Corespondenta din Germania

O tanara musulmana de la o scoala din Offenbach il sfideaza pe presedintele Germaniei, nedandu-i mana la salut. Esec al masinii de integrare germane?

de Dani Rockhoff     HotNews.ro
Miercuri, 21 decembrie 2016, 20:10 Actualitate | Internaţional

Tanara musulmana nu da mana cu presedintele german
Foto: Captura hessenschau.de
O tanara cu capul invaluit in hidjab, de la o scoala multietnica din Offenbach am Main, refuza sa dea mana cu presedintele Germaniei, Joachim Gauck. In locul formei europene de salut, ea isi pune mana dreapta pe umarul stang. E un refuz al atingerii corporale, dupa cum o cere traditia ei. In comentariul pe care il face apropo de integrarea in Germania, tinuta ei e mandra, transanta, ca o delimitare ferma a celor doua culturi: cea musulmana din care provine ea si cea toleranta cultural, din care provine primul om din statul german. „Cineva mi-a spus: Gauck e un om, tu esti un om“, spune ea in reportajul facut de televiziunea regionala Hessenschau.de.

Joachim Gauck a vizitat scoala Theodor Heuss din Offenbach la finele lunii noiembrie, intr-un efort protocolar de a lauda eforturile statului german in integrarea migrantilor. Fara straini, Offenbach pe Main ar fi un satelit al Frankfurtului, nu un „oras mare”, cu primar general. Asa-numitul  „multi-kulti”, cum alinta nemtii mozaicul national traitor in Germania, are reverberatii la nivel de politica si fonduri bugetare alocate administratiei locale.

Presedintele german, potrivit relatarilor din presa germana, a fost primit ca un „Rockstar”, cu bannere in germana, dar si in rusa sau in araba. S-au auzit strigate de genul „Wow, it`s so cool” si remarci „E asa de uman!”. Se anunta o vizita fara surprize, insa n-a fost realmente asa.

Dupa ce Gauck a coborat din masina si a dat mana, pe rand, cu elevi de toate natiile si de toate culorile, selectati si aliniati „spre a da onorul” presedintelui german, o tanara musulmana a ales sa salute in felul ei, ne-german, ne-european. Cu toate ca traieste in Germania si vorbeste limba germana bine, ceea ce inseamna ca nu refuza tangenta dintre cele doua culturi: cea de provenienta si cea de adoptie.

Ca femeie europeana, ma intreb daca m-as obisnui cu valul perpetuu, infasurat pe cap in public. Probabil ca nu. Ca femeie provenind din Romania, imi aduc aminte cum, in anii `90, cand m-am stabilit in Germania, datul mainii si scuturatul ei cu forta, ca la nemti, mi-a creat un anume disconfort.

In Romania, domnii sarutau, din varful buzelor, manusitele doamnelor pe care voiau sa le salute politicos. Asa era obiceiul, asa se facea. Era si acesta un gen de contact, uneori mai senzual, alteori mai banal. Acum, obiceiul a disparut aproape de tot.

Gandindu-ma la formele de salut, parca eschimosii se salutau frecandu-si nasurile. Poate ca gresesc. Ceea ce vreau sa spun este ca salutul intre oameni e o forma culturala, pe care ti-o asumi sau nu. Iar eleva musulmana de la Theodor Heuss Schule din Offenbach a ales sa nu si-o asume „ca la straini”, nici macar la intampinarea presedintelui statului in care s-a stabilit.

Mandrie sau trufie? Obedienta fata de cerintele religiei sale care, daca aseaza femeilor valuri pe cap, le interzic si altfel de contacte corporale, chiar minimale, cu oameni necunoscuti?

Toata lumea a fost fericita, relativ la modul in care o scoala de genul „Multi-kulti”, cum este Theodor Heuss Schule din Offenbach, reuseste sa educe autohtoni, alaturi de migranti. Acestia din urma provin din Georgia, Polonia, Ungaria, Romania, Turcia, Ghana, Irak, sau Vietnam. Iar lista tarilor de provenienta ar putea continua, caci Offenbach e un teren al multiculturalismului care, desi cancelarul Angela Merkel a spus, candva, ca „a esuat in Germania”, isi continua eforturile.

La inceput,  acestea au fost de asimilare. Apoi, eforturile au fost de integrare. Acum, ele sunt de tolerare reciproca si respect de valori, in scopul unui tel economic comun. Sau al unui tel economic prioritar al Germaniei, saraca in natalitate si profund dependenta de forta de munca a imigrantilor, care sa o tina in fruntea puterilor economice ale lumii.

Orasul Offenbach, ca multe alte orase si metropole intens populate din Germania, e un oras plin de sperante, dorinte, dar si de multe temeri, legate de straini si diversitatea culturilor lor. O suta cincizeci de natiuni sunt reprezentate in Offenbach, iar administratia locala le ofera cadru de educare, dar si de sarbatorire, in felul lor.

Anual, se organizeaza in piata centrala serbari in care diferitele comunitati isi etaleaza pe scena performantele dansante si muzicale, iar pe margini, cele culinare. „Si eu sunt un Offenbacher” a fost motto-ul unui astfel de eveniment despre care relatam mai demult, sugerandu-se faptul ca, indiferent de unde provii, esti un cetatean al locului, adica al acestui oras.

In recenta sa vizita la Offenbach, presedintele german a spus ca orasul „este pe buna dreptate mandru de reusitele sale si a fost sarbatorit pe drept ca „Arrival City”, la bienala Arhitecturii din Venetia”. El a mai vorbit despre „orchestrarea armonica a convietuirii diverselor culturi si mentalitati”, ca si despre faptul ca orasul e pe post de „masina de integrare”, unde functioneaza lucruri care altundeva esueaza, dupa cum consemneaza Focus.de.

