Comportamentul lui Donald Trump scandalizeaza tot mai multi republicani - presa

de D.T.     HotNews.ro
Miercuri, 3 august 2016, 19:22 Actualitate | Internaţional

Donald Trump
Foto: Captura YouTube
Noi disensiuni apar in randul Partidului Republican din cauza candidatului la presedintia Statelor Unite, Donald Trump, transmite BBC in editia online. Potrivit sursei citate, donatorul republican Meg Withman si-a anuntat spriijinul pentru Hillary Clinton, afirmand ca "demagogia" lui Trump destrama coeziunea nationala. Unul din seniorii republicani, Jan Halper - Hayes, a declarat citat de BBC ca Trump este, in opinia sa, "dezechilibrat psihic". Pe de alta parte, New York Post, ziar care si-a anuntat public sprijinul pentru Trump, publica un articol citand surse din staful de campanie, care declara ca acesta este "tot mai nebun".

New York Post aminteste ca Trump s-a lansat intr-un conflict cu familia unui militar american ucis in Irak in 2004. "Nu cred ca va face o figura mare la alegeri, si cred ca vor mai fi episoade de paranoia si irational", a declarat un membru al staff-ului de campanie citat de NY Post. "Trump este tot mai nebun", a adaugat acesta. Seful de campanie Paul Manafort si alti membri ai staff-ului "simt ca isi pierd timpul", potrivit unei relatari CNN. Si BBC mentioneaza faptul ca presa americana scrie ca Trump si-a  ignorat in mod repetat sfatuitorii si seniorii partidului Republican care i-au recomandat sa incheie disputa cu familia Khan.

Ultima controversa, noteaza BBC, a fost generata de faptul ca Trump a refuzat sa-si anunte sprijinul pentru doi veterani ai propriului partid. Intr-un interviu pentru Washington Post a declarat ca "nu a ajuns inca acolo", intrebat fiind daca ii va sprijini pe Paul Ryan, speakerul Camerei Reprezentantilor  si pe senatorul John McCain, pentru un nou mandat in alegerile din noiembrie. Cei doi criticasera atacurile lui Trump la adresa parintilor soldatului musulman ucis in Irak, desi amandoi i-au sprijinit candidatura la presedintie.

Pe de alta parte, Jason Miller, purtatorul de cuvant al campaniei lui Trump, citat de NY Post, insista asupra faptului ca actiunile de campanie merg bine: "Campania noastra de fundraising tocmai incheie cea mai buna luna, aducem noi membri talentati si experimentati in staff iar dl. Trump scoate mai multi oameni entuziasti decat ar fi putut sa o faca vreodata Hillary Clinton".

BBC aminteste insa ca mai multi seniori din cadrul Partidului Republican au anuntat ca nu vor vota cu Trump,  inclusiv fostii sai contracandidati, Mitt Romney si fostul guvernator de Florida Jeb Bush. BBC publica lista republicanilor de frunte care au anuntat ca nu vor vota cu Trump si a celor care si-au anuntat deja votul pentru Hillary Clinton.

In ciuda acestor critici, Trump a scris, miercuri, pe Twitter, ca este "o mare unitate in campania mea, poate chiar mai mai mare decat a fost vreodata".

Vezi ultimele actiuni si declaratii care au scandalizat opinia publica:


Citeste mai multe despre   











[P] Foodpanda recomanda:Cele mai gustoase preparate de sezon, care te incalzesc si te mentin in forma

Toamna nu-i ca vara, dar, cu siguranta, este mai bogata! De ce? Pentru ca toamna se numara OFERTELE foodpanda! Astfel, acum poti comanda convenabil cele mai gustoase preparate de sezon, care te incalzesc si te mentin in forma!
7837 vizualizari
  • +9 (19 voturi)    
    Nu pot accepta să piardă (Miercuri, 3 august 2016, 19:38)

    Nyk1 [utilizator]

    Stânga americană este disperată, vede că mass-media tradițională (controlată de ei) nu mai are nicio influență asupra votantului mediu și începe să intre în panică.
    • 0 (4 voturi)    
      Nu e controlata de ei presa (Miercuri, 3 august 2016, 20:02)

      Daniels22026 [utilizator] i-a raspuns lui Nyk1

      Marea majoritate a presei americane e impotriva stangii republicane acum. Dar nici republicanii nu sustin candidatul republican. Foarte multi se dezic de Trump, tot mai multi pe masura ce se apropie alegerile.

