Barack Obama denunta vehement retorica lui Donald Trump cu privire la musulmani

de V.M.     HotNews.ro
Marţi, 14 iunie 2016, 21:21 Actualitate | Internaţional

Presedintele american Barack Obama a denuntat vehement, marti, afirmatiile candidatului republican la Casa Alba, Donald Trump, cu privire la musulmani, spunand ca acestea sunt contrare "valorilor si ideilor" Statelor Unite, transmite AFP.

"Vom incepe sa ii tratam pe musulmanii americani diferit? Ii vom supune unei supravegheri speciale? Ii vom discrimina din cauza credintei lor?", a intrebat Obama.

Donald Trump a propus luni suspendarea fluxului de imigratie din tarile implicate in trecut in atacuri impotriva Statelor Unite sau a aliatilor lor.

"Cand voi fi ales, voi suspenda imigratia din tarile cu un trecut dovedit de terorism impotriva SUA, Europei sau a aliatilor nostri, pana cand nu vom intelege in totalitate cum se vor incheia aceste amenintari", a sustinut Trump intr-un discurs in urma atacului de la Orlando. 

In decembrie anul trecut, dupa atacurile de la Paris si San Bernardino, Donald Trump a propus inchiderea temporara a frontierelor pentru musulmani.


Citeste mai multe despre   











[P] Foodpanda recomanda:Cele mai gustoase preparate de sezon, care te incalzesc si te mentin in forma

Toamna nu-i ca vara, dar, cu siguranta, este mai bogata! De ce? Pentru ca toamna se numara OFERTELE foodpanda! Astfel, acum poti comanda convenabil cele mai gustoase preparate de sezon, care te incalzesc si te mentin in forma!
1591 vizualizari
  • -8 (18 voturi)    
    pfff (Marţi, 14 iunie 2016, 21:33)

    adi_b_razzor [utilizator]

    Trump, acest Vadim + Bekali... Un tzacanit cu bani facuti peste noapte (la negru) vrea sa dea lectii de politica si democratie. Un clovn.
  • +13 (15 voturi)    
    Constatare (Marţi, 14 iunie 2016, 21:43)

    MarianPConstantin [utilizator]

    Din cate vad eu cam asa sta treaba:
    Nu toti musulmanii sunt teroristi insa toti teroristii din zilele noastre sunt musulmani. Cam asta este adevarul!
    • -5 (9 voturi)    
      de exemplu Breivik! (Marţi, 14 iunie 2016, 22:30)

      basilicus [utilizator] i-a raspuns lui MarianPConstantin

      si lista poate continua, fireste!
      • +3 (3 voturi)    
        chiar te rog.. (Miercuri, 15 iunie 2016, 0:50)

        press_to_reset_the_world [utilizator] i-a raspuns lui basilicus

        continua lista...

        lista terorismului islamic se extinde pe zi ce trece in schimb nu aud nicio stire despre extinderea vreo unui asa zis terorism altfel decat musulman...

        ia zi prietene...asteptam fireste!
    • +7 (9 voturi)    
      bine zis (Marţi, 14 iunie 2016, 22:42)

      zaboo [utilizator] i-a raspuns lui MarianPConstantin

      si, din pacate, adevarat (sincer, am observat deja ca ma simt in incurcatura in locuri publice cand apar din astia si incep sa ma intreb ce as face in caz ca...)
    • +6 (10 voturi)    
      Sa continui facand acelasi lucru.. (Marţi, 14 iunie 2016, 23:30)

      cinevatus [utilizator] i-a raspuns lui MarianPConstantin

      Hop cu discriminarea! Asta e problema.. nu vietile pierdute.. Si daca trebuie sa alegi intre cele doua? Intre a discrimina pe altul si a ucide pasiv pe ai tai? Ce se alege?

      Masura prevede suspendarea pentru tarile din care provin teroristii deci daca cetatenii acelor tari sunt crestini vor fi descriminati si ei. Toti cetatenii vor fi discriminati.

      Este o masura dura si nu ma pricep eu sa zic ca nu are efecte negative dar ceva divers trebuie facut. Sa continui facand acelasi lucru si sa te astepti la rezultate diverse este stupid, cum zicea si Einstein.
  • +7 (9 voturi)    
    ironia e ca barackului i se ruoe (Marţi, 14 iunie 2016, 22:45)

    zaboo [utilizator]

    ca ei ne macelaresc din cauza credintei noastre pe unde ne prind
  • +9 (13 voturi)    
    In timp ce Oblama cuvanta (Marţi, 14 iunie 2016, 22:54)

    graveyard_shift [utilizator]

    o fata isi lua niste cutite in burta in Franta iar un lucrator la un supermarket era luat ostatic in Texas. Pe atacatorii celor doi ii unesc aceleasi idealuri ca si pe Obanana - apararea credintei.
  • +3 (3 voturi)    
    pentru cei care erau nedumeriti... (Miercuri, 15 iunie 2016, 1:20)

    press_to_reset_the_world [utilizator]

    in legatura cu minusurile luate pentru comentarile lor in legatura cu condamnarea terorismului islamic care face victime nevinovate zi de zi.

    Stati linistiti oameni buni, minusurile nu vin de la de-alde gica contra autohton sau de la vreun prost luat de valul islamist, ci de la ambasadele turciei, arabiei saudite, qatarului, kuweitului, pakistanului, bahreinului, etc....
  • +1 (1 vot)    
    si (Miercuri, 15 iunie 2016, 11:15)

    bec [utilizator]

    cu cit ''denunta'' vehement hussein, ce nume frumos, cu adinci rezonante crestine, cu atit cresc sansele lui trump. Ce e bine nu e rau.