Cat de eficienta poate fi „masina de integrare germana”? Trecutul a dovedit-o, viitorul o va dovedi. Cert este ca, in orice proces in care sinele, cultura si religia unui om sunt confruntate cu alternative diferite, din alte locuri si din alte parti, „clash-ul” civilizatiilor poate esua sau poate aprinde scantei. Sau, mai subtil, se poate transpune intr-un refuz de mana intinsa, caci, dupa cum se stie, femeile musulmane infasurate in hidjab saluta barbatii straini doar cu mana la piept.                























​MASA ROTUNDA Ce fac si ce ar putea sa faca bancile pentru economie si companii? Economistii sefi ai primelor 3 banci comerciale, in dialog cu cititorii  HotNews.ro, luni, de la ora 9:00

Am vazut saptamana trecuta ca Institutul de Statistica a anuntat o crestere economica record - insa analistii si economistii, ne anuntam ca de fapt lucrurile nu sunt chiar atat de roz. Este economia bine finantata in acest moment? Se fac investitii private? Dar publice? Cum pot ajuta bancile mai mult economia, statul si companiile private? La toate aceste intrebari vor raspune Horia Braun, economistul sef al BCR, alaturi de Florian Libocor (economistul sef al BRD-GSG) si de Andrei Radulescu (economist sef al BT) in cadrul mesei rotunde care va avea loc, luni, 20 noiembrie, incepand cu ora 9:00.

18321 vizualizari

  • +30 (36 voturi)    
    mda (Miercuri, 21 decembrie 2016, 20:19)

    Dr.Mythnick [utilizator]

    daca nu intelege lumea civilizata... sa se duca inapoi in Siria .
  • +29 (33 voturi)    
    ! (Miercuri, 21 decembrie 2016, 20:30)

    tudorr [utilizator]

    :))))))))))))) Zeci de ani de bun simt si ai impresia ca toata planeta e ca tine ca-i poti dresa doar dandu-le mocca o gramada de bani, mai ales daca fac jdemii de copii :))))))))))))! Teapa maxima!
  • +19 (29 voturi)    
    Oare Sevil... (Miercuri, 21 decembrie 2016, 20:39)

    Nyk1 [utilizator]

    ...va da mâna cu Klaus?
    • +3 (15 voturi)    
      devil zici ? (Joi, 22 decembrie 2016, 0:24)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui Nyk1

      vom vedea..devil e rosh...
  • +24 (28 voturi)    
    Nu (Miercuri, 21 decembrie 2016, 20:47)

    mitg [utilizator]

    Este doar disolutia Germaniei in direct.
  • -11 (33 voturi)    
    Problema nereala - in Germania (Miercuri, 21 decembrie 2016, 20:55)

    ICosmin [utilizator]

    Nu prin stransul mainii te integrezi intr-o tara, ci prin muncit, platit taxe si nefiind agresiv fizic sau psihic fata de cei din jur. In rest fiecare e liber sa gandeasca si sa se comporte cum doreste.
    Formele astea fara fond reprezinta o insulta in principal in tarile latine si estice, unde conteaza cum te porti si cum te imbraci nu cine esti si ce faci.
    A fost si in Franta o faza de genul asta si a Sarkozy a discutat 2 minute cu respectiva, fiind ofensat.
    Na, in secolul 21, circul asta de a strange niste yesmeni pentru propaganda si-a cam pierdut sensul.
    • +39 (45 voturi)    
      in elvetia... (Joi, 22 decembrie 2016, 1:12)

      Irizat [anonim] i-a raspuns lui ICosmin

      ...refuzul de a da mana cu profesorul s-a soldat cu intreruperea procesului de naturalizare si expulzarea INTREGII familii a impertinentului practicant al religiei pacii.

      la fel cu o fatuca (practicanta a religiei pacii) care a cerut piscina separata, doar pt. fete, la ora de sport.

      in timpul procesului de naturalizare din elvetia se examineaza cum te intelegi cu vecinii, stii cum ii cheama, participi la activitatile din comunitate...NU TE ENCLAVIZEZI PT CA ASA AU SPUS PROPAGANDISTII PROGRESISTI CA AI VOIE!!!

      ideea este ca elvetia nu face parte din ue, iar tratarea corecta, conform cu normele culturale elvetiene nu este privita ca fiind extremism/xenofobie/islamofobie.

      vrei sa traiesti dupa norme musulmane, te duci intr-o tara musulmana. ai venit in europa, intai spui multumesc si apoi te pui pe munca si te transformi in european.

      iar tu, stimate propagandist progresist, multi-kulti si politici corect, mergi si suge o ceapa. face bine la detoxifierea creierului.
      • -3 (23 voturi)    
        Lasa-ma si cu elvetienii (Joi, 22 decembrie 2016, 8:57)

        tirolez [utilizator] i-a raspuns lui Irizat

        Acum cateva zile un tanar musulman integrat exceptional a cauzat incidentul de la Zurich.
        Au desfiintat o manastire romaneasca sa faca ... ghici ....centru de primire musulmani. Puteti cauta , stirea e din toamna lui 2015(Acoperământul Maicii Domnului).
        Si dupa aia se mira de incidentele acum cateva zile. Ma indoiesc ca maica Antonia se apuca sa impuste oameni. Ce semeni , aia culegi.
        • -1 (13 voturi)    
          ... (Joi, 22 decembrie 2016, 10:29)

          tirolez [utilizator] i-a raspuns lui tirolez

          Dati cu minusul, daca am zis ceva de biserica :)) trebuie sa fie ingrozitor.
        • +2 (8 voturi)    
          exemplu mai tembel gasesti (Joi, 22 decembrie 2016, 14:26)

          Francisc 1 [utilizator] i-a raspuns lui tirolez

          au inlocuit un cuib de fundamentalisti cu alti , tot barbosi tot bigoti si detinatori ai adevarului absolut , caci dupa cum stim toti biserica ortodoxa e aia veritabila restul sunt secte! ai taiat porcul?
          • -1 (1 vot)    
            Well .. Obama salut cu mana la piept ! (Joi, 22 decembrie 2016, 17:09)

            MiticaPalarierul [utilizator] i-a raspuns lui Francisc 1

            Apoi si Klaus, mai roman decat toti romanii - a maimutzarit salutul cu mana drepta deasupra inimii --> pe umarul stang, precum Obama la drapel!

