Le Pen, acuzata ca a regizat momentul din Liban cand a refuzat sa poarte o esarfa pe post de val

de Rares Musatoiu     HotNews.ro
Marţi, 21 februarie 2017, 22:38 Actualitate | Internaţional

Marine Le Pen
Foto: Agerpres/AP
Observatori, experti si votanti spun ca intalnirea din Liban cu un lider religios si refuzarea unei simple esarfe pe post de val a fost un moment planuit de Le Pen, pentru a-si mobiliza mai puternic bazinului sau electoral de extrema-dreapta de acasa si totodata, pentru a distrage atentia de la un scandal in crestere pe care il intampina.

Natasha Ghoneim, din partea Al Jazeera, a declarat ca unii critici au acuzat-o pe Le Pen, al carei partid ia o pozitie anti-imigranti, de faptul ca pune in scena acest incident drept un fel de act extraordinar.

Candidatul pentru prezidentiale al extremei-drepte a refuzat sa poarte un val pentru intalnirea cu un lider religios sunnit de top.

Liderul Frontului National a fost marti la biroul seicului Abdellatif Deryan din capitala Beirut si i-a fost oferit un val alb pentru a-si ocoperi parul. Le Pen a refuzat prompt, a mers spre masina ei si a plecat, potrivit Al Jazeera.

Candidatul pentru presedintie infrunta un scandal de coruptie, deoarece politia franceza a perchezitionat luni, sediul central al Frontului National din Paris, in legatura cu o investigatie in cadrul unei pretinse utilizari abuzive a fondurilor europene alocate ei, ca membru a Parlamentului European.

Vorbind jurnalistilor, in timp ce pleca de la intalnire, Le Pen a afirmat ca s-a intalnit in trecut cu Marele Muftiu al Egiptului, Al Azhar, unul dintre liderii mondiali ai clericilor sunniti, fara a fi nevoita sa poarte un val.

In cadrul unei declaratii date Marti, biroul de presa al Marelui Muftiu a spus ca "a informat candidatul prezidential, prin unul dintre asistentii ei, de necesitatea de a-si acoperi capul in momentul in care se intalneste cu eminenta sa, in conformitate cu protocolul asumat de catre Dar-al-Fatwa", cea mai intalta autoritate sunnita din Liban.


Citeste mai multe despre   






















3593 vizualizari

  • -9 (21 voturi)    
    Asta e o miscare buna! (Marţi, 21 februarie 2017, 23:18)

    Klaus_ [utilizator]

    Marine Le Pen este un pericol pentru Franta si pentru Europa, e mascota lui Putin si daca castiga alegerile in Franta, Uniunea Europeana se destrama. Insa nu pot sa nu recunosc ca ma bucur ca maimutele astea musulmane au fost puse la punct. Daca Europa respecta multiculturalismul, ii pupa in qur pe toti musulmanii si ii lasa sa-si poarte baticurile anacronice pe orinde se duc, atunci si musulmanii trebuie sa respecte faptul ca o femeie din Europa (chiar si o qurva ca Marine Le Pen) are dreptul sa nu poarte rahaturile lor in cap, atunci cand ii viziteaza. Bine le-a facut. Mi-as dori ca politicienii europeni, care nu sunt extremisti, sa aiba mai multa prestanta in fata musulmanilor inapoiati.
    • +4 (10 voturi)    
      mie mi se pare ca... (Miercuri, 22 februarie 2017, 0:17)

      press_to_reset_the_world [utilizator] i-a raspuns lui Klaus_

      a dat dovada de verticalitate in fata unui reprezentant al unei caricaturi de "religie" percum islamul...aceste primate, care cred ca lumea se invarte in jurul unui pedofil criminal, trebuiesc puse la respect macar din cand in cand si mai ales de catre o femeie...asta asa, ca sa crape inima in ei de oftica...
    • +4 (6 voturi)    
      hahaha (Miercuri, 22 februarie 2017, 0:32)

      john70 [utilizator] i-a raspuns lui Klaus_

      Care sunt politicienii aia europeni care nu sunt extremisti?
      Merkel? Hollande? Muedezii?
    • -2 (10 voturi)    
      Și babele din România poartă batic (Miercuri, 22 februarie 2017, 0:39)

      Harald [utilizator] i-a raspuns lui Klaus_

      și nu e treaba nimănui să-și dea cu părerea despre asta. Întreabă orice femeie de la țară dacă i se pare normal să intre fără batic în biserică, de exemplu.

