Cercetatorul iranian disparut anul trecut se afla in SUA si colaboreaza cu CIA

de R.M.     HotNews.ro
Miercuri, 31 martie 2010, 12:14 Actualitate | Internaţional

Un cercetator iranian specializat in domeniul nuclear, dat disparut de aproape un an, se afla in Statele Unite si colaboreaza cu CIA, sustine televiziunea ABC News, preluata de AFP.

Shahram Amiri, un fizician de rang inalt, a disparut in iunie 2009, cand a ajuns in Arabia Saudita, unde se deplasase pentru a efectua un pelerinaj.

Aceasta 'defectare' este considerata o victorie a agentilor secreti americani in eforturile de contracarare a programului nuclear iranian.

Disparitia omului de stiinta "este o parte a unei operatiuni pregatite de multa vreme de CIA", afirma ABC, care citeaza surse sub protectia anonimatului.

In 7 octombrie, ministrul iranian al Afacerilor Externe, Manouchehr Mottaki, acuzase SUA de implicare in disparitia cercetatorului.

"Am obtinut documente care demonstreaza implicarea Statelor Unite in disparitia lui Shahram Amiri", declarase atunci Mottaki, citat de agentia iraniana de presa Fars.


Citeste mai multe despre   
























[P] Camera Consultantilor Fiscali organizeaza examen de atribuire a calitatii de consultant fiscal sau de consultant fiscal asistent in Bucuresti, in data de 4 noiembrie 2017

Camera Consultantilor Fiscali este organizatia profesionala de utilitate publica care coordoneaza activitatea de consultanta fiscala din Romania si are in evidenta peste 5.500 de membri la nivel national. Inscrierile la examen se fac in perioada 2 octombrie 2017 - 20 octombrie 2017 pe site-ul http://www.ccfiscali.ro/.

1103 vizualizari

  • -1 (5 voturi)    
    " Defectare " (Miercuri, 31 martie 2010, 12:44)

    neaosh [utilizator]

    Daaaa, precis a fost vorba de o defectare pt. contracararea programului nuclear iranian ..... Si marmota o sa inveleasca ciocolata in continuare.
    Probabil ca in USA fizicianul iranian o sa lucreze in orice alt domeniu, numai in cel nuclear nu ..... ;-)
    Buna gluma.
    • +2 (4 voturi)    
      pt. neaosh (Miercuri, 31 martie 2010, 13:52)

      cetateanul [anonim] i-a raspuns lui neaosh

      Importanta este ca fizicianul spune informatie de prima mana, daca se straduiau sa faca tehnologie nucleara civila sau militara. In rest USA nu are nevoie de cercetatori iranieini pt. a investiga, ei au de 60 ani bomba atomica.
      • 0 (6 voturi)    
        mda......... (Miercuri, 31 martie 2010, 14:30)

        capatu` satului [anonim] i-a raspuns lui cetateanul

        asta cu 60 de ani de bomba atomica anmericana........ este tare,

        oricum, la cat stiu eu fizica atomica, prima reactie in lant a realizat`o Enrico Fermi prin Chicago,
        totusi desi reactia in lant a apurat in us, la bomba atomica au lucrat foarte multi oameni, nu stiu daca 1 % erau americani - restul adusi de prin Europa, nu pt. ca erau destepti, ci pt. ca aveau nevoie americanii de persoane care sa populeze tara....

        nu este un secret ca us ia de pe tot globu` toata crema cercetarii, dezvoltare durabila nu exista fara cercetare......,
        • 0 (0 voturi)    
          pt. capatu` satului (Miercuri, 31 martie 2010, 16:14)

          cetateanul [anonim] i-a raspuns lui capatu` satului

          USA cand a facut prima bomba nucleara la ea au lucrat direct si indirect 500 mii oameni, de la cercetatori pana la maturatori. Incearca sa vezi lumea din doua sau trei unghiuri, de ce crezi ca un tip cu 190 IQ este proprietatea romanilor? omul ala este un sclav? omul nu are voie sa emigreze la un salariu mai bun? Celelalte tari au cercetatori care fac presiuni sa nu importe prea multi cercetatori din afara, ex. zidarul roman face concurenta zidarului spaniol, de ce spania nu importa masiv cercetatori, pt. ca la ei cercetatorii sunt functionari relativ puturosi si nu vor sa lucreze sub presiune, nu exista o concurenta ca in USA. Sa nu-mi zici ca celelalte tari din bun simt ca sa nu fure creiere privilegiate nu aduc oameni de stiinta, pur si simplu hipersistemul de cercetare este anchilozat, nu este flexibil, in plus putem spune ca este o bataie de joc pt. contribuabil sa nu scoti maximul de profit stiintific, dintr-un buget anume.
      • 0 (6 voturi)    
        cetatene (Miercuri, 31 martie 2010, 14:36)

        neaosh [utilizator] i-a raspuns lui cetateanul

        Or avea americanii de 60 de ani bomba atomica, doar ca e posibil sa se incerce o " dezvoltare " a ei.
        In plus cheltuielile cu iranianul sunt mult mai mici decat cu fizicienii americani. :))
        • +2 (2 voturi)    
          Esti copil (Miercuri, 31 martie 2010, 16:03)

          Cetateanul [anonim] i-a raspuns lui neaosh

          Daca tu crezi ca america se uita dupa cercetatori musulmani sa-i bage direct la varful tehnologiilor nucleare, nu pricepi nimik. Pt. asta ar trebui sa-i explice iranianului tot ce stiu ei, ca omul sa poata sa lucreze incepand de la acel punct. Fireste ca pt. cei valorosi care lasa tabara dusmana si se unesc occidentalilor exista si pt. ei un post de munca asigurat, este ca si cand ai crede ca lui Pacepa i-au dat un post in CIA important. Repet, importanta fizicianului este doar pt. ca poate informa de cea ce fac iranienii.
  • -1 (7 voturi)    
    comentariu (Miercuri, 31 martie 2010, 13:42)

    marin [anonim]

    agentia umanitara CIA la rapit nitel pentru ai preda o lectie despre democratia americana.si sigur el nu mai vrea sa se intoarca in iran fiind pazit de agentii agentiei umanitare si desighur nemai avand nici pasaport a decis sa traiasca in tara democratiei absolute in deplina libertate.
    • -1 (1 vot)    
      Marine, (Miercuri, 31 martie 2010, 18:41)

      haril [anonim] i-a raspuns lui marin

      care este corespondentul in limba iraniana a nick-ului tau? Cu siguranta ca tu ne poti ajuta ca sa te rapim,pentru a te transforma intr-un profesor de democratie americana ,materie scolara atat de necesara poporului iranian.Daca reusesti sa te califici in aceasta meserie onorabila,sa nu-ti treaca prin minte sa-l coptezi pe Ahmadinajad,pe post de elev,in scoala ce o vei deschide la Teheran.
  • +1 (3 voturi)    
    braindrain fortat (Miercuri, 31 martie 2010, 15:16)

    ionexu [anonim]

    numai sa nu incerce sa fuga ca deja se trece la molestare de minori... banuit ca a participat la crima din..frate cu teroristii de la 11 sept.etc...etc.