Vladimir Putin: Rusia este gata sa renunte la armele nucleare daca si SUA fac acelasi lucru

de Marius Mihaiescu     HotNews.ro
Miercuri, 10 iunie 2009, 19:09 Actualitate | Internaţional

Premierul rus Vladimir Putin a declarat miercuri ca Rusia este gata sa renunte la armele nucleare, daca si tara care le-a inventat si folosit, respectiv Statele Unite ale Americii, face acelasi lucru, relateaza AFP.

Intrebat de un ziarist daca isi poate imagina o Rusie fara arsenal nuclear, Putin a raspuns: "Bineinteles! La ce ne serveste arma atomica?". Declaratia a fost facuta in cadrul unei intalniri cu ministrul german al afacerilor externe, Frank-Walter Steinmeier.

"Ca si cum am fi noi cei care le-am inventat sau folosit! Daca cei care le-au inventat si le-au folost sunt pregatiti astazi sa renunte (...) bineinteles ca vom saluta o astfel de dezvoltare si vom contribui la ea", a continuat Vladimir Putin.

Rusia si SUA negociaza, in prezent, viitorul acordului START 1 privind reducerea arsenalelor nucleare pe care le detin, acord care expira la sfarsitul anului.

In cursul aceleiasi zile, un responsabil militar rus de rang inalt, generalul Nikolai Solonov, a apreciat ca Rusia trebuie sa conserve cel putin 1.500 de ogive nucleare in cadrul acestor negocieri.


Citeste mai multe despre   
























Astra Film Festival 2017

VIDEO INTERVIU Bill Nichols, critic de film si pionier al studiului de film documentar: In timpul facultatii inca nu stiam ce voi deveni. Eu nu eram interesat sa fac bani, ci cautam implinirea. Si a durat o vreme sa imi dau seama.

Bill Nichols, critic de film american, profesor emerit si un pionier al studiului de film documentar contemporan a discutat in cadrul unui interviu despre visele si aspiratiile din tinerete, tehnicile din filmele documentare si influenta tehnologiei in industria cinematografica.
  • Intra in articol pentru a citi principalele declaratii ale lui Bill Nichols

1772 vizualizari

  • +5 (11 voturi)    
    vulpoiu' (Miercuri, 10 iunie 2009, 19:39)

    turistul [anonim]

    praf in ochi, vulpoiu sovietic stie bine ca rachetele balistice si bombele nucleare pe care le detin sunt singurele arme care impiedica un eventual atac impotriva unei tari asa bogate ca rusia ... si oricum, cine poate verifica daca toate armele atomice au fost distruse ... nimeni !
    • 0 (4 voturi)    
      Vulpoi sau nu... (Joi, 11 iunie 2009, 1:36)

      Dumitrel [anonim] i-a raspuns lui turistul

      ... tipul e jos palaria de destept si isi merita locul. Noi avem tampiti gen Boc sau Jiji, rusii au oameni destepti care mentin echilibrul la nivel global, tinand in frau hoardele de araboi retardati gata sa explodeze cand vad fund de om alb. Alt calibru, monser.
      • +3 (3 voturi)    
        hoardele de arabi (Joi, 11 iunie 2009, 2:18)

        ia cucu [anonim] i-a raspuns lui Dumitrel

        hoardele de arabi retardati care arunca in aer albii sunt prostite si antrenate tot de arabi dar platite de albi

        la fel , si romanii sunt prostiti si controlati doar ca noi nu-i aruncam pe altii in aer ci pe noi insine

        nu stiu cine contesta inteligenta lui putin dar cred sincer ca si boc are ceva in cap, doar ca nu se simte la nivelul populatiei de rand

        iar raspunsul lui putin este un raspuns evaziv si ironic
      • -1 (1 vot)    
        STIMATE (Joi, 11 iunie 2009, 8:11)

        sabo [utilizator] i-a raspuns lui Dumitrel

        domn...in afara de faptul ca pe acestia noi ii scoatem in fata....fiti sigur ca exista un plan de organizare tactica astfel incat acestia sa fie cai care sunt pe scena..
        iar desteptii si patriotii natiunii sa fie fara forta.
        si le merge, pt ca au bani iar vechii colabo sunt activi si sunt multi,interesati, santajabili,etc.
  • -1 (5 voturi)    
    SUA sa nu renunte (Miercuri, 10 iunie 2009, 20:55)

    releu [anonim]

    sa faca arme nucleare si altele la fel ca Reagen.
    • -4 (8 voturi)    
      nu va renunta (Miercuri, 10 iunie 2009, 22:41)

      Dan123 [utilizator] i-a raspuns lui releu

      pt ca e cea mai idioata tara de pe pamant. ar fi bine sa renunte si apoi rusii sa ii steraga de pe fata pamantului. ce zi de sarbatoare pe glob va fi!
  • -1 (1 vot)    
    povesti (Miercuri, 10 iunie 2009, 20:59)

    gicu [anonim]

    doar in acte ar fi posibila o asemenea decizie. in realitate, totul ar fi ca si pana acum...
  • +2 (4 voturi)    
    mda... (Miercuri, 10 iunie 2009, 21:08)

    me [anonim]

    mda in declaratia lui inteapa clar SUA, si atacurile lor atomice din al 2lea razboi mondial...

    o declaratie care personal mi se pare foarte misto...
    da nu mai misto decat faza cand l-a facut pe bogatasu ala sa semneze un act fara sa se uite la el ...

    ce sa mai... se vede ca a fost KGBist...
    • -1 (1 vot)    
      Este o diferenta intre cocalarii si barbatii (Joi, 11 iunie 2009, 13:27)

      Tantza si Costel [anonim] i-a raspuns lui me

      Este o diferență intre cocălari și bărbații.

