Erdogan nu reuseste sa ia legatura cu Putin - purtatorul de cuvant al presedintelui turc

de V.M.     HotNews.ro
Sâmbătă, 6 februarie 2016, 16:00 Actualitate | Internaţional

Putin si Erdogan
Foto: AGERPRES
Presedintele Turciei, Recep Tayyip Erdogan, a facut mai multe incercari de a-l contacta telefonic pe omologul sau rus Vladimir Putin, dar fara succes, a indicat un purtator de cuvant al liderului de la Ankara, Ibrahim Kalin, citat sambata de agentia de presa RIA Novosti, scrie Agerpres.

Relatiile dintre Rusia si Turcia traverseaza o criza adanca dupa ce un bombardier rusesc Su-24 a fost doborat la 24 noiembrie 2015 de aviatia turca la frontiera cu Siria.

Presedintele rus Vladimir Putin a catalogat gestul Turciei drept "o lovitura de cutit in spate" din partea "complicelor teroristilor". Dupa acest incident, Putin a semnat un decret privind masuri pentru asigurarea securitatii nationale, incluzand si masuri economice speciale impotriva Turciei.

"Rusia a incalcat, din nou, la 29 ianuarie, spatiul aerian al Turciei. Dupa aceasta, presedintele Erdogan a incercat sa-l contacteze telefonic pe Vladimir Putin, dar partea rusa nu reactioneaza", a afirmat purtatorul de cuvant al presedintelui turc intr-o declaratie pentru agentia de presa Anadolu.

Ministerul turc de Externe anuntase anterior ca un bombardier Su-34 al fortelor aeriene ruse angajate in campania de lovituri in Siria a incalcat spatiul aerian al Turciei.

Purtatorul de cuvant al armatei ruse, Igor Konashenkov, a infirmat orice presupusa violare a spatiului aerian turc de catre un avion rusesc, calificand acuzatiile Ankarei drept "propaganda nefondata". Potrivit acestuia, nici sistemele de aparare antiaeriana rusesti din Siria si nici radarele siriene nu au detectat vreo incalcare a frontierei dintre Siria si Turcia.

Cu toate acestea, SUA au confirmat ca un avion de lupta rusesc violase spatiul aerian al Turciei si, implicit, al NATO in data de 29 ianuarie.

"Confirmam ca un avion de lupta rusesc a violat spatiul aerian al Turciei si al NATO in 29 ianuarie. Nu avem nicio indoiala asupra faptului ca avionul a intrat in spatiul aerian al Turciei", a afirmat purtatorul de cuvant al Departamentului de Stat american, John Kirby. El a cerut autoritatilor ruse sa respecte suveranitatea Turciei si sa se abtina pe viitor de la actiuni care pot afecta stabilitatea regiunii.


Citeste mai multe despre   











Citeste pe Stirile ProTV

VIDEO Abandonat la 3 luni intr-un spital din Giurgiu, Max a fost adoptat de un cuplu australian. De ce vrea acum sa vina in Romania

Un tanar roman, abandonat pe cand era bebelus intr-un spital din Giurgiu, se aventureaza, de la capatul lumii, din Australia, in calatoria vietii.
4054 vizualizari
  • +4 (36 voturi)    
    Surprinzator, bine-i face (Sâmbătă, 6 februarie 2016, 16:13)

    mitg [utilizator]

    A ajuns la putere in Turcia un neo-islamist; declaratiile, comportamentul, actiunile si punctele de vedere ale lui nenea Recep sunt citate de la ayatollahul iranian sau unul din nenumaratii seici din liberala Arabie Saudita.

    Bineinteles ca se pot face comparatii intre Vladimir si Recep, dar dintre un habotnic islamist si un rus, trebuie sustinut Vladimir in privinta lui Recep.

