Ministrul elvetian al Apararii il critica pe Obama pentru ca a anuntat el insusi uciderea lui ben Laden: Se situeaza la acelasi nivel cu un terorist

de D.G.     HotNews.ro
Duminică, 8 mai 2011, 13:48 Actualitate | Internaţional

Ministrul elvetian al Apararii, Ueli Maurer, apreciaza intr-un interviu publicat duminica de un ziar national ca nu era de competenta presedintelui american Barack Obama sa anunte la televiziune in direct moartea lui Osama bin Laden. "Cand un presedinte anunta o astfel de veste, pentru mine este problematic. Cu aceasta abordare se situeaza la acelasi nivel cu un terorist", a declarat ministrul de extrema-dreapta pentru ziarul Der Sonntag, citat de AFP.

"Acest lucru face intr-adevar din ben Laden un martir", a spus el, adaugand ca moartea liderului al-Qaeda ar fi trebuit sa fie anuntata de catre un purtator de cuvant sau printr-un comunicat.

Maurer considera ca anuntul privind moartea lui Bin Laden este un lucru bun in vederea campaniei prezidentiale de la Casa Alba, dar ca acest lucru nu face decat sa situeze la acelasi nivel o organizatie terorista si pe presedintele celei mai puternice tari a lumii.

"Un presedinte al Statelor Unite nu ar trebui sa anunte asa ceva", a spus el, estimand ca aceast lucru va incuraja si alte grupuri sa urmeze practicile al-Qaeda.

Obama a anuntat in noaptea de duminica spre luni la televiziune moartea lui bin Laden, ucis de un comando american, intr-un oras din Pakistan.

Moartea lui Osama ben Laden in cursul unei operatiuni aprobate personal de Barack Obama ar urma sa ii aduca beneficii politice imediate presedintelui american, care tocmai s-a lansat in campania pentru un nou mandat in vederea alegerilor din 2012, comenta in urma cu cateva zile AFP.

 Chiar in momentul in care Obama confirma in direct in fata camerelor de filmat, duminica seara, moartea liderului al-Qaida, mii de persoane, alertate de informatiile care au aparut cu cateva minute inainte, scandau "USA, USA!" la 200 de metri de el, in fata Casei Albe.

Obama a anuntat ca a dat el insusi ordinul de lansare a atacului asupra vilei din Abbottabad, Pakistan, in care se ascundea ben Laden, o operatiune foarte riscanta care, daca ar fi esuat sau s-ar fi soldat cu morti in randul americanilor, l-ar fi costat pe presedinte ca imagine si autoritate.


Citeste mai multe despre   






















2269 vizualizari

  • +1 (27 voturi)    
    politica europeana (Duminică, 8 mai 2011, 14:09)

    gaga [anonim]

    n-o fi stiind ministrul elvetian ca presedintele american e primul purtator de cuvant al natiunii ? vai de mama ei de europa autocrata , suficienta si ipocrita. cat de ironica si ciudata poate fi o astfel de declaratie in gura unui ministru de extrema dreapta dintr-o tara neutra. postmodernism grotesc, paroxistic !
    • -3 (11 voturi)    
      nu are de unde (Duminică, 8 mai 2011, 14:38)

      catt [anonim] i-a raspuns lui gaga

      intr-o tara in care minaretele sunt interzise prin referendum, exista la nivel inalt reprezentanti de seama incapabili sa priceapa stilul democratic american exact la fel cum sustinatorii acestora voteaza impotriva a orice e strain. sa ne fie branza buna si banca sigura!...e un fel de daaaang! care e valabil partial si prin germania.
      unii oameni traiesc intr-o lume mica!
    • +6 (14 voturi)    
      politica americana (Duminică, 8 mai 2011, 15:01)

      Tzutzunea [utilizator] i-a raspuns lui gaga

      Europa autocrata ?
      Elvetia o tara postmodernista grotesc /
      Prietene, ai notiunea cuvintelor ?
      Paroxistica Elvetia ?
      Are dreptate 100% !
      Iar tu si cu cei (cel) care ti-au dat "plus" nu veti reusi sa creati un curent de opinie favorabil SUA , oricat s-ar chinui HotNews si Mr. Sima.
      Bravo Elvetia !
      @gaga : nici macar corect nu esti, nu mai spun de cinstit , daca intelegi aceste notiuni !
      Daca elvetianul este "extrema dreapta" ( ce inseamna asta intr-o tara cu PATRU limbi oficiale???) atunci rezulta ca barac este ... extrema stanga ?
      //(editat de HotNews.ro)
      • +2 (4 voturi)    
        nu ai dreptate (Duminică, 8 mai 2011, 17:05)

