In Sahara a nins pentru prima oara in ultimele aproape patru decenii

de G.S.     HotNews.ro
Miercuri, 21 decembrie 2016, 9:31 Actualitate | Internaţional

Ninsoare in Sahara
Foto: Twitter
A nins marti in desertul Sahara, pentru prima data din februarie 1979 incoace, iar zapada a rezistat o zi intreaga, relateaza Daily Mail, citat de News.ro.

Fotografii publicate pe Twitter din orasul algerian Ain Sefra, cunoscut ca "Poarta catre Desert", arata dune rosii de nisipi acoperite cu zapada. 

La Ain Sefra a nins ultima data pe 18 februarie 1979, cand o furtuna de zapada a durat numai o jumatate de ora. 

De aceasta data, zapada a rezistat o zi in orasul aflat la 1.000 de metri deasupra nivelului marii, inconjurat de Muntii Atlas. 

Desertul Sahara acopera majoritatea nordului Africii si s-a confruntat cu schimbari dramatice de temperatura si umezeala in ultimele sute de mii de ani.


























​MASA ROTUNDA Ce fac si ce ar putea sa faca bancile pentru economie si companii? Economistii sefi ai primelor 3 banci comerciale, in dialog cu cititorii  HotNews.ro, luni, de la ora 9:00

Am vazut saptamana trecuta ca Institutul de Statistica a anuntat o crestere economica record - insa analistii si economistii, ne anuntam ca de fapt lucrurile nu sunt chiar atat de roz. Este economia bine finantata in acest moment? Se fac investitii private? Dar publice? Cum pot ajuta bancile mai mult economia, statul si companiile private? La toate aceste intrebari vor raspune Horia Braun, economistul sef al BCR, alaturi de Florian Libocor (economistul sef al BRD-GSG) si de Andrei Radulescu (economist sef al BT) in cadrul mesei rotunde care va avea loc, luni, 20 noiembrie, incepand cu ora 9:00.

17544 vizualizari

  • -1 (15 voturi)    
    O fi încălzirea globală... (Miercuri, 21 decembrie 2016, 9:40)

    Nyk1 [utilizator]

    ...de vină.
    • +3 (7 voturi)    
      ... (Miercuri, 21 decembrie 2016, 10:26)

      samuraijack [utilizator] i-a raspuns lui Nyk1

      Probabil că deja ai uitat de iernile de anii trecuți care au fost cele mai calde. Asta e doar o iarnă normală.
    • +2 (2 voturi)    
      Incalzirea globala (Miercuri, 21 decembrie 2016, 15:02)

      Bogdan_100 [utilizator] i-a raspuns lui Nyk1

      Se manifesta si prin fenomene extreme in arii locale. Furtuni violente, ninsori in desert, inundatii puternice. Da ai dreptate chiar incalzirea globala, responsabila de topirea calotelor, este responsabila pentru oscilatiile climatice extreme
  • +4 (10 voturi)    
    efecte adverse ale incalzirii globale :)) (Miercuri, 21 decembrie 2016, 9:43)

    rov [utilizator]

    sau poate chiar GULEN in persoana sa fi decis...?!?
  • -1 (11 voturi)    
    halal (Miercuri, 21 decembrie 2016, 9:49)

    dottore-plagiatore [utilizator]

    Halal incalzire globala.
    • 0 (0 voturi)    
      dar halatul? (Miercuri, 21 decembrie 2016, 19:02)

      VladSnow [anonim] i-a raspuns lui dottore-plagiatore

      N-are nicio legatura cu temperatura ninsoarea asta. Are legatura cu umiditatea.

      In Sahara ninge foarte rar din acelasi motiv pentru care ploua foarte rar. Lipsa de umiditate.

      Temperatura nu e o problema, in Sahara pot sa fie 37 grade ziua si temperaturi negative noaptea urmatoare.

      De fapt temperatura in Sahara poate ajunge si la -6 grade iarna.

      Daca se intampla sa fie si ceva umiditate, poate sa ninga. Dar dupa cum se vede, foarte rar.

      Si culmea, schimbarile climatice pot sa faca ca umiditatea sa creasca in anumite regiuni, deci pana la urma incalzirea globala poate fi de vina pentru ninsoarea asta.

      Dar nu-i problema, stim cu totii ca incalzirea globala nu e reala, ca uite ce frig e azi in Romania. In Bucuresti. La mine acasa. In congelator. /sarcasm
  • -3 (7 voturi)    
    nu se poate, e un fals (Miercuri, 21 decembrie 2016, 10:27)

    xan [utilizator]

    E o inscenare grosolana a corporatiilor internationale. Doar se stie ca 2016 este cel mai cald an din istorie, cum sa ninga in desert?
    http://www.capital.ro/organizatia-meteorologica-mondiala-2016-cel-mai-cald-an-din-ist.html
  • 0 (0 voturi)    
    prostu' daca nu-i fudul... (Miercuri, 21 decembrie 2016, 21:02)

    muciflenduri [utilizator]

    Nu inteleg dorinta unora de a-si expune ostentativ lipsa cunostintelor generale.
    'A nins in Sahara, deci incalzirea globala e o minciuna'.
    Parca ati fi imbecilii lui Trump. Chiar nu aveti o minima curiozitate intelectuala sa cautati totusi ce e cu incalzirea globala si cam ce inseamna?
    Primul efect al incalzirii globale este faptul ca vremea devine imprevizibila, ca manifestarile ei devin extreme.
    In plus in sahara temperaturile din timpul noptii sunt negative, in perioada iernii.