    Numai Mama Merkel are impresia ca Recep = lapte si miere toleranta si iubitoare.
    • -4 (36 voturi)    
      Europa are nevoie de Putin (Sâmbătă, 6 februarie 2016, 17:04)

      Nyk1 [utilizator] i-a raspuns lui mitg

      Doar el poate să o apere de ambițiile islamiștilor de pretutindeni. Și Trump dacă iese președinte. Un mare dacă.
      • -2 (12 voturi)    
        duceți-vă în Rusia (Sâmbătă, 6 februarie 2016, 19:54)

        verdeata [utilizator] i-a raspuns lui Nyk1

        lui Putin dacă îl apreciați atât
      • 0 (2 voturi)    
        No thanks (Duminică, 7 februarie 2016, 19:33)

        Parzivall [utilizator] i-a raspuns lui Nyk1

        E bine stiut cum te apara rusii, davai ceas davai palton, mai nou davai iphon. Stati acolo la voi in stepele nesfarsite.
    • +2 (24 voturi)    
      putin va fi pentru rusia (Sâmbătă, 6 februarie 2016, 17:48)

      rov [utilizator] i-a raspuns lui mitg

      mai nociv decat stalin&lenin...
      el e MAFIA!
      • +3 (7 voturi)    
        mos craciun si prietenii sai (Sâmbătă, 6 februarie 2016, 19:17)

        muciflenduri [utilizator] i-a raspuns lui rov

        Chiar nu aveti simtul proportiei... Pe vremea lui Lenin/Stalin au fost casapiti zeci de milioane de rusi. N-o fi Putin un presedinte european sau democrat, dar sigur nu e in aceeasi liga cu inaintasii sai.
        • -1 (1 vot)    
          Numai pufaika face ravagii mai mari (Duminică, 7 februarie 2016, 19:34)

          Parzivall [utilizator] i-a raspuns lui muciflenduri

          decat cele facute de Stalin. Foametea si alcoolismul omoara pe cap[ete in Rusia, asta e bunastarea adusa de Cracanel.
      • -9 (9 voturi)    
        Nu-l compara pe Putin cu Lenin (Sâmbătă, 6 februarie 2016, 20:50)

        ProLibertate-AntiMerkel [utilizator] i-a raspuns lui rov

        Lenin avea niste idei bune care au fost acaparate de bolsevici si folosite ca sa-si sporeasca puterea, a se vedea scrierile lui Lenin din 1921 in care si-a scris regretele.

        In timp ce Putin e doar un dictator ca orice alt dictator, neghiob si cu viata scurta, destinat sa fie dispretuit multi ani dupa moarte de propriul lui popor.
        • -1 (1 vot)    
          Ai habar cum executa Lenin intelectualii (Duminică, 7 februarie 2016, 19:35)

          Parzivall [utilizator] i-a raspuns lui ProLibertate-AntiMerkel

          si chiaburii la vremea aia? Era ordin special semnat de Lenin sa fie spanzurati in piata publica cu toti satenii adunati sa vada si sa se ingrozeasca.
  • +3 (25 voturi)    
    the number you have called is not available (Sâmbătă, 6 februarie 2016, 16:22)

    zizin [utilizator]

    ”Erdogan, a facut mai multe incercari de a-l contacta telefonic pe omologul sau rus Vladimir Putin, dar fara succes”

    Păi, să-și schimbe operatorul de telefonie mobilă, Recep ăsta... îi recomand Rostelecom ;)
  • +14 (24 voturi)    
    O fi de la retea (Sâmbătă, 6 februarie 2016, 16:25)

    valyfl [utilizator]

    Erdogan Kaput cartela
  • +1 (31 voturi)    
    Erdogan se face că plouă (Sâmbătă, 6 februarie 2016, 16:29)

    zizin [utilizator]

    O întâlnire între Putin și Erdogan iese din discuție. Moscova așteaptă încă scuze oficiale de la Ankara în legătură cu incidentul cu Su-24 doborât în luna noiembrie. În plus față de recunoașterea vinovației, autoritățile turcești ar trebui să-i pedepsească pe cei vinovați și să plătească compensații familiei pilotului decedat.
    • -2 (30 voturi)    
      Cum sa nu (Sâmbătă, 6 februarie 2016, 17:54)

      Soljenitin [utilizator] i-a raspuns lui zizin

      Rusia asteapta scuze de la turci in timp ce restul planetei asteapta scuze de la rusi pentru incalcarea cu bunastiinta a spatiului aerian turc.
      Apoi, Europa mai asteapta scuze de la rusi pentru mutilarea comunista timp de jumatate de secol, Romania inca asteapta tezaurul, Ucraina isi vrea Crimeea inapoi, si asa mai departe.

