UPDATE Germania va inchide centralele nucleare mai vechi de 31 de ani. Ministrul german al economiei: Ce se intampla in Japonia este o "apocalipsa"

de I.R.     HotNews.ro
Marţi, 15 martie 2011, 13:03 Actualitate | Internaţional

Cancelarul german Angela Merkel a declarat marti ca toate centralele nucleare care au devenit operationale inainte de 1980 vor fi inchise pentru cel putin trei luni, in contextul crizei nucleare din Japonia, potrivit Reuters. Totodata, premierul rus Vladimir Putin a solicitat marti o analiza a viitorului sectorului nuclear din Rusia.

UPDATE - UE va lua in considerare organizarea de teste de rezistenta pentru centralele nucleare europene. Acest lucru va fi dezbatut la reuniunea de urgenta convocata de Comisia Europeana pentru marti.


Cancelarul german a convocat intalniri de urgenta pe aceasta tema. Potrivit acesteia, guvernul va decide asupra detaliilor unui moratoriu nuclear saptamana viitoare, centralele urmand sa fie inchsie cel putin trei luni. Decizia ca centralele sa fie inchise este bazata pe un decret guvernamental, nu pe acorduri cu operatorii.

Nu se stie daca acestea vor fi redeschise in iunie, cand moratoriul ia sfarsit.

Ministrul Guido Westerwelle a declarat ca ceea ce se intampla in Japonia este o "apocalipsa", iar comunitatea internationala trebuie sa faca tot ce poate pentru a ajuta tara.

"Dupa ceea ce s-a intamplat in Japonia, lucrurile nu se mai pot desfasura ca de obicei. Acest lucru nu are consecinte numai pentru politica energetica a Germaniei, ci va avea consecinte asupra pozitiei comunitatii internationale, precum si asupra dezbaterii in Europa," a declarat Westerwelle.

Pe de alta parte, seful corporatiei de stat pentru energie nucleara din Rusia a declarat ca expertii rusi nu se asteapta la o explozie nucleara, nici in cazul celui mai sumbru scenariu pentru centrala de la Fukushima.

Nivelul radiatiilor a crescut in Orientul Indepartat Rus, insa in limitele admise. Agentia meteorologica a ONU a declarat ca vanturile vor purta materialul radioactiv din atmosfera deasupra Oceanului Pacific.


Citeste mai multe despre   
























[P] Camera Consultantilor Fiscali organizeaza examen de atribuire a calitatii de consultant fiscal sau de consultant fiscal asistent in Bucuresti, in data de 4 noiembrie 2017

Camera Consultantilor Fiscali este organizatia profesionala de utilitate publica care coordoneaza activitatea de consultanta fiscala din Romania si are in evidenta peste 5.500 de membri la nivel national. Inscrierile la examen se fac in perioada 2 octombrie 2017 - 20 octombrie 2017 pe site-ul http://www.ccfiscali.ro/.

4582 vizualizari

  • -6 (8 voturi)    
    si la noi cand (Marţi, 15 martie 2011, 13:09)

    Lilia73 [utilizator]

    o verificare, estimare, inchidere a acestor centrale?
      #showComment#showComment#showComment
  • +10 (10 voturi)    
    ... (Marţi, 15 martie 2011, 13:10)

    d [anonim]

    Un comentariu interesant:


    1. Cernavoda nu va putea niciodata sa devina Cernobil – asta eu stiam, dar poate nu stiati voi. De ce? Cernavoda foloseste tehnologie CANDU, cu reactoare care folosesc LEU – low enriched uranium – cel mai inofensiv combustibil nuclear, care nu ia foc ca cel de la Cernobil. Pur si simplu, acest combustibil nu poate fi convins sa faca ceea ce a facut sinistrul combustibil de la Cernobil, acum 25 de ani. Mai ales pentru ca nu e deloc acelasi lucru. E alta substanta.
    2. Japonia – tara invinsa in ww2 – la fel ca si Romania, nu si-a dat voie sa foloseasca combustibil nuclear imbogatit. Repet, nu si-a dat voie, nu a vrut sa aiba asa ceva pe teritoriul sau. Astfel, a folosit o tehnologie similara celei canadiene. Acum 3 ani insa, a schimbat combustibilul nuclear clasic LEU cu MOX – mixed oxide – care inseamna 93% Uraniu chior si 7% plutoniu naravas.
    3. Ce-i cu MOX-ul asta? El este un fel de hibrid, un fel de pamant stropit cu kerosen, cu 93% metal inert si 7% oxid de combustibil de bomba atomica. MOX-ul asta este un derivat din combustibilul american de bombe atomice puse pe bara post razboi rece. SUA trebuie sa gaseasca o utilitate celor 50 de tone de plutoniu naravas din bombele termonucleare decomisionate. Tema era: cum sa procesam plutoniul cel rau intr-o substanta VANDABILA si unor terti, astfel incat sa nu poata fabrica din el, la loc, o bomba atomica. Asa s-a nascut MOX-ul.
    4. MOX-ul se comporta f similar cu LEU, asa ca Japonia a spus ok. Singura problema cu MOX-ul este ca e oleaca mai nasol cand se incinge. Da ceva americiu, californiu, cesiu prin descompunere. Nu e suficient pentru un Cernobil, asta-i sigur, dar poate crea, in cele mai rele cazuri, mici neplaceri locale.
    Concluzie:
    Toti care anunta dezastrul sunt niste impostori. In cel mai rau-rau-rau dintre cazuri, cu 100 de bombardiere pline cu TNT prabusite pe reactor, se produce respectiva explozie plus ceva murdarie radioactiva pentru ceva ani. Un fel de dirty bomb de 2 lei
  • +2 (4 voturi)    
    si pun pariu ca (Marţi, 15 martie 2011, 13:16)

    aidrag [anonim]

