Radovan Karadzici, deghizat si cu nume fals

de Victor Cozmei     HotNews.ro
Marţi, 22 iulie 2008, 13:08 Actualitate | Internaţional

Radovan Karadzici deghizat
Foto: Blic Online
Autoritatile sarbesti au dat publicitatii o fotografie cu fostul lider al sarbilor bosniaci, Radovan Karadzici, in care acesta apare deghizat purtand o barba alba lunga si ochelari, anunta Sky News. Oficiali sarbi spun ca acesta s-a dat drept un doctor de medicina alternativa si lucra la un centru medical sub un nume fals: Dragan Dabic.

Fostul lider al sarbilor bosniaci, Radovan Karadzici, acuzat de genocid, a fost arestat, luni seara, de serviciile de securitate sarbe, a anuntat biroul de presa al presedintelui sarb Boris Tadici. Radovan Karadzic, in varsta de 63 de ani, a fost cautat mai bine de 12 ani de justitia internationala, fiind inculpat de Tribunalul Penal International (TPI) de genocid comis in timpul razboiului din Bosnia (1992-1995).

Karadzici a fost condamnat in iulie 1995, dupa masacrarea a circa 8.000 de musulmani din enclava Srebrenica, in estul Bosniei.























5772 vizualizari

  • +1 (1 vot)    
    rectificare! (Marţi, 22 iulie 2008, 15:09)

    mirela [anonim]

    domnule cozmei,

    faceti rectificarea: sirbi bosnieni, nu bosniaci!
    Bosnian - relativ la cetatenie
    Bosniac - relativ la etnie

    Va faceti de rusine redactia! Puneti mina si informati-va despre un subiect inainte sa il relatati, nu mai traduceti dupa ureche articole aparute in presa straina. Ala nu e jurnalism...
    • 0 (2 voturi)    
      ... (Marţi, 22 iulie 2008, 15:32)

      Marian Andronescu [anonim] i-a raspuns lui mirela

      Ce-i mai place romanului sa caute nod in papura.

      Ne simtim noi mai destepti cand ii corectam pe altii.
      • +1 (3 voturi)    
        Domnule Andronescu, (Marţi, 22 iulie 2008, 15:56)

        Mirela [anonim] i-a raspuns lui Marian Andronescu

        Nu vi se pare grav ca presa romaneasca habar n-are despre ce vorbeste? Daca presa este formatoare de opinie sau macar ar trebui sa transmita corect informatia, ne mai miram de ce romanii nu inteleg nimic din lumea asta?

        Dvs. observati in cite greseli ne complacem zilnic? Nici sa nu incep!!! Considerati ca atitudinea asta este benefica sau constructiva? Oricum, e mai bine sa ne dam cu parerea (neavizata) despre Irak si Bosnia ca niste idioti, nu?

        Miine poimiine se trezeste un ministru de externe ca zice "sirbi bosniaci" - si pe urma "Vaaaai, ce gafa!" (orice sentiment partizan ati avea senzatia ca descoperiti in afirmatia asta este o pura iluzie).

        Si ca sa fim mai destepti ar trebui sa ne recunoastem si indreptam greselile...

        Cu toata stima!...
      • 0 (2 voturi)    
        Cum sa nu... (Miercuri, 23 iulie 2008, 2:17)

        gigel [anonim] i-a raspuns lui Marian Andronescu

        Sint lucruri care, desi aparent insignifiante pentru noi, au greutate mult mai mare in ochii celor direct vizati si astfel de greseli in cadru public se transforma in gafe serioase . Gafe de tipul acesta sint si :
        - Folosirea termenului de "Rroman" in loc de Roman intr-un articol de presa straina
        - Arborarea drapelului gresit al unei tari la un eveniment public (spre exemplu drapelul vechi al RSR in locul celui actual)
        - Redarea unui imn national gresit, samd.
  • -2 (2 voturi)    
    Mos Craciun (Marţi, 22 iulie 2008, 16:17)

    sakura [anonim]

    E ceva gluma proasta ce ne-ati facut-o. E o poza cu Mos Craciun. E parca din filmul acela amerikan cand Mos Craciun e luat drept nebun si arestat. Macar nu dati poze trucate, si daca voi ati luat galusca.
  • +2 (2 voturi)    
    MEA CULPA (Marţi, 22 iulie 2008, 17:09)

    Mirela [anonim]

    In limba romana nu exista termenul "bosnian". Ca atare exprimarea "sirbi bosniaci" este corecta.
    Imi cer scuze pentru confuzia creata.
    • -2 (2 voturi)    
      :) (Marţi, 22 iulie 2008, 17:39)

      ovidiu [anonim] i-a raspuns lui Mirela

      ... :))
      • +1 (1 vot)    
        Esti praf (Miercuri, 23 iulie 2008, 9:45)

        cucu [anonim] i-a raspuns lui ovidiu

        Esti praf tandari.

        Sper ca nu am gresit pe undeva. :D
  • +1 (1 vot)    
    A fost arestat Karadzici.Si? (Miercuri, 23 iulie 2008, 7:42)

    sergiu [anonim]

    Foarte bine ca a fost arestat Karadzici! Dar... criminali de razboi din fsta Iugoslavie croati,bsniaci nu exista?De generalul croat Gotovina a auzit cineva?Se mai stie ceva de el?De Franjo Tudjman nu se spune nimic?In afara de faptul ca a murit(foarte convenabil de altfel)?