      Rusii asteapta scuze? Ba sa astepte una peste bot!
      • +6 (10 voturi)    
        O sa astepte (Sâmbătă, 6 februarie 2016, 19:08)

        Valentin9999 [anonim] i-a raspuns lui Soljenitin

        O sa astepte si o sa primeasca de la restul lumii. Turcia vrea sa tina zona vecina destabilizata.
        Rusia vroia sa-si intareasca pozitia in Siria si au facut-o fara sa le pese pe degetele cui calca.
        Intrebatii pe greci de cate ori le-a facut Turcia magaria asta cu incalcarea spatiului aerian si nu s-a intamplat nimic.
        Daca incepe un razboi, Turcia o sa fie singura, pentru ca ea a provocat conflictul.
      • 0 (10 voturi)    
        Soljenitin (Sâmbătă, 6 februarie 2016, 20:38)

        Taras Bulba [utilizator] i-a raspuns lui Soljenitin

        Tu ar trebui sa stii mai bine, ca dintre toate tarile mutilate de comunisti, rusii au fost cei mai mutilati: din '17 pana in '91 cati ani sunt? Stii sa calculezi?
      • 0 (4 voturi)    
        Care Crimeea ? (Duminică, 7 februarie 2016, 12:57)

        mopsu [utilizator] i-a raspuns lui Soljenitin

        de unde si pana unde, sudul Basarabiei, Bucovina de Nord, Crimeea , Donbass, Lvov etc sunt ale Ucrainei ? Uiti de romanii din Bucovina, trimisi de asasinii ucrainieni sa lupte pentru ei in est?
      • 0 (4 voturi)    
        Tezaurul ?! (Duminică, 7 februarie 2016, 18:56)

        HP [utilizator] i-a raspuns lui Soljenitin

        Care tezaur "al Romaniei" ?

        Tezaurul de la Moscova nu este si nu a fost niciodata al Romaniei, este un tezaur privat, al deponentilor privati si partial al familiei regale.

        NU al Romaniei, precum rezervele de aur, de exemplu.
        • -1 (3 voturi)    
          Al Rusiei nu este nicidecum (Duminică, 7 februarie 2016, 19:37)

          Parzivall [utilizator] i-a raspuns lui HP

          Asa ca???
          • +2 (2 voturi)    
            Asa ca (Luni, 8 februarie 2016, 8:38)

            HP [utilizator] i-a raspuns lui Parzivall

            Asa ca va ramane la rusi pana cand reprezentantii deponentilor vor face demersurile necesare in particular, NU la nivel guvernamental.

            Motiv pentru care nu s-a facut mai nimic pana acum.
    • -4 (8 voturi)    
      Ma, (Sâmbătă, 6 februarie 2016, 22:12)

      Jar [utilizator] i-a raspuns lui zizin

      daca intri in casa mea si...trebuie sa-mi cer scuze sau sa fiu pedepsit?
      Ma,comunismul e mai e mai rau ca Iadu',ma.
      Ma,islamismul,nazismul,fascismul si dr...sa-i ia!,iti dau in cap,iti i-au gatu',da'stii asta.
      Comunismul te obliga sa spui ca esti fericit cand ti se taie beregata.
  • +4 (36 voturi)    
    unde nu este onoare este un gol total... (Sâmbătă, 6 februarie 2016, 17:03)

    Lucky1 [utilizator]

