Zeci de civili, ucisi in urma unei ofensive a tancurilor guvernamentale in Siria. Liga Araba se declara ingrijorata fata de deteriorarea situatiei

de A.N.     HotNews.ro
Duminică, 7 august 2011, 16:43 Actualitate | Internaţional

Violente in Hama (imagine din 4 august)
Foto: Reuters
Cel putin 57 de civili sirieni au fost ucisi duminica in urma ofensivei a blindatelor apartinad fortelor loiale presedintelui Bashar al-Assad, transmite Reuters, citand o organizatie a activistilor din Siria. Liga Araba a reactionat la violentele din Siria, exprimandu-si "ingrijorarea din ce in ce mai mare" fata de deteriorarea situatiei.

Potrivit informatiilor, printre cei ucisi duminica se numara 38 de civili in Deir al-Zor si 13 in valea Houla, la circa 30 de km nord de Homs, unde tancurile si blindatele guvernamentale au lansat atacuri sustinute.

"Vorbim de bilanturi preliminare, Numarul victimelor creste in fiecare ora", a declarat activistul Suhair al-Atassi, membru al Uniunii de Coordonare a Revolutiei din Siria. El a vorbit cu Reuters prin telefon, din Damasc.

Tot duminica, agentia de stiri din Qatar a difuzat o declaratie a Ligii Arabe care si-a exprimat "ingrijorarea din ce in ce mai mare si nelinistea profunda" fata de deteriorarea situatiei din Siria, din cauza "escaladarii violentei si a operatiunilor militare in Hama, Deir al-Zor si alte regiuni din Siria". ​

Liga a cerut "incetarea imediata" a violentelor.

O miscare de contestatare fara precedent a inceput in 15 martie in Siria, in urma unui apel lansat pe o pagina Facebook, intitulat "Revolutia siriana impotriva lui Bashar al-Assad 2011", care cerea manifestari pentru "o Sirie fara tiranie, fara lege de urgenta (in vigoare din 1963) si fara tribunale exceptionale".

Assad a ajuns la putere in iulie 2000, dupa moartea tatalui sau, Hafez al-Assad, care a guvernat tara timp de 30 de ani.

Inegalitatile s-au accentuat in tara, saracia afectand 14% din cei 22 de milioane de locuitori. Rata somajului, care afecteaza in principal tinerii, este evaluata de experti la 22%.

Potrivit secretarului american de stat Hillary Clinton, de la declansarea protestelor, fortele siriene ar fi ucis circa 2.000 de manifestanti.


Citeste mai multe despre   
























Astra Film Festival 2017

VIDEO INTERVIU ​Hanka Kastelicova, producator executiv HBO Europe: Timpul mediu de productie pentru un film documentar HBO este de patru ani, dar am avut si cazuri in care totul s-a intins pe o perioada de 10-14 ani

Hanka Kastelicova, producator executiv HBO Europe, discuta in cadrul unui interviu despre implicarea HBO in productia de filme documentare si numarul mic de cinematografe din Romania: "De exemplu, filmul Lumea Vazuta de Ion B., regizat de Alexandru Nanau, a primit un premiu Emmy. Am continuat cu Alexandru si am produs filmul Toto si surorile lui, film care a fost nominalizat la Premiile Academiei Europene de Film, echivalentul Oscarului european".
  • Intra in articol pentru a citi principalele declaratii ale lui Hanka Kastelicova

1061 vizualizari

  • +1 (7 voturi)    
    chiar nu il poate opri nimeni pe criminalul Assad? (Duminică, 7 august 2011, 17:06)

    Eneas [anonim]

    armata siriana e armata lui particulara?
    faptul ca cumpara arme de la rusi si chinezi poate fi tolerat?
    chiar nu poate fi emis un mandat international de arestare pe numele crominalului?
    ce e lumea asta daca o bestie dintro familie de bestii se pune in fruntea unei natiuni avand o banda de criminali ,numita armata, la indemana?
    • -2 (4 voturi)    
      Comentariu (Duminică, 7 august 2011, 19:46)

      Silviu [anonim] i-a raspuns lui Eneas

      esti cam prostuti, arab ... din gruparile fratilor musulmani care au invadat Romania, si prezinta mare pericol Romaniei. Nu crezi ca la mijloc este alceva?
      • 0 (2 voturi)    
        esti cam strain ,ov..pardon de expresie ! (Duminică, 7 august 2011, 21:31)