        george [anonim] i-a raspuns lui Tzutzunea

        eu locuiesc in elvetia si crede ma ca sunt extremisti. daca ai veni chiar in perioada asta ai vedea afise electorale ale unui partid de dreapta destul de important care iti arata o femeie cu burka si care are ca singur comentariu "so nicht".
        Sau un grup de oi albe in mijlocul carora se afla una neagra alaturi de comentariul " nu-i lasati sa stea in mijlocul nostru". daca nici asta nu e rasism atunci nu stiu ce e. inainte sa criticati atat america uitati-va putin la cei impotriva carora lupta america. daca-i preferati pe ei, have fun.
      • +3 (3 voturi)    
        inter stanga, all right ! (Duminică, 8 mai 2011, 18:34)

        zorzonea [anonim] i-a raspuns lui Tzutzunea

        nu chiar pe extrema. cam de talia lui ilici, ponta, joana...
        deci, tzutzunel, obama nu este america.
        incearca si el niscai rating.
        si nici nu vorbeste in numele poporului american. poate al guvernului democrat.
        nu'sh ce are sima cu curentul proamerican.
        nu'sh ce ai mata cu curentul anti american.:-)
        hai sa nu largim gogoasa. n'ai coca indeajuns.
        kalisfera.
    • -2 (2 voturi)    
      Corect! (Duminică, 8 mai 2011, 15:03)

      Grammaticus [anonim] i-a raspuns lui gaga

      ei nu s-au confruntat cu nimic, doar au "muls" (ca tot sint in Alpi) gratie geografiei si contextelor istorice, tot ce s-a putut.
    • 0 (2 voturi)    
      obama (Duminică, 8 mai 2011, 15:09)

      unu [anonim] i-a raspuns lui gaga

      ministrul elvetian e prea subtil pentru lady gaga
    • -1 (3 voturi)    
      america e ipocrita (Duminică, 8 mai 2011, 15:17)

      cosmin [anonim] i-a raspuns lui gaga

      au omorat un om, intr-o alta tara, fara proces, fara drept la aparare, si se lauda cu treaba asta...
      unde e democratia? unde e corectitudinea? cine mai e in siguranta?
      :)
    • 0 (2 voturi)    
      sss (Duminică, 8 mai 2011, 15:18)

      ss [anonim] i-a raspuns lui gaga

      Cat de dobotoc poti fii si cat de limitati in gandire cei care ti-au votat idiotenia ! !
      Nu incetati sa ma surprindeti!
    • -1 (3 voturi)    
      Lasa draga 'gaga'... (Duminică, 8 mai 2011, 15:25)

      gaga [anonim] i-a raspuns lui gaga

      ...nu te mai supara atat, prietenul toau Obama a luat si premiul Nobel pt. pace, e tare tipu'. Asta dupa ce a declansat un raboi tampit in Libya. Mai mult, ne face cadou si scutu', asta ca sa avem cateva sute de rachete Iskander cu ogive nucleare atintite asupra marilor orase din tara. E bine, bine, e foarte bine....
      Stai linistit, ca nu te trimite nimeni sa traiesti in Elvetia, mama ei de tara, 'suficienta si ipocrita', stai cuminte acilishea la noi, de unde poti da cu noroi, ca oricum e plina tara de asa ceva, gratis. E asa de frumos prin tara noastra care nu se vrea 'neutra si ipocrita'...mama, mama, noroiu', pan' la gat, case derapanate, no WC si apa curenta...
      Lasa, nu te mai supara, ca la noi e bine, lasa-i pe ei sa traiasca 'prost' in Elvetia. BTW, ai fost in Elevtia?? Daca nu, poti face o scurta vizita de cateva zile, poate iti place...desi am dubii, vorba aia: 'fara zama de putina' si noroi la greu omu' nu e fericit!
      Eheee, oameni buni, de aceea Romania nu o sa fie never-ever ca Elvetia, din cauza ca e plina tara noastra ce gaga-utza din astia, care chiar acum cand citesc randurile astea, fac ochii mici de ura!
      Ce soarta trista avem...si cum nu era de ajuns noroiul care exista deja, mai ne asteapta si 'nori negrii' la orizont in cazul unui conflict mare: ce bine ar fi fost sa fim si noi, asa 'neutrii' ca elvetienii...
  • -1 (7 voturi)    
    ca sa inteleaga filozofia OBAMA (Duminică, 8 mai 2011, 14:32)

    mary [anonim]

    ar trebui sa ii re-citeasca/urmareasca discursul de la Premiul Nobel pentru Pace primit de Presedintele Obama in Dec. 2009.