            Deci fata din poza l-a salut pe presedintele Gauck precum Obama.

            Bine ca Obama nu ne da salutul Bellamy, care era obligatoriu in USA prin anii '30 (mai exact pana in 1942).

            "Patria si Dreptul Meu!"
            .
  • +29 (33 voturi)    
    "esec" (Miercuri, 21 decembrie 2016, 21:01)

    OvidiuStoica [anonim]

    Nu e nici un esec. Ceva ce nu avut niciodata nicio sansa nu are cum sa esueze. Toata povestea asta cu integrarea si multiculturalismul e o ideologie, ca si comunismul, ce nu are si nu avut vreodata legatura cu realitatea.
  • +26 (36 voturi)    
    tineri musulmani (Miercuri, 21 decembrie 2016, 21:16)

    gigel123 [utilizator]

    ...care isi demonstreaza Bigotismul, Fanatismul Religios si Tribalismul cu fiecare ocazie pe care o au. Nicio surpriza aici!
  • +37 (41 voturi)    
    Articolul (Miercuri, 21 decembrie 2016, 21:46)

    Kepler [utilizator]

    este f bine scris. Pe scurt situatia este urmatoarea:
    musulmanii ar vrea ca toate femeile sa poarte hidjab, iar europenii nu doresc acest lucru.
    O alta problema este daca femeile care poarta hidjab in Europa o fac ca sa sfideze sau nu ?
    E f posibil ca majoritatea sa o faca cu aceasta intentie (sau obligate de musulmani) si acest lucru este inacceptabil.
    Interesant este si faptul ca tinara afirma la TV: cineva mi-a spus ca Glauck este un om si tu esti un om.
    Cine i-a spus acest lucru si cu ce scop. Tinara `integrata' stia ca salutul locului in care traieste este cel al lui Glauck, prin urmare ea sfideaza oamenii europeni. Ar trebui, in mod politicos, expulzata.
  • +55 (59 voturi)    
    si eu sint offenbachian! (Miercuri, 21 decembrie 2016, 22:04)

    Reshape [utilizator]

    Stau in Offenbach de 4 ani si dati-mi voie sa va prezint lucrurile asa cum le vad eu, sa nu aveti impresia, dupa citirea articolului de mai sus, ca lucrurile ar fi roz.
    Pe vremea cind Offenbach-ul era numai un satelit al Frankfurtului, aici isi faceau case de vacanta bogatii din Frankfurt. Case, vile, palate (in sensul propriu), mici refugii de lux pentru vacante de vara sau evadari la sfirsit de saptamina.
    Apoi au inceput sa vina oameni de prin toate colturile lumii pentru ca e aproape de Frankfurt si chiriile sint mai mici. Si au venit cu tot cu obiceiurile, traditiile, muzica si mincarea lor. Si atit de bine s-au integrat incit nemtii au plecat, raminind in prezent mai putini de 30%.
    Orasul nu e plin de sperante, ci de mizerie. Zeci de spatii goale, magazinele se inchid, exista baruri de proxeneti romani, polonezi, frizerii de arabi, shaormerii infecte de turci. Se vorbeste o limba germana grea, butucanoasa, alaturi de rusa, romana, tiganeste, poloneza, croata, bulgareste, turca... Exista case intregi populate de dubiosi, case care duhnesc a urina, a mizerie si a salam prajit. Exista locuri pe care e bine sa le ocolesti la venirea noptii pentru ca sint populate de baieti care beau bere si se iau de femei.
    Arabii sint, intr-adevar, trufasi. Nu se dau din drum niciodata. Daca te intilnesti cu familia traditionala (tata, mama, 2 copii pe jos si inca 2 in carucior) pe trotuar trebuie sa te opresti ca sa-i lasi sa treaca, sau sa-i ocolesti pe carosabil. In magazin striga unii la altii si se uita urit la tine daca nu te dai suficient de repede din calea lor. Din cind in cind se intimpla crime (d-alea cu pistoale), violuri despre care auzi fugitiv, foarte des rahati pe strazi si vandalizari (de vitrine, automate, bancomate, ziduri).
    Offenbach-ul nu e un exemplu de integrare ci de convietuire fortata.
    • +30 (30 voturi)    
      salut ... (Miercuri, 21 decembrie 2016, 23:39)

      maryus999 [utilizator] i-a raspuns lui Reshape

      de curiozitate ? ca tu traiesti acolo intre ei si ii cunosti mai bine pe nemti ... cat o sa.i mai suporte pe emigranti inainte sa explodeze o revolta populara sau institutionala ? ca banuiesc ca nu or fi chiar toti nemtii de paie ...
      • +33 (35 voturi)    
        nu sint de paie (Joi, 22 decembrie 2016, 1:31)

