Armata rusa adreseaza un ultimatum fortelor georgiene din Abhazia

de R.M.     HotNews.ro
Luni, 11 august 2008, 10:53 Actualitate | Internaţional

Separatistii sustin ca au fost fortati sa evacueze copiii in Rusia
Foto: Rompres
Armata rusa a adresat un ultimatum fortelor georgiene din Abhazia, ordonandu-le sa predea armele luni dimineata, a anuntat comandantul rus, citat de AFP.

Generalul Serghei Saban, comandantul fortelor rusesti de mentinere a pacii din teritoriul separatist Abhazia, a cerut tuturor fortelor georgiene care se afla in zona de securitate care separa Georgia de Abhazia sa predea armele intre orele 07.00 - 10.00 (ora locala).

Georgia a respins imediat acest ultimatum. "Niciun politist nu va armele", a declarat ministrul georgian Temour Iakobasvili.

Bush catre Putin: Sunt profund ingrijorat de raspunsul disproportionat al Rusiei

Presedintele SUA, George W. Bush, i-a transmis premierului rus Vladimir Putin profunda sa ingrijorare fata de "raspunsul disproportionat" al Rusiei in conflictul din Osetia de Sud.

Bush a declarat, intr-un interviu pentru NBC Sports, ca a avut vineri o discutie cu Putin, in care a afirmat ca "aceasta violenta este de neacceptat" si a solicitat retragerea tuturor trupelor pe pozitiile detinute in data de 6 august.

"Am fost foarte ferm cu Vladimir Putin, la fel cum am fost ferm cu presedintele rus Dmitri Medvedev", a sustinut Bush.

"Mi-am exprimat profunda ingrijorare fata de raspunsul disproportionat al Rusiei. Condamnam cu fermitate bombardamentele care au avut loc", a declarat presedintele american.

El a sugerat ca acest conflict, care coincide cu Jocurile Olimpice de la Beijing, a reusit sa umbreasca idealurile olimpice.

Secretarul general al NATO critica Rusia

Secretarul general al NATO, Jaap de Hoop Scheffer, a acuzat luni Rusia de "folosirea unei forte excesive" si de violarea teritoriul Georgiei.

"Jaap de Hoop Scheffer este profund ingrijorat de raspunsul disproportionat al Rusiei si de lipsa de respect fata de integritatea teritoriala a Georgiei", a declarat un purtator de cuvant al Aliantei, citat de AFP.

Liderii NATO au declarat in aprilie, la summitul de la Bucuresti, ca Georgia va deveni, in urmatorii ani, membru al Aliantei Nord Atlantice.

Intalnire Sarkozy - Medvedev, la Moscova

Presedintele francez Nicolas Sarkozy se va deplasa, marti, la Moscova, unde ar urma sa aiba o intalnire cu presedintele rus Dmitri Medvedev, pentru "a incerca sa finalizeze" un acord de incetare a focului in conflictul dintre Rusia si Georgia, a declarat ministrul francez al Afacerilor Externe, Bernard Kouchner.

Ministrul francez de Externe, care se afla la Tbilisi, a afirmat, dupa intalnirea cu presedintele Mihail Saakasvili, ca liderul georgian "este hotarat sa ajunga la pace".

"Pacea trebuie sa revina, iar popoarele trebuie protejate si, din acest punct de vedere, presedintele Saakasvili a acceptat in majoritate propunerile noastre", a spus Kouchner.

Planul francez de pace prevede incetarea imediata a focului, retragerea fortelor pe pozitiile ocupate inainte de 6 august si respectarea integritatii teritoriale a Georgiei.

Ministrul georgian al Afacerilor Externe discuta cu oficiali NATO

Tot in plan diplomatic, ministrul georgian al Afacerilor Externe, Eka Teselasvili, se va deplasa marti la Bruxelles, unde va avea o intalnire cu secretarul general al NATO, Jaap de Hoop Scheffer, a anuntat un purtator de cuvant al Aliantei, citat de AFP.

In noaptea de duminica spre luni, tirurile de rachete georgiene asupra capitalei regiunii separatiste Osetia de Sud, Tinvali, s-au soldat cu trei morti si 18 raniti in randul fortelor ruse de mentinere a pacii, potrivit autoritatilor osete.

























Astra Film Festival 2017

VIDEO INTERVIU ​Hanka Kastelicova, producator executiv HBO Europe: Timpul mediu de productie pentru un film documentar HBO este de patru ani, dar am avut si cazuri in care totul s-a intins pe o perioada de 10-14 ani

Hanka Kastelicova, producator executiv HBO Europe, discuta in cadrul unui interviu despre implicarea HBO in productia de filme documentare si numarul mic de cinematografe din Romania: "De exemplu, filmul Lumea Vazuta de Ion B., regizat de Alexandru Nanau, a primit un premiu Emmy. Am continuat cu Alexandru si am produs filmul Toto si surorile lui, film care a fost nominalizat la Premiile Academiei Europene de Film, echivalentul Oscarului european".
  • Intra in articol pentru a citi principalele declaratii ale lui Hanka Kastelicova

895 vizualizari

  • -1 (1 vot)    
    Da nu s-au predat deja??? (Luni, 11 august 2008, 11:13)

    Alex [anonim]

    Parca stiam ca s-au predat deja.Au incetat focul.
  • 0 (2 voturi)    
    buuun, dar Saakasvili? (Luni, 11 august 2008, 11:16)

    cristi [anonim]

    ce pateste, ca s-a dus ca berbecul peste aia care sunt clar mai tari decat el?
  • 0 (0 voturi)    
    inca este sange in Evropa (Luni, 11 august 2008, 11:25)

    Synaptic [utilizator]

