Erdogan: Europa incurajeaza terorismul, nu imi pasa daca ma numesc dictator

de V.M.     HotNews.ro
Duminică, 6 noiembrie 2016, 17:40 Actualitate | Internaţional

Erdogan
Foto: Stirile ProTV
Europa incurajeaza terorismul prin sustinerea organizatiei separatiste Partidul Muncitorilor din Kurdistan (PKK), acuza presedintele Turciei, Recep Tayyip Erdogan, explicand ca nu ii pasa daca este numit "dictator" de catre lideri europeni.

"Intreaga Europa incurajeaza terorismul. Chiar daca au catalogat PKK drept organizatie terorista, observam cum PKK actioneaza liber si confortabil in Europa", a declarat Recep Erdogan intr-un discurs televizat, potrivit Mediafax.

"Nu-mi pasa daca ma numesc dictator sau altfel, imi intra printr-o ureche si imi iese pe alta. Pe mine ma intereseaza doar cum imi spune poporul meu", a afirmat liderul de la Ankara.

Turcia a fost criticata dur dupa arestarea liderilor formatiunii pro-kurde HDP (Partidul Democratic al Popoarelor), sub acuzatia de terorism. Potrivit procurorilor turci, HDP ar avea legaturi cu miscarea separatista kurda PKK.

Administratia autoritarista de la Ankara a declansat o vasta campanie de epurare a cadrelor dupa tentativa de lovitura de stat din iulie, arestand sau destituind zeci de mii de comandanti militari, magistrati, jurnalisti si profesori universitari, acuzati ca sustin miscarea clericului disident Fethullah Gulen, aflat in SUA.

Uniunea Europeana si Statele Unite au criticat actiunile de reprimare din Turcia. La randul sau, Ankara acuza Washingtonul ca il protejeaza pe Fethullah Gulen si ca ofera sustinere militiilor kurde din Siria si Irak.

In urma cu cateva zile, Recep Erdogan a acuzat Germania ca a devenit "adapost pentru teroristi".










2745 vizualizari
  • +5 (7 voturi)    
    Aualeu nene (Duminică, 6 noiembrie 2016, 17:55)

    mitg [utilizator]

    Ce mai lingeai tu clantele pe la Bruxelles acum doi-trei ani.

    Ce schimbare brusca.
    • -6 (6 voturi)    
      "Ce schimbare brusca." O fi din cauza ca....? (Duminică, 6 noiembrie 2016, 20:27)

      newlook [utilizator] i-a raspuns lui mitg

      "Ce schimbare brusca."
      O fi din cauza ca si-a dat seama ca "prietenii" iuropieni ii trag presul lui si poporului lui? Nasol, in lumea asta mai sunt unii care nu se inchina la zeul VolksWagen. Prin Turcia, prin America.....
      • +2 (2 voturi)    
        O mica corectie pentru postaci (Luni, 7 noiembrie 2016, 9:56)

        Spiky [utilizator] i-a raspuns lui newlook

        Erdogan=/=poporul turc. Putin=/=poporul rus. Sunt doi dictatori care fac cum ii taie capul, si vorba aia, capul face, capul trage, dar pana sa traga capul, mai trag si picioarele - alea care au votat capul.
  • +6 (8 voturi)    
    De fapt, (Duminică, 6 noiembrie 2016, 18:14)

    Kepler [utilizator]

    nu ii pasa de nimic, nici macar de turci.
  • +8 (12 voturi)    
    Atunci e simplu... (Duminică, 6 noiembrie 2016, 18:17)

    Ritzi Pitzi [utilizator]

    Turcii sa stea in Turcia lor, cu liderul lor ales "democratic" si sa-si vada de "democratia" lor, fara pretentii de admitere in UE.
    Pentru noi, europenii, mai ales pentru cei cu experiente comuniste, Erdogan ESTE un dictator.
  • +2 (8 voturi)    
    Turcia (Duminică, 6 noiembrie 2016, 18:17)

    UpNext [utilizator]

    apartine geografic, etnic, religios si mentalitar Eurasiei. Probabil va renunta sa mai ceara aderarea la UE si se va orienta ferm spre structurile economice al Eurasiei, alaturi de Rusia, China, India si tarile ex-sovietice de religie musulmana. Este normal, face parte din realitatea tangibila a constructiei noului pol de putere planetara.

    Evident, vor fi mari probleme (ca si cum nu erau destule!) de natura economica, militara si, desigur, etnoculturala....
  • +2 (4 voturi)    
    Ceausescu (Duminică, 6 noiembrie 2016, 18:44)

    aniod [utilizator]

    Nu-i pasa de loc ca era dictator.....
    • +1 (5 voturi)    
      E totusi o diferenta (Duminică, 6 noiembrie 2016, 19:31)

      ipolitic [utilizator] i-a raspuns lui aniod

      Erdogan e un dictator democratic:), precum zice, nu-i pasa daca e numit dictator.
      Sa fi incercat cineva sa zica asta lu nea nicu....

      Oare diplomatii straini care se vor prezenta in fata lui Erdogan, vor renunta la titlul de "Excelenta" in favoarea noului titlu?
  • +5 (5 voturi)    
    din pacate prostimea il iubeste pe (Duminică, 6 noiembrie 2016, 20:44)

    __alex__ [utilizator]

    Erdogan iar mediile intelectuale il detesta. Nu inteleg de ce ne miram, este exact prin ce a trecut Romania cu Ilici, caruia abia acum ii deschid procesul pentru crime importriva umanitatii.
    Democratia inseamna cantitate, nu calitate.
  • +3 (3 voturi)    
    mascarici (Duminică, 6 noiembrie 2016, 23:21)

    un.robot [utilizator]

    erdogan e un clovn demagog cu aere de sultan! sfarsitul lui e mai aproape decat pare!