​Un functionar spaniol a lipsit de la munca 6 ani, fara ca cineva sa observe

de I.C.     HotNews.ro
Vineri, 12 februarie 2016, 14:14 Actualitate | Internaţional

Un functionar spaniol a fost amendat cu 27.000 de euro dupa ce a lipsit de la munca timp de 6 ani, relateaza BBC. Absenta lui Joaquin Garcia, a carui munca presupunea supravegherea unei uzine de tratare a apelor reziduale, a fost observata cand autoritatile locale au vrut sa ii ofere un premiu pentru cei 20 de ani de activitate.

Barbatul in varsta de 69 de ani, iesit acum la pensie, a negat acuzatiile, spunand ca este hartuit. Instanta a decis in favoarea autoritatilor, solicitandu-i sa plateasca amenda.

In perioada in care absenta sa a trecut neobservata, Garcia a fost platit cu 37.000 de euro pe an (brut), de catre o companie a apei condusa de autoritatile locale din orasul sud-vestic Cadiz. Amenda a fost echivalenta cu salariul pe un an (dupa plata taxelor), si e suma maxima pe care compania o putea solicita legal.

In instanta, compania de apa a sustinut ca nu l-a vazut pe barbat timp de mai multi ani, in pofida faptului ca ocupa o pozitie de management. Compania de apa a crezut ca barbatul era supravegheat de autoritatile locale iar autoritatile locale credeau ca este supravegheat de companie.

Viceprimarul a observat absenta lui Joaquin Garcia in momentul cand a trebuit sa ii inmaneze o placa pentru cei 20 de ani de activitate.

Garcia sustine ca a fost hartuit din cauza activitatilor politice ale familiei sale si ca a fost trimis sa lucreze la compania de apa pentru a nu sta in cale.

Persoane apropiate de Garcia au declarat pentru El Mundo ca acesta nu a vrut sa depuna o plangere in aceasta privinta pentru ca trebuia sa aiba grija de familie si ii era teama ca la varsta sa nu va gasi un alt loc de munca.

Apropiatii sai sustin ca a mers la birou, desi nu a stat in fiecare zi pentru toate orele de program, si ca si-a petrecut timpul citind filosofie.












Citeste pe Stirile ProTV

Cele mai tari glume si caricaturi, dupa BREXIT. Cum s-a facut haz de necaz dupa iesirea Marii Britanii din UE

BREXIT-ul a fost, de departe, principala tema a mesajelor de pe Twitter, chiar si la ore bune distanta dupa anuntarea rezultatelor.
33174 vizualizari
  • +26 (32 voturi)    
    precis e fan P$D..scuze Prodemos (Vineri, 12 februarie 2016, 14:19)

    un domn [utilizator]

    altfel nu se explica...
  • +52 (52 voturi)    
    Doar unu! (Vineri, 12 februarie 2016, 14:21)

    soundtrack [utilizator]

    La noi, multi parlamentari, vezi antonescu, lipsesc mandate intregi si iau salarii si apoi pensii speciale.
  • +23 (23 voturi)    
    la noi se intampla mereu (Vineri, 12 februarie 2016, 14:34)

    ilex2013 [utilizator]

    La noi cred ca asta se intampla tot timpul singura diferenta e ca nu-i amendeaza nimeni
  • +30 (30 voturi)    
    sunt multi asa si in Romanica... (Vineri, 12 februarie 2016, 14:44)

    Roman_Cetatean [utilizator]

    eu am fost angajat pana in 2014 intr-un minister si erau cel putin 1 din 10 bagati pe pile, in posturi diverse si de executie si de conducere si nu ii vedea nimeni la lucru. Iar o treime cel putin sunt adusi la fel, de conducere, pe criterii politice (lipitori de afise, mancatori de ***** la partide etc) sau rude/amante etc si fara nicio competenta nici chef de lucru, toata ziua se invarteau "prin zona" la cafele, tigari, pranz, discutii, diverse invarteli si smenrui si Solitaire. Nu doar ca nu ajutau pe cei care munceau, uneori ii mai si incurcau.
    Deci min. 10 % invizibili +30 % incompetenti- daca s-ar face cu adevarat o curatenie in aparatul functionaresc de stat, pai ar fi economii uriase (ca toti consuma si indirecte, consumabile, nu mai vb de cei care fac deplaari sa arda gazul prin tara sau pe afara) deci ar avea loc de crescut salariul la restul cu min 50 %-sa ii motiveze cum trebuie si sa si functioneze administratia mai bine- fara sa dam noi in plus!
    Dar deh, ne-am trezi cu cateva sute de mii de someri care nu stiu de niciunele, nici chef de munca nu au...tragedie nationala (mai degraba politica si electorala, logic)
  • +14 (14 voturi)    
    dA (Vineri, 12 februarie 2016, 14:59)

    Babilou [utilizator]

    Se pare ca e posibil asa ceva in Spania. Si eu am auzit de romani emigrati aici in Canada din Spania si care continuau sa primeasca aici ajutorul de somaj din Spania.
  • +22 (22 voturi)    
    Sa ia lectii de la greci ei plateau pensii la mort (Vineri, 12 februarie 2016, 15:00)

    andreesanu [utilizator]

    Grecii au experiente la ei trebuie luate lectii , grecii plateau pensii la mii de morti !!!
    • +6 (8 voturi)    
      Apropo, (Vineri, 12 februarie 2016, 20:38)

      EllenaS [utilizator] i-a raspuns lui andreesanu

      la greci circula urmatoarea gluma: ei plangeau un mort de doua ori; o data, cand le murea ruda, si a doua oara, cand trebuia sa-l declare! (Motivul general al nedeclararii era ca aveau rate la banci si nu se puteau dispensa de pensia decedatului.)
  • +16 (16 voturi)    
    interimaru'? (Vineri, 12 februarie 2016, 15:43)

    Landser [utilizator]

    O fi cacarau?
  • +10 (10 voturi)    
    Pe naiba, (Vineri, 12 februarie 2016, 19:41)

    Popcorn [utilizator]

    asta-i stire? La noi, mai mult 400 parlamentari lipsesc de mai bine de 25 ani si nu observa nimeni
    • +8 (8 voturi)    
      Însă (Vineri, 12 februarie 2016, 23:09)

      RedGuard [utilizator] i-a raspuns lui Popcorn

      nimeni nu ridică un deget să protesteze.
  • +7 (7 voturi)    
    Lumea e foarte rautacioasa ... (Sâmbătă, 13 februarie 2016, 2:19)

    silviu_dumitrescu [utilizator]

    Cu siguranta ca omul deschidea zilnic Google-Earth sa vada daca nu au sters cumva uzina de acolo si se si deghiza o data pe luna si mergea pana la gard sa se uite inauntru (era camuflat si nu l-a vazut nimeni).
    Pana la urma nu au fost probleme daca si-au amintit de el abia dupa 20 de ani - deci omul si-a facut treaba !!