        Reshape [utilizator] i-a raspuns lui maryus999

        Nemtii sint niste oameni foarte chibzuiti si foarte cumpatati. Cam cum sint ardelenii nostril, despre care restul tarii zice ca sint inceti la minte, deci cam prosti. Dar nu sint prosti. Pur si simplu se chinuie sa gindeasca si, in plus, au un mare respect fata de autoritate.
        Exemplul Offenbach: au trait normal, au venit tot felul de straini. Cind s-au saturat de furturi, de scuipat pe strada, de fumat in locuri nepermise... poate nu va dati seama, dar exista sate in Germania in care simplul fapt de a-ti incuia usa cind pleci de acasa e privit ca o jignire... cind s-au saturat de mizerii, in loc sa se duca sa-i ia de git pe conducatori si-au luat bagajele si au plecat in alta parte. Am trei colegi nemti la Frankfurt: unul face naveta de la Koeln in fiecare zi, altul de la Heidelberg, celalalt sta prin hoteluri pina isi gaseste un apartament de inchiriat in Frankfurt, dar in Offenbach nu s-ar muta nici picati cu ceara.
        Dar si cind le vin dracii... citisem undeva ca in 2016, pina prin septembrie, au fost cam 60 de incendii puse intentionat la diverse asezaminte destinate refugiatilor.
        Din pacate sint insa si foarte pragmatici (eu zic ca sint ipocriti) si naivi. In 2015, cind a venit primul val de refugiati, ii asteptau in gari cu ursuleti de plus si ciocolata (si cu berea in mina). Au fost suficiente citeva atentate pentru ca EXACT aceiasi oameni sa se intoarca la 180 de grade, fara sa aiba nici o problema cu faptul ca ei insisi au incurajat primirea neconditionata a refugiatilor. La fel ca Merkel: n-are nici o problema a trimite condoleante familiilor victimelor ucise de unul dintre aia pe care i-a primit cu bratele deschise.
        • +12 (14 voturi)    
          am citit ambele comentarii ale tale.. (Joi, 22 decembrie 2016, 10:11)

          akillies [utilizator] i-a raspuns lui Reshape

          ..extraordinar cum poate fi ocolita presa main-stream de cateva comentarii in subsolul unui articol prost.
          Multumesc pentruca ai prezentat realitatea din Offenbach asa cum este ea, nu asa cum vor unii oameni sa fie(si nu are cum sa fie).
          Aprops de ce spunea cineva, astia cu multi-culturalism seamana ca doua picaturi de apa cu cei din comunism: va mai amintiti in comunism cum se organizau acele vizite ale "bravilor conducatori" in scoli? ca erau scosi al inaintare numai cei mai cei copii (prelucrati bine, cu poeziile de "partid" <ca nu le pot spune patrotice> invatate etc. etc.) - iar in spatele lor, scoala darapanata, infecta, friguroasa, cucopii slabiti, bolnavi si infometati!?!?? Cam asta s-a intamplat si aici in Offenbach: au scos la inaintare niste mandri reprezentanti ai multiculturalismului (si mai ales ai succesului multikulti), dar in spatele lor sunt ascunse adevaratele realitati din acel oras si din acest curent distrugator ce a curpins europa - oamenii nu renunta la traditiile si cultura lor, nu se integreaza, mai ales cei despre care se spunea inca demult ca sunt ca magarii intre natiile lumii (mandri, caposi, neintegrabili in nicio cultura, in nicio natie).
          Imi pare sincer rau de Germania, dar in acest ritm se va reintaorce la nationalism-socialsim in cativa ani, si de data asta si toata europa odata cu ei!
    • +12 (12 voturi)    
      un comentariu (Joi, 22 decembrie 2016, 9:11)

      Cristian2016 [utilizator] i-a raspuns lui Reshape

      ..mai realist si scris mai patrunzator decat articolul in sine.

      Felicitari!
      • +4 (4 voturi)    
        ma rog... (Joi, 22 decembrie 2016, 15:19)

        Reshape [utilizator] i-a raspuns lui Cristian2016

        N-as vrea sa ma intelegeti gresit. Offenbach-ul nu e un fel de ghetto. Comparat cu multe orase din Romania arata infinit mai bine. Dar comparat cu multe orase din Germania... nu mai arata asa de bine.
        Sint multe amanunte care dau de gindit si care in Romania ar trece neobservate dar sa vezi in Germania rahatul ca a dat pe afara din canal si ca problema nu a fost reparata in doua saptamini? Vine acum Revelionul si toata lumea va arunca cu artificii, cu sticle goale si confetti. Anul trecut le-a luat 9 zile (am numarat) pina sa faca curat pentru ca primaria a ales sa fie eficienta prin economisirea banilor, asa ca nu au angajat suficienti maturatori.
        Da, e adevarat ca poti face cursuri de germana la VHS (Scoala Populara) platite partial de statul german (ceea ce in Romania e de neconceput) insa cursurile sint destul de "subtiri".
        Da, e adevarat ca o parte din cursul de germana este un asa numit curs de integrare, in care ti se povesteste despre sortarea gunoiului, despre organizarea statului si alte chestii macro, insa oamenii ar vrea sa afle care e cea mai buna asigurare de sanatate, cum e cu impozitul, de ce nu e bine sa-si faca Gewerbe (un fel de PFA), ce se intimpla daca primesti o amenda si alte detalii din viata de zi cu zi.
        Da, e adevarat ca exista un festival al nationalitatilor conlocuitoare cu cintec, dans si voie buna, dar e o chestie fortata, o actiune care trebuie bifata si nu se compara nicidecum cu carnavalurile pe care le fac asociatiile de amatori germani cu diverse ocazii.
        Da, e adevarat ca Offenbach-ul e un mic rai pentru multi amariti din Romania, Maroc, Turcia, Bulgaria, Rusia etc. dar e un adevarat iad pentru germanii get-beget.
        In fine, asta am vrut sa scot in evidenta: ca situatia nu e asa roz cum o prezinta oficialitatile si mass media.
        Iata un exemplu de integrare (e adevarat, s-a intimplat in Frankfurt, care e la 11km de Offenbach) : https://www.youtube.com/watch?v=twdAS3kQ4f
    • +8 (10 voturi)    
      La fel e si in America, chiar daca MSM tace (Joi, 22 decembrie 2016, 10:08)