      Nu m-as mira ca stanga sa si renunte la Donald Trump pana in alegeri. Sau Partidul Republican sa se auto-desfiinteze. Mare, imensa eroare. Omul asta e o catastrofa. Nu-mi pot imagina altceva decat casaracia de fonduri pentru partid i-a adus in situatia de a sustine pe cineva ca Trump. Pana si Vadim al nostru stralucea fata de inapoiatul asta.
    • +10 (16 voturi)    
      Reuters polling (Miercuri, 3 august 2016, 20:10)

      cinevatus [utilizator] i-a raspuns lui Nyk1

      Corect. Uite aici cum si reuters a ajuns sa se vanda ieftin: http://www.breitbart.com/radio/2016/08/01/pat-caddell-on-cooked-reuters-poll-never-in-my-life-have-i-seen-a-news-organization-do-something-so-dishonest/
      • 0 (4 voturi)    
        Dacă politicienii români ar avea (Miercuri, 3 august 2016, 23:36)

        andreitr [utilizator] i-a raspuns lui cinevatus

        măcar 10% din valoarea oamenilor politici americani România ar fi departe. Hai US! Hai România!
    • -2 (6 voturi)    
      Nu cred ca e chiar asa (Miercuri, 3 august 2016, 20:13)

      petrol_head [utilizator] i-a raspuns lui Nyk1

      Din pacate oferta electorala din State este jenanta, si se aseamana foarte mult cu Romania din anul 2000 cand si noi am avut de ales intre Iliescu (Hillary) si Vadim (Trump), iar dintre aceste doua rele, "raul mai bun" este Hillary. Stanga nu cred ca este disperata, pentru ca oricum Hillary are un avans de cca 8-9 % in sondaje, dar paranoia lui Trump se vede ca are un efect negativ si asupra repubicanilor, care in mod normal ar trebui sa il sprijine. Dar cum naiba sa sustii un astfel de om?
    • +3 (7 voturi)    
      ... ce m-as ride sa cistige ... (Miercuri, 3 august 2016, 20:18)

      Observatore [utilizator] i-a raspuns lui Nyk1

      ... atunci sa vezi regrupari si cum o sa apara lingusitorii ( ! de pe cealalta parte a baricadei !!! ).
    • +4 (8 voturi)    
      Tremură chiloţii pe establishment (Miercuri, 3 august 2016, 20:24)

      Lovercraft [utilizator] i-a raspuns lui Nyk1

      Establishmentul se dă de ceasul morţii că iese Trump preşedinte şi folosesc toate mijloacele de manipulare pentru a-l opri. Tocmai de asta Trump va ieşi preşedinte. Power to the people! F@^k the establishment!
    • 0 (6 voturi)    
      Trump isi distruge singur candidatura, (Miercuri, 3 august 2016, 20:33)

      ProLibertate-AntiMerkel [utilizator] i-a raspuns lui Nyk1

      nu e nevoie sa-l atace mass-media.

      Daca tu crezi ca Trump va veni la putere si-l va lasa pe zeul tau Putin sa faca ce vrea, te inseli amarnic.

      Nu ca Trump n-ar avea sanse, lumea e proasta si voteaza orice, ci pentru ca Putin nu mai rezista mult in fata mafiei FSB si a lui Igor Sechin.
    • -7 (17 voturi)    
      hmmm (Miercuri, 3 august 2016, 20:35)

      ampersand [utilizator] i-a raspuns lui Nyk1

      1 Din cate-am inteles urmarind campania lui Drumpf, madam Clinton e papusa Wall-Street-ului; sa-nteleag de-aici ca Wall-Street-ul e nucleul dur al stangii americane, sau ca madam Clintorn e conservatoare sadea, pal cu Sarah Palin?

      2 In aceeasi ordine de idei, Dow-Jones-ul a depasit 18.000 de puncte, record istoric, in mandatul lui Obama; sa-nteleg ca Dow-Jones-ul este indicele egalitatii sociale sau ca Obama este pal cu miliardarul Drumpf?

      3 Ce parere ai despre dezbaterile de azi privind nedumeririle lui Drumpf despre motivele pentru care (nu) pot fi lansate rachetele nucleare americane?
    • 0 (2 voturi)    
      hehehe (Miercuri, 3 august 2016, 23:03)

      john70 [utilizator] i-a raspuns lui Nyk1

      Cauta pe google: "the monster vote"
  • +2 (6 voturi)    
    globalismul e in defensiva (Miercuri, 3 august 2016, 19:53)

    kek [utilizator]

    Trump e candidatul antiglobalism, iar presa(inclusiv HN) e proglobalism. Din nefericire pentru ei ca poporul e ceva mai inteligent.
  • +10 (18 voturi)    
    nu trump (Miercuri, 3 august 2016, 19:58)

    chiuariu [utilizator]

    a intrat in conflict cu familia unui capitan musulman din armata US, ucis in irak. ci familia lui, adusa la conventia democrata si plimbata pe la toate televiziunile l-a atacat repetat. trump a raspuns tarziu, pe twitter, si destul de moderat.
  • +1 (3 voturi)    
    dacă nu ar avea (Miercuri, 3 august 2016, 20:08)

