Adunarea parlamentara a NATO cere aliatilor sa fie pregatiti in fata unei "amenintari potentiale" a Rusiei

de R.M.     HotNews.ro
Luni, 30 mai 2016, 21:35 Actualitate | Internaţional

Militari NATO
Foto: HotNews.ro / Victor Cozmei
Adunarea parlamentara a NATO a cerut luni aliatilor sa fie pregatiti sa raspunda la o "amenintare potentiala" a Rusiei impotriva unuia dintre ei, la capatul unei sesiuni de trei zile care a avut loc la Tirana, scrie AFP.

"Provocarea provenita din Rusia este reala si serioasa", a declarat americanul Michael Turner, presedintele Adunarii care reuneste circa 250 de parlamentari din cele 28 de tari membre ale Aliantei.

Declaratia adoptata unanim deplange "folosirea fortei de catre Rusia impotriva vecinilor sai si tentativele de intimidare a aliatilor" din NATO.

In aceste circumstante, NATO "nu are de ales decat sa ia in considerare eventualitatea unei actiuni agresive a Rusiei impotriva unui membru al Aliantei drept o amenintare potentiala si sa adopte raspunsuri adaptate si proportionale", adauga declaratia.

Documentul cere aliatilor sa "furnizeze garantii" tarilor membre, in special cele situate in estul zonei NATO, care isi considera amenintata siguranta.

NATO a intrerupt toate aspectele practice ale cooperarii cu Rusia dupa anexarea Crimeii de catre Rusia si din cauza sustinerii pe care Moscova o acorda separatistilor din estul Ucrainei, dar Alianta a anuntat ca va avea discutii cu Rusia inaintea summitului NATO din 8 - 9 iulie, la Varsovia.

In aprilie, Consiliul NATO-Rusia s-a reunit pentru prima oara din iunie 2014 dar discutiile s-au soldat cu "grave dezacorduri" in ceea ce priveste Ucraina si alte subiecte, desi secretarul general al Aliantei Jens Stoltenberg afirma atunci ca schimbul de informatii a fost "fructuos".

NATO a procedat la o intarire militara pe flancul sau si a luat masuri pentru a spori rapiditatea amplasarii fortelor in cazul repetarii unei crize similare cu cea din Ucraina.

Dar Rusia afirma ca intarirea prezentei trupelor NATO cu echipamente de lupta in Europa de Est reprezinta o amenintare pentru securitatea sa.

Adunarea parlamentara a NATO spune insa ca Alianta studiaza modalitatile de "reducere a tensiunilor" cu Rusia abordand in acelasi timp "incalcarile inacceptabile de catre Rusia a normelor internationale".










7381 vizualizari
  • -21 (31 voturi)    
    tovarășii (Luni, 30 mai 2016, 21:57)

    Mazeta [utilizator]

    Habar n-am avut că există o adunare parlamentară a NATO. De remarcat că declarația a fost „adoptată unanim”, aproape ca la congresele PCR (unde mai exista câte unul care vota împotrivă).
    • +6 (14 voturi)    
      spre deosebire de rusia (Marţi, 31 mai 2016, 1:33)

      ras-putin [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      unde putin ia deciziile unanim dupa regula: "me, myself and I", sintem toti de acord? votat.
    • +1 (9 voturi)    
      te roade... (Marţi, 31 mai 2016, 2:29)

      stefan2008 [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      ...ca nici macar cei care in domeniul politic si economic vor sa se dea cu rusii nu vor s-o faca in domeniul militar?

      Dureros pentru Trollistan ca toti sunt impotriva trollilor cand vine vorba de razboi, eh?
    • 0 (4 voturi)    
      cine ar putea vota impotriva? (Marţi, 31 mai 2016, 9:22)

      mrness [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      Rusia ataca Moldova, Georgia si Ucraina iar tu te astepti ca vreun parlamentar dintr-o tara membra NATO sa nege o astfel de evidenta?!?
    • 0 (4 voturi)    
      Poate ca... (Marţi, 31 mai 2016, 9:29)