      Putin le trage palme peste ochii la cine vrea in aceasta lume si nimeni nu cirie in front.
      De aici si marea oftica la multi care nu au acest curaj (a se citi testicule).
  • 0 (2 voturi)    
    hmm... (Miercuri, 10 iunie 2009, 22:05)

    he he [anonim]

    o avea nea rusnacu o alta arma mai performnta si pune la naftalina armele nucleare?
    se schimba tehnologia?
  • 0 (4 voturi)    
    ce-o fi in capul lui putin? (Miercuri, 10 iunie 2009, 22:26)

    dorinteodor [anonim]

    omul nu-si da seama ca nimeni nu are si nu va avea incredere vreodata in rusi? sau putin, fara sa vrea, a dezvaluit un mare secret militar si anume ca rusii nu mai pot nici intretine si nici dezvolta armament nuclear modern. pentru cine nu stie, armele nucleare moderne nu mai pot fi perfectionate prin explozii experimentale. ele se dezvolta prin modelare si simulare pe super-super-calculatoare. de curind intr-o competitie intre ibm si cray s-a depasit 1 peta-flop. s-a spus atunci ca acestea sint calculatoarele cele mai puternice din lume cu exceptia celor cu adevarat serioase care se folosesc la dezvoltarea armelor nucleare si despre care nu se stie absolut nimic....
    • +1 (3 voturi)    
      SAPOCA (Miercuri, 10 iunie 2009, 23:29)

      smen [anonim] i-a raspuns lui dorinteodor

      cum poti sa zici asa ceva cand rusii sunt lideri in acest domeniu avand cea mai avansata racheta nucleara ss27 topol-m mai studiaza baiatu lasa hamburgerii
      • 0 (0 voturi)    
        ce are sula cu prefectura? (Joi, 11 iunie 2009, 10:36)

        dorinteodor [anonim] i-a raspuns lui smen

        racheta este una iar armele nucleare sint cu totul altceva. armele nucleare au nevoie permanenta de intretinere care este foarte complicata. in plus, armele nucleare clasice nu se pot folosi intr-o situatie de razboi din cauza efectelor cu bataie lunga. totusi, aceste arme se perfectioneaza mereu prin modelare si simulare pe super-super-computere pe care rusii nu le au. aici este problema....
        • -1 (1 vot)    
          drogurile firar ale naibii (Joi, 11 iunie 2009, 13:56)

          smen [anonim] i-a raspuns lui dorinteodor

          mister dorin,vrei sa-ti demonstrez ca rusii au supercoputere ia fi atent aici http://english.pravda.ru/science/tech/07-12-2004/7465-computer-0,ce-mi plac mie marii destepti care se dau asa dar sunt exact invers,tu esti un exemplu elocvent
    • 0 (0 voturi)    
      Tratatele de dezarmare se fac intre Rusia si USA (Joi, 11 iunie 2009, 13:29)

      Tantza si Costel [anonim] i-a raspuns lui dorinteodor

      Tratatele de dezarmare nucleara se fac intre Rusia si USA nu intre cocalari.
      Pina una alta tu esti facut la buzunare in Bucuresti de bruneti care iti spun cum sa stai.
  • 0 (0 voturi)    
    Adica niciodata :)) (Miercuri, 10 iunie 2009, 22:31)

    Adrian [anonim]

    Adica niciodata :))
  • 0 (2 voturi)    
    pierdem din vedere esentialu... (Miercuri, 10 iunie 2009, 22:58)

    alex nambani [anonim]

    body language-u spune ca dl. putin ne arata cam cat e comparativ cu O ba ma (din poza carevasazica)
  • +2 (2 voturi)    
    simpatic putin, (Miercuri, 10 iunie 2009, 23:30)

    directia 5 [anonim]

    daca SUA a castigat 'cursa inarmarii' ,Rusia vrea s o castige pe cea a 'dezarmarii' ,adica s a intalnit hotu' cu prostu'
  • 0 (0 voturi)    
    Fereasca Dumnezeu (Joi, 11 iunie 2009, 0:06)

    Rhadoo [utilizator]

    Realitatea care ramane este ca primii care nu s-au putut abtine sa o foloseasca au fost americanii. Primii si ultimii.
    Oricum, trist e ca manevrarea acestor "jucarii" extrem de periculoase este la indemana catorva oameni pe care ii numeri pe degetele de la o mana.
    Sa nu ne inflamam prea tare. Declaratia lui Putin este ironica si nimic altceva.
  • +2 (2 voturi)    
    Cat costa un arsenal nuclear (Joi, 11 iunie 2009, 2:04)