    Atunci discursul sau a avut doua componente: una dedicata rezolvarii pe cale pasnica a conflictelor, dar si necesitatea unei componente "belicoasa" dar absolut necesara pentru rezolvarea unor crize care nu pot sa fie redresate pe cale pasnica.

    A fost partea cea mai interesanta din discusul Presedintelui Obama si uite ca s-a materializat.

    Responsabilitatea Presedintelui Obama nu o poate lua nimeni decat daca ocupa pozitia de Presedinte USA, adica cineva trebuia sa semneze deciziile, si uite ca se cheama Obama. Putea sa il cheme Maur...

    Dar ce spune domnul Maurer de decizia grea luata de Bush jr. care a decis doborarea avionului care se indrepta catre Washington, lucru recunoscut de fostul presedinte in cartea "Hard Decision"


    Multi destepti apar dupa ce taurul a fost ucis, la batalie inapoi, la placinte inainte...
  • -1 (11 voturi)    
    e mai jos decat un terorist (Duminică, 8 mai 2011, 14:37)

    dan [anonim]

    Teroristii isi apara tara. Neavand rachete si arme nucleare, apeleaza la bombe artizanale.

    In schimb noi, occidentalii vrem sa le FURAM bogatiile. fara sa avem nici un drept, am trimis armate pe teritoriul altor state, cu singurul scop de a le fura petrolul. armate care au omorat MUUUULT mmai multi civili decat teroristii.
    • +1 (1 vot)    
      MUUUULT (Duminică, 8 mai 2011, 16:50)

      baronul stanganbuch [utilizator] i-a raspuns lui dan

      mai muuuuuuult delir se observa la alde matale decit morti in razboaie. Si mai e si de netratat, in cele din urma sfirsitul e cel cunoscut.
  • -3 (9 voturi)    
    ministru elvetian (Duminică, 8 mai 2011, 14:47)

    samy [anonim]

    Zau, domnule ministru?
  • +2 (2 voturi)    
    Subtilul domn Maurer (Duminică, 8 mai 2011, 15:02)

    hotnewsfil [utilizator]

    Daca, in 11 Sept., vreo cincisute de elvetieni, intre care si una, doua rude de-ale sale, de gradul intai, l-rar mai fi criticat, acum, domnul Maurer, atat de "riguros", pe presedintele Obama?
  • 0 (2 voturi)    
    o'bama / osama (Duminică, 8 mai 2011, 15:07)

    uncle sam [anonim]

    dl. presedinte al natiunii americane a vrut sa iesprime nazarmurita bucurie a popo'ului american si in special a democratilor, care lupta pentru pace si progres.
    prea mult si'au facut de cap si l'au batjocorit aia cu ceiaul. ba ca nu e american, ba ca nu e in stare de razboi, ba ca nu si'a indeplinit ce'a promis.
    deci, odata dovedit natiunii ca este get-beget american si de nastere si de simtiri, ca a salvat iar omenirea, ca sta neabatut pentru principiile democratiei si libertatii, marele tata..(hm. nu prea merge alb..) dela wash, se poate prezenta, cu sondaje crescute, sa se ceara inca odata la casa alba.
    a spus'o clar, ca asa cum a promis in campanie, asa a facut. adica, doar l'a asasinat pe osama.
    ca de rest, are grija in mandatul care va sa vina, daca...
    deci, asigurari medicale pentru toata lumea, iesirea din criza, locuri de munca..ramane pentru cea de a doua venire. poate si gadaffi va ramane pentru atunci.
    ca daca le face pe toate din prima, dece l'ar mai alege lumea ?!

    ca l'a luat gura pe dinainte, sa fie scuzat. a sarit el in sus dl. geoana, o noapte intreaga. tot pe baza de sondaje.

    asa este cand esti presh, te aia grija natiunii si chiar a lumii intregi.
    s'ai uram realegere fericita si bucurii intregului popo' american.

    yes, we can !
  • +1 (3 voturi)    
    Multi viteji se-arata... (Duminică, 8 mai 2011, 15:25)

    Horatiu [anonim]

    Tot mai multi "comentatori" se arata acum, ca nu trebuia asa, ca se putea altfel, etc., s.a.m.d. Sint curios cati dintre ei ar mai fi comentat daca le-ar fi murit vreo persoana apropiata in atentatele comandate de teroristul number one.
  • 0 (2 voturi)    
    Sa ia si un interviu autoritatilor romane. (Duminică, 8 mai 2011, 15:46)