      Chaos & Collapse [utilizator] i-a raspuns lui Reshape

      Demographic history of Detroit.
      https://en.wikipedia.org/wiki/Demographic_history_of_Detroit

      Anul 1850 - 97.21 % White, 2.79 % Black
      Anul 1910 - 98.75 % White, 1.23 % Black
      Anul 1950 - 83.58 % White, 16.25 % Black
      Anul 1960 - 70.83 % White, 28.87 % Black
      Anul 1970 - 55.50 % White, 43.69 % Black
      Anul 1980 - 34.38 % White, 63.07 % Black
      Anul 1990 - 21.63 % White, 75.67 % Black
      Anul 2000 - 12.26 % White, 81.55 % Black
      Anul 2010 - 10.61 % White, 82.69 % Black

      De observat ca populatia orasului a crescut constant pina in 1950, cind a atins maximul (1,849,568), iar apoi s-a redus sistematic, ajungind in 2010 la doar 713,777. Orasul asta e azi o ruina in faliment, dar a fost unul dintre orasele cele mai infloritoare din America pina in jur de 1960.
      • +2 (4 voturi)    
        Well ... Detroit Metro este the black hole of USA (Joi, 22 decembrie 2016, 17:17)

        MiticaPalarierul [utilizator] i-a raspuns lui Chaos & Collapse

        Well ... Detroit Metro este "the black hole of USA", un accident pe scara istorica.

        Cand iesi din oras in Wayne County - imaginea se schimba radical. Insa in oras - e groaznic, nici macar in Ferentari nu vezi asa ceva.

        In vile gen Cotroceni se face focul liber, iar fumul iese pe ferestre, caci nu exista horn.

        Era prin 1988 un bloc ocupat de "oachesi" si in Targoviste, pe Calea Campulung - in aceeasi stare precum residence-urile din Detroit.

        Poate va mai aduceti aminte de cazul din Tgv - este vorba de blocul unde romulanii si-au cazat caii in apartament si ei au pus cortul pe peluza.

        Doar la Tgv era un singur bloc in situatia acesta, iar la Detroit Metro sunt cartiere intregi.

        In centru este un fel de Casa Scanteii (semana f f bine) fara ferestre, fara usi, fara nimic, doar o structura goala, care adaposteste vagabonzi.

        "Patria si Dreptul Meu!"
        .
    • +7 (9 voturi)    
      Inca un exemplu din America (Joi, 22 decembrie 2016, 10:13)

      Chaos & Collapse [utilizator] i-a raspuns lui Reshape

      Camden, New Jersey, oras cu aproape 80.000 de locuitori, cred ca e polul mizeriei in USA. In 2015 doar 3 (trei) elevi din Camden au obtinut la examenul SAT o nota cu care ar putea fi acceptati la universitate.

      Uitati-va la paragraful Demographics. In 1950 erau 85.9% albi. In 2010 mai erau 4.9%.

      https://en.wikipedia.org/wiki/Camden,_New_Jersey

      Alte "stiri" din Camden:

      Three of Camden's mayors have been jailed for corruption, the most recent being Milton Milan in 2000. From 2005 to 2012, the school system and police department were operated by the state of New Jersey.

      Camden public schools spent $23,770 per student in the 2009–10 school year. In 2012, the city's graduation rate fell to 49%, well below the state average of 86%, and the national average of 93%. In 2012, 3 out of 882 SAT test-takers were scored "college-ready", a standard met by 43% of students taking the exam nationwide. Among residents, 40% are below the national poverty line.

      Camden had the highest crime rate in the United States in 2012, with 2,566 violent crimes for every 100,000 people, which is 6.6 times higher than the national average of 387 violent crimes per 100,000 citizens.

      Uite-o si pe primăriță:
      Dana L. Redd (born March 7, 1968) is an American Democratic politician and is the current Mayor of Camden, New Jersey.
      http://media.nj.com/south-jersey-times/photo/2013/03/12434038-standard.jpg

      Asa vor arata in curind si primarii Europei. Vorba aia, coming soon to your neighborhood...
    • +3 (3 voturi)    
      Nu cumva exagerezi? (Joi, 22 decembrie 2016, 16:08)

      un_deget_de_secaturi [utilizator] i-a raspuns lui Reshape

      Nu te supara, traesti acolo, stii mai bine. Eu la Frankfurt nu am ajuns niciodata, iar in Belin sau la Weimar am fost doar ca turist.
      Totusi, ce descrii acolo mi se pare absolut incredibil pentru Germania, parca ai vorbi de Rahova sau Ferentari!

      "Orasul nu e plin de sperante, ci de mizerie. Zeci de spatii goale, magazinele se inchid, exista baruri de proxeneti .." - suna sinistru, este mult mai bine la mine in Calea Vitan!
      • +3 (3 voturi)    
        e posibil... (Joi, 22 decembrie 2016, 18:55)

        Reshape [utilizator] i-a raspuns lui un_deget_de_secaturi

        Sa stii ca m-am gindit si eu ca poate mi s-a urcat Germania la cap si acum imi put toate alea, nu mai e Offenbach-ul de nasul meu, de parca toata viata as fi trait in Monte Carlo.
        O sa fac poze si o sa postez linkul, sa judecati si singuri. Si o sa incerc sa arat si lucrurile care mie mi se par ok.
      • +1 (1 vot)    
        In general in Germania de Est e dezolant (Vineri, 23 decembrie 2016, 16:39)

        Cristian_S [utilizator] i-a raspuns lui un_deget_de_secaturi

        Orasele din est sunt imbatranite, majoritatea tinerilor pleaca in orasele din Vest, asa ca da, multe case si spatii comerciale sunt goale.

