CEDO condamna Rusia pentru legea care pedepseste "propaganda" homosexuala in fata minorilor

de R.M.     HotNews.ro
Marţi, 20 iunie 2017, 13:30 Actualitate | Internaţional

Sediul CEDO de la Strasbourg
Foto: AGERPRES
Curtea Europeana pentru Drepturile Omului (CEDO) a condamnat marti Rusia pentru legea din 2013 care impune amenzi si pedepse cu inchisoarea pentru "propaganda" homosexuala in fata minorilor, scrie AFP.

Aceasta lege, care pedepseste "promovarea relatiilor sexuale netraditionale in fata minorilor", a "intarit stigmatizarea" homosexualilor si a "incurajat homofobia, care este incompatibila cu valorile societatilor democratice", apreciaza magistratii europeni.

Curtea a fost sesizata de trei militanti pentru cauza homosexuala amendati dupa aprobarea acestei legi in momentul in care au amplasat in fata unui liceu un afis pe care scria ca homosexualitatea este "normala" si nu "o perversiune".

CEDO a apreciat ca acestia sunt victimele unei incalcari a libertatii de expresie si a ordonat autoritatilor ruse sa plateasca despagubiri morale in valoare totala de 43.000 de euro.

Rusia a anuntat ca va ataca in apel decizia.























1752 vizualizari

  • +3 (35 voturi)    
    NU! (Marţi, 20 iunie 2017, 13:53)

    gorky.park [utilizator]

    Aici am aceeași părere cu cea a rușilor! NU propagandei pederastiei!
  • -2 (28 voturi)    
    Huh... (Marţi, 20 iunie 2017, 13:55)

    JestersTear [utilizator]

    Bine ca nu au scris ca prostitutia este o meserie onorabila pentru o liceanca. Pentru relatii la 007xyxyxyxy.
    Era mult mai ok pentru CEDO, nu?
  • +2 (30 voturi)    
    ha ha (Marţi, 20 iunie 2017, 13:56)

    Cata79 [utilizator]

    pai alfetl cum isi mai recruteaza deviantii adepti?
  • 0 (28 voturi)    
    asta e propaganda fatis pro-rusa (Marţi, 20 iunie 2017, 13:58)

    Andrei3Bunescu [utilizator]

    pt ca orice om, nu zic normal, dar care sa nu fie dement, nu este de acord cu propaganda homosexuala in fata minorilor.
    • -8 (18 voturi)    
      Nu tot ce vine de la Rusi e rau (Marţi, 20 iunie 2017, 15:00)

      Sorin-Cj [utilizator] i-a raspuns lui Andrei3Bunescu

      Ma enerveaza etichetarea tembela, daca nu-ti plac perversii esti HOMOFOB.
      Sa faca parade s-o faca dupa ce facem noi, ca suntem mai multi ....
  • +3 (29 voturi)    
    deci (Marţi, 20 iunie 2017, 14:06)

    Point [utilizator]

    cedo se pronunta pe cauze care nu au fundament.
    recte,daca eu consider ca homosexualitatea NU este normala,vine si ma amendeaza?sau ma-nchide intr-o celula cu mult sapun si crema
    oare MIE nu mi se incalca libertatea de expresie?
  • -9 (19 voturi)    
    super (Marţi, 20 iunie 2017, 14:24)

    Motanul_incaltat [utilizator]

    Uite asa ajunge extrema dreapta la putere, fiindca oamenii, disperati sa isi apere modul de viata si valorile, ajung sa-i voteze pe cei care le garanteaza asta.
  • -3 (27 voturi)    
    De ce ati pus ghilimele la "propaganda"? (Marţi, 20 iunie 2017, 14:41)

    jackalphonse [utilizator]

    In mod clar se face o propaganda extrem de agresiva in favoarea homosexualilor. Cine incearca sa fie divergent cu aceasta propaganda primeste sanctiuni internationale. deci da, este o propaganda si inca agresiva.
    Scoateti ghilimelele de acolo!
  • +4 (18 voturi)    
    Ignoranta moare greu (Marţi, 20 iunie 2017, 16:29)

    pro_bono [utilizator]

    Homofobia e similara rasismului, se bazeaza pe intoleranta si pe prejudecati. De pilda se ignora ca stiinta ne-a dezvaluit ca homosexualitatea este normala si e doar o variatie a sexualitatii umane.

    Gestul celor care au scris ca homosexualitatea este normala il putem asimila cu gestul unora care ar fi scris ca negrii sunt egali albilor. Cei care invoca "propaganda homosexuala" il putem asimila cu cei care ar invoca "propaganda negrilor", are la baza tot prejudecati. Este absurd si ridicol sa numesti "propaganda homosexuala" gestul unora care sustin ceva adevarat.

    CEDO nu a facut altceva decat sa apere valorile fundamentale ale societatii moderne in care traim, care recunoaste drepturile legitime ale membrilor sai indiferent de religie, etnie, statut social, orientare sexuala, care-si apara si integreaza minoritatile. Rusia a ales calea regresului, a intolerantei si a reprimarii. Modernitatea in Rusia mai are de asteptat, la fel si democratia si drepturile omului.

    P.S. Rusia, in razboiul sau impotriva Occidentului si a valorilor sale si-a dat seama ca nu va putea niciodata sa-si gaseasca sustinatori directi ai cauze sale, mai ales printre cei care au avut de suferit de pe urma politicii sale agresive. Asa ca a dezvoltat o strategie de propaganda si manipulare care poate fi rezumata astfel: daca nu-i putem sa facem sa ne iubeasca, atunci sa-i determinam sa-i urasca pe cei din Occident. Divide et impera !

    Asa se explica politica sa incurajare a liderilor nationalisti care promoveaza "valorile traditionale", care sunt xenofobi si eurofobi. Critica distructiva fata de liderii occidentali vazuti ca lideri slabi este incurajata de Rusia, se agita si se gonfleaza pericolul "islamizarii", al "propagandei homosexuale", al distrugerii "valorilor traditionale". Iar naivi care sa creada chestiile astea se gasesc la tot pasul...desi recentele alegeri de prin Europa arata ca cei care nu se lasa inselati sunt mai multi.