Madridul a blocat sistemul electronic de numarare a voturilor in Catalonia

de V.M.     HotNews.ro
Sâmbătă, 30 septembrie 2017, 19:06 Actualitate | Internaţional

Va fi sau nu referendum in Catalonia
Foto: Agerpres/EPA
Autoritatile centrale spaniole au inchis sambata sistemul electronic de numarare a voturilor in Catalonia, in cadrul unor noi eforturi de a preveni desfasurarea, prevazuta pentru duminica, a unui referendum privind independenta regiunii, relateaza agentia DPA, citata de Agerpres.

Blocand sistemul de numarare, Madridul "a anulat" efectiv referendumul, care a fost deja declarat ilegal, a declarat presei purtatorul de cuvant al guvernului de la Madrid, Inigo Mendez de Vigo.

Mai multi ofiteri ai Garzii Civile au afirmat anterior in cursul zilei ca au descins la centrul catalan de tehnologie si comunicatii, unde se afla software-ul pentru sistemul electronic de numarare a voturilor.

Aceasta "noua masura impotriva proclamarii ilegale" a referendumului "a avut loc in limitele legii", a afirmat purtatorul de cuvant.

Seful guvernului central, Mariano Rajoy, a subliniat de mai multe ori ca referendumul pentru independenta Cataloniei nu va avea loc niciodata.

Amintim ca guvernul spaniol a declansat o ofensiva in care foloseste toate mijloacele care ii stau la indemana pentru a opri referendumul pentru independenta din Catalonia, declarat ilegal de autoritatile de la Madrid.

Madridul a anuntat sambata ca politia a sigilat 1.300 din cele 2.315 scoli din Catalonia unde trebuia sa aiba loc scrutinul. 

De asemenea, o sursa guvernamentala a dezvaluit ca 163 de scoli cu sectii de votare au fost ocupate de familii catalane. Locuitorii din regiune care sprijina referendumul au petrecut noaptea in scoli incercand sa se opuna ordinului politiei de a evacua si de a inchide sectiile de votare inainte de ora 6.00 dimineata a zilei de duminica. Scrutinul ar trebui sa inceapa la ora 9.00.

Fortele de ordine au ocupat si centrul de comunicatii al guvernarii regionale, dar liderul catalan Carles Puigdemont a declarat ca referendumul va merge oricum inainte.

"Totul este pregatit la peste 2.000 de puncte de votare, au urne si buletine de vot, tot ce este necesar pentru ca oamenii sa-si exprime opinia", a spus Puigdemont.


Citeste mai multe despre   
























[P] Camera Consultantilor Fiscali organizeaza examen de atribuire a calitatii de consultant fiscal sau de consultant fiscal asistent in Bucuresti, in data de 4 noiembrie 2017

Camera Consultantilor Fiscali este organizatia profesionala de utilitate publica care coordoneaza activitatea de consultanta fiscala din Romania si are in evidenta peste 5.500 de membri la nivel national. Inscrierile la examen se fac in perioada 2 octombrie 2017 - 20 octombrie 2017 pe site-ul http://www.ccfiscali.ro/.

4450 vizualizari

  • -12 (42 voturi)    
    Autoritatile centrale! (Sâmbătă, 30 septembrie 2017, 19:32)

    Stef_and [utilizator]

    Fac eforturi inutile.
    Catalanii mai repede sau mai tarziu vor pleca de la o tara care veacuri de-a randul a tinut-o numai pentru muls.
    • +9 (33 voturi)    
      imbecilii de spanioli cred ca.. (Sâmbătă, 30 septembrie 2017, 19:51)

      exilatul [utilizator] i-a raspuns lui Stef_and

      e ca pe vremea inchizitiei....nici nu si dau seama ca tot ce au facut si ce fac pt a impiedica referendumul este un ajutor dat celor care sustin independenta...
      • -1 (7 voturi)    
        oare? (Duminică, 1 octombrie 2017, 8:59)