        Berlinul insa creste cu 50.000 de locuitori pe an.
  • -30 (46 voturi)    
    Nu vad ce e in neregula (Miercuri, 21 decembrie 2016, 22:07)

    Cristian_S [utilizator]

    Daca aleg sa traiesc in Germania, nu vad de ce ar trebui sa imi insusesc orbeste toate obiceiurile germane. Daca majoritatea germanilor isi poarta verigheta pe inelarul drept, trebuie sa fac la fel? Daca majoritatea germanilor nu cedeaza locul in autobuz femeilor gravide, trebuie sa fac la fel?Daca majoritatea germanilor sunt superstitiosi si cred ca nu e bine sa iti sarbatoresti ziua de nastere in avans, trebuie sa fac la fel?

    Fiecare cu cultura lui, toti cu constitutia si legile in general. Daca domnisoara in cauza respecta constitutia si legile, ce treaba are dna Rockoff cu valul sau salutul ei?
    • +17 (25 voturi)    
      hmmm (Joi, 22 decembrie 2016, 0:16)

      maryus999 [utilizator] i-a raspuns lui Cristian_S

      nici unul din obiceiurile enumerate de tine nu ofenseaza un ocidental ... sunt niste obiceiuri suportabile pe care daca le incalci nu cred ca o sa te agreseze vreun german ... pe cand cu obiceiurile emigrantilor nu e de glumit ... parerea mea ...
      acum daca ai simtit si tu nevoia sa fi corect politic n.ai decat sa le respecti obiceiurile pana te integrezi in islam ...
      • 0 (0 voturi)    
        Nu sunt probleme (Vineri, 23 decembrie 2016, 16:34)

        Cristian_S [utilizator] i-a raspuns lui maryus999

        "pe cand cu obiceiurile emigrantilor nu e de glumit ... parerea mea ... " Mda, asta este intr-adevar doar o parere. Nefondata, as adauga eu. Nu am avut nicio problema cu obiceiurile migrantilor, desi locuiesc la Berlin (30% din locuitori au radacini straine). Si nu, nu ma forteaza nimeni sa ma integrez in islam. Dimpotriva, brutarul meu turc ma tot roaga sa il invat diverse expresii romanesti (inclusiv "Craciun fericit!").
    • +21 (25 voturi)    
      Pentru ca, daca vii la mine in casa, faci ca mine (Joi, 22 decembrie 2016, 0:46)

      Ritzi Pitzi [utilizator] i-a raspuns lui Cristian_S

      nu ca la tine. Vrei ca la tine, stai la tine si fa ce ti se permite conform obiceiurilor locale. Care ti se par normale.
      Daca pleci de acasa, faci cum e in locul in care ajungi, altfel o iei pe coaja...

      Ca exemplu, exista state in care e normal sa-ti dai pantalonii jos si sa te usurezi la coltul strazii. Daca vine unul si face asta langa casa ta, esti de acord ?
      • +12 (14 voturi)    
        de acord cu tine.. (Joi, 22 decembrie 2016, 10:15)

        akillies [utilizator] i-a raspuns lui Ritzi Pitzi

        ..dar trebuie sa tii cont ca sa i-o dai pe coaja unui emigrant presupune consum inutil de energie mult mia mare decat sa dai afara din casa ta pe nesimtit si sa nu-l mai primesti vreodata acolo!

        Aici e diferenta intre cultura europeana si cea a orientului apropiat!
        Cei din orientul apropiat considera ca toata lumea e a lor si li se cuvine totul! restul lumii vede lucrurile altfel: oare de ce dragi multikulti?!??!?
        asa naivitate si ignoranta nici in comunism nu am pomenit!
      • 0 (0 voturi)    
        Da, daca e vorba de lege (Vineri, 23 decembrie 2016, 16:28)

        Cristian_S [utilizator] i-a raspuns lui Ritzi Pitzi

        Da, daca prin "fa ce ti se permite" intelegeti constitutia si legile. Daca insa sunt vegetarian si ma mut la Berlin, nu inseamna ca trebuie sa incep sa mananc currywurst. Daca sunt ortodox, nu inseamna ca trebuie sa trec la catolicism sau la protestantism, doar pentru ca asa este obiceiul locului.

        Exemplul cu usuratul la coltul strazii nu este bun. Legea in Germania spune clar ca nu ai voie. Obiceiul locului insa (nu legea) este ca barbatii sa urineze stand pe toaleta, nu din picioare. Trebuie ca toti strainii care vin Germania sa faca la fel?
    • +9 (21 voturi)    
      mergi si suge o ceapa (Joi, 22 decembrie 2016, 1:15)

      Irizat [anonim] i-a raspuns lui Cristian_S

      e un leac bun contra intoxicatiei creierului cu propaganda politic corecta si filo-islamica.

      v. ca am explicat mai sus ce se intampla in elvetia cu naturalizarea strainilor.
      • 0 (0 voturi)    
        Sanatate! (Vineri, 23 decembrie 2016, 16:21)

        Cristian_S [utilizator] i-a raspuns lui Irizat

        Vreti sa fiti respectat, dar nu vreti sa fiti corect. Nu prea merge.
    • +20 (22 voturi)    
      da... (Joi, 22 decembrie 2016, 1:38)