    ...iar rusul nu are onoare.
    Oricand prefer turcul fata de rus. Turcul are onoare si-si respecta cuvantul. La rus, mintitul si inselaciunea sunt chestiuni naturale.
    • +3 (25 voturi)    
      . (Sâmbătă, 6 februarie 2016, 17:18)

      Task Damager [utilizator] i-a raspuns lui Lucky1

      Total de acord.
    • +4 (26 voturi)    
      . (Sâmbătă, 6 februarie 2016, 17:40)

      Bazil.the.3rd [utilizator] i-a raspuns lui Lucky1

      Interesant.Locuiesc intr-o tara multiculti intre turci.Si realitatea este fix invers.
      • -2 (8 voturi)    
        Istoria unui popor... (Sâmbătă, 6 februarie 2016, 18:31)

        Lucky1 [utilizator] i-a raspuns lui Bazil.the.3rd

        nu se scrie in cativa ani, cat traiesti intr-o tara straina in care traiesc si turci...
        Istoria se scrie in sute, mii de ani. Mai cititi putin si veti intelege ce spun.
        • +2 (4 voturi)    
          Pai (Duminică, 7 februarie 2016, 3:10)

          jeanvaljeanro [utilizator] i-a raspuns lui Lucky1

          Intre teorie si practica, e mai bine sa fim atenti la practica, totusi.
          • 0 (0 voturi)    
            Pai, istoria ce este? (Duminică, 7 februarie 2016, 17:13)

            Lucky1 [utilizator] i-a raspuns lui jeanvaljeanro

            teorie sau practica???
        • -1 (5 voturi)    
          . (Duminică, 7 februarie 2016, 9:31)

          Bazil.the.3rd [utilizator] i-a raspuns lui Lucky1

          Posibil.
          Am sa incerc sa le transmit asta ,sunt convins ca vor intelege si vor incepe subit sa se comporte normal.
          • +1 (1 vot)    
            Buna... (Duminică, 7 februarie 2016, 17:19)

            Lucky1 [utilizator] i-a raspuns lui Bazil.the.3rd

            ...apreciez spiritul dvs. Astept o gluma buna despre rusi...
            • 0 (0 voturi)    
              . (Luni, 8 februarie 2016, 10:37)

              Bazil.the.3rd [utilizator] i-a raspuns lui Lucky1

              Una veche dar ok:
              Un neamt si un rus pe front ,al o palavra;
              Neamtul: Pentru ce lupti tu aici?
              Rusul: Pentru mancare..dar tu?
              Neamtul: Pentru onoare..
              Rusul: Deh,fiecare lupta pentru ce nu are.
      • -2 (10 voturi)    
        Deci nu esti la St. Petersburg, (Sâmbătă, 6 februarie 2016, 20:52)

        ProLibertate-AntiMerkel [utilizator] i-a raspuns lui Bazil.the.3rd

        fiindca in Rusia exista "uniculti", cultura dictatorului du jour, pe care daca n-o papi ca pe ciorba iei bilet pana in Siberia.
        • +2 (4 voturi)    
          . (Duminică, 7 februarie 2016, 12:50)

          Bazil.the.3rd [utilizator] i-a raspuns lui ProLibertate-AntiMerkel

          Probabil,aici exista multiculti unde daca n-o papi ca pe ciorba se cheama ca esti neintegrat si asocial, nepunand la socoteala si ca esti considerat no-cool de catre hipsterii moderni cu acces la internet.
          Acea "uniculti" mi se pare net superioara,lipsindu-i ipocrizia si falimentul genetic al celei de-a doua.
          Chestie de optiune intr-un final.
        • 0 (0 voturi)    
          Lasa-l, nu vezi cum scrie? (Duminică, 7 februarie 2016, 19:39)

          Parzivall [utilizator] i-a raspuns lui ProLibertate-AntiMerkel

          Si mai vorbeste despre cultura.
      • -2 (8 voturi)    
        hai... (Sâmbătă, 6 februarie 2016, 22:10)