    Era vorba aia care, nu mi-a placut cand am auzit-o: "To run like a French." Adica s-o iei la fuga ca un francez. Uitati-va ca toata Evropa e tremurand si francezii vin cu diplomatia, unde odata au fost cu cavaleria :)
    • +1 (1 vot)    
      Calcul prost (Luni, 11 august 2008, 12:38)

      MB [anonim] i-a raspuns lui Synaptic

      cam asta au facut georgienii.
      Chiar se asteptau sa le sara in ajutor americanii, mai ales acum cind trag aer in piept pt o campanie electorala cu cantec, in acelasi timp dand ocol maraind Iranului? Sau de la UE, care e tinuta in sah de dependenta energetica - si de intelegeri deja semnate ...
      Cererile lor sunt de natura teritoriala, nimeni nu se baga sa ii ajute, mai ales de cind cu Kosovo ... pacat de oamenii care au murit acolo si vietile distruse. Nu era momentul.
  • 0 (0 voturi)    
    Urusul... (Luni, 11 august 2008, 12:02)

    Tiborg [anonim]

    Din pacate pentru georgieni, Rusia inca este un urs in putere si cu ghiare ascutie...
  • 0 (0 voturi)    
    Mi-aduc aminte de un banc (Luni, 11 august 2008, 12:07)

    marius [anonim]

    Solutia lui Bula pentru iesirea Romaniei din criza economica: declaram razboi americanilor si ne predam!

    Georgianul Bulashvili a declarat razboi rusilor...
  • +1 (1 vot)    
    Milosevici al Georgiei... (Luni, 11 august 2008, 12:09)

    Politica pumnului [anonim]

    Georgia a luat o decizie gresita rau de tot, prin care a pierdut definitiv Abhazia si Osetia. Chiar daca rusii vor juca pe cartea "respectarii" integritatii teritoriale, in realitate vor tine trupe acolo sine-die, iar acum au motive bune. Populatia locala oricum nu va mai dori sa auda de Georgia (sau sa le plateasca taxe).

    Saakasvili trebuie sa plece, e o calamitate, un Milosevici al Georgiei, acum a demontat tara din lipsa de experienta, de diplomatie si de respect.

    In ceea ce-i priveste pe rusi, ei ar putea lua exemplu de la bombardarea Belgradului si a Serbiei, sunt multe invataminte de tras de acolo... Pacat de victimele colaterale, ca n-au decat vina de fi votat un dobitoc.
  • -1 (1 vot)    
    Dublul standard (Luni, 11 august 2008, 12:21)

    fane [anonim]

    Domnu' Jaap, ia intrebati-l pe predecesorul dvs. Solana Satana cum bombarda Nato Belgradul in duminica de Paste, in '99, fara sa mai tina cont de suveranitatea si integritatea teritoriala a Serbiei.
    Cat priveste lovirea ambasadei Chinei, tot in acea perioada, sunt doua variante: ori sunteti prosti ca nu stiti sa tintiti (sa targhetati - pentru fetele de la PR), ori sunteti criminali daca ati dat-o intentionat. Ce sa fie?
  • 0 (0 voturi)    
    Unde dai si unde crapa! (Luni, 11 august 2008, 12:24)

    johnny [anonim]

    Ambele parti beligerante si-au facut gresit calculele! Partile beligerante fiind, evident, americanii si rusii!
    Georgia, sub pretextul unor incidente care se repeta de ani buni, a declansat o ofensiva care nu avea cum sa nu fie aprobata si sustinuta de americani. Americanii au procedat la fel ca in ultimii 50-60 de ani, impingand pionii pentru a testa capacitatea si dorinta de reactie a rusilor (care, si ei, au procedat la fel in tot acest timp!). Pana la un punct s-au inselat in asteptari, rusii reactionand mult mai energic decat s-a presupus. Asa ca tot ei, americanii, mai mult sau mai putin discret, vor fi nevoiti sa rezolve situatia foarte dificila in care au pus Georgia.
    Calculul gresit al rusilor, carora conflictul s-ar parea ca le-a venit ca o manusa, consta in excederea limitelor represaliilor! Daca s-ar fi limitat doar la atacarea, chiar pana la distrugere totala, a capacitatilor militare georgiene, ar fi fost castigatorii fara discutie ai conflictului, reactia internationala fiind in acest caz foarte anemica. Atacand insa obiective mult mai importante pentru americani/europeni decat pentru georgieni, asa cum sunt conductele de petrol si porturile de la Marea Neagra, rusii vor determina un raspuns mult mai puternic ai mai complex din partea Occidentului. Indiferent de felul cum evolueaza situatia faptica si juridica a zonelor aflate in litigiu, toate partile cu interese directe in traseele energetice din Georgia vor face tot posibilul ca sa asigure securitatea acestor trasee. O masura extrema in acest sens, chiar exagerata din mai multe puncte de vedere, ar putea fi acceptarea Georgiei in NATO, cu toate problemele nerezolvabile cu care ar veni aceasta masura!
    In concluzie, ma hazardez sa sustin ca Romania va fi un beneficiar direct al actualei situatii, americanii si europenii fiind nevoiti sa ia in considerare mult mai serios toate rutele energetice alternative, mai ales Constanta-Trieste si Nabucco. E exact ce nu doresc rusii!
  • +1 (1 vot)    
    de la presedinte la presedinte (Luni, 11 august 2008, 12:32)

    negociatoru' [anonim]

    Bush catre putin ? , cel putin a realizat cine conduce tara si sa adresat cui trebuie.
    • 0 (0 voturi)    
      Cu totii stiam (Marţi, 12 august 2008, 1:45)

      IronFlavy [anonim] i-a raspuns lui negociatoru'

      era de mult evident cine conduce tara,n-a avut nevoie sa-si dea seama, stia deja