UPDATE Rogozin sustine ca Melescanu a vrut sa zboare cu escala la Moscova, dar s-a razgandit. MAE: Zborul ministrului de Externe a fost stabilit inainte de ziua de vineri, iar escala in capitala Rusiei s-a anulat din cauza ca Aeroflot a schimbat orele de zbor

de N.O.     HotNews.ro
Duminică, 30 iulie 2017, 14:56 Actualitate | Internaţional

Dmitri Rogozin
Foto: Wikimedia Commons/ Government.ru
Vicepremierul rus Dmitri Rogozin sustine, intr-o declaratie facuta dupa ce autoritatile romane i-au interzis sa survoleze spatiul aerian al tarii in drum spre Republica Moldova, ca ministrul roman de Externe, Teodor Melescanu, a vrut sa zboare cu escala la Moscova, dar a ales alt traseu. Acesta nu a precizat  unde si cand a vrut sa zboare seful diplomatiei de la Bucuresti, relateaza RIA, potrivit News.ro. Pe de alta parte, Ministerul Afacerilor de Externe sustine ca zborul ministrului de Externe a fost stabilit inainte de ziua de vineri, iar escala in capitala Rusiei s-a anulat din cauza ca Aeroflot a schimbat orele de zbor.


UPDATE Ministerul Afacerilor Externe vine cu explicatii dupa ce Dmitri Rogozin a sustinut ca Teodor Melescanu si-a anulat o escala la Moscova dupa ce oficialului rus i s-a interzis sa survoleze spatiul aerian roman.

"Programul zborului a fost stabilit cu mult inaintea zilei de vineri sidin cauza ca Aeroflot a schimbat orele de zbor ministrul Melescanu nu mai avea programata escala la Moscova", a declarat purtatorul de cuvant al MAE.

Intr-un interviu acordat postului de televiziune Rossiya-24, Rogozin a acuzat Romania ca este o "marioneta a Statelor Unite". El a precizat ca, in perioada in care a servit ca ambasadorul al Rusiei la NATO, el a observat realitatea politica romaneasca. 

"Sunt unii dintre cei mai buni instigatori ai tuturor campaniilor antiruse, impreuna cu balticii si britanicii. Deci la astfel de lucruri putem sa ne asteptam de la ei", a subliniat oficialul rus.

El crede ca un grup mic de persoane, cu diferite interese, se afla in spatele incidentului de vineri. "Acesta este, in primul rand, o grupare mafiota care se afla in spatele Guvernului moldovean si care intelege ca are probleme grave cu legea, deci trebuie sa fie in linie cu Occidentul. Adica, s-a aflat in spatele organizarii provocarilor impotriva artistilor si pacificatorilor nostri care mergeau la aniversarea operatiunii de mentinere a pacii din Transnistria", a adaugat el, citat de TASS, potrivit News.ro.

Intrebat despre posibile masuri de raspuns, Rogozin a subliniat ca sanctiunile vor fi aplicate "la momentul si locul potrivit" si a insistat ca Rusia "stie cum sa raspunda".























8979 vizualizari

  • +28 (32 voturi)    
    pe ăsta dacă-l înțepi se dezumflă :)) (Duminică, 30 iulie 2017, 15:07)

    Evq [utilizator]

    Am intrat de curiozitate pe RT parcă să văd ce zic tovarășii despre evenimentul de importanță intergalactică și toți sunau exact ca tovarășul Rogozin...bașca și câțiva daci verzi care nu mai puteau de rușine că țara lor a respectat protocoalele internaționale.

    Sper ca nici tovarășul Mele să nu mai aibă vreo idee creață de vilegiatură, că poate rămâne pe acolo de tot.
    • +3 (15 voturi)    
      Bai rusnacule...ti-o spun io pe aia dreapta! (Duminică, 30 iulie 2017, 18:30)

      Matusalem [utilizator] i-a raspuns lui Evq

      ...sa nu de-a dracu sa pui picioru' in Ardeal ca corectia care ti-o dadea mata cand erai cu muci la nas era simplu masaj, fata de ce ti-ar face romanii!
    • +5 (7 voturi)    
      Atentie la exprimare (Duminică, 30 iulie 2017, 20:51)

      imi_pasa_de_romania [utilizator] i-a raspuns lui Evq

      "... Ministrul Melescanu nu mai avea programata escala la Moscova".

      Deci, a avut la un moment dat. Eh, nu e ca si cand ar fi un secret ca el si tovarasa Ekaterina Abramburovyc sunt "de-ai patriei". Deja nici nu se mai ascund.

