VIDEO Un colonel din serviciile de informatii ucrainene, ucis de o bomba care i-a aruncat in aer masina in centrul Kievului

de G.S.     HotNews.ro
Marţi, 27 iunie 2017, 11:43 Actualitate | Internaţional

Masina aruncata in aer in centrul Kievului
Foto: Captura RT
Un colonel din serviciile de informatii ucrainene a murit marti dimineata dupa ce un dispozitiv exploziv ascuns in masina i-a aruncat-o in aer in centrul Kievului, potrivit Reuters. 

O alta persoana a fost ranita in incidentul catalogat de ministerul de interne drept un “act terorist”.  

Politia a afirmat ca dispozitivul a explodat la ora locala 08.16, in timp ce masina se afla in miscare, ucigand soferul.  



De la izbucnirea luptelor cu separatistii pro-rusi din estul tarii, incidentele cu dispozitive explozive din afara zonelor de conflict s-au inmultit, dar bombele instalate in masini au fost destul de rare.  

Ultimul incident major din Kiev s-a petrecut in luna iulie a anului trecut, cand un cunoscut jurnalist de investigatii, Pavel Sheremet, a fost ucis de un dispozitiv explozit amplasat in masina sa.


Citeste mai multe despre   




















Jurnal din Israel

FOTOGALERIE Israel pe repede inainte: kit de informatii pentru o calatorie reusita

De la nord la sud, Israelul are putin peste 400 de kilometri, iar de la est la vest, putin peste 100. E printre putinele tari ale lumii in care, in aceeasi zi, poti face si baie in mare si ski la munte. E taramul miracolelor si al sperantelor, tara sfanta a pelerinilor, teritoriu complet liber si dezinhibat pentru hedonistii de pretutindeni. Ca vrei sa te regasesti spiritual sau ca vrei sa gasesti energia unor petreceri fantastice, mergi in Israel. O sa capeti ce cauti si, uneori, chiar mai mult decat atat.

8220 vizualizari

  • +9 (13 voturi)    
    Piticania din Kremlin (Marţi, 27 iunie 2017, 12:00)

    John M. [utilizator]

    are mana lunga !
  • +10 (14 voturi)    
    Teroristii verzi, metode de infricosare! (Marţi, 27 iunie 2017, 12:01)

    pedepsitorul [anonim]

    Teroristii verzi care luptau in estul separatist se pare ca se reprofileaza in atentate teroriste... Cand te vaneaza drona direct de la geam nu prea se merita sa fii separatist pe fata...

    Chiar daca teroristii verzi au pierdut razboiul in estul separatist, au trecut la adevarate metode complet criminale!

    De retinut si mesajul acestui incident, si anume ca mafia are informatii despre organigrama serviciului...
  • +3 (9 voturi)    
    ok (Marţi, 27 iunie 2017, 12:01)

    Xorciser [utilizator]

    Inseamna ca sunt multe cartite in Kiev, si serviciile lor secrete nu sunt asa de performante.
  • +8 (12 voturi)    
    Ehhh (Marţi, 27 iunie 2017, 12:05)

    transpenibilus [utilizator]

    Mi se paruse mie ca a cam lipsisera de la comentarii Nyk1 si base wannabe... Asta e viata in fostul spatiu sovietic, ucide sau esti ucis. Sau tu ai fost, Harpalete cu 'un om simplu din multime"?
    Nu, ca voi ati fost la permanenta pe comentarii. Zizin, alex, dumitrica sunt bine?
  • +6 (12 voturi)    
    Urât lucru! (Marţi, 27 iunie 2017, 12:09)

    Liviu2012 [utilizator]

    Parcă și Ucraina dorea să facă parte din UE... Bun venit în acest Club select! Să sperăm că nimeni nu a fost rănit!

    Interesant video! Noua politică a RT: ”Să ne dezvăluim crimele înainte s-o facă alții!”.
    • 0 (6 voturi)    
      Un amănunt ... (Marţi, 27 iunie 2017, 12:46)

      Liviu2012 [utilizator] i-a raspuns lui Liviu2012

      S-a omis un amănunt: <Un colonel din serviciile de informatii MILITARE ucrainene s-a sinucis în centrul Kievului>... (”Military Intelligence”)

      În rest, ”Ukrainskii Naționalnîi Ofis po Turizmu” vă propune noi trasee de vacanță, cu evenimente emoționante și de neuitat:

      - Deadly bomb blast hits Ukraine streets in Kharkov (22 feb. 2015)

      - Ukraine munitions depot explosions, at least one nuclear weapon "cooked off' - 20,000 people evacuated (23 mar. 2017)

      - American OSCE observer killed in vehicle by land mine blast in Ukraine (23 mar. 2017)

      - Dramatic Ukraine water pipe explosion (30 mai 2017)

      - Blast at U.S. Embassy in Kiev (8 iun. 2017).

      ...și lista este deschisă, complet]nd-o pe cea din 2016.
  • -4 (8 voturi)    
    Razboi civil sangeros intr-o tara indatorata (Marţi, 27 iunie 2017, 14:34)

    jackalphonse [utilizator]

    Oare creditorii ce spun uitanduse la barbarismele razboiului din Ucraina?
    Evident, un act terorist rusesc.
  • +1 (1 vot)    
    Nu e nevoie de nici o ,,cartita" pentru ca (Marţi, 27 iunie 2017, 23:51)

    Rahan5 [utilizator]

    agentii rusi sa-ti puna o bomba sub masina.
    Bomba are probabil senzor de miscare, si detoneaza in mijlocul strazii pentru a face panica si a intimida pe ucrainieni.
    Colonelul probabil a facut ,,greseala" ca a parcat masina pe strada sau in parcare publica.
    Ar trebuii ca toate parcarile publice din orasele mari ale Ucrainei sa fie dotate cu 1-2 garaje din schelet metalic , acoperite cu plasa de otel si inchise cu lacat ptr. o singura masina, si in care sa poata fi parcate masinile functionarilor / ofiterilor superiori etc.