CIA a prezentat alesilor americani fotografii infatisand cadavrul lui Osama bin Laden

de Carla Dinu     HotNews.ro
Joi, 12 mai 2011, 7:13 Actualitate | Internaţional

Agentia Centrala de Informatii din Statele Unite (CIA) a inceput sa arate alesilor legislativului american imagini ale lui Osama bin Laden dupa ce a fost ucis in 2 mai de un comando american in Pakistan, au declarat miercuri oficiali din Congres.

Senatorul republican de Oklahoma, James Inhofe, a declarat pentru postul de televiziune CNN ca a vazut 15 cadre cu bin Laden mort.

Aceste fotografii facute imediat dupa uciderea lui sunt "destul de oribile", a spus el.

"Unul dintre gloante a intrat pe o ureche si a iesit prin globul ocular. Sau, alt glont a intrat prin globul ocular si a explodat (...) creierul iesit din orbita, a fost destul de oribil"
, a spus senatorul. El a dat asigurari ca nu are nicio indoiala cu privire la identitatea lui bin Laden.

"Absolut, nicio indoiala despre asta. L-am vazut. Era el, Osama bin Laden", a spus acesta.

Congresmanul Dutch Ruppersberger, cel mai inalt reprezentant democrat in Comisia de Informatii a Camerei Reprezentantilor, urmeaza sa merga la sediul CIA din Langley Virginia (est), in apropiere de Washington miercuri sau joi, a spus purtatorul sau de cuvant Heather Molino, scrie AFP.

Presedintele Comisiei, Mike Rogers, a vazut deja fotografii de la CIA pe 2 mai.

Alti alesi ai celor doua Camere, membri din Comisiile de Informatii si de Aparare, au fost invitati pentru a vedea aceste poze cu Osama Bin Laden, a anuntat Congresul.

La randul sau, senatorul republican John McCain a declarat ca nu are nicio intentie sa mearga la sediul CIA pentru a vedea fotografiile, deoarece "am vazut destui morti in viata mea", a spus el.

In 4 mai, presedintele american Barack Obama a anuntat ca nu va da publicitatii fotografiile cu cadavrul liderului retelei al-Qaida.

"Nu este in interesul securitatii noastre nationale sa permitem ca aceste imagini sa devina embleme care sa reuneasca opinii impotriva Statelor Unite", a explicat purtatorul de cuvant al Casei Albe, Jay Carney.


Citeste mai multe despre   






















6583 vizualizari

  • -3 (23 voturi)    
    Ash! (Joi, 12 mai 2011, 8:00)

    Domnisorul Goe [anonim]

    Conspiratie moncher!

    Toata lumea stie ca Bin Laden, desi n-a existat, a murit in 2002 de batranete (45 de ani).
  • -8 (20 voturi)    
    Lasitate (Joi, 12 mai 2011, 8:15)

    Demigod [utilizator]

    Daca tot l-ati omorat, hai sa-i evdem moaca, asa cum i-ati pocit-o. Eventual blurati putin partile nasoale, daca tot poate fi recunoscut. Scuza asta cu securitatea e o aberatie. "Teroristul"(tm) cu care faceti voi "razboi" e la fel de motivat si cu si fara poze.
  • -4 (16 voturi)    
    sfarsit si inceput (Joi, 12 mai 2011, 8:25)

    El Condor [anonim]

    S-a informat cine trebuia sa se informeze, s-a aratat cui trebuia sa se arate, urmeaza partea a doua : "retragarea" oficiala a trupelor americane din Afganistan ( cu ramanerea unei parti " pentru siguranta " ) si trimitarea lor ( improspatate ) in alte zone "de tensiune " din lume , unde vor fi gasiti alti tapi ispasitori ai "motivelor " conducatorilor lumii. Asta , daca economia jandarmului nu cade.
  • +8 (20 voturi)    
    alte scenarii ? (Joi, 12 mai 2011, 9:22)

    Bogdan [anonim]

    unde sunt expertii in "regii" care s-au prins imediat ca Bin Laden nu a fost ucis, ba de fapt nici nu exista... Stiu, stiu, declaratiile congressmanilor americani fac parte tot din scenariu, alturi de Obama si de alti "pioni" din acest joc...Acum luati-va pastilele si hai la culcarica !
    • -4 (10 voturi)    
      Prietene, de trucaje ai auzit? (Joi, 12 mai 2011, 11:23)

      Cartman [anonim] i-a raspuns lui Bogdan

      De filme artistice cu continut SF ai auzit? Sau tu credeai ca Klingonienii aia chiar vorbesc asa misto engleza americana fara accent?
      Adica poze trucate nu ai vazut? Toate trucajele diin filme nu-ti spun nimic???
      Adica ei declara ca l-am omorat, da nu il aratam, va dam doar poze cu el si trupul , l-am scufundat in mare....
      Da, sigur asa au facut...Ca unde au avut interes si au avut fraier, vezi Saddam, Milosevici, l-au purtat prin tribunale sa vada prostimea ca sunt democrati.. Nurenberg, etc....
      Acum, nu...l-au scufundat in mare...
      Haide bre, ne leshi!??
  • 0 (4 voturi)    
    Bin Landen (Joi, 12 mai 2011, 10:28)

    Dana29 [utilizator]

    Iarasi se plictisesc americanii????

