Premiera in Orientul Mijlociu: Rusia a amplasat bombardiere in Iran ca sa atace tinte din Siria

de Red. Stiri     HotNews.ro
Marţi, 16 august 2016, 11:25 Actualitate | Internaţional

Orasul Hamadan (Iran)
Foto: Google Maps
Rusia a amplasat mai multe bombardiere Tupolev-22M3 si Suhoi 34 la o baza aeriana din orasul iranian Hamadan, a anuntat marti televiziunea Rossia 24, citata de Reuters. E pentru prima oara cand aviatia rusa foloseste o baza iraniana pentru lovituri in Siria, transmite agentia rusa TASS. Si e tot pentru prima oara cand Iranul permite unei tari straine sa amplaseze forte militare pe teritoriul sau de la Revolutia Islamica din 1979.

Ministerul rus al Apararii a anuntat ca bombardierele au lovit deja in Siria cinci depozite de armamente, trei posturi de comanda ale militantilor teroristi din ISIS si Al-Nusra si terenuri de antrenament ale acestora, potrivit TASS.

Rossia 24 a spus ca este necunoscut inca numarul bombardierelor si a difuzat imagini cu cel putin trei aparate Tu-22 si un transportor militar.

Rusia foloseste si baza aeriana Hmeymim din Siria pentru lovituri impotriva militantilor jihadisti.












[P] Tu ce mananci azi la birou? Preparate culinare delicioase, care iti asigura energia necesara pentru intreaga zi

In intelepciunea populara se spune ca "toamna se numara bobocii". Adaptata la secolul vitezei, aceasta zicala arata ca toamna se numara proiectele, care vin pe banda rulanta si trebuie finalizate cu brio in cel mai scurt timp. Iar intr-o perioada plina de task-uri solicitante la birou, masa de pranz reprezinta singura perioada in care va puteti incarca cu energia necesara pentru a le duce la bun sfarsit. Cum, de multe ori, programul nu va permite sa gatiti acasa preparatele culinare preferate, foodpanda.ro, cea mai mare platforma de comenzi de mancare din Romania, va intampina cu cea mai variata gama de mancaruri gustoase, pline de vitamine si proteine sanatoase, care va dau energie pentru intreaga zi.
6747 vizualizari
  • +10 (18 voturi)    
    Uniunea Euro-arabo-asiatica Prinde Contur (Marţi, 16 august 2016, 11:32)

    un domn [utilizator]

    Iranul, alt stat care a renuntat la Suveranitate pentru Sovietici !
    • -2 (18 voturi)    
      Hai nu mai spune (Marţi, 16 august 2016, 12:54)

      Mayhem [utilizator] i-a raspuns lui un domn

      Era mai bine sa renunte la suveranitate pentru americani precum Irakul? Iranul a ales logic. SUA au vrut sa ii invadeze acum cativa ani. Noroc cu Rusia si China care s-au opus.
      • -1 (11 voturi)    
        aspecte (Marţi, 16 august 2016, 13:25)

        Toni_Romania [utilizator] i-a raspuns lui Mayhem

        1.Irakul intai a fost adus in sapa de lemn printr un embargou de 10 ani, apoi a fost invadat de super-forta militara Usa.("piece of cake")
        2.Iran nu poate fi invadat ca Irak ca are niste munti colosali, e de 4 ori cat Iran si are tehnica de lupta avansata, plus 1 milion de tineri islamisti gata sa moara de gat cu N americani. Deci de aia Usa nu l-a invadat terestru. Nu ca le pasa lor de China sau Rusia. (Tot de aia Bush Jr a pus pe tapet ideea de a dat bomba nucleara peste Iran)
        • 0 (4 voturi)    
          errata (Marţi, 16 august 2016, 14:53)

          Toni_Romania [utilizator] i-a raspuns lui Toni_Romania

          2.Iran nu poate fi invadat ca Irak ca are niste munti colosali, e de 4 ori cat Irak si are tehnica de lupta avansata, plus 1 milion de tineri islamisti gata sa moara de gat cu N americani.
    • -2 (12 voturi)    
      Resursele Rusiei (Marţi, 16 august 2016, 12:59)