      Reshape [utilizator] i-a raspuns lui Cristian_S

      Daca eu vin la tine acasa si te rog sa primesti si calul meu in sufragerie, ca eu asa fac la mine acasa, stau cu calul in sufragerie, tu de ce te superi? Respect legile, respect Constitutia, care e problema?
      Nu zice nimeni sa-ti insusesti orbeste obiceiurile germane, sa bei bere si sa maninci curry-wurst, dar asta nu inseamna ca tai porcul de Craciun in curtea interioara pentru ca asa e obiceiul tau.
      • 0 (0 voturi)    
        Vecin nou (Vineri, 23 decembrie 2016, 16:19)

        Cristian_S [utilizator] i-a raspuns lui Reshape

        Daca te muti la mine in bloc si vrei ca de fiecare data inainte de a intra in casa sa faci 40 de plecaciuni si 100 de matanii (pentru ca asa ai fost crescut), poti din partea mea sa le faci, chiar daca nu se potriveste cu obiceiurile locului. Tot ce iti trebuie sa faci este sa respecti regulile blocului (care in Germania au putere de lege). Daca respecti legile, poti sa faci orice altceva vrei.
    • +6 (8 voturi)    
      gol sau imbracat ? (Joi, 22 decembrie 2016, 14:25)

      Jude [utilizator] i-a raspuns lui Cristian_S

      Daca eu sunt dintr-un trib care umbla gol pusca si hotarasc sa ma stabilesc in EU/Germania sa fi convins ca voi ofensa pe toata lumea daca decid sa nu port haine. E valabila si viceversa. Poate vreau sa umblu cu manusi si cagula pe cap. Sunt ferm convins ca voi speria multa lume. Tu daca esti femeie si mergi intr-o tara araba, la aeroport ti se impune sa iti acoperi parul. De ce noi europenii nu putem sa le impunem obiceiurile EU ? Vin ei cu tupeu si le impun la noi... Cu timpul va devenii periculos sa ramai atat de tolerant...
      • 0 (0 voturi)    
        Exemplul nu merge ... (Vineri, 23 decembrie 2016, 16:13)

        Cristian_S [utilizator] i-a raspuns lui Jude

        ... pentru ca este in contradictie cu legea (sa umblu pe strada in pielea goala). La strandurile FKK (din astea sunt cate vrei in Germania) poti insa sa umbli cum te-a facut mama natura.
      • 0 (0 voturi)    
        Dacă ești din tribul acela... (Vineri, 23 decembrie 2016, 18:26)

        Nyk1 [utilizator] i-a raspuns lui Jude

        ...nu este nicio problemă în Deutschland, sunt și nativi care au aceleași obiceuri, uite aici exemplul fericit:

        https://www.youtube.com/watch?v=sk6ppxnpWsM
  • -19 (25 voturi)    
    Mult sirop si prea putina substanta (Miercuri, 21 decembrie 2016, 22:15)

    MPopa [utilizator]

    Dincolo de (prea multele) cuvinte destinate romantarii realitatii am o intrebare pentru autoare: daca ar merge ea in Arabia Saudita si l-ar intalni pe rege, i-ar strange acestuia mana in stil european ca sa-si afirme identitatea culturala? Si, mai important, regele saudit ar privi acel gest cu aceeasi toleranta ca a presedintelui german?
    • +29 (29 voturi)    
      Nu (Miercuri, 21 decembrie 2016, 23:37)

      ac [utilizator] i-a raspuns lui MPopa

      Faci ce face regele. Daca iti vorbeste, ii vorbesti. Daca iti intinde mina, ii dai mina. Pana mea, de sute si mii de ani chiar exista protocol de cum sa te porti in fata unui oficial, nu? De ce nu sari si-l iei de git, sau ii intorci curul? Raspunsul e unul si acelasi: eticheta.
    • +5 (9 voturi)    
      nici ca se putea da un exemplu mia prost!!! (Joi, 22 decembrie 2016, 10:20)

      akillies [utilizator] i-a raspuns lui MPopa

      1. regele saudit nu da mana nici cu barbatii asa de usor.
      2. obiceiul lor este ca femeile si barbatii sa nu se atinga nici macar prin salut (daca nu sunt casatoriti) si acest lucru iti este explicat foarte clar la intrarea in tara si cnad pornesti spre aceasta tara
      3. Daca regele saudit vrea sa dea mana cu tine si tu refuzi este considerata o jignire extraordinara si nu mai intri in arabia saudita in viata vietilor tale..
      4. daca vrei sa dai exemple, informeaza-te despre cultura pe care o dai ca exemplu, ca altfel mai bine taci decat sa vorbesti si sa inlaturi orice dubiu de analfabetism fucntional!
      • +4 (6 voturi)    
        corect ce-ai scris (Joi, 22 decembrie 2016, 13:06)

        revo [utilizator] i-a raspuns lui akillies

        dar intamplarea s-a petrecut in Germania, iar presedintele este echivalentul regelui saudit; deci, cum ramane cu informarea culturala?
      • +1 (3 voturi)    
        Cred ca vorbim in paralel (Joi, 22 decembrie 2016, 17:18)

        MPopa [utilizator] i-a raspuns lui akillies

        Tocmai asta era ideea postarii mele: cum e sa te duci intr-o tara care are o cultura total diferita de a ta si totusi sa insisti sa-ti afirmi acolo propriile obiceiuri, ba sa te mai declari si ofensat daca cei din tara respectiva incearca sa le impuna pe ale lor. Si mai voiam sa subliniez ca noi europenii suntem toleranti cu popoare care sunt complet intolerante cu noi, la ele acasa.
  • +11 (21 voturi)    
    Germanii au primit pe Dracul (Miercuri, 21 decembrie 2016, 22:39)