        Eneas [anonim] i-a raspuns lui Silviu

        la cursurile de instruire in afara de krav maga si jew jistu ,nu va invata si limba romana ?
    • 0 (0 voturi)    
      mai nea eneas (Luni, 8 august 2011, 0:18)

      baronul stanganbuch [utilizator] i-a raspuns lui Eneas

      mai lasa ipocrizia si cliseele corecte, ca nu te avantajeaza, stii la fel de bine ca si mine cine populeaza hama si ce de ce assad junior e obligat sa faca ce face.
      La fel de bine stii ca nu sint evreu si nici vreun corneliu saiu siliviu.
    • +1 (1 vot)    
      mai draga, (Luni, 8 august 2011, 10:03)

      ulisse [anonim] i-a raspuns lui Eneas

      doctorul assad incearca sa calmeze o zavera starnita taman de saudei, sultani, emiri si sluga lor, liga arapa.
      siria este cea mai cosmopolita si multiculturala, dupa liban, din orientul apropiat.
      in siria exista o biserica crestina, exista o rezistenta la hegemonia saudita. musulmanii sunt de mai multe feluri, nu sunt habotnici.
      cum nici libanul n'aur reusit sa'l ingenuncheze, wahabitii dela riad, nu vor reusi nici cu siria. si se pare ca nici cu libia, nici cu egiptul, unde armata a facut ce trebuia.
      parerea mea este ca turcia ar trebui sa se implice mai mult in siria si liban. sa se pastreze o societate seculara.
      vazusi ce fuse la londra.. mana lunga a fratilor musulmani.
  • -1 (3 voturi)    
    Civili criminali (Duminică, 7 august 2011, 19:33)

    Silviu [anonim]

    http://www.youtube.com/watch?v=zzSbm05JUV0&feature=player_detailpage

    acestia sunt civilii criminal pe care ii apara Barak Obama

    si
    http://www.youtube.com/watch?v=CiW4WeO8Kcc&feature=player_detailpage
    armele trimise de Clinton manifestantilor care au terorizat populatia
  • +2 (4 voturi)    
    Mda... (Duminică, 7 august 2011, 19:57)

    Andrei [anonim]

    Toti sunt "ingrijorati" sau "protesteaza" iar acolo mor de luni de zile oameni nevinovati... Foarte trist si revoltator. Cine il tine in brate pe Assad? Pai tovarasii de la Moscova si cei de la Beijing. Plus baietii aia care dorm cu Coranul sub perna de la Teheran. Aaaa... Si mai sunt unii ceva mai la vest, in Liban, cozile de topor sponsorizate si sprijinite de Assad, cei din Hezbollah.
  • -2 (4 voturi)    
    probabil (Duminică, 7 august 2011, 21:22)

    smen [anonim]

    ''victime colaterale'' ca sa folosesc limbajul ''vestului civilizat''.imi miroase a manevra CIA acolo,facebookul folosit ca instrument de scanteiere a revoltelor in lumea araba,americlocii nu mai au ce sa faca,nu mai au puterea din anii 90 cand au bombardat Serbia,rusii au baza in Siria in portul Tartus
  • -1 (3 voturi)    
    Breaking news ... (Duminică, 7 august 2011, 22:11)

    . [anonim]

    Libya's biggest tribe turns pro-Qaddafi
    http://islamic-intelligence.blogspot.com/2011/08/breaking-news-libyas-biggest-tribe.html
    http://www.globalresearch.ca/index.php?context=va&aid=25887
    http://www.youtube.com/watch?v=khXrVVvvsDM
  • 0 (0 voturi)    
    Hmmm (Luni, 8 august 2011, 2:17)

    MRSmrs [utilizator]

    ="Violente in Hama (imagine din 4 august)Foto: Reuters"=
    Acolo se vad doar niste cauciucuri incendiate...dar da bine la imagine.
    =""Vorbim de bilanturi preliminare, Numarul victimelor creste in fiecare ora", a declarat activistul Suhair al-Atassi, membru al Uniunii de Coordonare a Revolutiei din Siria."=
    Acest individ este foooarte "credibil"...ca doar este "membru al Uniunii de Coordonare a Revolutiei din Siria" .
    Propaganda de doi bani...