      Toni_Romania [utilizator] i-a raspuns lui un domn

      Zeci de tari cumpara resursele Rusiei, fara sa devina "sovietice". De ex. aceasta magistrala de gaz de 4500 km ce aduce gazele din Siberia catre Europa Vest a fost inaugurata in 1984 sub obladuire Usa si RFG. Deci azi nu doar Usa au voie sa faca "globalizare".
      vezi
      https://en.wikipedia.org/wiki/Urengoy%E2%80%93Pomary%E2%80%93Uzhgorod_pipeline
      • +2 (6 voturi)    
        baza aeriana NU resurse (Marţi, 16 august 2016, 13:12)

        un domn [utilizator] i-a raspuns lui Toni_Romania

        poate gresesc insa Iranul a CEDAT terioriu Sovieticilor pentru baza aeriana, Iranul Nu este intr o alianta militara gen NATO..oare cum s a intamplat ? santajul sovietic pentru un pret mai bun la rachetele furnizate de sovietici ? alte argumente ? energetic Iranul are petrol si gaze (cred) care le poate da si GRATIS fata de Sovietzia..care nu poate cadea / scadea pretul
        • 0 (6 voturi)    
          relatiile Iran-Urss (Marţi, 16 august 2016, 13:32)

          Toni_Romania [utilizator] i-a raspuns lui un domn

          Au avut suisuri si coborasuri.
          De ex Urss in 79 a fost prima tara care a recunoscut regimul islamic din Iran, dar apoi tot ea a dat arme lui Saddam in razboiul Iran-Irak, provocand ura lui Khomeini.
          Dupa caderea Urss relatiile s-au normalizat.
          Nu stiu la teritoriu cedat te referi.
          • -1 (5 voturi)    
            te rog RElectureaza randurile (Marţi, 16 august 2016, 14:23)

            un domn [utilizator] i-a raspuns lui Toni_Romania

            ingrosate de la titlu, si te lamuresti !
  • -5 (21 voturi)    
    Da,si? (Marţi, 16 august 2016, 12:01)

    Toni_Romania [utilizator]

    Ce, doar U.s.a are voie sa se joace de-a bumbum cu drone, rachete si bombardiere in Levant?
  • -8 (18 voturi)    
    americanii mimează lupta cu terorismul (Marţi, 16 august 2016, 12:31)

    @Mishu [utilizator]

    rusii chiar o fac
    • +6 (16 voturi)    
      care terorism? (Marţi, 16 august 2016, 12:57)

      DSS [utilizator] i-a raspuns lui @Mishu

      ala sponsorizat de catre KGB? Rusii nu s-au pus cu Daesh pana acum, doar americanii si aliatii lor lupta cu ei. rusii bombardeaza doar civili si opozitia lui Assad minus Daesh
      cat se mai plateste sa fi postac pe net in ziua de azi?
      • -5 (13 voturi)    
        Toyotele noi (Marţi, 16 august 2016, 13:34)

        Toni_Romania [utilizator] i-a raspuns lui DSS

        Sutele alea de Toyote Hilux nou-noute cu drapelul Daesh sunt fabricate in Rusia?
        • +6 (8 voturi)    
          Toyota Hilux e vreun vehicul militar? (Marţi, 16 august 2016, 14:41)

          AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui Toni_Romania

          Am si eu una inseamna ca sunt terorist?
          PS - ce legatura au Toyotele cu Daesh-ul? inseamna ca Japonia sponsorizeaza Daeshu?
          • +3 (5 voturi)    
            @toni_ este varianta low cost a Sovietziei (Marţi, 16 august 2016, 15:51)

            un domn [utilizator] i-a raspuns lui AliKimiku

            pe Hotnews, Mazeta, este la mare, la soare..la Sochi cu Liderul...Toni..aici si el ..
      • 0 (2 voturi)    
        Cat se mai plateste sa fi postac pe net? (Marţi, 16 august 2016, 20:39)

        Chaos_X [utilizator] i-a raspuns lui DSS

        1. Tu cit iei? :-)

        2. De ce toti trollii securitatii au probleme cu ortografia?

        Mosule, se scrie "sa fii", nu "sa fi".

        Eu sa fiu
        Tu sa fii
        El sa fie
    • +3 (7 voturi)    
      )))) adica Mimeaza mai Bine ))) (Marţi, 16 august 2016, 13:00)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui @Mishu

      mi a placut Abordarea ta !
  • +1 (5 voturi)    
    Ele,bombardierele (Marţi, 16 august 2016, 15:01)

    takada [utilizator]

    Era o postare recenta pe net cu un bombardier d-asta rusesc care lansa bombe asupra "unor tinte din Siria".
    Ditamai bomberul Tu-22 lanseaza 10 bombe,care bombe pana ajung jos pe pamant se imprastie in aer pe o raza de cel putin 1 km.

    Rusii daca au bani,sa-i cheltuie.Cum au facut pana in 1991,cand au dat faliment politic si economic.

    Asa ca propaganda asta ieftina ruseasca este buna pentru oficialii UE(inclusiv tradiceni de ai nostri) care fac pe ei si dau mana cu rusii ca in 1942-1947.