      La exprimările pe care le folosești, te rog să crezi că ești mai înapoiat decât mulți musulmani cu care interacționez zilnic.
  • +2 (20 voturi)    
    Pacat (Marţi, 21 februarie 2017, 23:27)

    cinevatus [utilizator]

    E pacat intr-un fel ca doamna asta care, are ceva ce multi politicieni romani nu au, mai are si niste idei cam trasnite.
    Pe de alta parte, intr-o tara ca Franta, in care generatii de politicieni zambitori de stanga si asazisi politicieni salbuti de dreapta au dus tara la colaps, probabil populatia percepe altfel unele mesaje.
    In orice caz, am vazut mai multe interviuri al doamnei si e de apreciat ca are argumente si isi mentine unele pozitii, desi poate cam neobisnuite, in mod ferm.
    E ceva care inevitabil atrage oamenii, intr-un peisaj in care politicienii de stanga nu se mai deosebesc de cei de dreapta, niciunul neavand curajul sa-si asume macar cateva idei clare, o identitate politica clara.
  • -11 (25 voturi)    
    Mda (Marţi, 21 februarie 2017, 23:28)

    Sacalul [utilizator]

    Ce pretentii poti sa mai ai acuma? Cum poti sa ceri celor din tara ta (musulmani) sa respecte traditiile tale cand tu in tara lor nu poti sa te conformezi legilor lor? Respecta si vei fi respectat.
    • +5 (11 voturi)    
      esti la fel de ipocrit... (Miercuri, 22 februarie 2017, 0:22)

      press_to_reset_the_world [utilizator] i-a raspuns lui Sacalul

      ca si cei care sustin ca islamofobia sta la baza terorismul islamic ...este cea mai idioata afirmatie pe care am auzit-o vreodata iar a ta este a doua...
    • +2 (10 voturi)    
      vrei sa zici... (Miercuri, 22 februarie 2017, 0:33)

      press_to_reset_the_world [utilizator] i-a raspuns lui Sacalul

      ca musulmanii nu ne respecta traditile si valorile crestine din cauza ca stiau deja cu mult timp in urma ca in viitor Le Pen nu v-a purta valul islamic intr-o prezumtiva intalnire cu un behaitor oarecare programat sa "sune" de cinci ori pe zi?!...
    • +6 (8 voturi)    
      hei (Miercuri, 22 februarie 2017, 0:34)

      john70 [utilizator] i-a raspuns lui Sacalul

      N-am nici o pretentie ca vreun european sa mai calce intr-o tzara musulmana (a propos, Libanul nu e, presedintele e crestin), daca musulmanii pleaca din Europa.
  • +1 (9 voturi)    
    Corectitudinea politica! (Marţi, 21 februarie 2017, 23:43)

    Chiar Eu [utilizator]

    O avea Marine Le Pen pacatele ei dar unde este controversa? In faptul ca nu a vrut sa se imbrobodeasca pentru un fanatic religios?
    Fiecare cu traditiile lui, repet ale lui nu impuse altora!
  • +4 (8 voturi)    
    da, (Miercuri, 22 februarie 2017, 2:00)

    baronul stanganbuch [utilizator]

    a aranjat cu dragutul de muftiu o sceneta pentru presa ''mainstream''. Ce inteligenta e si cit de mult uraste musulmanii muftiul respectiv.
    Feic nius, asta e mai mult decit clar.
  • +2 (2 voturi)    
    Refuzarea unei simple esarfe (Miercuri, 22 februarie 2017, 11:41)

    BogdanGavriel1 [anonim]

    Pe bune? unei simple esarfe? ce jurnalism onest si critic practica Hotnews. E ca si cum as zice ca un musulman a refuzat sa guste din mancarea mea de porc doar o gura. Nu puteati sa ziceti ca a refuzat sa poarte o esarfa?

    Este vb de principii. In timp ce criticati pe Le Pen ca a refuzat esarfa, cred ca ridicati in slavi cum parlamentul FEMINIST suedez s-a dus in Iran si a fost obligat sa poarte esarfe, sau cum un parlamentar canadian a intrat intr-o moschee pe usa din dos, pentru ca era femeie.