    Observatory [utilizator]

    ...Thank you Ms Merkel...o javra
  • +18 (20 voturi)    
    Poate se temea (Miercuri, 21 decembrie 2016, 22:46)

    ac [utilizator]

    Sa nu-i ia polenul fecioriei. Cred ca am citit asta prin Svejk (inainte de o cafteala la restaurant). E presedintele tarii, madam. Pai dac-asa cere traditia ta, si aici traditia cere sa ii taiem capul aluia care face lesemajeste. Se gasesc cele mai stupide chestii cind e vorba de onoare, nu?
  • -6 (14 voturi)    
    Codul bunelor maniere (Joi, 22 decembrie 2016, 3:28)

    Setalcott [utilizator]

    Din cate stiam eu doamnele intind mana primele.
    • -1 (3 voturi)    
      Da ! (Joi, 22 decembrie 2016, 9:55)

      Vladescu [utilizator] i-a raspuns lui Setalcott

      Președintele nu știa treaba asta ?
    • +3 (3 voturi)    
      nu in acest caz (Joi, 22 decembrie 2016, 13:09)

      revo [utilizator] i-a raspuns lui Setalcott

      Aici primeaza rangul oficialului german, cel mai inalt cu putinta.

      Si, in general, cand un om iti intinde mana, i-o intinzi si tu. Ma tem ca peste putin timp se va ajunge la o altfel de intindere a mainii, la salutul nazist.
    • +3 (3 voturi)    
      asta la noi, in Ioropa (Joi, 22 decembrie 2016, 17:28)

      IancuJianu [utilizator] i-a raspuns lui Setalcott

      Dar nu si in cultura unde camila este mai pretioasa decit o femeie (care merge in urma barbatului, cu sarsanalele si copiii).
  • +6 (8 voturi)    
    Asta e nimic (Joi, 22 decembrie 2016, 10:02)

    Chaos & Collapse [utilizator]

    Uitati-va la ministrul sanatatii din Israel, care a refuzat sa dea mina cu omologul belgian, Laurette Onkelinx, fiindca e femeie. Amuzant e ca Laurette, membra a Francophone Belgian Socialist Party, a fost de-a dreptul socata de intimplare:

    “This is the second time a minister refuses to shake my hand because I am a woman. The first was Iranian. The second one was the Israeli health minister here in Geneva. This kind of fundamentalist attitude, connected to a certain perception of religion and women, profoundly troubles me.”

    O tulbura profund, saracuta de ea. Si peste 5 minute poate sa tina un discurs interminabil despre bogatia multiculturalismului si uriasele beneficii ale importului de mii si milioane de africani si asiatici in Europa.

    Asta e treaba cu socialistii si comunistii: sint niste ignoranti imbecili si spalati pe creieri care, desi habar nu au pe ce lume traiesc, vor sa conduca guverne si popoare.

    http://www.timesofisrael.com/belgian-health-minister-cries-foul-over-israeli-counterparts-refusal-to-shake-hands/
  • +5 (7 voturi)    
    ce nu intelegeti (Joi, 22 decembrie 2016, 12:43)

    dum_i [utilizator]

    Ce nu intelegeti e ca niciuna din stirile astea nu apar in Germania.

    Totul e infrumusetat si curatat si permanenta grija e ca oamenii sa nu se intoarca impotriva conducatorilor.

    Nu exista diversitate nici de partide nici de opinie. Mass media e condusa direct de politicieni.

    Asa ca...shhhhhh
  • +3 (3 voturi)    
    Care masina de integrare?! (Joi, 22 decembrie 2016, 16:03)

    un_deget_de_secaturi [utilizator]

    America este cu integrarea, UE se lauda cu MULTICULTURALITATEA, cu pastrarea intacta a frumoaselor traditii si datini ale fiecarei etnii.
    I cazul religiei Pacii, acest traditii includ nu doar burka si refuzul de a da mana, ci si lapidarile, atentatele, taharrash gamea si multe altele!
    Celebram diversitatea!
    Daca tanara dadea mana cu Presedintele Germaniei, atunci s-ar fi comportat ca un neamt oarecare, si cum mai puteam sa celebram diversitatea?!
    • +1 (1 vot)    
      Ai pus (Joi, 22 decembrie 2016, 21:40)

      ipolitic [utilizator] i-a raspuns lui un_deget_de_secaturi

      punctul pe i.
      Ori e multiculturalitate si atunci fiecare cu obiceiurile lui culturale ori nu e si atunci vorbim de asimilare fortata.
      Inainte de a fi re-inventata in UE, aceasta multi-etc. a existat mult si bine in toata lumea.
      Dar hai sa va povestesc ceva, o intamplare adevarata.
      Am un bun prieten, medic, care la terminarea facultatii a fost repartizat intr-o comuna mare, bogata din Bihor. A fost primit cu fericire si entuziasm de localnici, cu mult respect si cinstire. Numai ca acest respect in scurt timp s-a transformat in dispret si repulsie, cu plangeri si reclamatii nenumarate, astfel ca in final tanarul medic a fost nevoit sa-si aranjeze mutarea in alta localitate. Cauza? Nerespectarea obiceiurilor locale conform carora vizitele la domiciliu trebuiau sa inceapa cu un paharel de tuica oferita de gazde-pacienti. Refuzul era considerat o jignire. Comuna cu multe suflete, cu 10-12 vizite zilnice, tanarul meu prieten (anti-alcoholic din fire si educatie) ar fi ajuns in scurt timp o epava. El a ales sa nu respecte obiceiurile locare si a devenit paria satului.
      .