        1anonim [utilizator] i-a raspuns lui exilatul

        Pai catalanii au fost si sunt inchizitorii... vor sa faca doar ce le convine lor. De ce nu s-au rupt de Spania in 1931-cu a doua republica, sau in 36 cu razboiul civil; dupa aia a venit Franco si n-au mai zis nici pis. In 1975 nici n-au vrut sa auda de ruptura, iar cand bascii au vrut autonomie Barcelona a sarit prima... hai ma baieti maa... eu inteleg dreptul la autodeterminare, dar nu-mi place curvasareala - sa calci vecinul in picioare fara sa tii cont ca si el are drepturi.
        • 0 (0 voturi)    
          Pana-n 2010, ... (Luni, 2 octombrie 2017, 8:18)

          Eu the first [utilizator] i-a raspuns lui 1anonim

          ... cand curtea constitutionala spaniola a dat o decizie controversata la vremea aia, care-a lipsit Catalonia de drepturi si libertati ce le aveau inca din evul mediu, si pe care de exemplu Tara Bascilor inca le are (taxare si administrare fiscala locala, nu centrala), un numar mic, nici 15% dintre catalani se gandeau la independenta. Doar politica de dat cu tifla si ignorat ce-i doare pe catalani a diverselor guverne de la Madrid, indiferent de orientarea politica, le-a dat apa la moara separatistilor. Cum face acuma si Rajoy.

          Daca nu exista politica asta de bagat pumnul in gura, pe care guvernul central, am io impresia, a preluat-o fara discernamant de la Franco, cel putin in ceea ce-i priveste pe catalani, nu se ajungea la referendumul de ieri. Da' cum Madridul insista sa fie prost, si sa ii brutalizeze in continuare, in loc sa ii intrebe ce vor, dupa parerea mea, daca se ajunge la razboi civil (chestie care pana ieri n-o consideram posibila, da' care incepe sa devina o varianta, dupa ce politia centrala a batut inclusiv pompieri care incercau sa protejeze populatia civila), responsabilitatea e la Madrid, nu la Barcelona.

          Sub Franco n-au mai zis nici pas din cauza terorii. Teroare de care a suferit intreaga Spanie, nu doar Catalonia. Catalonia si bascii insa mai mult ca altii din cauza ca-s regiuni cu identitate culturala putin mai mult diferita de cea sa-i zicem mainstream spaniola decat alte regiuni.
  • +20 (42 voturi)    
    Independenta catalaniei (Sâmbătă, 30 septembrie 2017, 20:18)

    KostasP [utilizator]

    Visul tuturor separatistilor. Catalanii nu pricep ca atunci cand vor fi independenti nu va curge nici lapte si nici miere. Indiferent de cat de bogata este acum aceasta provincie a spaniei. Separatismul nu este vazut cu ochi buni de catre nici o natie.
    • -20 (32 voturi)    
      e bine vazut (Sâmbătă, 30 septembrie 2017, 20:40)

      xanti [utilizator] i-a raspuns lui KostasP

      De catre toti catalanii ,exceptie fac mizeriile de dreapta de la PP.
      • -7 (9 voturi)    
        Bine zis (Sâmbătă, 30 septembrie 2017, 22:32)

        Vlad-I [utilizator] i-a raspuns lui xanti

        he he, "exceptie fac mizeriile de dreapta de la P" yo votez cu VOX, si mai la dreapta.
      • +4 (10 voturi)    
        Ucenicii URSS sub comanda Mazeta (Duminică, 1 octombrie 2017, 0:42)

        un domn [utilizator] i-a raspuns lui xanti

        Propovaduiesc BARCAExIT arata ca URSS este implicat;hienarXanti presteaza
        • -5 (5 voturi)    
          domn? (Duminică, 1 octombrie 2017, 10:30)

          srpc [utilizator] i-a raspuns lui un domn

          de cand un postac mizer platit, care se sparcaie pe forumuri, este "un domn"?
      • +3 (5 voturi)    
        da bine.. vazut (Duminică, 1 octombrie 2017, 9:18)

        1anonim [utilizator] i-a raspuns lui xanti

        Daca 40% inseamna toti catalanii e cazul ca cineva sa se intoarca in ciclul gimnazial la orele de matematica - de bacalaureat nu mai zic; cat despre bazele logicii care se formeaza in primii 7 ani nu comentez; despre faptul ca daca cineva nu e cunostinta de cauza, dar isi permite sa se exprime.... no coment.
        • 0 (0 voturi)    
          40% au fost pana ieri (Luni, 2 octombrie 2017, 8:20)

