Presedintele Germaniei, interesat de procentul cetatenilor moldoveni care doresc unirea Republicii Moldova cu Romania

de V.M.     HotNews.ro
Marţi, 12 ianuarie 2016, 17:56 Actualitate | Internaţional

Joachim Gauck
Foto: Agerpres/AP
Presedintele Germaniei, Joachim Gauck, s-a interesat de relatia Republicii Moldova cu Romania si de procentul cetatenilor moldoveni care se pronunta pentru reunificarea celor doua state, salutand faptul ca relatiile dintre Chisinau si Bucuresti au trecut pe o treapta pragmatica odata cu alegerea lui Klaus Johannis in fruntea statului roman, scrie Agerpres.

Potrivit unui comunicat al Ministerului de Externe de la Chisinau, publicat pe site-ul oficial al institutiei, presedintele Joachim Gauck si-a manifestat acest interes cu ocazia prezentarii scrisorilor de acreditare de catre noul ambasador al Republicii Moldova la Berlin, Oleg Serebrian.

Cu acelasi prilej, presedintele Joachim Gauck si ambasadorul Oleg Serebrian au avut un schimb de opinii pe dosarul transnistrean. Presedintele german a sugerat Chisinaului sa demonstreze discernamant si sa depaseasca criza politica, in ideea de a deveni cat mai atractiv pentru populatia din stanga Nistrului. Prezent la discutii, secretarul de stat Stephan Steinlein, care conduce in cadrul Ministerului german de Externe Departamentul pentru ordinea internationala, ONU si controlul inarmarilor, a dat asigurari ca odata cu preluarea presedintiei OSCE, incepand cu 1 ianuarie 2016, Germania va depune eforturi si va antrena resurse suplimentare la capitolul legat de conflictele inghetate.

In acelasi timp, Joachim Gauck si-a exprimat regretul ca nu a avut ocazia sa onoreze pana acum invitatia presedintelui Nicolae Timofti de a efectua o vizita la Chisinau, dar, in speranta ca Republica Moldova va reusi sa depaseasca actualele tensiuni politice cu care se confrunta, presedintele german a promis ca va reexamina ulterior aceasta invitatie. In context, seful statului german s-a interesat de probabilitatea alegerilor parlamentare anticipate, vehiculata tot mai des in ultima perioada, exprimandu-si ingrijorarea in legatura cu eventualele repercusiuni pe care le-ar putea avea un astfel de scrutin pentru politica externa a Republicii Moldova.


Citeste mai multe despre   











[P] ​Accepta provocarea unui business fara hartii! E mai simplu decat crezi               

Activitatile noastre zilnice sunt din ce in ce mai orientate catre mediul electronic si online. Traim intr-un ritm care ne-a impus sa adoptam solutii eficiente si sigure pentru a plati facturi si taxe, a face cumparaturi, a verifica soldurile bancare, etc. Este o practica pe care am ales-o din dorinta de a simplifica lucrurile si pe care multi dintre noi ne dorim sa o regasim si in viata profesionala, unde cautam solutii pentru a depasi constrangerile de timp si spatiu atunci cand trebuie sa obtinem  o aprobare, sa  semnam rapid un contract sau sa accesam un document de la distanta.
5333 vizualizari
  • -1 (9 voturi)    
    Putin are agenti de recensamant ? (Marţi, 12 ianuarie 2016, 18:40)

    un domn [utilizator]

    cu ce tupeu intreaba schnitzelaru acesta ? sau in slijba lu Putin ?
    • +3 (3 voturi)    
      Acesta... (Marţi, 12 ianuarie 2016, 23:13)

      Paganelis [utilizator] i-a raspuns lui un domn

      ... este cel care a desecretizat arhivele „securității” din ex-RDG, STASI, dacă acest acronim vă zice ceva! Cel puțin regulile protocolului diplomatic (i-aș zice chiar „cei 7 ani de acasă”) îl obligau să întrebe: „Ce mai e nou pe la voi? Cum se simte Guvernul? Dar Parlamentul, e bine? Cum o duce poporul?” și altele asemenea!
      • -1 (3 voturi)    
        macar stim cum stam (Miercuri, 13 ianuarie 2016, 9:18)

        un domn [utilizator] i-a raspuns lui Paganelis

        Orbanistan in coasta...nemtzia flamanda de flatulente rusesti...deci...amrica e singura solutie, macar ACUM-AZI sa nu mai generam inca un 23.08.44....macar de data aceasta sa continuam drumul mei departe de Cotul donului impreuna cu americanii !!!!
        • -1 (1 vot)    
          Aiureli? (Miercuri, 13 ianuarie 2016, 9:35)

          BEDE [utilizator] i-a raspuns lui un domn

          Ce sa cautam noi la Cotul Donului? In 1941-1944 situatia a fost cu totul alta si au ajuns romanii pana la Stalingrad numai pt ca alternativa ar fi fost ca Romania sa fie zdrobita cum a fost zdrobita Polonia in septembrie 1939.
          Acum nimeni nu va incada Rusia.
          Cat despre unire, cred ca in prezent ar fi cel mai rau lucru ca Romania sa se capatuiasca cu niste separatisti pro-rusi, care sa o aduca intr-un razboi asemanator celui din Ucraina. Doar foametea de peste Prut pe de-o parte si dezvoltarea economica a Romaniei ii va face pe moldovenii de peste Prut sa vrea in majoritate unirea, si numai atunci va fi. Dar pana atunci pare sa mai fie destul de mult...
          Mai ales ca din 1812 in Moldova de peste Prut au ajuns sa fie din ce in ce mai multi rusi pana prin 1980...
          • 0 (2 voturi)    
            astepti sa vina Mujicia la tine ? (Miercuri, 13 ianuarie 2016, 10:50)

            un domn [utilizator] i-a raspuns lui BEDE

            mai bine mergem noi peste ei..petrolul este/va fi sub 20 USD, sunt flamanzi si debusolati mujicii..omul de rand rus nu are curaj sa se revolte contradictatorului..mai bine sa il inlaturam pe cracanat...populatia va fi happy !; nici armata nu va fraterniza cu cracanatul..au pierdut destui camarazi in siria din cauza lui...in afganistan in trecut...militarii oricat de reci sunt ...stiu ca Mujicia merge in prapastie cu cracanatul !
  • -1 (5 voturi)    
    De groaza! (Marţi, 12 ianuarie 2016, 22:08)

    Azra [utilizator]

    Aoleo!!!...Asta ne mai lipsea acum! Asta si cu Nemtzia lui ne-au pus gand rau, vor sa ne destabilizeze tara si sa ne dea pe mana rusilor. Acum imi explic eu mai bine talcul alegerilor prezidentiale din noiembrie 2014! Pana acum, cand am avut noi nevoie de ei in problema asta nu i-a ...grija.Unde esti Traiane!???
  • -1 (5 voturi)    
    intrebari de complezenta (Marţi, 12 ianuarie 2016, 23:40)

    oxxxxxyyyyya [utilizator]

    Germania e mai interesata de prietenia cu rusia............ca ,doar impreuna au pus la cale, diktatele din 1940.
  • 0 (2 voturi)    
    Mda (Miercuri, 13 ianuarie 2016, 8:05)

    io [anonim]

    Moldovean sadea...OLEG..Neaos roman..de prin partile acelea!
    Si a zis bineanteles ca neamul sfant al lui Stefan....va fi "independent" si fidel idealurilor....C.S.I.!
    Harasho!?