    Turnofftheglory [anonim]

    Aveti idee cat costa conservare, dezvoltarea si imbunatatirea unui arsenal nuclear? Cineva vorbea de Topol. Stimate domn, Topol are o racheta performata de aruncare pe orbita, la capitolul software si giroscoape stau foarte prost. Nu v-ati pus problema niciodata de ce in cursa inarmarilor Pentagonul a ales precizia si rusii puterea?
    La ora actuala Rusia e intr-o crunta recesiune, armata lor e extrem de prost dotata, iar recrutii sunt prea putini. In realitate Rusia isi doreste o reducere de armament cu un marketing de good guys, pentru ca nu mai are cine si cu ce sa tina arsenalul.
    Ganditi-va SUA are o armata de drone, sunt dezvoltatorii cei mai buni de software si au tehnologie suficienta pentru a fi cu zeci de ani in avangarda.
    Simplificand, bugetul SUA de aparare e mai mare decat al tuturor tarilor de pe planeta.
    • -1 (1 vot)    
      Topol (Joi, 11 iunie 2009, 6:26)

      Garett [anonim] i-a raspuns lui Turnofftheglory

      Partea de "aruncat pe orbita" in mod eficient estecea mai grea, reintrarea focoaselor este dupa aceea doar treaba de calcul balistic si la capitolul asta rusii au stat intotdeauna bine. Este memorabila povestea cu de-orbitarea lui Mir, calculata cu creionul pe hartie de un academician rus, statia cazand foarte aproape de locul prezis.
      • -1 (1 vot)    
        inteleg ca a cazut mir cam unde se spera ... (Joi, 11 iunie 2009, 10:41)

        dorinteodor [anonim] i-a raspuns lui Garett

        daca bomba nu cade absolut exact unde doresc ei, nu are prea mare valoare (poti distruge un bunker antiatomic doar daca-l lovesti precis....) . ne mai vorbind de viteza cu care trebuie luata o decizie. academicianul rus super-geniu nu are nici o sansa in fata unui soldat american dotat cu calculatorul si softul adecvat....
        • -1 (1 vot)    
          Diferenta intre dulai si catelusi (Joi, 11 iunie 2009, 13:33)

          Tantza si Costel [anonim] i-a raspuns lui dorinteodor

          Trebuie sa-ti repet inca odată: rusii cu americanii vor colabora (economic, militar, politic) iar cățeluși marinari vor latra la luna
    • -1 (1 vot)    
      asculti mettalica (Joi, 11 iunie 2009, 13:59)

      smen [anonim] i-a raspuns lui Turnofftheglory

      se vede,ss 27 topol m este mai precisa decat cea mai precisa racheta americana drogatule studiaza mai cu atentie,de asemeni este imuna la orice scut anti racheta lucru confirmat de americani
  • +1 (1 vot)    
    tactica de manipulare (Joi, 11 iunie 2009, 8:38)

    cet23 [anonim]

    O tactica foarte buna de manipulare.
    Mesajul trasmis e clar: "noi suntem baieti buni, noi am renunta la armele atomice, dar americanii nu vor, fiindca-s baieti rai". Conditia "daca renunta si SUA renuntam si noi" pare o conditie de bun simt, astfel incat manipularea are sens.
    Nici SUA nici Rusia n-o sa renunte la armele atomice. In perioada asta istorica, pur si simplu nu se poate. Presupunand ca vreodata s-ar putea. Si Putin si SUA stiu asta foarte bine.
  • 0 (0 voturi)    
    ... (Marţi, 1 septembrie 2009, 23:55)

    sandro [anonim]

    Well, se simte si stie ca americanii fac parada cu a lor technology..rusii,mai cuminti,dar ispravnici.Ad esempio, tehnologia "stealth",o aveau DEJA si opera/opereaza d pe MIG-urile lor,carevasazica ii puteau "vedea" pe inamici,inainte ca ei sa aiba habar.Ori,poate preferati sa NU credeti ?! Antway, cert e ca Russia se pune al naibi d repede si bine pe picioare,iar faptul ca nu mai accepta o Lume unipolara ,sper sa-i dea cosmaruri Uncheasului Sam !
  • 0 (0 voturi)    
    ... (Joi, 1 iulie 2010, 17:58)

    Daniel [anonim]

    Hai sa fim seriosi.....credeti ca SUA va renunta la arma nucleara? ....rusii s-au aparat tot timpul si fara ea asa ca sunt dispusi sa renunte ...(bineinteles si toate tarile care o detin) ....dar SUA care are interese in Asia vrea sa isi mentina starea de profitabilitate pe care o are.
    Daca SUA s-ar retrage din Asia petrolul nu ar mai fi la fel de ieftin pt ei...garantez eu asta.
    Asa ca pacea mondiala ramane intr-un fir de ata. Atat SUA cat si Rusia sunt niste "jegosi" dar macar Rusia e pe fatza.
    Apropo...Putin un om respectat in lume si poate mai de temut ca Obama...asa ceav ar trebuii in Romania nu pupi'ncuristi ca Base si Boc...si ceilalti bineinteles.