O alpinista din Romania a murit in Nepal

de R.M.     HotNews.ro
Luni, 25 iulie 2016, 11:29 Actualitate | Internaţional

Adina Popescu
Foto: Facebook
O alpinista din Romania, Adina Monica Popescu, data disparuta de peste o saptamana in regiunea Annapurna din Nepal, a fost gasita moarta in in districtul Kaski, anunta thehimalayantimes.com.

Cadavrul tinerei de 26 de ani a fost descoperit pe malul raului Shivay.

Romanca a fost vazuta ultima oara in districtul Chomrung in 14 iulie.










27584 vizualizari
  • +12 (24 voturi)    
    Trekker (Luni, 25 iulie 2016, 11:32)

    AdiSto [utilizator]

    nu inseamna alpinist. Si nici nu era alpinista.
    • -13 (35 voturi)    
      Odihneasca-se in pace ! (Luni, 25 iulie 2016, 13:49)

      VicMan888 [utilizator] i-a raspuns lui AdiSto

      stimate Adi
      care e problema ta? Te face pe tine un om mai bun? Esti mai multumit tu acolo in fata tastaturii ca ea nu era alpinista? Asa te-ai gandit tu ca e mai bine, sa vii cu un comentariu de om de nimic, in loc sa fi inceput cu un "Dumnezeu sa o odihneasca"?
      Habar nu am cine a fost biata fata, dar sunt sigur ca a avut un vis, si a luptat pentru el sa-l indeplineasca, asa non-alpinista cum era. Bravo ei si rusine celor care comenteaza doar sa se afle in treaba !
      • +23 (23 voturi)    
        Draga vicman88 (Luni, 25 iulie 2016, 14:32)

        utilizator1 [utilizator] i-a raspuns lui VicMan888

        Înțeleg ca sunteti un suflet sensibil dar acest articol si comentariile care clarifica ce era de fapt aceasta fata si ce făcea ea acolo sunt importante.
        Lumea a devenit ușor, poate prea ușor de explorat in zilele noastre de către aproape oricine.
        O fata de 26 de ani a plecat singura pe munte in Nepal.
        Și-a asumat niste riscuri enorme pentru care nu era pregătită, dovada fiind faptul ca a plătit cu viața.
        E simplu si ar trebui sa fie o lecție de ținut minte pentru multi alți tinerei aventurieri ca ea.
        Condoleanțe familiei.
      • +16 (16 voturi)    
        Hei (Luni, 25 iulie 2016, 15:00)

        AdiSto [utilizator] i-a raspuns lui VicMan888

        Calmeaza-te. Eu doar i-am spus celui care a scris articolul ca nu a fost alpinista. In articolul din sursa e scris "trekker", care inseamna "persoana care parcurge pe jos trasee, in special montane", dar nu "alpinist".
        Si faptul ca nu am inceput cum ai zis tu este pentru ca astfel de lucruri se spun in gand, nu se clameaza pe Internet. Daca tu te consideri mai bun decat mine pentru ca ai scris pe Internet asta, in timp ce eu am spus-o in gand, bravo tie, simte-te Dar asta nu-ti da dreptul sa ma faci "om de nimic", nici chair daca, prin antiteza, tu te-ai simtit un mare om, deosebit de special.
        Dar sunt sigur ca ai fost aici https://fundrazr.com/a19NG8?fb_ref=share__55pYM6&ref=ab_55pYM6 si ai citit ca "Adina is a 26-years-old Romanian who has embarked upon a journey to Nepal. She has participated in multiple orientation competitions in the mountains, having great results. " Adica nimic despre alpinism, dar ai simtit tu nevoia sa ne arati cat de de mult iti pasa.
        • 0 (0 voturi)    
          moare un om - e importanta corectia la articol (Marţi, 26 iulie 2016, 15:26)

          VicMan888 [utilizator] i-a raspuns lui AdiSto

          Bine. Pacea fie cu tine!
      • +3 (5 voturi)    
        pace.. (Luni, 25 iulie 2016, 19:31)

        pehash [utilizator] i-a raspuns lui VicMan888

        poate totusi era budista.
        sigur nu a deranjat-o atat de tare comentariul anterior.. poate ca ar trebui sa-ti urmezi propriile sfaturi.
    • +5 (11 voturi)    
      Aventurieră (Luni, 25 iulie 2016, 14:01)

      utilizator1 [utilizator] i-a raspuns lui AdiSto

      Nu inseamna alpinist. Si nici trekker.
  • +1 (1 vot)    
    Alunecare de teren (Marţi, 26 iulie 2016, 13:38)

    Coddy [utilizator]

    Se pare ca a fost prinsa intr-o alunecare de teren. Nu prea cred ca abilitatile de alpinist de care se leaga atatia pe aici ar fi putut ajuta pe cineva intr-o asemenea situatie... Dumnezeu sa o odihneasca in pace.
    http://www.business-review.eu/news/romanian-start-up-employee-found-dead-in-nepal-113601