Austria ameninta Grecia cu o "excludere provizorie" din spatiul Schengen, Berlinul respinge aceasta solutie

de V.M.     HotNews.ro
Sâmbătă, 23 ianuarie 2016, 17:02 Actualitate | Internaţional

Ministrul austriac de Interne, Johanna Mikl-Leitner, a amenintat sambata Grecia cu o "excludere provizorie" din spatiul Schengen daca Atena nu isi intareste controalele la frontierele sale in fata afluxului de migranti, ipoteza calificata drept "pseudo-solutie" de catre seful diplomatiei germane, Frank-Walter Steinmeier, relateaza AFP.

"Daca guvernul de la Atena nu va face pana la urma mai mult pentru securitatea frontierelor externe ale UE, atunci va trebui sa vorbim in mod deschis despre o excludere provizorie a Greciei din spatiul (de libera circulatie) Schengen", a declarat Johanna Mikl-Leitner intr-un interviu pentru editia de duminica a ziarului Die Welt.

"Pseudo-solutii precum excluderea unor state din spatiul Schengen nu fac ca lucrurile sa avanseze, mai ales ca acestea nu reduc fluxul de migranti si divizeaza Europa", a reactionat ministrul german de Externe, Frank-Walter Steinmeier, intr-un interviu pentru ziarele din grupul de presa Funke-Mediengruppe.


Citeste mai multe despre   











VIDEO Fiul unui primar din Suceava a luat 10 la romana, la evaluare nationala. Ce au aflat inspectorii cand s-au uitat pe lucrare

DNA verifica lucrarile de la Evaluarea Nationala intr-un oras din Suceava. Lucrarea de la romana, notata cu 10, a baiatului primarului este diferita ca scris fata de cea de la matematica.
2135 vizualizari
  • +22 (22 voturi)    
    ISIS (Sâmbătă, 23 ianuarie 2016, 17:22)

    CititorulComentator [utilizator]

    Divide et impera...sau ce inseamna sa repeti istoria.

    Europa e condusa de PROSTI, LASI, FRICOSI!
  • +20 (26 voturi)    
    Solutii nemtesti (Sâmbătă, 23 ianuarie 2016, 17:44)

    smc [utilizator]

    Nu mai vrem "solutii" nemtesti la aceastra problema, creata tot de voi.

    Vrem sa vorbeasca Orban, el este cel mai in masura.
    • -1 (1 vot)    
      Garduri stil Orban?! (Sâmbătă, 23 ianuarie 2016, 20:06)

      Daniels22026 [utilizator] i-a raspuns lui smc

      Ce sa faci cu garduri?! Egale cu zero, ca si mintea lui Orban. Cum poate un gard sa opreasca refugiati disperati?! E stupid.

      Abia acum face Europa ceea ce trebuia sa faca demult. Iar asta tine prea putin de securizarea granitelor, desi e binevenita si solutia asta.

      Ce face Europa foarte bine acum si trebuia sa faca demult? Ia sa vedem daca sustinatorii lui Viktor Orban, au numai garduri pe creier.
  • +14 (18 voturi)    
    . (Sâmbătă, 23 ianuarie 2016, 17:45)

    Bazil.the.3rd [utilizator]

    Incep si cred ca este un aranjament pe undeva sa reduca punctele de intrare la o singura tara est-europeana,pe care vor putea da vina ulterior pentru totul,asa cum fac de 15 ani.
  • +1 (1 vot)    
    Ce vrea Berlinul? sa aduca toata Africa aici? (Sâmbătă, 23 ianuarie 2016, 20:01)

    Maniu [utilizator]

    sa aduca barbaria arabeasco pakistaneza iraniana - decapitari, molestari sexuale - aici?
  • +2 (2 voturi)    
    Europa incepe sa inteleaga ? (Sâmbătă, 23 ianuarie 2016, 20:52)

    Ritzi Pitzi [utilizator]

    "Inertia" Greciei in ceea ce priveste migratia ilegala este razbunarea Greciei pentru ca a fost pusa la colt de Europa (Germania in special) si aproape exclusa din UE. Cred ca deviza lor actuala este "Dupa mine potopul !". Si chiar se tin de ea.
    Altfel, nu inteleg de ce nu au blocat trecerea a mii de barci cu refugiati care au intrat ilegal in Grecia...
    Sau poate au profitat si grecii de mita data de emigranti pe tot traseul ...
  • +1 (1 vot)    
    Neamurile (Duminică, 24 ianuarie 2016, 9:52)

    cu5clase [utilizator]

    lui Fritzl lovesc din nou.