          Eu the first [utilizator] i-a raspuns lui 1anonim

          Ce-a facut Rajoy le-a facut celor pro separare o reclama cum singuri nici in 10 ani nu-si faceau.
  • +10 (34 voturi)    
    Ce planuri au dupa declararea independentei? Sunt (Sâmbătă, 30 septembrie 2017, 20:50)

    geonicol [utilizator]

    Ne place sau nu Globalizarea, odata declansata, nu mai poate fi oprita. Ce ma mira pe mine este ca separatistii nu spun nimic despre planurile concrete de viitor,ce va fi dupa declararea independentei, cum vor gestiona crizele de tot felul ce vor veni. Odata iesiti din UE, pentru ca e clar ca asta va fi, cum vor gestiona crizele. Se vor ivi o multitudine de probleme, moneda, de exemplu, care va fi? Eu nu am auzit decat sloganuri,sau poate nu am fost eu atenta.
    • -9 (25 voturi)    
      Lichtenstein, Andorra, San Marino, Islanda, Elveți (Sâmbătă, 30 septembrie 2017, 21:37)

      hic sunt leones [utilizator] i-a raspuns lui geonicol

      sunt tot atâtea state aflate în aceeași situație în care poate fi și viitorul stat Catalonia.
      Însă noul stat are o putere economică și o populație care îi va permite să negocieze și să fie acceptat în UE - dacă și noul său sistem politic va respecta valorile europene - în câteva luni, moment în care pentur cetățeni - actual spanioli, viitori catalani - situația de fapt va fi fix cea care este acum, doar că vor avea alte acte de identitate.
      • +17 (23 voturi)    
        Si veto Spaniol ce ? (Sâmbătă, 30 septembrie 2017, 22:33)

        Vlad-I [utilizator] i-a raspuns lui hic sunt leones

        Nici o tara nu puatee intra in UE daca una din grup se opune, si doar nu crezi ca Spania va vota repede sa intre .
        • -3 (13 voturi)    
          Pana una-alta.... (Duminică, 1 octombrie 2017, 1:01)

          newlook [utilizator] i-a raspuns lui Vlad-I

          Pana una-alta, spaniolii ii impiedica pe catalani si sa-si exprime vointa prin referendum...elementar intr-o democratie.
          Si chiar nu-i un mare fas daca Spania blocheaza accesul in UE al catalanilor. Elvetia NU e in UE ... ceea ce nu a impiedicat-o sa obtina pentru cetatenii sai conditii chiar mai bune decat unele state din UE pentru propriii cetateni. Asa pot fi si Catalanii...desi banuiesc ca UE nu ar lasa Spania sa faca veto...nu, nu acum, dupa Brexit.
          • +5 (13 voturi)    
            Bai niuluce (Duminică, 1 octombrie 2017, 4:50)

            KostasP [utilizator] i-a raspuns lui newlook

            Tu compari elvetia cu, catalania, mai ignorantule? Se vede ca nu stii nimic despre nimic. Dar acolo in rossia ignoranta e probabil o binecuvantare.
            • -3 (5 voturi)    
              Rossia... (Duminică, 1 octombrie 2017, 10:32)

              srpc [utilizator] i-a raspuns lui KostasP

              ...de la Barcelona:)) nu cumva PSG a batut Bordeaux cu 6-2 fiindca arbitrul era omul rusilor? tema de postat :)))
              • +3 (5 voturi)    
                A sarit (Duminică, 1 octombrie 2017, 13:56)

                KostasP [utilizator] i-a raspuns lui srpc

                Fratele mai mare sa-l apere pe fratiorul lui mai mic. Comentariul cu ignoranta ti se aplica si tie srpcr.
            • 0 (0 voturi)    
              Catalonia ... (Luni, 2 octombrie 2017, 8:23)

