Surse militare: Aviatia SUA a doborat o drona iraniana deasupra teritoriului irakian

de Adrian Novac     HotNews.ro
Vineri, 13 martie 2009, 10:42 Actualitate | Internaţional

Un avion de vanatoare apartinand US Air Force a doborat o drona iraniana deasupra teritoriului irakian, au declarat surse militare americane, citate de Danger Room. Incidentul a avut loc luna trecuta, sustin sursele, care insa nu au oferit detalii.

Reprezentanti ai Coalitiei multinationale din Irak nu au comentat informatiile.

Danger Room precizeaza ca armata americana a acuzat in deseori Iranul ca inarmeaza si antreneaza grupari militante din Irak. US Army a afirmat ca militiile siite au folosit in nenumarate randuri rachete de provenienta iraniana iar grupari sunnite au atacat vehicule militare americane cu bombe facute in Iran.

SUA sustin ca numarul de arme livrate de Iran a scazut in 2008, iar Administratia Obama a anuntat ca este pregatita sa poarte negocieri directe cu autoritatile de la Teheran daca acestea "isi desclesteaza pumnii" si renunta la atitudinea agresiva.

Site-ul specializat in chestiuni de securitate si aparare afirma ca incidentul de luna trecuta a intervenit intr-o perioada "delicata". Potrivit Globalsecurity.org Iranul a construit mai multe aparate de zbor fara pilot (drone), intre care Ababil si  Misrad. Ambele modele au fost livrate organizatiei Hezbollah, care le-a folosit in timpul razboiului cu Israelul, din 2006.

Iranul a anuntat in ultimii ani ca a adus imbunatatiri dronelor sale. In februarie 2009, un inalt oficial militar de la Teheran a declarat ca aparatele iraniene au in prezent o raza de actiune de aproape 1.000 de km.

Danger Room precizeaza ca Iranul a exagerat de multe ori puterea reala a armamentului si a echipamentului sau militar, insa daca dronele sale pot zbura atat de mult "ele pot ajunge deasupra fiecarei instalatii militare, misiuni diplomatice si stat din Orientul Mijlociu unde SUA au interese", inclusiv in Irak.


Citeste mai multe despre   
























Astra Film Festival 2017

VIDEO INTERVIU ​Hanka Kastelicova, producator executiv HBO Europe: Timpul mediu de productie pentru un film documentar HBO este de patru ani, dar am avut si cazuri in care totul s-a intins pe o perioada de 10-14 ani

Hanka Kastelicova, producator executiv HBO Europe, discuta in cadrul unui interviu despre implicarea HBO in productia de filme documentare si numarul mic de cinematografe din Romania: "De exemplu, filmul Lumea Vazuta de Ion B., regizat de Alexandru Nanau, a primit un premiu Emmy. Am continuat cu Alexandru si am produs filmul Toto si surorile lui, film care a fost nominalizat la Premiile Academiei Europene de Film, echivalentul Oscarului european".
  • Intra in articol pentru a citi principalele declaratii ale lui Hanka Kastelicova

3207 vizualizari

  • -3 (5 voturi)    
    Ce e aia drona ?? (Vineri, 13 martie 2009, 10:55)

    bibicu [anonim]

    ... asta ("drona") ce mai e ??

    ;)
    • +5 (5 voturi)    
      ce e aia drona?? (Vineri, 13 martie 2009, 11:11)

      bogdan [anonim] i-a raspuns lui bibicu

      Avion de spionaj fara pilot
    • +1 (7 voturi)    
      Drone... (Vineri, 13 martie 2009, 11:14)

      Alt_nevermind [anonim] i-a raspuns lui bibicu

      Avioane fara pilot, gen "Predator".
      Din astea doar licuriciul are voie sa foloseasca, restul lumii nu...
      • +2 (2 voturi)    
        te inseli (Vineri, 13 martie 2009, 11:19)

        modranga [anonim] i-a raspuns lui Alt_nevermind

        Si armata noastra are; ce sa mai vorbim de altii.
      • -2 (6 voturi)    
        :) (Vineri, 13 martie 2009, 11:44)

        rakkone [utilizator] i-a raspuns lui Alt_nevermind

        De asemenea doar Linguriciul are voie sa omoare civili, in care caz sunt "pierderi colaterale regretabile". Daca ailalti omoara civili sunt "crime impotriva umanitatii", "crime atroce", "genocid", etc
    • 0 (2 voturi)    
      drona... (Vineri, 13 martie 2009, 11:17)

      modranga [anonim] i-a raspuns lui bibicu

      ... e un avion fara pilot, folosit in special pentru operatiuni de recunoastere.
    • +2 (4 voturi)    
      Drone US lichideaza zeci de talibani (Vineri, 13 martie 2009, 11:19)

      Turbanizat [anonim] i-a raspuns lui bibicu

      In provincia tribala pakistaneza Kurram, de la frontiera cu Afganistanul, drone americane (avioane fara pilot) au atacat cu rachete o tabara a talibanilor, in timpul noptii.
      Potrivit autoritatilor locale tribale, 18 cadavre au fost scoase de sub daramaturi si se continua cercetarile. Alti 50 de militzieni islamici au fost raniti in timpul atacului de ieri.
      Tabara din Kurram era organizata pentru primirea de "combatanti straini", sintagma prin care Pakistanul desemneaza membri al Qaida de origine araba sau din Asia centrala.

