos !
    • -4 (6 voturi)    
      De la ... (Marţi, 20 decembrie 2011, 23:00)

      Costin1968 [utilizator] i-a raspuns lui PSD-erbedeul

      ...domni slavi am invatat asta...
  • +7 (9 voturi)    
    IMPRESCRIPTIBILITATE (Miercuri, 21 decembrie 2011, 0:21)

    yephet [anonim]

    Sa cerem sa se introduca in Constitutie IMPRESCRIPTIBILITATEA infractiunilor de coruptie. Adica: pedeapsa sa se aplice oricand parchetul reuseste sa demonstreze fapta. Prevederea asta are un efect interesant: daca faptuitorul moare, evident, nu-l mai poti baga la parnaie... dar poti confisca averea produsa (si fructele ei) de la mostenitori. Misto, nu?!? N-o sa le placa la fetele lu' Felix, la baietii lu' Nastase...
  • +3 (5 voturi)    
    ??? (Miercuri, 21 decembrie 2011, 0:29)

    sile [anonim]

    "Parlamentul Romaniei se populeaza incet cu corupti care voteaza legi."

    Tema asta ar fi meritat tratata prin Mai 1990 sau chiar mai devreme. Dar in 2011? Ce sa se mai umple, mai e loc?
  • -2 (10 voturi)    
    lasa asa, cu suspendare! (Miercuri, 21 decembrie 2011, 4:28)

    romanverdepraz [anonim]

    Daca judecatorii ar da condamnari nu cu suspendare, ci cu executare, actuala coalitie care tine la putere cuplul Emil Boc&Traian Basescu ar ramane fara musterii in parlament. Asadar, domnule Tapalaga, ziceti merci, nu auoleo, pentru ca Basescul dvs rezista la Cotroceni numai ca urmare a voturilor unor atare personaje sinistre si corupte. Dar care slujesc in parlament Interesul National al prea cinstitilor si necoruptilor Oprea, Ontanu etc. Repet domnule Tapalaga, asta e gasca Basescului, nu a Iliescului. Desi, totusi, de facut oameni de stat *cu statura asta) tot Iliescu i-a facut pe toti. Inclusiv pe Basescu. Pardon! pe imaculatul, pe cistititul, pe necoruptul nostru presedinte....
    • +5 (5 voturi)    
      Da poate ca ar fi mai bine sa vedem si alternativa (Miercuri, 21 decembrie 2011, 9:45)

      ion [anonim] i-a raspuns lui romanverdepraz

      Nu zau, asta e gasca lui Basescu, nu a lui Iliescu..

      Basescu i-a incurajat sa fure pe Morega, Micky Spaga sau Pacuraru. Iliescu e imaculat. Adica ala care a permis furtul masiv (PNA-ul lui Amariei/Iliescu nu facea dosare decat nasilor de tren), ala care a intesat locurile unde se opreste cercetarea in cazurile de coruptie (ICCJ, CCR si Curtea de Conturi) cu dinozauri gen Costiniu, mos Predescu sau Vacaroiu, ca sa stea toti hotii linistiti: Curtea de conturi nu constanta nimic, daca parchetul e nebun si face dosar, apoi tragem niste exceptii de neconstitutionalitate de omoram orice proces, daca ajunge la ICCJ, atunci reteaua lui Voicu face ea ce stie mai bine ("unde nu am dat achitare, am dat cu suspendare")

      Da, Basescu@Co au preluat din greu din aceste personaje corupte cand si-au facut majoritatea parlamentara. Da, sunt nemernici pentru asta. Dar care era alternativa? Alternativa era sa predea complet puterea PSD-ului.

      Si e ca intr-un banc cu Napoleon, nici pana in ziua de astazi nu ai fi aflat despre faptele de glorie ale lui Morega, Micky, Nastase sau Pacuraru. Nu s-ar mi aflat nimic. Ce condamnarea cu suspendare... NUP tata, de la inceput

      Da, Basescu a cam pierdut lupta. SI nu acum, ci in 2008, cand PSD-ul intesat de indivizi precum Nastase, Mitrea, Dragnea, Morega, Mick Spaga, Voiculescu, etc etc etc a obtinut 33% din voturi, personajele sinistre de mai sus FIIND VOTATE NOMINAL, nu pe liste. Adica oamenii chiar au stiut ce voteaza si asa au votat: au pus stampila pe Nastase, Voiculescu, Micky, Mitrea si ceilalti

      Da, a pierdut lupta Basescu atunci si a trecut la tot felul de compromisuri jalnice. Dar lupta asta a cam pierdut-o toata tara. Aveam o sansa se mergem mai repede inainte, ne-am cam batut joc de ea. Mai stam o tura de 10 ani cu ce avem astazi in tara.