              Eu the first [utilizator] i-a raspuns lui KostasP

              ... (nu catalania) e cea mai bogata regiune a Spaniei. E regiunea care contribuie cel mai mult la bugetul Spaniei, contributia neta pe anul trecut cre' c-a trecut de 16 miliarde de EUR. Nu cred io ca economic Catalonia va fi aia lovita in cazul unei separari.
          • +2 (6 voturi)    
            da (Duminică, 1 octombrie 2017, 9:27)

            1anonim [utilizator] i-a raspuns lui newlook

            Pana una -alta catalanii fac ceva pe legea fundamentala a Spaniei, constitutia. Abia apoi urmeaza celelalte . Maria Ta ce crede vis a vis de faptul ca UE a transmis catalanilor ca e cazul sa respecte valorile europene ?
            • 0 (4 voturi)    
              UE să citească mai întâi (Duminică, 1 octombrie 2017, 12:12)

              hic sunt leones [utilizator] i-a raspuns lui 1anonim

              Carta ONU care prevede dreptul popoarelor la auto-determianare (adică dreptul catalanilor de a alege să facă sau nu parte din statul spaniol) și abia apoi să vorbească.
            • +1 (3 voturi)    
              n-ai (Duminică, 1 octombrie 2017, 13:22)

              nahir [utilizator] i-a raspuns lui 1anonim

              intrebat pe cine trebuie.
              asta cu privirea tampa se uita numai spre Siberia. habar nu are in general de nimic dar mai comenteaza pentru vreo rubla, doua (desi ce sa mai faci cu rubla in ziua de azi?).
              se baga si el destabilizator si anti UE, ca mai toti postacii, sustinatorii, votantii si membrii pesedaci.
              cateodata (dar rar de tot) ineptiile scrise de el sunt chiar usor amuzante prin ridicolul de care da dovada.
        • 0 (4 voturi)    
          De parcă state precum Islanda sau Elveția (Duminică, 1 octombrie 2017, 12:12)

          hic sunt leones [utilizator] i-a raspuns lui Vlad-I

          ar avea vreo problemă cu faptul că nu sunt membre UE...
      • +11 (21 voturi)    
        Nu e chiar asa simplu (Sâmbătă, 30 septembrie 2017, 22:40)

        geonicol [utilizator] i-a raspuns lui hic sunt leones

        Ca sa poata fi reprimta in UE, trebuie ca absolut toate statele UE sa o recunoasca. Spania nu o va recunoaste niciodata, posibil Franta care se teme deja pentru o bucata de teritoriu pe care il revendica catalanii. Poate si Romania care se afla intr-o situatie oarecum asemanatoare cu ungurii din Ardeal. Situatia nu e deloc simpla si e clar ca separatistii nu au niciun plan. De fapt au intins coarda cat au putut si doresc atentie. Politicieni iresponsabili si demagogi rostogolesc un bulgare care va mai aduce o problema majora Europei care oricum e in pragul haosului dupa intrarea necontrolata a milioanelor de musulmani intr-un rastimp extrem de scurt.
        • 0 (0 voturi)    
          Daca-i admite ONU ... (Luni, 2 octombrie 2017, 8:27)

          Eu the first [utilizator] i-a raspuns lui geonicol

          ... si stabilesc relatii economice si politice cu majoritatea statelor europene, ii doare la banana de UE.

          Da' daca Spania nu e proasta pana la capat, daca catalanii se rup, o sa-i recunoasca. Nu de alta, da' o rupere a relatiilor comerciale dintre Catalonia si Spania o sa afecteze mai mult Spania decat Catalonia.
      • -3 (9 voturi)    
        Armata spaniola trebuie sa ii maseze (Duminică, 1 octombrie 2017, 0:44)

        un domn [utilizator] i-a raspuns lui hic sunt leones

        Apoi cautat cine a alimentat financiar,cusiguranta niscaiva banci din URSS
        • +1 (3 voturi)    
          Așa cum armata română a tras în revoluționarii (Duminică, 1 octombrie 2017, 13:20)

          hic sunt leones [utilizator] i-a raspuns lui un domn

          din 1989?
  • +2 (8 voturi)    
    de ce tocmai acum? (Duminică, 1 octombrie 2017, 0:51)

    gopo2016 [utilizator]

    inteleg ca se chinuie de ceva timp cu independenta, dar sa o faci acum cind restul deschid granitele si toate cele, care este interesul politicienilor, nu au putere la madrid si v-or sa capete mai multa in comitatul lor? lumea de rind va plati pt greselile politicienilor, pt ca asta se face doar din orgoliul lor, se v-or trezi ca englezi cu bretix-ul lor, ca nu mai vor dar va fii prea tirziu
    • 0 (0 voturi)    
      Inainte de referendum ... (Luni, 2 octombrie 2017, 8:32)