    PaulPastout [anonim]

    discursul pe care îl are, nimeni nu ar băga prea mult în seamă apucăturile lui de showman. E de fapt o propagandă furibundă anti-Trump non-stop, și e tulburător să constați că, totuși, Trump clovnul spune adevărul, pe când harpia Hillary merge netulburată înainte spre instituirea la nivel global a totalitarismului moral.
  • -4 (6 voturi)    
    blat ordinar (Miercuri, 3 august 2016, 20:11)

    voxpopulix [utilizator]

    Trump face tot posibilul sa piarda. Asistam la un blat pregatit de acum 10 ani.

    Urmeaza o perioada neagra pentru clasa de mijloc din america si pentru toate tarile pe care oamenii din spatele lui clinton au de gand sa le jefuiasca.
  • +2 (6 voturi)    
    Republicanii se tem ca TRump chiar poate castiga (Miercuri, 3 august 2016, 20:34)

    galeo [utilizator]

    Atacurile virulente, din toate partile, la ardesa lui Trump arata ca are toate sansele sa castige alegerile.

    Republicanii nu au crezut niciodata in sansele lui Trump, ei incercau doar sa o ajute pe Clinton sa castige
  • +1 (7 voturi)    
    E normal sa ii scandalizeze (Miercuri, 3 august 2016, 20:41)

    Chaos_X [utilizator]

    Partidul Republican a fost infestat, incepind cu al doilea mandat al lui Reagan, de haite de sobolani rosii. Ingroziti de perspectiva de a nu mai avea nici un control asupra Casei Albe, acestia au turbat pur si simplu in ultimele luni.

    Toata lumea intelege ca, daca nu se intimpla ceva... de mari proportii... care sa il scoata cumva din joc pe TRUMP, acesta va cistiga in landslide. Batrina, bolnava, periculoasa si corupta pina in maduva oaselor Hillary nu are absolut nici o sansa de victorie.

    Pina apare, daca apare, ceva... de mari proportii... care sa il scoata din joc pe TRUMP, urla si ei la Luna, mint, insulta, fac pe prostii, falsifica sondaje de opinie si isi fac curaj reciproc.

    America avea mare nevoie de o astfel de furtuna tropicala cu parfum de revolutie. Cred ca e furtuna perfecta de care avea la fel de mare nevoie si Partidul Republican.

    Urmatoarele 3 luni reprezinta o ocazie excelenta de curatenie generala, dezinsectie, deratizare, deparazitare si renovare in Partidul Republican.

    Tot establishmentul, toti bancherii si lacheii lor din mainstream media, plus toata stinga neomarxista de care put universitatile americane, adica cei mai corupti si mai detestabili oameni din America (si din Lume) ii sufla disperati (dar complet degeaba, fiindca americanii de rind sint foarte furiosi) in pinze lui Hillary, marioneta lui Soros, pe care gangsterul a finantat-o cu zeci de milioane de dolari doar anul acesta.

    E bine asa. E foarte bine ca americanul din clasa de mijloc sa-si cunoasca dusmanii.

    Pentru binele Romaniei, sper ca aceasta sociopata sa nu devina niciodata mare boss in America. A facut deja foarte mult rau intregii lumi in cei patru ani la Externe.

    https://youtu.be/lJjHTeo6mVw
    • 0 (2 voturi)    
      The “Power Structure” (Joi, 4 august 2016, 1:55)

      Chaos_X [utilizator] i-a raspuns lui Chaos_X

      Povestea un american acum vreo doi ani:

      "Prin 79 sau 80 am discutat tête-à-tête cu un 2nd term congressman la un meeting al tinerilor republicani (da, intr-o vreme eram unul din idiotii aia). L-am intrebat cum se simte in Congress etc. Raspunsul lui m-a socat. Zicea ca, atunci cind a fost ales, a plecat la Washington cu gindul sa schimbe lucrurile. Voia sa schimbe felul in care Congress-ul cheltuia banii, facea legi si avea o intreaga lista de alte "lucruri de dat la curatat". Ceea ce a gasit a fost the “Power Structure”, care l-a luat, impreuna cu alti noi veniti in Congress, si le-a explicat regulile jocului. Daca era dispus sa intre in joc, urma sa fie recompensat cu citeva numiri misto in comitete k lumea, baietii il vor ajuta sa adune fonduri pentru campaniile viitoare etc. Daca nu era dispus sa joace dupa regulile lor, nu era sigur ca va mai fi nominalizat si la alegerile viitoare.