    AlinN [utilizator]

    Cred ca o autoritate romana ar fi spus: "oare o fi depus undeva cererea de omorare a lui OBL, cazierul, oare or fi fost toate stampilele, oare o fi asteptat 60 zile sa fie analizata"?
    Europa, chiar daca mai putin decat marii maestri ai birocratiei universale romanii si rusii, are o puternica tenta birocratica si ea. Nu stiu exac ce au facut cu OBL, dar maniera de actiune din SUA este exact motivul pentru care SUA a fost in ultima suta de ani pe primul loc in lume. Ei nu se cramponeaza in prostii de genul celei enumerate de dl elvetian.
  • -2 (2 voturi)    
    Democratie? (Duminică, 8 mai 2011, 17:03)

    Clantza [anonim]

    Din ce citesc pana acum imi este clar ca terorismul a invins. Osama a invins prin moarte, democratia. Imi poate spune cineva ce instanta judecatoreasca a hotarat ca acel om este vinovat si ca trebui condamnat la moarte? Dar ceilalti care au fost ucisi raidul american? Scopul terorismului nu este castigarea unui razboi sau anexarea de teritorii sau resurse, este inducerea terorii in masa si renuntarea la valorile democratiei. Isi mai aduce cineva aminte de prezumtia de nevinovatie? Dar de forta minina necesara pentru a preveni un eveniment nedorit? Filfizonii care se grabesc sa aplaude evenimentele triste la care am asistat nu se gandesc ca maine pot urma ei, sau familiile lor, sau copii lor, sau orice persoana care din anumite motive devine incomoda celor ce conduc lumea...
  • +1 (5 voturi)    
    ministrul elvetian? un dobitoc.. (Duminică, 8 mai 2011, 17:39)

    gopo [anonim]

    nu poti sa faci asemenea declaratie decat daca esti prost sau ai trait pe alta planeta in ultimii zece ani.. eram curios cine ar fi anuntat la elvetieni daca aia radeau berna, un pacalici de sef de servici sau marele conducator? probabil la ei insa marele bancher sau marele branzar sef..
  • +3 (5 voturi)    
    ... (Duminică, 8 mai 2011, 20:07)

    dragos234 [utilizator]

    Elvetia s-a certat rau cu americanii de cand SUA au adoptat o lege care obliga bancile elvetiene sa spuna mai multe informatii despre clientii lor. De aici si declaratiile astea.
  • +2 (2 voturi)    
    CINE VOTEAZA MASIV CONTRA (Duminică, 8 mai 2011, 20:20)

    pointless man [utilizator]

    celor mai substantiale comentarii care dau un strop de continut unei stiri despre nimic ? Foarte, foarte curios ! Si n-am intilnit tendinta asta doar acum.

    Nu-i nimic, maine vom afla opinia vreunui ministru din Luxemburg, apoi din Lichtenstein si tot asa pina la San Marino. Maari democratii care traiesc sub umbrela americana.
    • -1 (1 vot)    
      Ein wort (Duminică, 8 mai 2011, 23:46)

      pretender [anonim] i-a raspuns lui pointless man

      Ministrul a vrut sa spuna exact ce a spus.
      Nici despre democratie, nici despre despre legitimitatea anuntului sau a anuntatorului sau a actiunii in sine.
      A spus ceea ce am putut vedea toti, ca transformarea unei actiuni militare intr-o executie de tip mafiot, a fost pecetluita prin declaratia nasului.
      Este o precizare facuta de un reprezentant al unei populatii care beneficiaza de un parametru major in functionarea creierului: PRECIZIA.
      • 0 (0 voturi)    
        OK ! (Luni, 9 mai 2011, 0:57)

        pointless man [utilizator] i-a raspuns lui pretender

        Tot despre nimic e vorba.
  • 0 (4 voturi)    
    Elvetia = stat terorist (Duminică, 8 mai 2011, 22:31)

    daniel [anonim]

    Toate mizeriile planetei se ascund in tarisoara aia "neutra"
  • +1 (1 vot)    
    Erata (Luni, 9 mai 2011, 0:09)

    pretender [anonim]

    Am verificat textul declaratiei in alta sursa, in care este redat in limba engleza.
    Nu stiu unde a fost strecurata o inexactitate, dar aceasta schimba cu totul tonul declaratiei.
    Nu este "Cu aceasta abordare se situeaza la acelasi nivel cu un terorist" , ci "prin aceasta, il ridica pe terorist la nivelul sau".
    ("With that he elevates a terrorist at the same level he stands himself" -- http://www.novinite.com/view_news.php?id=128025 )