      Pe 7 martie, dimineata, o drona israeliana a lichidat unul din sefii militari ai Jihadului islamic din Gaza, Mahmud Fatuh, impreuna cu alti 2 teroristi islamici, garzile sale de corp. Acestia se aflau intr-un vehicul.
    • +1 (1 vot)    
      . (Vineri, 13 martie 2009, 11:22)

      radukku [utilizator] i-a raspuns lui bibicu

      o drona e un avion , de obicei de mici dimensiuni folosit pt spionaj si fara pilot.
      http://en.wikipedia.org/wiki/Unmanned_aerial_vehicle
  • -4 (10 voturi)    
    Scenariu (Vineri, 13 martie 2009, 11:14)

    tzuptzup [anonim]

    Sa uita americanii ei asa si zic: "Bai, hai sa facem o copie a dronelor astora ce au iranienii astia, ca e simplu, tzac-pac....". Dupa aia o distrugem si o prezentam la televizor ca fiind drona a iranienilor ce survola teritoriu strain. Iranienii nu vor recunoaste asta, pe buna dreptate, dar e un bun motiv sa incepi un mic conflict, uite-asa, de-a dracu'... Asta e doar un scenariu, nu va inflamati...
  • +1 (3 voturi)    
    ... (Vineri, 13 martie 2009, 11:15)

    blabla [anonim]

    ... aparate de zbor fara pilot (drone) - precizare din articol :)
  • 0 (4 voturi)    
    pregatiri (Vineri, 13 martie 2009, 11:23)

    MG [utilizator]

    USA ne pregateste; intr-o zi o sa spuna ca a doborat o drona si Ahmadinejad era la mansa, dotat cu o arma de distrugere in masa
  • -1 (3 voturi)    
    AL JAZEERA: Iranul a replicat nimicitor ! Razboi ? (Vineri, 13 martie 2009, 11:34)

    MIHAI 2 [anonim]

    In mai putin de 45 de minute
    au fost scufundate 4 ”repce” irakiene,
    incendiate 2 ”zdride”, una engleza și una americana,
    iar un numar de 7 pana la 9 ”fedule”
    au fost pulverizate
    cu o raza de ”ahbur -had” lansata de la baza ”Nastratin - talib an” din Tabriz,
    inainte chiar de a apuca sa decoleze
    de pe Portfedulul ”George Bush The First”
    stationat in Golful Persic.
    Israelul , absolut surprins se asteapta la ce e mai rau. ca urmare Bibi Netaniahu
    a anuntat ca
    a cerut Romaniei ca, temporar ,
    sa-i gazduiasca submarinele si ”lepatoanele”
    in portul liber Mangalia
    pana isi stabileste o straegie de autoaparare.
    Conditiile acestui aranjament au fost negociate
    de Mihaela Radulescu ,
    intrucat ea invatat limba ivrit in familie,
    in vremea cand se iubea cu Dani Otzl in secret.
    Emil Boc a declarat ca valoarea chiriei incasate de la israelieni e atat de mare ,
    incat putem considera criza incheiata, iar negocierile cu FMI ul inutile. Dupa aia l-a sunat cineva pe mobil si a spus ca Ba sunt utile, deoarece avem nevoie de o centura de siguranta,
    dat fiind dezastrul lasat de Tariceanu care atocat toti banii si a consumat intreaga rezerva nationala de ”șobal”
  • -1 (1 vot)    
    Hmmm (Vineri, 13 martie 2009, 12:16)

    Archaeopteryx [anonim]

    Deci iranienii sunt Zergi! Trebuiau sa trimita Overlord, nu drona...
  • -3 (3 voturi)    
    deskiderea spectacolului (Vineri, 13 martie 2009, 14:26)

    Julian [anonim]

    Iranu sau US mai trimite o drona spre Israel, US o doboara si paia, Iar mai trimite iar mai doboara pana cand US se satura si invadeaza Iranu si incepe terifiantul ww3.
  • -1 (3 voturi)    
    pentru mihai (Vineri, 13 martie 2009, 14:36)

    calu verde de pe peretele verde [anonim]

    mihai am vazut articolul tau: interesant si destept: felicitari!
  • -2 (4 voturi)    
    Total Fals! (Vineri, 13 martie 2009, 15:19)

    iostiu [anonim]

    Americanii nu au doborat nimic (nu-s in stare) , adevarul gol golutz este ca din nefericire dronei iraniene i s-a terminat elasticul infasurat in jurul elicei si nemaiavand propulsie s-a prabusit singura.