      Rezultatul e ca cei din Congress nu vor schimba niciodata lucrurile pentru ca vor dori mereu sa ramina in joc (“play ball”) si sa mentina status quo-ul.

      Al doilea meeting edificator l-am avut cu un Federal Judge... a fost o intilnire intimplatoare. Tipul era in Charleston pentru o conferinta a judecatorilor federali. Era in aceiasi ani in care am vorbit cu congressman-ul. In timpul conversatiei mi-a spus ca in curtea sa (his courtroom) e Dumnezeu. Nimeni nu ii spune ce sa faca si asta mai ales fiindca e acolo pe viata. Cind l-am intrebat cum se face de isi vede propria pozitie atit de inalta, a raspuns ca e normal, deoarece curtea (courtroom) e a lui. L-am intrebat daca ceilalti judecatori percepeau lucrurile la fel ca si el. Raspunsul sau a fost: DA.

      Asa ca, avem niste baieti in posturi federale care se cred dumnezei, iar noi sintem doar niste jucatori pe tarlaua lor.

      Lucrurile nu se vor schimba atita timp cit populatia, ca intreg, nu va FORTA lucrurile sa se schimbe."
  • +3 (5 voturi)    
    Te sperii de atatea tonomate (Miercuri, 3 august 2016, 21:23)

    Vlad-I [utilizator]

    Daca cineva imi spunea acum cativa ani ca 99% din presa occidentala care se presupune este independenta, linsau un candidat la EEUU, nu-l credeam.Este imposibli in presa de europa occidentala un articol serios, toate se leaga de cate un cuvintel sau te miri ce detaliu. Dar, mai nici una nu spun ce-au facut cei de la putere sa dispere poporul. Se simt cu musca pe caciula .
  • +3 (5 voturi)    
    Nedumerire (Miercuri, 3 august 2016, 21:24)

    motanul_gri [utilizator]

    Mai oameni buni, dar ce i-a apucat pe astia toti sa sara dintr-o data la beregata lui Trump?
    O fi de vina vreun sondaj de opinie secret (si implicit nemasluit) care nu a iesit "asa cum trebuie"?
    • +1 (1 vot)    
      Da, si asta (Joi, 4 august 2016, 2:16)

      Chaos_X [utilizator] i-a raspuns lui motanul_gri

      Adevarul e ca TRUMP are un un avans foarte mare fata de Hillary in sondajele "pe bune".

      Dar marea problema e ca tipul e venit din afara sistemului, are miliardele lui, e independent, nu poate fi cumparat, e nesantajabil si, poftim, le strica astora (democrati + republicani + Wall Street) afacerea care mergea atit de bine incit alegerile pur si simplu nu mai contau.

      Omul e, pastrind proportiile, in aceeasi postura ca Ion Ratiu la alegerile prezidentiale cistigate de Ion Iliescu in 1990. Si, evident, e diabolizat de presa mainstream la fel, mergindu-se, si in cazul lui, pina la character assassination.

      Din pacate, in 1990 inca nu exista internetul si lumea citea ziarele, se uita la tv si isi tragea concluziile gata mestecate si servite de masina de propaganda a lui Iliescu.

      Din fericire, azi internetul exista si presa mainstream e tot mai impotenta in lupta cu ADEVARUL.

      TRUMP va cistiga fara probleme, la un scor devastator, si va provoca o revolutie la Washington care va schimba in bine atit America, cit si lumea.
  • -1 (3 voturi)    
    Just in (Miercuri, 3 august 2016, 21:45)

    xenomorph [utilizator]

    Pence breaks with Trump, endorses Paul Ryan
    • 0 (2 voturi)    
      :-) (Joi, 4 august 2016, 2:26)

      Chaos_X [utilizator] i-a raspuns lui xenomorph

      De ce nu dai toata stirea?

      "Pence's unambiguous endorsement came the day after his running mate wouldn't endorse Ryan, but the Indiana governor said Trump was on board with his move.

      Pence said he spoke with Trump on Wednesday morning, and the GOP presidential nominee "strongly encouraged me to endorse Paul Ryan in next Tuesday's primary," Pence said."

      Si asta am gasit pe CNN, unde TRUMP e sfisiat 24/7.

      Deci, unde e problema? Care e speranta, motivul de a sari in sus de bucurie?
  • -2 (4 voturi)    
    si totusi fhurtin il apreciaza (Miercuri, 3 august 2016, 21:45)

    rov [utilizator]

    inseamna ca are ceva '' calitati ''...