    Banc:
    Stiati ca Bin Laden a fost campion mondial?
    Raspuns: La jocul de-vati-ascunselea.
  • +2 (10 voturi)    
    "expertii" sunt pe drum (Joi, 12 mai 2011, 10:53)

    24alex24 [utilizator]

    Expertii stau pe buda si pregatesc, fiecare in felul sau, teorii ale conspiratiei. Mda... si sa nu uitam de aia cu Guvernul Mondial....
    • 0 (6 voturi)    
      Experti de toate felurile (Joi, 12 mai 2011, 11:50)

      George [anonim] i-a raspuns lui 24alex24

      Sa nu uitam si de "expertii" care stiu sigur ca nici o teorie nu e adevarata si ca tot ce vad la TV e real si adevarat.
  • +2 (8 voturi)    
    sigur ! (Joi, 12 mai 2011, 11:50)

    io [anonim]

    Doua gloante i-au trecut prin cap, unul a iesit pe ochi, altul a intrat pe ochi si a explodat in cap, creierii i-au dat pe'afara si totusi senatorul nu are indoieli ca cel din poza e Osama.... Eu nu as putea fi 100% sigur de identitatea celui din poza nici daca corpul sau ar fi intact!
  • +3 (9 voturi)    
    Conspiratieeeeeeeeeeeee? (Joi, 12 mai 2011, 12:14)

    Pisa [anonim]

    Pentru toti adeptii teoriilor conspiratiilor, va prezint in premiera la Hotnews rezultatele preliminare ale unui studiu efectuat de Dr Karen Douglas si Dr Robbie Sutton de la Scoala de Psihologie a Universitatii din Kent

    http://www.alphagalileo.org/ViewItem.aspx?ItemId=102101&CultureCode=en

    "The research, titled Does it take one to know one? Endorsement of conspiracy theories is influenced by personal willingness to conspire, considered the responses of around 250 UK undergraduates to 17 major alleged conspiracies, such as the ‘assassinations’ of Princess Diana and John F. Kennedy, the ‘faking’ of the moon landings and the ‘orchestration’ of the 9/11 attacks by the US government."

    Pe scurt, pentru cei care nu stiu engleza, articolul sus-mentionat sustine ca adeptii teoriilor conspiratiilor sint oameni care ar conspira ei insisi, daca ar avea posibilitatea...

    Dupa cum va puteti da seama, site-ul alphagalileo nu are nici o afiliere politica, religioasa, sau sociala, asta daca nu cumva e stapinit de puteri oculte care vor sa ne faca sa credem ceea ce deja credem, in scopuri obscure pe care urmeaza sa le defineasca ulterior.

    In ceea ce ma priveste, eu cred ca Bin Laden a fost omorit de Navy Seals la data si in modul cu pricina, dar asa sint eu, naiva, nu va luati dupa mine ca e mai interesant cu conspiratiile...
    • -3 (3 voturi)    
      Prostiiiieeeeee (Joi, 12 mai 2011, 13:06)

      George [anonim] i-a raspuns lui Pisa

      Ne dam seama ca ai o logica... beton.

      Nu-ti dai seama ca faci la fel: concluziile pe care le tragi si modul eronat in care interpretezi un asa zis studiu (care oricum e de 2 lei), sunt o proiectie a gandirii si a dorintelor tale. Si poate si a celor care au facut testul. Ce iti convine accepti foarte usor.

      Daca tot zici ca stii engleza, de ce nu citesti tot, nu numai ce-ti convine: "We’re not saying however that all conspiracy theorists are immoral or that they have arrived at their beliefs through projection. It’s important to note that other factors may lead people to believe in conspiracy theories. Also, our research says nothing about the truth or objective plausibility of such theories."

      Penibilul studiu s-ar putea interpreta si asa: daca sunt atatia oameni predispusi la conspiratii, inseamna ca ele chiar sunt posibile.

      In concluzie, poti sa crezi ce vrei, dar sa pui etichete de "teorie a conspiratiei" la gramada, fara dovezi de vreun fel... e dovada de prostie, nu te supara. Esti exact ca aia care vad conspiratii in orice, doar ca tu esti... invers.
      • +2 (2 voturi)    
        Metoda stiintifica (Joi, 12 mai 2011, 19:36)

        Socrates [anonim] i-a raspuns lui George

        Georgel,

        metoda stiintifica cere ca orice teorie sa fie probata prin calcul, experimente repetabile etc
        Deci daca TU emiti o teorie a conspiratiei, e de datoria TA sa o probezi. Pana nu o faci e doar atat, o teorie. Nu e datoria altora sa dovedeasca falsitatea teoriilor tale.

        Articolul spune ca nu toti conspirationistii sunt imorali - si pe buna dreptate, majoritatea sunt doar prosti. Bineinteles, nu e cazul tau, doar ne-ai explicat in conversatii anterioare ca tu esti singurul destept si noi celalti suntem prosti.
        Deci nu te mai inflama degeaba.
        Si mai ales nu mai stat asa incruntat, viata merge inainte si Osama traieste in continuare prin oameni ca si tine, nu ai nici un motiv de tristete.
  • -1 (7 voturi)    
    Asta m-a convins si pe mine (Joi, 12 mai 2011, 12:44)

    george [anonim]

    "L-am vazut. Era el, Osama bin Laden""

    Ok. M-a convins senatorul.
    N-am inteles de unde stie ca masa de carne cu par gaurita de gloante era Bin Laden. Din alte poze?

    "Nu este in interesul securitatii noastre nationale sa permitem ca aceste imagini sa devina embleme care sa reuneasca opinii impotriva Statelor Unite""

    Adica omoram oameni, dar nu va aratam dovezi ca sa nu parem rai.
  • 0 (0 voturi)    
    greseala stil america (Vineri, 13 mai 2011, 6:02)

    El Condor [anonim]

    Yankeii le-au dat un motiv celor care credeau in bin Laden sa-l faca nu ca pe Mahomed, dar oricum ca pe un SFANT care a luptat pentru drepturile lor. Cu greseala facuta, este 1 - 0 pentru arabi. Aveti timp sa vedeti daca am sau nu dreptate, odata cu trecerea timpului.