      Apropo de tovarasa, ca saraca parca a intrat in pamant, haideti sa o readucem la suprafata de dragul melancoliei. Va mai aduceti de asta?

      http://www.hotnews.ro/stiri-politic-21623150-ecaterina-andronescu-singurul-senator-care-votat-impotriva-respingerii-oug-13.htm

      Macar recunoaste pe fata!
    • +1 (1 vot)    
      tam tam ieftin (Luni, 31 iulie 2017, 10:41)

      dottore-plagiatore [utilizator] i-a raspuns lui Evq

      Rogozin e pe o lista de diplomati carora li s-a dat interdictie de a intra in spatiul UE ca urmare a sanctiunilor impuse Rusiei dupa anexarea Cimeei. Romania si Ungaria nu au facut decat sa respecte acest protocol UE.
  • +19 (23 voturi)    
    ha haa... (Duminică, 30 iulie 2017, 15:12)

    g01an [utilizator]

    cica noi suntem instigatori, la fel ca balticii si britanicii. pana acum nu ne-ar fi inclus pe noi in lista, i-ar fi mentionat pe polonezi, dar acum au sperante ca ii pot intoarce din drum pe polonezi. :)) ce retardat. s-a intors cu coada intre picioare, nu are ce face si atunci da din gura mai departe, ca doar atat este in stare.

    ar fi bine daca am fi in "clubul" asta select, britanicii au avut cea mai ferma si consistenta pozitie din UE in ce priveste rusia. in 2008, cand polonezii, balticii si chiar si noi insistam pe asigurarea flancului estic (si aveam sustinerea celorlalti din zona, a ungurilor, cehilor, slovacilor si bulgarilor), ne-au bagat bete in roate francezii, germanii si italienii. uite unde s-a ajuns daca nu s-au lasat masuri atunci cand devenea evident ca sunt necesare. dar lucrurile sunt clare si hotarate acum, europa se va reinarma si va mari aparatul militar orice ar face de acum inainte alde putin, schimband o politica de reducere a cheltuielilor militare ca procent din PIB inceputa din 2000-2001.
    • +17 (19 voturi)    
      atîta are lanțul de la Lavrov (Duminică, 30 iulie 2017, 16:16)

      Mariicaialbastri [utilizator] i-a raspuns lui g01an

      coteiul Rogozin. Polonia care are în plan să demoleze 500 de monumente ale armatei roșii se are cu Kremlinul ca sarea în ochi. Cu toate astea saltimbancul Rogozin nu are voie de la Lavrov să se ia de o țară importantă ca Polonia cu care ai tot timpul ceva de negociat, în schimb are liber să facă pe nebunul cu liliputanele țări baltice, cu Georgia, cu Moldova și cu noi.

      http://tass.com/world/866271
  • +13 (15 voturi)    
    Rusia "stie cum sa raspunda" => Nu pogodi...! (Duminică, 30 iulie 2017, 15:22)

    migus [utilizator]

    Rusia "stie cum sa raspunda" => Nu pogodi (zaiets) ...!

    http://www.nupogodi.net/nu-pogodi-1-episode-city-and-beach-1969.html
  • +20 (22 voturi)    
    pfff.. (Duminică, 30 iulie 2017, 15:38)

    CRMS [utilizator]

    Pai Melescanu e de-al vostru..probabil ca i-ati trimis instructiunile in zbor, asa ca n-a mai fost nevoie sa aterizeze la Moscova!
  • -33 (47 voturi)    
    Gafă monumentală a MAE (Duminică, 30 iulie 2017, 15:42)

    zizin [utilizator]

    Teribila gafă a autorităților de la București în incidentul cu avionul civil cursă regulată în care călătorea vice-premierul rus Dmitri Rogozin alături de alți 160 pasageri iese la lumină. Oficiali ai Ministerului Afacerilor Externe au declarat vineri pentru AGERPRES că ”motivele deciziei nu pot fi detaliate”. De ce? Foarte simplu: pentru că același MAE într-un comunicat oficial declara, clar și răspicat, cu doar 7 luni în urmă, citez:

    ”Precizări de presă referitoare la traversarea spaţiului aerian al României de către Dmitri Rogozin.
    Data: 23.12.2016.
    În legătură cu informaţiile referitoare la traversarea spaţiului aerian al României de către Dmitri Rogozin, Ministerul Afacerilor Externe face următoarele precizări: Regimul sancționator instituit la nivelul UE prin Decizia 2014/145/PESC a Consiliului din 17 martie 2014 privind măsuri restrictive în raport cu acțiunile care subminează sau amenință integritatea teritorială, suveranitatea și independența Ucrainei nu interzice survolul prin spațiul aerian al statelor membre UE al persoanelor care figurează pe lista de sancțiuni, care călătoresc la bordul unor aeronave care efectuează zboruri regulate. Instituirea unei astfel de sancțiuni ar fi contrară dreptului internațional public, în mod deosebit dispozițiilor Convenţiei privind aviaţia civilă internaţională, semnată la Chicago, la 7 decembrie 1944. Pe cale de consecință, în situația semnalată nu se aplică regimul de sancțiuni instituit la nivelul UE, cursa AEROFLOT fiind o cursă civilă, regulată.”
    Sursa: www.mae.ro/node/39776

    Așadar, prin decizia tembelă de acum două zile, România a încălcat flagrant ”prevederi ale dreptului internațional public, în mod deosebit dispozițiile Convenţiei privind aviaţia civilă internaţională.”
    • +22 (28 voturi)    
      Ce ar zice englezu: (Duminică, 30 iulie 2017, 15:55)

      Kosmos [utilizator] i-a raspuns lui zizin

      Sue me!

      P.S Zuzule, tu ai lasa pe unu care a zis ca o violeaza pe nevasta-ta si gainile daca nu -l lasi sa treaca prin gradina ta?
    • +23 (29 voturi)    
      De ce gafă? (Duminică, 30 iulie 2017, 16:02)

      marcelp55 [utilizator] i-a raspuns lui zizin

      Măi inteligentule pupincurist rus, uiți ce a declarat rogozin: "Data viitoare voi zbura la bordul unui bombardier Tu-160" Păi cum să lași unu ca ăsta? Ești la fel de ”inteligent” ca și el.
    • +21 (25 voturi)    
      Harasho (Duminică, 30 iulie 2017, 16:09)

      Caligula [utilizator] i-a raspuns lui zizin

      Daca nici Melescanu nu-l vrea pe Rogozin impreuna cu artistii si "pacificatorii" rusi, atunci ceva nu e in regula.

      Apropos de limbaj, nu trupe de mentinere a pacii, ci pacificatori. Orice armata de ocupatie, mentinuta in ciuda unor angajamente asumate international si impotriva unei tari care se declara neutra, e o armata "pacificatoare". Asa da incalcare flagranta!

      Rogozin nu sa dus decat sa sarbatoreasca o incalcare flagranta a dreptului international.
    • +19 (23 voturi)    
      ok (Duminică, 30 iulie 2017, 16:12)

      Xorciser [utilizator] i-a raspuns lui zizin

      Dar spatiul aerian national este suveran.

      Problema a fost unde se ducea Rogozin- la celebrarea a 25 de ani de "asistenta umanitara" in Transnistria.

      Foarte bine ca nu l-au lasat sa se duca. De cand Ucraina a instituit restrictii transnistrenii fierb in suc propriu la foc marunt. In curand o sa predea singuri cheile.
    • +13 (15 voturi)    
      Nu poti gafa cu un mujic (Duminică, 30 iulie 2017, 16:44)

      Wanheda [utilizator] i-a raspuns lui zizin

      Indicat e sa ii si arzi una dupa care sa-l fugaresti acasa, chiar daca nu stii de ce, stie el.
    • +11 (13 voturi)    
      Serios .. (Duminică, 30 iulie 2017, 17:41)

      Alius [utilizator] i-a raspuns lui zizin

      ...cat primesti pe comentariu? Ca vad ca-l postezi la fiecare articol despre Rogozin.
    • +8 (10 voturi)    
      Zizin (Duminică, 30 iulie 2017, 17:53)

      Caligula [utilizator] i-a raspuns lui zizin

      Ma doare la fel de mult cum te doare pe tine ca dreptul international nu se respecta, dar Rusia pentru a iesi din caracterizarea de tara a unor conducatori nemernici, trebuie sa inceapa sa-si respecte propriile promisiuni si dreptul international. Altfel, fara un singur prieten, nu va putea sa se apere de China, care e in proces de reorganizare a armatei si a abandonat un model pur defensiv...

