Rogozin anunta ca s-ar putea duce la Chisinau in septembrie, daca primeste garantii de survol / El spune ca Rusia va da sanctiuni personalizate celor care i-au impiedicat calatoria spre R. Moldova

de G.S.     HotNews.ro
Miercuri, 2 august 2017, 14:03 Actualitate | Internaţional

Dmitri Rogozin
Foto: Facebook / Dmitri Rogozin
Vicepremierul rus Dmitri Rogozin a anuntat ca ar putea veni la Chisinau in septembrie, la invitatia ministrului moldovean al economiei, Octavian Calmic, inca numai daca ii vor fi oferite garantii de securitate si de survol a tuturor tarilor de tranzit, noteaza Radio Chisinau.

"Am acum o invitatie de la domnul Calmic. Ea a venit recent, acum vreo doua saptamani. El ma invita sa vin in aceasta toamna la Chisinau. Am citit cu placere aceasta invitatie. Dar ce are in vedere domnul Calmic, cum va asigura el securitatea invitatilor din Rusia, cum isi vor sterge ei mucii in fata patronului lor roman, e greu de spus si nici nu mai este problema noastra", a declarat Dmitri Rogozin intr-un interviu pentru postul de televiziune NTV, preluat de Interfax. 

In alt context, el sustine ca de vina pentru esecul vizitei sale in Republica Moldova, la sfarsitul saptamanii trecute, ar fi liderul Partidului Democrat din Moldova, Vlad Plahotniuc. 

"Deocamdata nu vrem, fireste, sa divulgam anumite secrete, rezultatele anchetei noastre. Aceasta se desfasoara. Insa pot de pe acum spune ca avem informatii conform carora in spatele acestei provocari a fost domnul Plahotniuc. El a organizat tot. Scopul lui a fost de a ne confrunta cu Romania si, din aceasta cauza, a facut-o asa cum o fac in mod obisnuit afaceristii - cu mainile altora", afirma Dmitri Rogozin, citat de aceeasi sursa. 

El a adaugat ca pregateste sanctiuni personalizate la adresa tuturor persoanelor implicate, care vor fi propuse Kremlinului.

Romania a interzis avionului comercial in care se afla Rogozin sa tranziteze vineri spatiul romanesc, ceea ce i-a atras amenintari din partea viepremierului rus si a Kremlinului.























2545 vizualizari

  • -3 (3 voturi)    
    ok (Miercuri, 2 august 2017, 14:08)

    Xorciser [utilizator]

    Nu vad de ce nu l-ar lasa in septembrie sa survoleze, dar a fost bine ca nu l-au lasat sa se duca la aniversarea luptelor din Transnistria....
    • +6 (6 voturi)    
      Tu intelegi conceptul de "interdictie"? (Miercuri, 2 august 2017, 16:31)

      johndoe1980 [utilizator] i-a raspuns lui Xorciser

      Rogozin nu are voie sa intre in spatiul aerian european.
  • +9 (9 voturi)    
    rogojina (Miercuri, 2 august 2017, 14:09)

    randon [utilizator]

    rogojina, un agitator patentat. n ai cum sa ajungi, ba rogojina, la chisinau, ca moldova are granita doar cu ucraina si cu romania. prin romania nu treci, ca asa a decis UE in urma invadarii crimeei ucrainene de catre rusi. du-te pe la ucraineni, ce zici?
  • +5 (5 voturi)    
    hahahaa! (Miercuri, 2 august 2017, 14:11)

    Soljenitin [utilizator]

    Dar nici nu ai pretentii, tavarisci! Auzi la el, garantii! hahahhaha! Da' cine se crede ciolovecul?
    Eu zic sa incerce cu o cartita din aia de facut metrouri, poate ajunge pe sub pamant. ;-)
  • +3 (3 voturi)    
    imi doresc si eu (Miercuri, 2 august 2017, 14:17)

    john06 [utilizator]

    o astfel de sanctiune personalizata,se poate?
  • +5 (5 voturi)    
    Betivule (Miercuri, 2 august 2017, 14:17)

    caliostro [utilizator]

    mai bine stai acasa.
  • +2 (2 voturi)    
    sa-i spuna (Miercuri, 2 august 2017, 14:19)

    nahir [utilizator]

    cineva (putin?) astuia ca Republica Moldova, desi rusii o vor de de sute de ani, nu va fi niciodata a Moscovei si ca nu se poate duce decat pe sub pamant, ca altfel tot pe deasupra Ucrainei va trebui sa survoleze (ca pe deasupra U.E. nu are voie) si, cine stie, sa nu pateasca ca avionul ala malaezian.
  • +2 (4 voturi)    
    să meargă cu... (Miercuri, 2 august 2017, 14:28)

    periscop [utilizator]

    ... motocicleta
  • +3 (3 voturi)    
    Patriot ul EXISTENT in Romania (Miercuri, 2 august 2017, 14:33)

    un domn [utilizator]

    pentru "perioada de proba" e bine sa il testam pe venirea lui Rogojina in Survolul Spatiului Aerian Romanesc !, apoi resturile sa le trimitem la Kozmin spentru imbalsamare langa tatuka lenin ce shade in piata roshie
  • +1 (5 voturi)    
    o dedicatie muzicala (Miercuri, 2 august 2017, 15:32)

    trandafil [utilizator]

    pt dl vicepremier, de la Chisinau, cu multa dracoste...
    https://www.youtube.com/watch?v=j5ATdc6FWYg
  • +5 (5 voturi)    
    intre timp s-a rezolvat (Miercuri, 2 august 2017, 16:03)

    AliKimiku [utilizator]

    Moldovenii l-au declarat non-grata si cu asta basta.