    "expertii rusi" spun ca nu s-a intamplat nimic la Cernobal!!! adica nemtii isi pun problema sa inchida reactoarele vechi, si "expertii rusi" ne asigura ca nu se va intampla nimic chiar in cazul celui mai sumbru scenariu..... probabil ca si reactorul de la Cernobal era de productie extratestra, nu sovietico-ruso-ucrainiana....
      #showComment
  • -4 (6 voturi)    
    Norocul japonezilor e de fapt cutremurul ... (Marţi, 15 martie 2011, 13:26)

    Ion Parau [anonim]

    Ceea ce putin vad este ca cantrala a fost deteriorata de valul tsunami si nu de cutremur. Cutremurul a lansat procedura de oprire si acesta e marelo noroc al japonezilor pe moment. In prima faza de oprire in care barele de inhibitie sunt activate a fost executata cu succes. Reactoarele acum produc energie reziduala de sub 10% din capacitate care teoretic scade in timp, dar asta poate lua zile sau, chiar saptamani. Valul tsunami a scos din functiune instalatia electrica de control, iar asta a dus la dezastrul curent.
    Drama ar fi fost ca valul tsunami sa loveasca centrala in plina functiune, inainte sau in lipsa cutremurului. Fara contolul barelor de inhibitie si fara racire, in maxim o ora reactoarele s-ar fi topit si, ce e mai rau, ar fi putut exploda.
    Chiar daca reactia nu creste in intensitate o data cu temperatura, arderea materialelor din componenta reactorului ar fi dus la sfarsitul rapid si tragic pt ca reactia ar fi devenit exploziva atunci cand materialul fuzionabil topit s-ar fi adunat pe fundul reactorului.
    Marea problema este ca meterialul reactiv topit poate scapa de sub actiunea barelor de inhibitie si atunci, inevitabil, o reactie in lant va fi imposibil de evitat.
    Ganditzi-va ca la un loc sunt 4 reactoare din care 3 sunt avariate, iar reactoarele au zeci de tone de material fuzionabil.
    Pana acum, in accidente, a fost implicat doar un singur reactor, acum sunt cel putin 3 ...
    Numai Dumnezeu sau extraterestrii ii mai pot ajuta pe japonezi sa evite o catastrofa la nivel planetar, sa vedem cine va fi primul ...
      #showComment
  • -2 (6 voturi)    
    Se demonstreaza cat de idioti sunt romanii (Marţi, 15 martie 2011, 13:37)

    alex [anonim]

    La un articol de ieri [http://www.hotnews.ro/stiri-mediu-8384955-opozitia-ecologistii-din-germania-cer-abandonarea-energiei-nucleare-dupa-accidentul-fukushima.htm] tot ce ati avut de comentat este cat de diabolici sunt astia de la GreenPeace, ca este imposibil sa renuntam la centrale nucleare si ca cel mai bine ar fi sa taca si sa inchita.

    Iata ca astazi se anunta ca guvernul german incepe sa inchida centrale. Ce chestie... Se pare ca nu este imposibil, ca ceea ce a cerut GreenPeace nu este chiar atat de diabolic si ca daca ceri ceva, ai sanse mari sa obtii acel ceva.

    Romani, treziti-va!!! Ganditi-va ce va face ziua de maine mai buna si indiferent cat de imposibil ar parea, INCERCATI!!!

    Incetati sa dati in cap tuturor celor care nu gandesc ca voi.
      #showComment
  • +2 (4 voturi)    
    mda... (Marţi, 15 martie 2011, 13:41)

    me [anonim]

    tipic uman...
    nu ne gandim la preventie decat dupa un dezastru...
  • +1 (3 voturi)    
    sa privim partea buna a lucrurilor... (Marţi, 15 martie 2011, 13:51)

    Eol [anonim]

    Partea buna a problemelor cu centralele nucleare din Japonia e ca in scurta vreme multi oameni destepti (japonezi, americani, nemti etc.) isi vor pune inventivitatea la lucru si vor gasi solutii de producere a energiei care sa nu puna in pericol Terra. Cel putin asta sper eu :).
  • 0 (2 voturi)    
    De ce ? (Marţi, 15 martie 2011, 13:56)

    SebyS [anonim]

    O intrebare, cred eu pertinenta: de ce ?

    Solidaritate fata de poporul japonez sau ce altceva ?
      #showComment
  • +2 (2 voturi)    
    isterie (Marţi, 15 martie 2011, 14:08)

    Eugenn [utilizator]

    Conditiile din Europa nu sunt nici pe de parte asemantoare celor din Japonia. De ce atunci aceasta panica? OK, e normal sa fie controale, analize, revizii, dar de ce tocmai acuma?
  • +3 (5 voturi)    
    Populism (Marţi, 15 martie 2011, 14:09)

    Vlad-I [utilizator]

    Populatia are in general reactii isterice, nu ne putem dezvolata ca pana acum daca nu avem energie la un pret rational. Nici barajele nu ar fi rezistat la un asa cuteremur daca erau aproape de epicentru cutremurului, ganditi-va daca se rupea potrile de fier 1-2, problema japonezilor ar fi fost un mizilic. Nu putem sa ne indreptam spre petrol pt. ca in fiecare zi avem mai putin, iar o parte dintre tarile exportatoare sunt instabile politic si social. Alternetivele trebuiesc sustinute, dar probabil dupa alti 20-30 de ani de investitii vor fi eficiente, dar pana atunci populatia globului va avea nevoie de 2 ori mai multa energie. Sa nu ganditi ca piata energetica este ceva simplu. Fara energie lumea se intoarce in epoca de piatra. cititi pe net peakoil
      #showComment