      Asta doar daca nu te imbeti cu apa rece ca o sa vina PSD-ul la putere si o sa rezolve ei coruptia din Romania. Daca e asa, apoi hai noroc! Caci o sa avem nevoie.
  • +3 (5 voturi)    
    iti explic eu! (Miercuri, 21 decembrie 2011, 7:06)

    Nicky [anonim]

    "Cum e posibil ca opinia publica sa tolereze aceasta stare rusinoasa de fapt, sa o trateze atat de lejer" opinia publica stie ca zdrobitoarea majoritate a celor din parlament SUNT infranctori, indiferent daca sunt sau nu dovediti de justitie. Pe de alta parte, opinia publica cunoaste foarte bine justitia si, dupa e si normal, nu da doi bani pe ea, asa ca ce-mi pasa mie ca-l condmana pe unul si pe altul la inchisoare cu suspendare? Cine0l condamna? Justitia romana? HA HA In alta ordine de idei, daca celor din parlament nu le pasa de noi si o dovedesc de fiecare data: dorm, fraudeaza votul, blocheaza legi etc, de de ar trebui sa ne pese noua de ei, de o adunatura de corupti, mincinosi si, mai nou, si infractori cu acte in regula!
    • 0 (0 voturi)    
      nu mi se pare ca tolereaza (Miercuri, 21 decembrie 2011, 13:25)

      Anonimus [anonim] i-a raspuns lui Nicky

      dar nu vad ce ar putea sa faca. sa iasa in strada? nu prea se mai poarta forma asta de protest, care nu a dovedit ca duce prea departe in ultimul rand. deci, concret: ce credeti ca ar putea face "poporul" acestor indivizi cu obrazul foarte gros, dar sa fie eficient.
  • 0 (4 voturi)    
    Condamnarea coruptiei (Miercuri, 21 decembrie 2011, 7:59)

    Sean [anonim]

    Lasa d/le Tapalaga, nu fi nedumerit. Suntem tara formelor fara fond(coruptie fara corupti; crime fara criminali; hotii fara hoti etc.) Ziceti parca asa..."Daca tot e o vulnerabilitate la siguranta nationala, logic e ca aceasta infractiune grava, coruptia, sa fie sanctionata exemplar. "...Mai cunoastem a chestie asemanatoare...condamnarea comunismului ca regim criminal si ilegitim! Sa traiti binee!
  • +5 (5 voturi)    
    INFRACTORII (Miercuri, 21 decembrie 2011, 8:00)

    ion [anonim]

    Legile sunt facute sa nu fie respectate de cei cu bani si putere.
    INFRACTORII AU AJUNS SA LEGIFEREZE LEGI SI NE DAU LECTII DE MORALITATE.
    Aceasta este romania in care traim .
    OARE CINE ESTE DE VINA?
    • +1 (1 vot)    
      noi (Miercuri, 21 decembrie 2011, 17:05)

      zaboo [utilizator] i-a raspuns lui ion

      ca i-am ales de 20 de ani incoace
  • 0 (2 voturi)    
    4 de la putere, 1 din opozitie. (Miercuri, 21 decembrie 2011, 9:34)

    John [anonim]

    Pana la urma care-i faza cu lupta anticoruptie, tema de campanie electorala a dl Basescu ? Praf in ochi ...
  • +2 (2 voturi)    
    parlamentul coruptilor (Miercuri, 21 decembrie 2011, 9:58)

    sorin [anonim]

    D-le, 5 au fost probati si condamnati, dar cred ca trei sferturi sunt în aceeasi situatie, doar ca nedescoperiti...Vedeti cum au votat în cazul ridzi, păsat, cand au respins cererea procurorilor de perchezitie si arestare, sau cand au respins legea privind promovarea judecatorilor la I.C.C.J..Niste infractori...Oricum, daca în cazul tuturor functionarilor publici, condamnarea penala atrage de drept si înlăturarea din sistem, constat că în cazul primarilor - cati nu sunt condamnati si în continuare primari!!- cat si a parlamentarilor, acest lucru nu se aplica. Păi d-le, cu atat mai mult cei care raspund de banul public, sau cei care fac si voteaza legile Romaniei, ar trebui ca imediat sa piarda calitatea de primar, respectiv parlamentar...Astept parlament de 300 si votul uninominal adevarat, nu ce e în prezent...