UE: Bombardamentele siriene si rusesti asupra Alepului ar putea constitui crime de razboi / 12 membri ai unei singure familii, ucisi in bombardamente aeriene

de R.M.     HotNews.ro
Luni, 17 octombrie 2016, 19:03 Actualitate | Internaţional

Lovituri aeriene ruse in Siria
Foto: stat.mil.ru
Bombardamentele regimului sirian si aliatului sau rus in zona estica a Alepului, in Siria, "ar putea constitui crime de razboi", a avertizat luni Uniunea Europeana, potrivit AFP.

In concluziile adoptate de cei 28 de sefi ai diplomatiilor europene, se vorbeste despre initiarea demersurilor pentru sanctiuni individuale complementare impotriva "sustinatorilor regimului sirian".

UE denunta, de asemenea, o "escaladare catastrofala a conflictului", care dureaza din 2011.

12 membri ai aceleiasi familii au murit luni la Alep, dupa noi bombardamente aeriene asupra cartierelor controlate de rebeli.

Altadata caputala economica a tarii, Alep este astazi un oras devastat de bombardamente fara incetare si lupte violente conduse de regimul lui Bashar al-Assad,  care vrea sa cucereasca zona orasului ce i-a scapat de sub control in urma cu patru ani.

Aviatia rusa isi sprijina aliatul dar loviturile sale au distrus spitale si infrastructuri civile.

Cel mai recent raid a vizat luni dimineata cartierul rebel Marjé, ucigand 13 civili, dintre care 12 membri ai unei singure familii.

"In randul acestei familii figurau 9 minori, printre care o tanara mama de 17 ani si bebelusul sau", a declarat Rami Abdel Rahmane, directorul ONG-ului Observatorul sirian pentru drepturile omului (OSDO).










2567 vizualizari
  • -2 (38 voturi)    
    UE ipocrita (Luni, 17 octombrie 2016, 19:16)

    @Mishu [utilizator]

    Nu am auzit o vorba de crimele sauditilor în Yemen,viețile oamenilor de acolo nu contează. Normal acolo se bombardează cu arme occidentale deci silenzzo stampa.
    • +5 (15 voturi)    
      Poftim? (Luni, 17 octombrie 2016, 20:59)

      Zimbru [utilizator] i-a raspuns lui @Mishu

      Si ce sa facem, sa-i incurajam pe rusi sa mai ocupe teritorii noi dupa Crimea, Transnistria, Georgia. Acum vor sa ocupe Siria, si sa-si faca baza militara. Assad nu stie care va fi pretul, cand faci pact cu diavolul. Putin este un fel de Hitler, iar Rusia trebuie sa plateasca pentru ca sustine un criminal. Bravo UE ca se mobilizeaza. Rusia ar trebui mult mai mult sanctionata dacat este pana acum.
      • +1 (1 vot)    
        Bombardamentele Rusiei (Marţi, 18 octombrie 2016, 9:57)

        pedepsitorul [utilizator] i-a raspuns lui Zimbru

        Bombardamentele Rusiei, urmaresc
        1- scaderea sanselor lui Bashar Al-Assad, de a-si recupera autoritatea asupra Siriei
        2- o Sirie fara conducator, sporeste sansele ISIS
        3- Siria sub teroarea ISIS cumpara multe Kalashnikov si alte arme rusesti!

        Daca tot nu mai are petrolul pret, vindem arme!

        Iar Statele NATO sa-si chetuiasca banii cu emigrantii sirieni!
    • 0 (6 voturi)    
      UE suntem si noi (Luni, 17 octombrie 2016, 22:35)

      rov [utilizator] i-a raspuns lui @Mishu

      Voi cine sunteti ??
    • -7 (9 voturi)    
      Evident, asa-i! (Luni, 17 octombrie 2016, 23:35)

      contest [anonim] i-a raspuns lui @Mishu

      La Shujjayyah, in Fasia Gaza, IDF a provocat un masacru in care au fost spulberate familii intregi, cu sutele, daca nu cu miile...
      Impunitatea acordata de UE in acest caz Israelului care cicatelea se apara, e un ciubuc bizantin imoralitatii vadite a "celei mai morale" armate, IOccupationA...
  • +5 (33 voturi)    
    Trasi la raspundere (Luni, 17 octombrie 2016, 19:29)

    Soljenitin [utilizator]

    Abia astept sa fie trasi la raspundere! Nurnberg 1946 se pare ca nu a fost suficient, pentru putin si gasca lui de nemernici trebuie o sesiune dedicata!
    • -3 (7 voturi)    
      cine? (Luni, 17 octombrie 2016, 21:50)

      jools [utilizator] i-a raspuns lui Soljenitin

      de SUA nu te lua, ca au plantat pomi in Yugoslavia
      • +4 (6 voturi)    
        Pomi (Luni, 17 octombrie 2016, 22:19)

        Soljenitin [utilizator] i-a raspuns lui jools

        Au plantat pomi printre panselutele plantate de Radovan Karadzic. Hai, nu te fa ca nu stii :-)
      • +3 (3 voturi)    
        Pardon (Luni, 17 octombrie 2016, 22:22)