      Spiky [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      ... agresivitatea Rusiei este atat de evidenta ca raspunsul unanim este singurul posibil, te-ai gandit la asta, tov Mazeta, porta-voce kremlineza? Nu, nu te-ai gandit, este atat de clar, dar incasatorii de kapeici in schimbul introducerii de laturi la tastatura nu pot vedea chestiile clare, Ingerarea de propaganda duce la grave intoxicatii mentale.
  • +12 (16 voturi)    
    NATO ia poziție în ceea ce (Luni, 30 mai 2016, 21:58)

    andreitr [utilizator]

    privește declarațiile lui putler în ceea ce privește și România. Uite că ne sprijină cineva și pe noi. Așteptăm și desfășurări de trupe și armament american începând de anul viitor. Hai US! Hai România!
    • -6 (6 voturi)    
      Pana anul viitor... (Marţi, 31 mai 2016, 1:20)

      Caligula [utilizator] i-a raspuns lui andreitr

      ... mai e vara aceasta. Sa vedem ce va face Putin in Bugeac. Va stabili acolo un cap de pod? NATO ar fi spectator din nou.
  • -17 (25 voturi)    
    Multi creduli (Luni, 30 mai 2016, 22:03)

    NumaiLaNoi [utilizator]

    Voi credeti ca Hollande, Cameron sau Erdogan , in cazul in care Rusia decide SA ATACE MILITAR Romania, vor trimite soldatii sa moare pe front aici la noi in tara?
    Pai se ingroapa politic in secunda doi daca fac asa ceva, sa fim seriosi, tot ce veti auzi in caz ca Rusia incepe bombardarea Romaniei e "sanctiuni economice bla bla".
    Vine Trump, mare admirator al lui Putin, credeti ca o sa trimita soldati americani SA MOARA pe front in Romania... pai il dau jos americanii ins ecunda doi.
    NATO NATO da tot singuri va trebui sa scoatem castana din foc, nu vine nimeni frate, vor sta toti dupa birouri si vor "ratifica" sanctiuni economice , in timp ce bombele vor ploua peste Pitesti, Bucuresti, Iasi, Petrosani etc etc

    Nu mai fiti atat de creduli, ca nu isi trimite nici o tara soldatii sa moara pt noi !
    • +6 (12 voturi)    
      Pai de ce sa te atace rusul? (Marţi, 31 mai 2016, 1:52)

      Locke Lamora [utilizator] i-a raspuns lui NumaiLaNoi

      ha? Raspuns: pt jaf.
      Raspuns 2: Nu o sa atace pt ca nu a atacat Nato niciodata. Si DA, Nato o sa te apere pt ca are onoare, mujicul NEMA onoare.
      • -2 (4 voturi)    
        "DA, Nato o sa te apere" (Marţi, 31 mai 2016, 6:21)

        Incomod3 [utilizator] i-a raspuns lui Locke Lamora

        Am si eu Casa Poporului de vanzare, ti-o dau ieftin.... :)
        • -1 (3 voturi)    
          NATO (Marţi, 31 mai 2016, 17:08)

          KostasP [utilizator] i-a raspuns lui Incomod3

          Isi va apara interesele, expertule...in nimic.
  • +12 (18 voturi)    
    foarte bine (Luni, 30 mai 2016, 22:12)

    mavis [anonim]

    Cu NATO nu se pune nimeni pe aceasta planeta. Cea mai puternica forta militara din istoria omenirii.
    • -13 (21 voturi)    
      nu mai fi asa de sigur.... (Marţi, 31 mai 2016, 0:10)

      press_to_reset_the_world [utilizator] i-a raspuns lui mavis

      NATO a ajuns sa fie mai mult o organizatie politica cu puternice inclinatii marxiste decat o alianta militara. E mult mai slaba decat era inaintea sfarsitului razboiului rece...O spune chiar BBC-ul care, nu-i asa, este foarte "impartial" si campion al presei "independente" din lagarul multi-culti denumit pompieristic UE.

      http://www.bbc.com/news/world-europe-31503859
      • +8 (12 voturi)    
        Gandesti simplist (Marţi, 31 mai 2016, 0:34)

        KostasP [utilizator] i-a raspuns lui press_to_reset_the_world

        Intr-un razboi este vorba de puterea economica, tovarase. Iar din punctul asta de vedere rusia este un pitic care se ia la lupta cu un urias (nato). Bbc se refera la capacitati militare. In caz de conflict masinaria de razboi e pe picioare in 3 luni.
        • -3 (5 voturi)    
          pai in trei luni (Marţi, 31 mai 2016, 6:24)

          Incomod3 [utilizator] i-a raspuns lui KostasP

          ii mai raman doar degetele de la picioare... mama cati experti militari pe forumul asta... :)
          • +2 (4 voturi)    
            mah (Marţi, 31 mai 2016, 16:43)