      Eu the first [utilizator] i-a raspuns lui gopo2016

      ... si multi dintre cei anti-independenta voiau sa vada referendumul organizat, tocmai ca sa se termine odata tot scandalul.

      In plus, cam toate sondajele aratau ca n-are cum sa se rupa Catalonia de Spania, ca erau prea putini cei care voiau independenta. Majoritatea voiau doar o autonomie sporita, dupa modelul care deja functioneaza in Tara Bascilor. Catalonia nici macar nu-si dorea atat de multe libertati ca Tara Bascilor.

      Guvernul de la Madrid insa s-a priceput sa puna sare pe rana, si in loc sa lase referendumul sa se desfasoare, sa constate toata presa dupa referendum ca de fapt catalanii in majoritate vor sa ramana parte din Spania, si abia dupa aia sa-l declare fara valoare juridica, ce s-a gandit? Hai sa-i bruscam, sa folosim violenta, doar-doar om radicaliza mai multi catalani, asa incat sa fie foarte dificila pastrarea Cataloniei in Spania.

      Ce sa zic, inteligenta de politician din fibra lu' Franco, la Rajoy asta.
  • +4 (14 voturi)    
    Periculos (Duminică, 1 octombrie 2017, 1:14)

    Appollodor [utilizator]

    Dupa cum mai multe persoane au subliniat deja, separarea de Spania nu va aduce Cataloniei in niciun caz visul utopic promis de liderii separatisti.
    In fata evidentei situatii in care intrarea in UE ar fi blocata permanent de veto-ul Spaniei - poate chiar al mai multor tari ce se confrunta cu probleme legate de separatism, inclusiv Romania - liderii separatisti catalani nu au niciun fel de plan, nicio solutie pentru un viitor stabil.
    Oare ei isi inchipuie ca disparitia unor taxe platite catre Madrid va contrabalansa efectele iesirii din UE si a taierii complete a relatiilor economice cu Spania?
    Cat despre natiunea catalana, istoric ea nu a format niciodata un stat independent: a existat acolo un ducat, ulterior o republica, ambele sub protectia Frantei, care nu cred ca are astazi inclinatia de a oferi sprijin miscarii catalane.
    Asadar nu gasesc in miscarea aceasta decat un oportunism politic nefericit atat pentru Spania, cat si pentru Europa.
  • -2 (6 voturi)    
    Banii vorbesc!!! (Duminică, 1 octombrie 2017, 8:42)

    Stef_and [utilizator]

    Nu e problema de separare.
    E vorba de bani!
    Banii mei nu du ce cauta in buzunarul celor de la Bucuresti sau in cazul lor la Madrid.
    De ce functioneaza bine USA?
    Pt. Ca taxa federala este cea care merge la Whashington restul ramine in zona ta, si uite ce bine s-au dezvoltat in vreo 150 de ani.
    La noi cei care nu muncesc se fac partasi pe taxele mele, asa e si in Spania si in Italia.
    Nu vreau decat ce e al meu.
    Finantat de rusi- ati capiat- e finatat de cei care au bani- si nu mai vor ca banii lor sa umfle buzunarul celor care nu muncesc.
    Atat.
    Si aici in Romania e la fel, zone subdezvoltate in care oamenii nu muncesc, nici nu doresc sa munceasca primesc mai multi bani decat zonele unde se produc.
    Propun 10% sa mearga doar la bugetul central, restul sa ramana in locul produs, si o sa vedem o noua tara bogata, o sa vedem cum Clujul, Timisoara, Brasov o ia inainte, si o sa vedem Alexandria, Tg.Jiu, Calarasi, etc. cum ramin in urma.