      Zizin, daca iubesti Rusia, apar-o de cei care nu respecta dreptul international din interiorul ei. Fii un patriot adevarat pana nu e prea tarziu!
    • +6 (10 voturi)    
      Un javelin era mai bine? (Duminică, 30 iulie 2017, 18:09)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui zizin

      Evdent cu tine + sheftu mazeta la pachet
    • +3 (5 voturi)    
      Nici macar ticalosul Nascase, .. (Duminică, 30 iulie 2017, 20:13)

      Alius [utilizator] i-a raspuns lui zizin

      ...intaiul hot al tari, nu va da dreptate:

      "Adrian Năstase a comentat pe blogul său personal incidetul care l-a implicat pe trimisul special al preşedintelui Vladimir Putin pentru Transnistria, în Republica Moldova, Dmitri Rogozin:

      „Încercarea vicepremierului rus, Dimitri Rogozin, de a ajunge în Transnistria, survolând spaţiul aerian al unor state membre UE, a fost în mod evident, o provocare. O dublă provocare – 1) la adresa Uniunii Eurpene, care l-a introdus pe „lista neagră” a celor care nu pot călători pe teritoriul UE, că urmare a sancţiunilor decise împotriva unor lideri din Federaţia Rusă şi 2) la adresa Republicii Moldova, prin încercarea de a ajunge la Tiraspol pentru a da un mesaj ce afectează independenţa şi integritatea teritorială a Chişinăului.

      Acţiunea lui Rogozin este clar un act de provocare, în condiţiile în care şi în 2014 încercarea să de a tranzita spaţiul aerian al României – membru UE, fusese respinsă”, scrie fostul premier pe blogul personal.

      Mai mult, Năstase avertizează că reacția lui Rogozin ar putea face parte dintr-un plan mai complex. „Cred insa ca aceasta provocare recenta face parte si dintr-un joc mai complex cu Statele Unite si cu NATO. Este un mod de a incerca sa se marcheze eventuale sfere de influenta rusesti in Estul Europei. Probabil si in urma deciziei de achizitionare a unor echipamente militare din SUA si in urma unor exercitii militare NATO pe teritoriul Romaniei. Ceea ce nu inteleg insa unii strategi de la Kremlin este ca, plasand Romania in acest joc, ei accentueaza adversitatea la nivel de opinie publica din Romania si micsoreaza sansa relansarii relatiilor de vecinatate, bazate pe masuri de crestere a increderii." "Pasagerii scut uman"
  • -13 (25 voturi)    
    Momentul potrivit (Duminică, 30 iulie 2017, 15:56)

    marcelp55 [utilizator]

    La momentul potrivit vom fi cu dosul pregătit !!!
    • +9 (11 voturi)    
      Voi slugile lor, poate (Duminică, 30 iulie 2017, 17:03)

      Wanheda [utilizator] i-a raspuns lui marcelp55

      Dar voi stetz pregatiti mereu...nush ce astepti moment potrivit.
    • +7 (7 voturi)    
      Vad ca tu ... (Duminică, 30 iulie 2017, 20:05)

      Alius [utilizator] i-a raspuns lui marcelp55

      .deja te-ai pus caprita la rus, sa te obisnuiesti. Pentru noi, poate, mai tarziu. Dar mai bine mai tarziu decat acum, ca tine.
  • +2 (4 voturi)    
    cum ii avem pe ai nostrii (Duminică, 30 iulie 2017, 17:00)

    splinty [utilizator]

    ii au si pe ai lor... speranta ca nu se vor intalni ..
  • +11 (13 voturi)    
    nicio paguba (Duminică, 30 iulie 2017, 17:06)

    nahir [utilizator]

    pe melescanu n-au decat sa-l si pastreze.
  • +10 (12 voturi)    
    Mosul fost DIE,voluntar in Spetsnaz ? (Duminică, 30 iulie 2017, 18:10)

    Plagarus [utilizator]

    In drum spre Teheran,cerea instructiuni.
  • +3 (5 voturi)    
    declaratiile (Duminică, 30 iulie 2017, 19:32)

    miculescu-rucar [utilizator]

    lui rogojina sunt similare cu cele ale teroristilor islamisti! la fel si comportamentul sau:las care se ascunde in spatele copiilor si femeilor.
    un badaran care isi da arama pe fata!
    sper ca idiotul asta sa-si dea seama cat de urat este el si hoarda asiatica din care face parte,de poporul roman si de Europa!
    deja au ajuns de rasul curcilor:el si panarama ailalta,dodon,nu se mai pot intalni pe pamant European,ci doar in asia!
    cine crede ca in Romania exista filomuscali,este prost sau visator!romanii ii urasc pe rusi mai mult decat pe moarte!
  • +4 (6 voturi)    
    vodca multa, durere multa. (Duminică, 30 iulie 2017, 19:58)

    Tulth [utilizator]

    Cred ca dl. Gaozin a baut iar prea mult spirt.
  • +4 (6 voturi)    
    Din acest motiv , nu vorbeste ambuscatul (Duminică, 30 iulie 2017, 21:20)

    deval [utilizator]

    matusalemic de Mele si il lasa pe nefericitul de Tutuianu ?!