            Mumulea [utilizator] i-a raspuns lui Incomod3

            tu ai carat vreodata o lada de munitie reala pe langa armamentul individual ? Dar haleala si apa pentru doua saptamani ? Stii ce costuri, resurse si pierderi programate necesita asigurarea logisticii frontului prin doar 100km adancime teritoriu ostil - ostil doar la modul ca localnici cu creier vor sa ti-o traga ?
            Daca ai sti, ai realiza ca razboaie cu linii de front, zone ocupate si inaintari de sute de km nu vor mai exista in actualul context tehnologic si informational.
          • +2 (4 voturi)    
            Cata incredere (Marţi, 31 mai 2016, 17:52)

            KostasP [utilizator] i-a raspuns lui Incomod3

            Ai in armata rusa...pai astia s-au oprit la donetsk tinuti in loc de civili ucrainieni...si erau forte speciale. Dar tu da-i inainte...
  • +4 (16 voturi)    
    Propaganda !!!!!!! (Luni, 30 mai 2016, 22:17)

    Sufleu [utilizator]

    Toate parlamentele astea valoreaza mai putin decat vocea si glasul lui Putin salvatorul boborului rus !! Slava lui Putin aducatorul de virilitatate ! Slava lui Putin aducatorul de vodca ieftina !

    Putin nu poate fi decat drept ! Va infrange conspiratia internationala a lituanienilor, cehilor, polonezilor, romanilor, estonienilor, ucrainienilor, si restul de popoare care nu merita sa cracneasca in fata maretiei si virilitatii putiniene !
  • +1 (1 vot)    
    O, o, gluma se ingroasa (Marţi, 31 mai 2016, 8:52)

    celalalt_cetatean [utilizator]

    Putinel arata cu degetul: uite cine e vinovat pentru decaderea Mamei Rosiia, pentru a carei maretie (si marime) noi trudim de cateva sute de ani incoace: taranii din Deveselu! Sa-i pedepsim cu o bomba atomica!

    Cetateni din Deveselu, fiti mandrii ca ati captat atentia strategului rosu!
  • +1 (3 voturi)    
    Parerea mea (Marţi, 31 mai 2016, 9:10)

    Daniel Manaila [utilizator]

    Mai sincer parerea mea este ca NATO&Co si-au facut aici in est zona tampon. In caz de razboi au sa faca prapad prin Romania, Ucraina, Polonia... Iarasi estul pica prost. Cel putin acum ii avem pe americani aici. Nu au venit sa faca acte de caritate, protectia costa si Romania asta face plateste taxa de protectie fata de USA, NATO, UE dar ce sa-i faci. Tot timpul asa am fost in istorie. Ba sub protectorat, ba sub talpa turca, ba sub talpa habsburga si desigur finalul 50 de ani de comunist.... I-am asteptat pe americani! Ei au venit. Dar au adus cu ei si amenintarea razboiului. Oricum norocul nostru acum este ca Rusia se zabate in saracie. Pe de alta parte insa ursul este foarte violent cand este ranit, infometat. Sunt sigur ca au sa ne astepte 20-25 de ani foarte interesanti.Noi cei care avem acum 30-35 de ani avem toate sansele sa participam activ la un razboi. Sper sa ma insel.
    • -1 (1 vot)    
      fii fara grija (Marţi, 31 mai 2016, 16:31)

      Mumulea [utilizator] i-a raspuns lui Daniel Manaila

      nimeni nu se bazeaza pe voi - sunteti buni doar de mititei - investiti in bicarbonat !
      • 0 (0 voturi)    
        Serios? (Marţi, 31 mai 2016, 16:41)

        Daniel Manaila [utilizator] i-a raspuns lui Mumulea

        Argumentele tale fiind? Sau esti doar o buturuga cu cap de plumb care comenteaza cum il taie capul? Sau esti vreo urma de abject social securist care instiga la razboi doar ca asa-i dicteaza capul gol? Crezi ca o sa fie ca in Call of Duty pingica? Dai F5 si reiei de unde ai crapat?
        • 0 (0 voturi)    
          qed (Marţi, 31 mai 2016, 17:06)

          Mumulea [utilizator] i-a raspuns lui Daniel Manaila

          nimeni nu inroleaza plue de catel in urmatorii 20-25 de ani pentru a participa activ la un razboi doar pentru ca au 30-35 acum si inca mai pot scrie bazaconii la un fum de ciuperca mica. Wake up !