        Soljenitin [utilizator] i-a raspuns lui jools

        Erata: Slobodan Milosevic, nu Radovan Karadzic.
  • +4 (6 voturi)    
    Mirare mare! (Luni, 17 octombrie 2016, 20:25)

    spirache [utilizator]

    Este nemaipomenit! S-au trezit sauditi wahabiti din reverie si nu mai pot de grija cetatenilor suniti din Mosul, ultimul mare avanpost al lui Baghdadi. Nu am vazut nici o nota de protest din partea Arabiei Saudite cand ISIS descapatana oameni sau spargea cu barosul "idoli" babilonieni si situri UNESCO.
    Deodata, cand exista sansa dezagregarii acestei organizatii ii apuca tremuriciul ca nu stiu ce vor face militiile shiite. Oricum, de indata ce climaxul luptei va fi atins, toti ISIS-shii din Mosul vor disparea ca magarul in ceata devenind negustori, shaormari si brutari care au avut de suferit de pe urma teroristilor fara urma. Scenariul camuflajului in populatia civila este testat si in alte zone de razboi. Chiar crede cineva ca acum 2 ani Mosul putea fi cucerit asa usor fara adeziunea populatiei civile?
  • -2 (10 voturi)    
    cand au bombardat spitalulde campanie (Luni, 17 octombrie 2016, 20:38)

    jackalphonse [utilizator]

    Un oficial american a facut un turneu de trafic de influenta, zis si lobby, ca sa inchida gura galagiosilor.
    Despre macelul din Yemen nimic?
    Dar despre macelul facut de SUA lui Bush in Irak, numit pe drept cuvand Invazia Irakului?
    Ar fi culmea sa lasam criminalii sa se judece intre ei si noi sa aplaudam in doua tabere fara sa i judecam noi insine.
    • +4 (10 voturi)    
      sigur (Luni, 17 octombrie 2016, 22:36)

      VladSnow [anonim] i-a raspuns lui jackalphonse

      Dar americanii la bombardamentul spitalului au investigat, au recunoscut faptele, presedintele SUA si-a cerut scuze, si au platit despagubiri rudelor.

      Spre deosebire de rusi care nici macar nu recunosc vreodata ceva, ce sa mai vorbim despre despagubiri sau scuze. Asta e diferenta.
      • +1 (1 vot)    
        n au recunoscut nimic concret (Marţi, 18 octombrie 2016, 13:40)

        jackalphonse [utilizator] i-a raspuns lui VladSnow

        n au platit si scuzele nu ajung.
        Una este "greseala" cealalta este crima...
        mai baieti...
    • 0 (2 voturi)    
      Una e greseala alta e crima atent planificata (Marţi, 18 octombrie 2016, 2:22)

      Locke Lamora [utilizator] i-a raspuns lui jackalphonse

      De fapt care ATENTIE? Ca matrafocsii rusi basculeaza bombele in still WWII, they don't give a *uck.
  • +7 (9 voturi)    
    nu sunt crime de război (Luni, 17 octombrie 2016, 21:00)

    Radu_Luci [utilizator]

    a decis deja CEDO (parcă). rudele sârbilor uciși în bombardamentele NATO asupra Serbiei - ale celor aflați în turnul televiziunii naționale în momentul atacului, dacă am reținut bine - au reclamat NATO și li s-a replicat rapid că nu li se acordă niciun fel de despăgubiri. în timpul războiului (război?) ăluia s-a născut expresia „victime colaterale”. sigur, asta nu e o scuză pentru ca sirienii să o încaseze din toate părțile - că de fapt asta se întâmplă acolo: băieții deștepți ai planetei își reglează armele pe ținte vii, cam ca-n Spania războiului civil.
  • +3 (7 voturi)    
    super propaganda, de nepretuit (Luni, 17 octombrie 2016, 21:08)

    nu_am [utilizator]

    O masina de propaganda bine pusa la punct cantareste greu in orice razboi, rece sau cald.
  • -5 (7 voturi)    
    ... (Luni, 17 octombrie 2016, 21:51)

    Dan_Nemes [utilizator]

    In orice razboi exista sobolani si viermi ca victime colaterale. Ce diferenta face in acest caz daca victimele colaterale sunt niste musulmani?
    • +4 (6 voturi)    
      Chiar si (Luni, 17 octombrie 2016, 22:28)

      ipolitic [utilizator] i-a raspuns lui Dan_Nemes

      in razboiul comentariilor, exista sobolani si viermi ca postaci colaterali. Crestini, cica.
  • +1 (13 voturi)    
    Nu am auzit de nici o condamnare pentru Irak (Luni, 17 octombrie 2016, 22:07)

    quietguy58 [utilizator]

    Nu am auzit de nici o condamnare a invaziei din 2003 din Irak in urma caruia au murit sute de mii de oameni si milioane de perosane au devenit refugiati.

    Pe GWBush, Tony Blair & toata gashca de criminali nu-i mai condamna nimeni?
  • -1 (7 voturi)    
    Gaza, Shudjayyeh, 2014 (Luni, 17 octombrie 2016, 22:59)

    contest [anonim]

    IDF a exterminat genealogii intregi, cateva sute de familii vechi, Palestinians (refugiati!), total spulberate, pe verticala si pe orizontala, fara urma!
    Reactia UE? a mainstream-ului mediatic? a ONU?
    Impunitate, cenzura: Democratie?