        AK-47 [utilizator] i-a raspuns lui Bazil.the.3rd

        ...las-o jos ca macane !
        • +2 (2 voturi)    
          . (Duminică, 7 februarie 2016, 12:51)

          Bazil.the.3rd [utilizator] i-a raspuns lui AK-47

          Macanitul este atunci cand cineva care citeste pe internet despre ceva ii explica doct unuia care experimenteaza live acel ceva cum este si cum functioneaza?
          • 0 (0 voturi)    
            Iata ceva la care nu m-am gandit... (Duminică, 7 februarie 2016, 17:27)

            Lucky1 [utilizator] i-a raspuns lui Bazil.the.3rd

            ...acum, cand voi citi pe net cat de onorabili sunt rusii voi crede 100%...
    • -1 (5 voturi)    
      ai cunoscut multi? (Sâmbătă, 6 februarie 2016, 19:19)

      muciflenduri [utilizator] i-a raspuns lui Lucky1

      Sunt curios cati turci si cati rusi ai cunoscut
  • +3 (9 voturi)    
    Tupeist (Sâmbătă, 6 februarie 2016, 20:36)

    Taras Bulba [utilizator]

    Tupeist acest gurist de Erdogan. Ce-ar avea Putin sau oricine altcineva de vorbit cu el?

    Sa stea la taclale cu salafistii lui din desert.
  • +2 (8 voturi)    
    Hahaha (Sâmbătă, 6 februarie 2016, 23:22)

    KostasP [utilizator]

    Deja a inceput sa-l sune pe Putin. Vrea sa-si ceara personal iertare? Neica erdo e mancat in momentul cand nu va mai fi presedinte...
  • 0 (2 voturi)    
    Prezenta .... (Duminică, 7 februarie 2016, 11:31)

    utug [utilizator]

    Prezenta Rusiei in Siria nu este in interesul Sstatelor Uunite, spune consilierul lui Obama, Zbigniew Brzezinski, iar Arabia Saudita, Turcia si Statele Unite sunt dispuse sa trimita trupe pentru Regim Change ...

    Zbigniew Brzezinski; “The Russian naval and air presences in Syria are vulnerable, isolated geographically from their homeland. They could be ‘disarmed’ if they persist in provoking the U.S.”
    J. Lauria; " ... the U.S. and its Mideast Sunni “allies” appear poised to invade Syria and force “regime change” sfidand riscul unui razboi nuclear cu Rusia ...

    Detalii in:
    Russia and Turkey trade accusations over Syria
    http://news.yahoo.com/russia-turkey-trade-accusations-over-syria-083402300.html;_ylt=A0LEVvWd.LZW.AwAJRYPxQt.

    Risking World War III in Syria February 6, 2016
    https://consortiumnews.com/2016/02/06/risking-world-war-iii-in-syria/
    • +2 (4 voturi)    
      . (Duminică, 7 februarie 2016, 14:42)

      Bazil.the.3rd [utilizator] i-a raspuns lui utug

      "...Arabia Saudita, Turcia si Statele Unite"

      Devine din ce in ce mai clar cine ce este.
      Sunt curios ce lobby o sa faca US sa adere Arabia Saudita la EU , cu Turcia e aproape gata.
  • -1 (1 vot)    
    Ce-au sarit trolii muzjici (Duminică, 7 februarie 2016, 19:41)

    Parzivall [utilizator]

    de fund in sus la semnalul mazetei...btw, unde-i mazeta, weekend?
    • +2 (2 voturi)    
      Non ti preocupare (Duminică, 7 februarie 2016, 23:47)

      LianBerthold1 [anonim] i-a raspuns lui Parzivall

      În schimb, văd că echipa de zgomote cantonată la Viena lucrează din greu ... tu, Soljenițin. ProLibertate-AntiMerkel ... apropo, unde-i șeful vostru, ăla de-și zice un domn?!? înghiontește-l și roagă-l sp-ți explice cum se ortografiază corect chestia aia cu pufoaica. Sau săracu nu e de serviciu azi, are zi liberă?!?